banner
banner

طرح ارز دیجیتال پان آسیایی چین و فشار برای شکست سلطه USD

تصویر ارز دیجیتال پان آسیایی

در جلسه اخیر قانونگذاران چینی ، یک گروه پیشنهاد شده ایجاد یک ارز دیجیتال محلی و منطقه ای. در این پیشنهاد به عنوان “ارز دیجیتال پایدار” – و در رسانه ها به عنوان ارز دیجیتال “شرق آسیا” یا “پان آسیا” نامیده می شود – ارز پیشنهادی برای تسهیل معاملات مرزی در منطقه است.

براساس این پیشنهاد ، سبد چهار ارز فیات محلی شامل یوان چین ، دلار هنگ کنگ ، ین ژاپن و کره جنوبی پشتیبانی می شود. با این حال ، در این پیشنهاد صراحتاً به بلاکچین به عنوان فناوری اساسی سیستم اشاره نشده است.

زمینه ظهور چنین ارز دیجیتال منطقه ای دارای دو جنبه اصلی است: حرکت جهانی به سمت دیجیتال و اوضاع اقتصادی فعلی که با همه گیری COVID-19 ایجاد شده و همچنین تسلط دلار ایالات متحده در تجارت جهانی. پیشنهاد یک ارز دیجیتال پان آسیایی – ارزی که صریحاً ایالات متحده و دلار آمریکا را مستثنی می کند – مستلزم بررسی دقیق تر طرح و تأثیر بالقوه آن است.

چرا یک ارز دیجیتال پان آسیایی پیشنهاد می شود؟?

مفهوم پایدار کوین برای منطقه شرق آسیا در جلسه کنفرانس مشورتی سیاسی مردم چین ماه گذشته ارائه شد ، بخشی از اجلاس بزرگتر سالانه “دو جلسه” در مورد سیاست ملی چین. به گفته نیل شن ، شریک مدیریت Sequoia Capital China ، که پروژه را در جلسه ارائه داد ، ارز دیجیتال پان آسیایی سه هدف را دنبال می کند:

  1. ریسک پایین تر نرخ ارز در معاملات مرزی (تسهیل تجارت در منطقه)
  2. بهبود کارایی حل و فصل
  3. یک محیط آزمایش برای پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال چین یا DCEP فراهم کنید

پیشنهاد پیشنهادی که توسعه چنین ارز دیجیتال منطقه ای توسط PBoC ، بانک مرکزی چین نظارت می شود. با این حال ، توسط شرکت های بخش خصوصی طراحی و توسعه می یابد.

از نظر مشکلاتی که سازندگان ارز به دنبال حل آن هستند ، تمرکز این پیشنهاد بر تجارت و کارایی تسویه بین مرزی بود. این پیشنهاد نیاز به بهبود اقتصادی در آسیا را به دنبال اثرات COVID-19 برجسته کرد.

ارز پیشنهادی به عنوان جایگزینی برای چهار ارز فیات ارائه نشده است که از آن به عنوان واحد پول رسمی منطقه پشتیبانی می کند (مانند یورو در منطقه یورو). بلکه به عنوان ابزاری برای ارزانتر و کارآمدتر کردن معاملات بین این چهار ارز و کشور پیشنهاد شده است ، با این مفهوم که این به تحریک تجارت بین آنها کمک می کند.

با توجه به ریسک نرخ ارز ، همانطور که در بالا ذکر شد ، یکی از ارزهای فیات که سکه پیشنهادی را پشتیبانی می کند ، دلار هنگ کنگ است که ارزش آن به دلار آمریکا در زیر سیستم نرخ ارز مرتبط. از آنجا که هنگ کنگ مرکز اصلی تجارت جهانی دریایی برای یوان چین است, 70٪ از کل پرداخت های RMB دریایی که از طریق سرزمین اصلی چین و در بازار جهانی دریایی انجام شده است ، گنجاندن HKD می تواند به ثبات ارز پیشنهادی و تشویق به تصویب شرکت کمک کند.

