banner
banner

راهنمای مبادلات غیرمتمرکز: مقایسه DEX های محبوب

این راهنما برای مبادلات غیرمتمرکز توضیح می دهد که مبادلات غیرمتمرکز چیست و دارای مقایسه ای از DEX های محبوب در بازار ارزهای رمزنگاری شده است.

از هم اکنون ، اکثریت قریب به اتفاق صرافی های ارز رمزنگاری شده هنوز بسیار متمرکز هستند. سفارشات ، سپرده ها ، برداشت ها و معاملات همه در یک سیستم متمرکز یا بسته انجام می شود. مبادلات بزرگ مانند Binance یا Okex تمام سفارشات را در سرورهای خود ذخیره یا مسیر می کنند – و بنابراین به عنوان صرافی های متمرکز شناخته می شوند. با این حال ، بسیاری از تحلیل گران ارزهای رمزنگاری بر این باورند که DEX (مبادلات غیرمتمرکز) وقتی فناوری و توانایی های آنها با همتایان متمرکزشان برابر باشد ، شکل اصلی تبادل ارزهای رمزنگاری شده خواهد بود. از این گذشته ، جذابیت ارزهای رمزپایه نوید «عدم تمرکز» است. بنابراین ، داشتن DEX خوب با نقدینگی مناسب برای آینده ارزهای رمزپایه مهم است.

مبادله غیرمتمرکز (DEX) چیست?

تبادل غیرمتمرکز یک پلتفرم تجاری منبع باز است که در زنجیره بلوکی فعالیت می کند که هیچ نهادی واحد جریان اطلاعات را کنترل نمی کند. این درست در مقابل مبادلات ارزهای رمزپایه متمرکز مانند Coinbase ، Kraken یا Binance است که توسط شرکت ها کنترل می شوند و توسط سرورهای متمرکز مدیریت می شوند. DEX ها برای نگهداری وجوه مشتریان به هیچ نهادی اعتماد نمی کنند. تمام معاملات تجاری ظاهراً مستقیماً بین کاربران در شبکه Peer-to-Peer (P2P) از طریق یک سیستم خودکار و «بی اعتماد» انجام می شود. DEX خطرات زیر را که در مبادلات متمرکز مشاهده می شوند از بین می برد:

 • زمان خرابی سرور
 • امکان بالای دستکاری در بازار
 • از دست دادن سرمایه های مشتری
 • هک کردن
 • ورشکستگی بورس

بسیاری از افراد در فضای ارزهای رمزنگاری شده هنگام کار با صرافی های متمرکز ، موارد فوق را تجربه کرده اند. DEX ها برای کاهش این مسائل تصور می شوند و امیدوارم یک جایگزین مناسب برای مبادلات متمرکز فراهم کنند. در اینجا خلاصه تفاوت ها وجود دارد:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

متداول ترین DEX معمولاً به یک پلتفرم بلاکچین متکی است. به عنوان مثال ، شما می توانید نشانه های ERC-20 (توکن های ساخته شده در بلاکچین Ethereum) را در برابر Ether (ETH) در DEX هایی که بر روی بلاک چین Ethereum ساخته شده اند معامله کنید ، اما قادر به معامله آنها با نشانه های NEP-5 نخواهید بود در بلاکچین NEO). برای ایجاد این مشکل راه حل هایی وجود دارد ، به عنوان مثال با ایجاد نشانه های پراکسی (دارایی دیجیتالی که نشان دهنده ارز رمزنگاری شده خاصی در سیستم عامل های مختلف بلاکچین است) و یا با ایجاد یک سیستم نگهداری غیرمتمرکز چند امضا غیرمتمرکز. همچنین راه حلهای میان زنجیره ای دیگری نیز در دست توسعه است.

(بیشتر ببینید: تحلیل ریسک ارز رمزنگاری شده: سکه های موجود در مقابل ICO)

مزایای DEX

چندین مزیت DEX وجود دارد:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

بی اعتمادی: بزرگترین مزیت DEX نسبت به صرافی متمرکز ماهیت “بی اعتماد” آن است. در یک سیستم متمرکز ، اعتماد برای یک سیستم کاملاً عملکردی لازم است. خطرات متعددی در ارتباط با یک سیستم متمرکز وجود دارد که می تواند کل سیستم را به خطر بیندازد. در مورد DEX ها ، شما مجبور نیستید به شرکت پشت DEX یا کاربران سیستم عامل اعتماد کنید زیرا همه معاملات در یک سیستم شفاف و خودکار انجام می شود.

