banner
banner

جی هائو: بازسازی سیستم پولی جهانی در جهانی ناموزون

در 23 مارس ، همزمان با تشدید بیماری همه گیر COVID-19 در سراسر جهان و ادامه روند نزولی بازارهای مالی ، فدرال رزرو آمریکا سریعاً سیاست جدیدی را در کمال تعجب جهان معرفی کرد – Infinity Inferiority Quantitative (معروف به QE بی نهایت) برای تأمین نقدینگی بازار . آیا این اقدام موثری است؟ نقدینگی بین بانکی را افزایش می دهد همانطور که بانک فدرال در بیانیه اخیر خود اعلام کرد که اوراق بهادار با پشتوانه رهن تجاری را در خرید خود گنجانده است. این نقش بانک مرکزی را از “آخرین وام دهنده” به “آخرین خریدار” تغییر می دهد. بنابراین ، از لحاظ تئوری ، بانک ها می توانند به میزان دلخواه وام رهنی بدهند و خطرات آن را به عهده بانک فدرال بگذارند ، با حل مشکل وام برای بانک ها و همچنین کاهش هزینه های تأمین مالی و کاهش فشار بازپرداخت بدهی بسیاری از شرکت ها.

اما س isال این است که آیا QE Infinity درمانی برای این بحران است؟ همه ما می دانیم که ریشه این کاهش وحشت بازار ناشی از وخیم شدن بیماری همه گیر و افت قیمت نفت بود. همزمان با بدتر شدن ویروس کرونا ویروس ، فعالیتهای تولید جهانی متوقف شده اند ، که در نتیجه آن اقتصادی کند و هر روز ورشکستگی شرکتها افزایش می یابد. توقف اقتصادی نقطه اصلی رکود فعلی است. تزریق نقدینگی به بازار از طریق بی نهایت QE مانند دادن تغذیه بیشتر به یک بیمار بحرانی است – فقط کار نخواهد کرد. حتی اگر نقدینگی افزایش یابد ، کارخانه ها هنوز قادر به از سرگیری تولید نیستند و وحشت در بازار از بین نخواهد رفت. در عوض ، دولت باید اقدامات پیشگیرانه تری را برای کنترل شیوع ویروس کرونا و حمایت از فعالیتهای اقتصادی به منظور بازگرداندن اعتماد به نفس بازار اعمال کند..

هفته گذشته ، من اشاره کردم که Fed’s QE نه تنها یک مخزن بزرگ در جهان است ، بلکه همچنین از فشار بازپرداخت بدهی خود نیز می کاهد – و اکنون آنها حتی به حد بی نهایت QE رسیده اند. در اینجا ، این س begال مطرح می شود: بانک فدرال چگونه سایر کشورها را مجبور می کند تا هزینه های بحران کشور خود را پرداخت کنند?

از زمان فروپاشی سیستم برتون وودز و توافق نامه جامائیکا در دهه 1970 تأسیس شد ، دلار آمریکا دیگر به طلا متصل نیست و ارزش آن شناور آزاد می شود ، اما تسلط دلار متوقف نشد. از دهه 1980 ، دلار به این شکل در سراسر جهان گردش می کند:

  1. 1.از کشورهای پیشرفته گرفته تا کشورهای در حال توسعه: به منظور ارتقا growth رشد اقتصادی داخلی ، کشورهای در حال توسعه به دلیل ناکافی بودن مصرف داخلی ، مجبورند صنایع صادراتی خود را به شدت توسعه داده و کالاهای زیادی را به کشورهای پیشرفته صادر کنند..

2.از کشورهای در حال توسعه به کشورهای پیشرفته: نام بازی صادراتی کشورهای در حال توسعه کاهش نرخ ارز آنها برای حفظ مزیت قیمت کالاهای خودشان است. به همین دلیل ، بانکهای مرکزی کشورهای در حال توسعه باید با خرید مقدار زیادی اوراق قرضه دولتی منتشر شده توسط کشورهای پیشرفته برای حفظ نرخ ارز مطلوب ، در نرخ ارز دخالت کنند و دلار به کشورهای پیشرفته بازگردد..

3. همانطور که کشورهای در حال توسعه اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را خریداری می کنند ، دلار به کشورهای پیشرفته برمی گردد. سپس ، کشورهای پیشرفته می توانند از این بودجه برای خرید مجدد کالا از کشورهای در حال توسعه استفاده کنند.

برای کمک به درک بهتر موارد بالا ، نگاهی به این مثال بیندازید. یک کشاورز غذای خود را که به سختی بدست آورده بود به یک صاحبخانه فروخت و صاحبخانه با یک اسکناس بنیامین که در واقع 10 سنت هزینه دارد ، 100 دلار به او پرداخت. سپس کشاورز از این یادداشت برای خرید اوراق قرضه کم بهره از صاحبخانه استفاده کرد. پس از آن ، صاحبخانه آن اسکناس 100 دلاری را برای خرید غذا از کشاورز گرفت.