به گفته شن ، تثبیت ارزش بیشتر می تواند با ارجاع به وزن ارزهای فیات از حق نقاشی ویژه صندوق بین المللی پول حاصل شود.

کارایی تسویه حساب دومین هدف پیشنهادی ارز دیجیتال پان آسیایی است. داده های بانک جهانی نشان می دهد که هزینه ارسال پول به چین 9.04 درصد است که بسیار بالاتر از متوسط ​​جهانی 6.84 درصد است. ارز دیجیتال پیشنهادی توصیف شده است که به شرکتها اجازه می دهد از کیف پولهای دیجیتال اختصاصی برای انجام پرداختهای مرزی همتا به همتا استفاده کنند.

سرانجام ، ارز دیجیتال پان آسیایی همچنین یک محیط آزمایش برای DCEP چین ، سیستم یوان دیجیتال این کشور که در حال توسعه است ، فراهم می کند. پیشنهاد شن نشان می دهد که ارز دیجیتال پان-آسیایی ادغام یکپارچه با DCEP را تسهیل می کند و به عنوان اولین بستر تصویب آن عمل می کند. این پیشنهاد همچنین پیشنهاد می کند همکاری تحقیقاتی بین PBoC و سازمان پول هنگ کنگ در زمینه هایی مانند انتقال وجوه مرزی ، ثبت سوابق معاملات و سیاست ضد پول شویی.

یک رقیب جدید Libra

ظهور ارز دیجیتال پان-آسیایی – و در واقع هم اکنون دارد – به طور حتم با Facebook’s Libra مقایسه کنید ، به ویژه هنگامی که صحبت از پرداخت های مرزی می شود. طرح پیشنهادی برای ارز پان آسیایی – یک ثبات Bitcoin با پشتیبانی از سبد ارزهای فیات – کاملاً شبیه آخرین طرح پیشنهادی سکه Libra است.

با توجه به پایگاه گسترده کاربران فیس بوک ، سکه Libra در صورت راه اندازی و تلفیق آن با محصولات فیس بوک ، این امکان را دارد که به میلیاردها نفر برسد. به طور دقیق ، فیس بوک در حال حاضر ماهانه 2.3 میلیارد کاربر فعال دارد 1.1 میلیارد از این کاربران در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و 200 میلیون کاربر واتس اپ فقط در هند است.

از سوی دیگر ، ارز دیجیتال پان-آسیایی پیشنهادی می تواند به طور بالقوه با این ارقام مطابقت داشته باشد ، اگر بیش از آنها نباشد ، اگر فقط در چین جریان اصلی داشته باشد – توسط تنظیم کننده های محلی.

در حقیقت ، از نظر تصویب ، یک مزیت مشخصی که ارز دیجیتال پیشنهادی پان آسیایی نسبت به سکه Libra دارد ، پشتیبانی نظارتی است. در حالی که Libra هنوز از تنظیم کننده های ایالات متحده چراغ سبز دریافت نکرده و توسط بخش خصوصی هدایت می شود ، انتظار می رود ارز پیشنهادی پان آسیایی با طراحی و ادغام با DCEP با مقامات نظارتی چین مطابقت داشته باشد.

در اظهار نظرهای OKEx Insights ، دکتر آلیشیا گارسیا-هررو ، اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه در بانک سرمایه گذاری Natixis ، اظهار داشت که این حمایت نظارتی به طور قابل توجهی شانس موفقیت ارز پان آسیایی را افزایش می دهد:

“در مقایسه با Libra ، که یک ارز خصوصی است ، ارز دیجیتال Pan-Asia توسط بانک های مرکزی هدایت می شود و بنابراین احتمال موفقیت آن بسیار زیاد است. سوال این است که آیا ممکن است دلار را به چالش بکشد؟ “

به چالش کشیدن سلطه دلار در بازار

با توجه به پویایی فعلی اقتصاد جهانی ، می توان ادعا کرد که این ارز دیجیتال پان آسیایی می تواند ابزاری برای چین برای مقابله با تسلط اقتصادی دلار و ایالات متحده باشد..