هزینه کم: هزینه معاملات در DEX در مقایسه با صرافی های متمرکز به طور قابل توجهی پایین تر است. برخی از DEX ها حتی رایگان هستند. تنها هزینه ای که کاربران متحمل می شوند هزینه ارسال معاملات از طریق بلاکچین است (به عنوان مثال هزینه های گاز در بلاک چین Ethereum). با این حال ، باید اظهار داشت که در مواقعی شبکه متراکم شده و هزینه ها به طور موقت متورم می شوند.

امن است: یکی دیگر از مزایای بزرگ DEX این واقعیت است که گره ها (رایانه های متصل به شبکه بلاک چین) در سطح جهان توزیع می شوند ، در نتیجه خطرات خرابی سرور و همچنین امکان هک شدن کاهش می یابد. اما مسلماً برای دستیابی به سطح موثر تمرکززدایی ، در وهله اول باید یک DEX محبوب باشد. هرچه تعداد گره ها بیشتر باشد ، شبکه غیرمتمرکز و سودمندتر خواهد بود.

حریم خصوصی: DEX ویژگی های حریم خصوصی را فراهم می کند که به ندرت یافت می شود در مبادلات متمرکز مشاهده کنید. برخلاف صرافی های متمرکز که نیاز به رویه های دست و پاگیر KYC دارند ، خرید و فروش با DEX نیازی به ارائه اطلاعات یا اطلاعات شخصی خود ندارد. پذیرفتن حریم خصوصی و گمنامی به معنای مجرم بودن نیست. این فقط به این معنی است که شما از حقوق طبیعی خود برای استفاده کامل از حریم شخصی خود استفاده می کنید.

مقاوم در برابر دولت: هیچ دولتی نمی تواند مقررات را در مورد DEX ها تعطیل یا وضع کند ، زیرا آنها اشخاص حقوقی نیستند که در حوزه قضایی خاصی فعالیت می کنند. DEX ها کدهای منبع باز هستند که در یک شبکه غیرمتمرکز کار می کنند و تلاش برای کنترل آن برای هر دولتی بسیار دشوار است.

(همچنین بخوانید: راهنمای مبتدیان rypto: 5 نکته ای که تازه کارهای رمزنگاری باید بدانند)

معایب DEX

به همان اندازه که DEX عالی به نظر می رسد ، ما باید از برخی از مسائل و چالش هایی که باید قبل از اینکه DEX ها در نهایت جایگزین مبادلات متمرکز شوند ، برطرف شوند ، آگاه باشیم.

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

تجربه کاربر ضعیف: بزرگترین مسئله DEX این واقعیت است که اکثر آنها به اندازه کافی کاربرپسند نیستند. اکثر معامله گران جدید ارزهای رمزنگاری استفاده از DEX سخت و پیچیده است ، ترجیح می دهند در عوض از مبادلات متمرکز استفاده کنند که پیمایش آن بسیار آسان تر است. برای DEX دشوار است که بیشتر پذیرفته شود زیرا معامله گران جدید بسیار دوستانه نیستند. علاوه بر این ، موارد قبلی وجود دارد که باید قبل از معامله در DEX درک شوند ، مانند اینکه کیف پول رمزنگاری شخصی خود را کنترل کنید که قبلاً درک آن برای یک فرد معمولی پیچیده است..

آهسته. تدریجی: یکی دیگر از معایب مهم DEX این است که پردازش معاملات نسبتاً کندتر از مبادلات متمرکز است. مبادلات متمرکز بزرگ مانند Binance می توانند معاملات را بسیار سریعتر انجام دهند زیرا از سرورهای متمرکز استفاده می کنند. DEX برای همگام سازی با هزاران کامپیوتر مختلف نیاز دارد و این از نظر سرعت آنها را در معرض آسیب قرار می دهد زیرا سرورهای متمرکز می توانند سفارشات را سریعتر پردازش و اجرا کنند. به طور گسترده ای شناخته شده است که بلاکچین ها در پردازش معاملات به دلیل مسائل مقیاس پذیری بسیار ناکارآمد هستند.

کمبود نقدینگی: نقدینگی برای DEX ها مسئله بزرگی است. درجه بالایی از نقدینگی برای عملکرد صحیح و کارآمد هر مبادله یا بازاری حیاتی است. متأسفانه ، DEX نقدینگی کمتری را در مقایسه با مبادلات متمرکز جذب می کند ، زیرا بسیاری از آنها تجارت با DEX را پیچیده می دانند. نقدینگی بالا فقط با استفاده بیشتر از سیستم عامل همراه است.