این نوعی بهره برداری ناملموس است – کشورهای پیشرفته می توانند هزینه های نامعقول کم برای خرید کالاهای تولید شده توسط کشورهای در حال توسعه با هزینه سلامتی و محیط زیست شهروندان بپردازند. از این بدتر ، کشورهای در حال توسعه با مشکل چالش برانگیزتری روبرو هستند – کاهش ارزش دلار. تا زمانی که بانک فدرال می تواند پول خود را با ابزارهای به اصطلاح سیاست پولی چاپ کند ، کشورهای در حال توسعه نمی توانند با خطر کوچک شدن دارایی های ارزی روبرو شوند. دقیقاً مانند مثال بالا ، اگرچه کشاورزان 100 دلار از صاحبخانه اوراق قرضه خریداری کردند ، اما یک سال بعد با 100 دلار ، آنها فقط قادر به خرید نصف کیسه برنج به جای یک کیسه هستند.

به هر حال ، تحت این سیستم پولی ، کشورهای پیشرفته نیز با چالش های جدی روبرو هستند. از آنجایی که کشورهای در حال توسعه می توانند از مزیت نسبی با کیفیت بهتر محصول با هزینه های کم برخوردار شوند ، این امر رقابت کشورهای پیشرفته را تضعیف کرده و منجر به افت صنعت تولید آنها می شود. در نتیجه ، تعداد زیادی از کارگران خانگی در ایالات متحده در سال های اخیر شغل خود را از دست داده اند. این جایی است که بدنام است "کمربند زنگ زده" از طرف دیگر ، این وضعیت به نفع صنعت خدمات مالی است. به طور خاص ، شرکت های وال استریت در روند جهانی سازی درآمد زیادی کسب کرده اند.

شکست سیستم پولی جهانی باعث عدم تعادل در اقتصاد در سراسر جهان ، نابرابری در توزیع و افزایش شد "جهانی سازی" و پوپولیسم بنابراین ، تعجب آور نیست که ببینیم دونالد ترامپ رئیس جمهور می شود و نیروهای راستگرای اروپایی ظهور می کنند ، که با دلایل عمیق اقتصادی آمیخته است.

در مواجهه با چنین دنیای ناموزونی ، چگونه می توان سیستم پولی جهانی فعلی را متحول کرد?

مشکل اصلی سیستم شکننده پولی در هژمونی یک واحد پول مستقل بر سایر کشورها نهفته است. برای غلبه بر آن ، ما باید یک سیستم پولی جدید ، یک ارز فوق العاده حاکمیت را در نظر بگیریم. در واقع ، ایده پول فوق العاده حاکمیت مدت هاست که وجود دارد. در دهه 1940 ، جان مینارد کینز یک پول فوق العاده حاکمیت مفهومی به نام “Bancor” را پیشنهاد داد. پس از بحران مالی در سال 2008 ، برخی حقوق ویژه قرعه کشی صندوق بین المللی پول (SDR) را پیشنهاد کردند. با این وجود ، در شرایط سیاسی و اقتصادی فعلی جهانی ، ایجاد یک سیستم ارزی فوق العاده حاکمیت جهانی از طریق همکاری بین المللی دشوار است.

با این وجود ، ما پتانسیل ارز رمزنگاری شده را می بینیم. در حال حاضر ، بیت کوین دارای ویژگی های یک ارز فوق العاده حاکم است. اگرچه تبدیل شدن به یک ارز جهانی به دلیل نوسان قیمت آن دشوار است ، اما امیدواریم از پروژه پایدار فیس بوک ، Libra ،.

Libra به یک سبد ارز وابسته است. از این نظر ، بیشتر شبیه SDR است. سناریوهای کاربردی آن باعث شده است که بتواند عملکرد اصلی یک ارز فوق العاده حاکم را داشته باشد. از همه مهمتر ، Libra بر اساس سیستم تابلوی ارزی با 100٪ ذخیره تضمین شده صادر می شود. بنابراین ، بعید است Libra به دلیل عرضه بیش از حد شاهد تورم باشد.

ترازو تلاش خوبی برای حرکت جهان به سمت یک سیستم ارزی فوق العاده حاکم است. با وجود موانع پیش رو ، من مشتاقانه منتظر دیدن ارزهای رمزنگاری شده بیشتری مانند Libra هستم تا ما را شگفت زده و امیدوار کند.

OKEx را روشن کنید:

 https://twitter.com/OKEx

 

https://www.facebook.com/okexofficial/

 

https://www.linkedin.com/company/okex/

 

https://t.me/okexofficial_en

 

https://www.reddit.com/r/OKEx/

 

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me