در حالی که فقط ایالات متحده است 10٪ را تشکیل می دهد تجارت جهانی و 15٪ تولید ناخالص داخلی جهانی ، نیمی از فاکتورهای تجارت جهانی و دو سوم انتشار اوراق بهادار جهانی به دلار آمریکا تسویه می شود.

در منطقه آسیا و اقیانوسیه ، چین ممکن است با ابتکار “کمربند و جاده” خود به دنبال مقابله با این الگو باشد – استراتژی جهانی دولت چین برای توسعه زیرساخت های تجارت و تجارت ، که در سال 2013 معرفی شد.

با توجه به الف گزارش مورگان استنلی از مارس 2018 ، کشورهایی که بخشی از این ابتکار عمل هستند فرصتی بزرگ برای گسترش نفوذ اقتصادی خود در اختیار چین قرار می دهند ، زیرا “30٪ از تولید ناخالص داخلی اسمی جهانی ، 40٪ رشد تولید ناخالص داخلی جهانی و 44٪ از جمعیت جهان را تشکیل می دهند.”

یکی از سرمایه گذاری های اساسی در ابتکار کمربند و جاده ، کریدور اقتصادی 68 میلیارد دلاری چین و پاکستان است که با پروژه های مختلف دیگری (به ارزش بیش از 200 میلیارد دلار) اتصال چین به بندر گوادر پاکستان همراه است..

در حالی که این ارقام نشان دهنده تمرکز چین بر ابتکار عمل است ، گزارش مورگان استنلی تخمین می زند که کل سرمایه گذاری این کشور در پروژه های کمربند و جاده می تواند تا سال 2027 به 1.2 تا 1.3 تریلیون دلار برسد.

با این وجود ، علی رغم این تلاش ها ، دلار آمریکا همچنان در بازارهای مالی غالب است, حسابداری برای 61.63٪ از ذخایر ارزی تخصیص یافته جهانی در Q2 2019 و به دنبال آن یورو و ین. از Q2 2019 ، چین تنها 1.97٪ از ذخایر فارکس اختصاص یافته در جهان را به خود اختصاص داده است.

ترکیب ارز ذخایر ارزی از سال 2019. منبع: رویترز ، Refinitiv Datastream

اگر در منطقه به عنوان ارز تسویه حساب برای تجارت و سرمایه گذاری در کشورهای کمربند و جاده به تصویب برسد ، ارز دیجیتال پان آسیایی پیشنهاد می تواند به افزایش سهم یوان از ذخایر فارکس اختصاص یافته کمک کند.

علاوه بر این ، با ارز دیجیتال پان آسیایی که معاملات مرزی کم هزینه را تسهیل می کند ، ممکن است مورد توجه کشورهای منطقه آفریقا قرار گیرد که از نظر تاریخی با هزینه های بالای پرداخت دست و پنجه نرم می کند.

برای معاملات مرزی در آفریقا ، بانک های محلی نیاز به این کار دارند مطابقت داشتن مقررات بیش از حد و بنابراین آنها شارژ هزینه های بالاتر حواله. با این حال ، با 39 کشور آفریقایی ذکر شده در ابتکار کمربند و جاده چین ، ارز دیجیتال پان آسیایی ممکن است از نظر کاهش هزینه های پرداخت سودمند باشد و به نوبه خود نفوذ RMB را گسترش دهد و سلطه دلار در منطقه را به چالش بکشد.

رشد بازار حواله راه حل های دیجیتالی می طلبد

به طور خاص بازار حواله های دیجیتال فعلی در آسیا به دلیل هزینه های زیاد ، پتانسیل زیادی برای اخلال در این زمینه دارد. حواله های دیجیتال ، اشاره به انتقال پول با استفاده از شبکه ها و برنامه های دیجیتال است در حال رشد نمایی و انتظار می رود که تا سال 2026 به 269.78 میلیارد دلار برسد.

علاوه بر این ، در مورد چین ، جمعیت بالای طبقه متوسط ​​شهری انتظار می رود که چهار برابر بین سالهای 2012 تا 2022 ، منجر به افزایش مداوم در پرداخت حواله های مرزی برای تحصیل و هزینه های شخصی می شود.