بدون تسهیلات تجارت حاشیه: معاملات مارجین محبوبیت بیشتری برای معامله گران برای گمانه زنی و جلوگیری از سرمایه گذاری هایشان کسب کرده است. فقط صرافی های متمرکز – مانند Bitfinex ، Kraken ، Poloniex و غیره – در حال حاضر این امکانات را ارائه می دهند.

(همچنین نگاه کنید به: راهنمای شناسایی سکه های کلاهبرداری)

تجزیه و تحلیل 7 اصلی DEX

بیایید نگاهی به 7 صرافی محبوب غیرمتمرکز بیندازیم و ویژگی های آنها را بر اساس تعدادی ویژگی مقایسه کنیم:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

1. IDEX

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

IDEX یک مبادله غیرمتمرکز برای تجارت Ether (ETH) و ERC-20 مبتنی بر Ethereum است. IDEX یک DEX محبوب برای توکن های ICO است که به تازگی مورد معامله قرار گرفته اند و قبل از رسیدن به صرافی متمرکز مورد معامله قرار می گیرند. IDEX نسبتاً سریع است و در مقایسه با سایر DEX ها کاربرپسندتر است. دقیقاً مانند Etheredelta ، IDEX از قراردادهای هوشمند استفاده می کند تا کاربران بتوانند هنگام تجارت در یک شبکه P2P امن ، کلیدهای شخصی خود را مدیریت کنند..

یک ویژگی منحصر به فرد IDEX این است که کاربران با استفاده از کلید از معاملات خود خارج می شوند در حالی که IDEX تراکنش را به بلاک چین Ethereum پخش می کند (IDEX نیز یک گره Ethereum خواهد بود). این کارایی تبادل متمرکز را بدون به خطر انداختن امنیت و کنترل کاربر فراهم می کند.

کیف پول های سخت افزاری (Nano Ledger) و کیف پول های نرم افزاری (Metamask ، MEW) به راحتی با IDEX ادغام می شوند. در واقع ، شما می توانید کیف پول مبتنی بر ETH خود را در IDEX ایجاد کنید. IDEX دارای نشانه های بومی خود به نام AURA است که با مدل Proof-of-Stake اجرا می شود که به سهامداران اجازه می دهد سهمی از هزینه های تولید شده توسط IDEX و محصولات آینده Aurora را بدست آورند. Aurora شرکتی است که پشت IDEX قرار دارد.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های IDEX آورده شده است:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

(بیشتر بخوانید: Bitcoin vs Alt Coins Returns: مقایسه سود بین بیت کوین & Altcoins Investing)

2. ForkDelta

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

EtherDelta زمانی محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز بود اما پس از فروش به صاحبان جدیدی که سیاست ها و تصمیمات مشکوک را ارائه دادند ، محبوبیت خود را از دست داد. ForkDelta سپس از چنگال EtherDelta متولد شد. اگرچه حجم معاملات محدود است ، اما همچنان به عنوان یکی از محصولات محبوب DEX برای تجارت توکن ERC-20 باقی مانده است. اگرچه IDEX از یک مدل غیر متمرکز ترکیبی استفاده می کند که برای انتقال تراکنش ها به گره های خود نیاز دارد ، اما Forkdelta کاملاً غیرمتمرکز است زیرا همه معاملات از طریق بلاکچین انجام می شوند. پروژه ها برای تأیید دستی ارسال لیست رمزها نیازی به تأیید از سرپرستان ندارند. در صورت وجود خریدار و فروشنده ، تمام نشانه های ERC-20 به طور خودکار قابل معامله هستند.

رابط کاربری ForkDelta می تواند برای کاربران عادی پیچیده و ترسناک باشد. از نظر ادغام کیف پول ، Metamask و MEW آسانترین کیف پول است که می تواند در ForkDelta ادغام شود. در مورد ادغام با کیف پول های دیگر مانند کیف پول های سخت افزاری ، متأسفانه مانند سایر DEX ها کاربرپسند نیست.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های ForkDelta آورده شده است:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

3. امواج DEX

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

Waves DEX پسوند اکوسیستم Waves است که دارای بلاکچین اختصاصی و یک سکه بومی به نام WAVES است. از آنجا که روی سیستم عامل Waves ساخته شده است که قادر به پردازش بیش از 440 تراکنش در ثانیه (TPS) است ، “سریعترین DEX” شناخته می شود. این قابلیت ها مانند بلاکچین Ethereum (7 TPS) و حتی بلاکچین Bitcoin (15 TPS) را کوتاهی می کند. Waves DEX از یک ساختار غیرمتمرکز ترکیبی استفاده می کند زیرا از یک سرویس تطبیق سفارش متمرکز استفاده می کند.

ویژگی منحصر به فرد Waves DEX این است که از تجارت سکه خارج از بلاکچین خود پشتیبانی می کند (مانند BTC) & ETH) ، برخلاف DEX های قبلی که فقط از سکه های ایجاد شده در بلاک چین بومی خود پشتیبانی می کنند. ویژگی منحصر به فرد دیگر این است که انجام معاملات در Waves Dex – مانند بلاک چین Waves – بسیار سریعتر از سایر بلاک چین ها یا DEX ها است. اگر این کافی نیست ، می توانید یک دارایی ارز رمزنگاری شده ساخته شده در شبکه را به نمایندگی از ارز رمزنگاری شده دیگری (BTC ، ETH ، LTC ، Zcash ، Dash ، BCH و Monero) یا حتی فیات معامله کنید..

Waves DEX همچنین از یک برنامه موبایل و کیف پول داخلی (از آنجا که DEX بر روی بلاکچین بومی آن ساخته شده است) بهره می برد تا راحتی کاربران را تسهیل کند. Waves DEX یکی از DEX هایی است که دارای قابلیت ها و ویژگی های زیادی است و یکی از مواردی است که باید مراقب آن باشید. در اینجا خلاصه ای از ویژگی های Waves DEX وجود دارد:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

(همچنین نگاه کنید به: راهنمای مبتدیان رمزنگاری: 5 نکته ای که تازه کارهای رمزنگاری باید بدانند)

4. OpenLedger

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

OpenLedger یک پلتفرم تجاری غیرمتمرکز است که بر اساس فناوری گرافن Bitshares ساخته شده است که توانایی سرعت نظری تا 100000 TPS را دارد. این به OpenLedger’s DEX اجازه می دهد تا با تراکنش های بیشتر مقیاس بندی کند. OpenLedger همچنین دارای دو زنجیره پول پایدار بومی در پلتفرم موسوم به bitUSD و bitCNY است.

ویژگی منحصر به فرد OpenLedger این است که DEX امکان معامله ارزهای رمزنگاری شده و فیات را فراهم می کند. Open Ledger یک کیف پول داخلی در DEX خود دارد که راحتی کار را برای کاربران تسهیل می کند.

از نظر ادغام کیف پول با کیف پول های خارجی ، OpenLedger نمره کمتری را کسب می کند زیرا کاربران نمی توانند کیف پول های نرم افزاری خود (مانند Metamask) را با OpenLedger همگام سازی کنند. کاربران باید یک حساب کاربری از طریق OpenLedger ایجاد کرده و یکی از دو گزینه را انتخاب کنند: با bin-file یا با نام / رمز ورود حساب عادی. با این حال ، روند کار بدون نیاز به مراحل KYC سریع است.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های Open Ledger آورده شده است:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

5. CryptoBridge

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

CryptoBridge یک مبادله غیرمتمرکز است که بر روی شبکه Bitshares ساخته شده و از فناوری گرافن بهره می برد و باعث می شود بازده تراکنش و مقیاس پذیری بالایی داشته باشد. بر خلاف OpenLedger که با یک مدل تمرکززدایی ترکیبی اجرا می شود ، CryptoBridge با یک سیستم توزیع شده از دروازه های توزیع شده اجرا می شود که با مکانیسم اجماع اثبات سهام ثابت می شود. این سیستم توسط سکه بومی CryptoBridge به نام BridgeCoin (BCO) طراحی می شود شرکت کنندگان برای مشارکت در سود حاصل از طریق DEX سکه های خود را سهام کنند.

جنبه منحصر به فرد CryptoBridge این است که با استفاده از کتاب سفارش مبتنی بر بلاکچین کار می کند. این بدان معنی است که همه اشکال معاملات – سپرده ، برداشت ، تطبیق سفارش – در بلاکچین ذخیره می شود. این اطمینان می دهد که CryptoBridge تمام مزایای یک سیستم واقعاً غیرمتمرکز را به دست می آورد. علاوه بر این ، CryptoBridge با بیش از 166 جفت معاملاتی یکی از جامع ترین گزینه های جفت معاملات ارز رمزنگاری شده را ارائه می دهد..

از نظر ادغام کیف پول ، این همان OpenLedger است که به کاربران توصیه می شود کیف پول های خود را از طریق بستر CryptoBridge ایجاد کنند. هیچ گزینه ای برای همگام سازی کیف پول های نرم افزاری مانند Metamask یا MEW با DEX وجود ندارد.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های CryptoBridge آورده شده است:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

6. سوییچو

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

Switcheo شاید شبیه IDEX باشد ، اما بر اساس زنجیره بلوک NEO ساخته شده است. هدف اصلی Switcheo تسهیل در تبادل نشانه های مبتنی بر Neo (NEP-5) است. از آنجا که بلاکچین NEO قادر است تا 1000 TPS سرعت داشته باشد ، Switcheo از این توانایی استفاده می کند تا یک محیط تجارت کارآمد و با عملکرد بالا را فراهم کند. Switcheo برای تسهیل در انجام معاملات در شبکه peer-to-peer (P2P) از قراردادهای هوشمند استفاده می کند.

هدف نهایی Switcheo این است که بتواند از قابلیت های میان زنجیره ای با زنجیره های معروف دیگری مانند Qtum (QRC20) ، ETH (ERC20) و حتی Stellar پشتیبانی کند. تقریباً تمام رمزهای NEP-5 موجود در Switcheo را می توانید پیدا کنید. Switcheo برای خرید و فروش NEO یا GAS در برابر انواع توکن های NEP-5 به DEX مراجعه می کند

از نظر ادغام کیف پول ، همگام سازی کیف پول NEO با Switcheo نسبتاً آسان است.

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های Switcheo آورده شده است:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

7. Stellar DEX (StellarTerm)

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

Stellar DEX یک DEX منبع باز است که در بالای زنجیره بلوک Stellar ساخته شده است. StellarTerm به هر کسی اجازه می دهد دارایی های نگهداری شده توسط حساب های کاربری را با یک کیف پول داخلی که با DEX ادغام شده است ، صادر و انتقال دهد..

ویژگی منحصر به فرد Stellar’s ​​DEX این است که از قابلیت پرداخت متقابل هر دو جفت ارز رمزپایه و فیات پشتیبانی می کند. این یک روش انعطاف پذیر برای تعویض آسان ارز در مقیاس جهانی به کاربران ارائه می دهد.

از نظر ادغام کیف پول ، کاربران فقط می توانند از طریق بستر Stellar یا با کیف پول سخت افزاری (Ledger Nano) یک کیف پول بومی ایجاد کنند..

در اینجا خلاصه ای از ویژگی های StellarTerm آورده شده است:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

(همچنین ممکن است به موارد زیر علاقه مند شوید: راهنمای مبتدیان برای سرمایه گذاری ICO: نحوه شرکت در ICO)

منابع سودمند برای شروع کار

اگر سفر خود را به دنیای پیچیده ارزهای رمزپایه آغاز می کنید ، در اینجا لیستی از منابع و راهنماهای مفید است که شما را به این سمت راهنمایی می کند:

مبادلات غیرمتمرکز ، مبادلات غیرمتمرکز ، dex های محبوب ، DEX ، DEX ها

تجارت& تبادل

 • راهنمای رمزنگاری 101: انتخاب بهترین ارز مبادله ای
 • راهنمای تبادل Bittrex: نحوه تجارت در Bittrex
 • راهنمای مبادله Binance: نحوه افتتاح حساب Binance و آنچه باید بدانید
 • راهنمای مبادله Etherdelta: نحوه تجارت در Etherdelta
 • راهنمای مبانی تجارت Cryptocurrency: مقدمه ای بر تجزیه و تحلیل فنی Crypto
 • معاملات ارز رمزنگاری شده: درک جفت های معاملاتی ارز رمزنگاری شده & چگونه کار می کند
 • راهنمای معاملات رمزنگاری: 4 گرفتاری مشترک که هر معامله گر رمزنگاری تجربه خواهد کرد

کیف پول

 • راهنمای کیف پول های رمزنگاری: چرا به کیف پول نیاز دارید?
 • راهنمای کیف پول های رمزنگاری: افتتاح کیف پول بیت کوین
 • راهنمای کیف پول های رمزنگاری: افتتاح MyEtherWallet (MEW)

همچنین بخوانید: راهنمای معاملات رمزنگاری: 4 گرفتاری رایج که هر معامله گر رمزنگاری تجربه می کند و راهنمای مبانی معاملات ارز رمزنگاری شده: مقدمه ای بر تجزیه و تحلیل فنی رمزنگاری.

اکنون در وبینار ارز رمزنگاری شده رایگان ثبت نام کنید تا هر آنچه را که باید در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری بدانید ، بیاموزید.

دریافت ما کتاب الکترونیکی اختصاصی که شما را در مراحل گام به گام راهنمایی می کند تا با درآمدزایی از طریق سرمایه گذاری Cryptocurrency شروع به کار کنید!

شما همچنین می توانید به گروه فیس بوک ما در Master The Crypto: دانش پیشرفته رمزنگاری برای پرسیدن هرگونه سوال در مورد رمزنگاری ها!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me