بازار در حال رشد حواله به راه حل های دیجیتال نیاز دارد و این امر می تواند ارز دیجیتال سراسر آسیا را تقویت کند. با این حال ، طبق گفته دکتر گارسیا-هررو ، راه اندازی چنین راه حلی ممکن است نیاز به پیوند آن با یک ارز لنگر داشته باشد:

“تنها راهی که فکر می کنم این ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین در یک بازه زمانی معقول عملی شود ، استفاده از ارز لنگر است که بدون شک E-RMB خواهد بود و ارزهای دیگری نیز دارد (احتمالاً دیجیتال اما مطمئن نیست در صورت لزوم سریع) به ارز لنگر متصل شوید. مطمئناً می توان باند را در نظر گرفت مانند مکانیسم نرخ ارز قبل از ایجاد یورو. “

در حالی که انگیزه های منطقه ای در هنگام پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال پان آسیایی وجود دارد ، تقاضا برای راه حل های پرداخت مقرون به صرفه بسیار فراتر از آسیا است و ، دوباره ، به ویژه در آفریقا مشهود است. آمار از بانک جهانی نشان می دهد که آفریقای جنوب صحرای آفریقا بالاترین هزینه جهانی حواله را در سه ماهه اول 2020 – با 9٪ – بسیار بالاتر از هدف توسعه پایدار از 3٪.

فرصتی برای چین و آسیا

در دسامبر 2019 ، بانک مرکزی اروپا متذکر شد که اگر بخش خصوصی نتواند یک راه حل کارآمد پرداخت پان اروپایی ایجاد کند ، چنین می کند در نظر گرفتن ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی.

با توجه به تغییر این چشم انداز و حرکت به سمت ارزهای دیجیتال به طور کلی در بین بانک های مرکزی ، پیشنهاد ارز دیجیتال پان آسیایی به موقع و مرتبط به نظر می رسد.

توسعه یک ارز دیجیتال منطقه ای می تواند به آسیا و به ویژه چین اجازه دهد با تسلط دلار در موج آینده اقتصادهای دیجیتالی شده به طور روزافزون رقابت کند..

آلی ماداوجی در صندوق بنیانگذاران Blockchain در مورد چنین سناریویی به OKEx Insights گفت که تسلط دلار آمریکا می تواند با ظهور یوان دیجیتال و ارز دیجیتال سراسر آسیا “به آرامی از بین برود”:

“هژمونی دلار آمریکا می تواند به آرامی از بین برود. ما قبلاً شاهد قرارداد نفتی یوآن بوده ایم که بیش از 14٪ تجارت نفت در مبادلات عمده را تشکیل می دهد. ابتکارهای دیجیتال یوان ، Libra و پان-آسیایی برای ارزهای دیجیتال در صورت عبور از موانع نظارتی و ایجاد حمایت از سوی نهادها و دولت ها ، می توانند تأثیر عمده ای بر سلطه دلار داشته باشند. “

هانری ارسلانیان ، رهبر و شریک جهانی رمزنگاری جهانی PwC ، با اشاره به اهمیت این توسعه به عنوان یک پیامبر بالقوه برای اقتصاد دیجیتال در منطقه ، به OKEx Insights گفت:

“این اعلامیه نمونه دیگری از نقش اصلی است که ممکن است آسیا نه تنها در مورد آینده دارایی های دیجیتال بلکه به طور بالقوه آینده پول نیز بازی کند..

در حالی که توجه زیادی به چین با DCEP آن وجود دارد ، برخی دیگر از کشورهای کوچکتر در سراسر آسیا ، مانند کره جنوبی ، تایلند یا کامبوج ، در حال کار بر روی ابتکارات جالب CBDC خود نیز هستند. و اکنون اخبار مربوط به یک ارز دیجیتالی بالقوه پان آسیا به راحتی اهمیت آسیا را در مکالمه جهانی پیرامون موضوع تقویت می کند. ”

در هر صورت ، همانطور که دکتر گارسیا-هررو اشاره کرد ، چین باید از یک ارز دیجیتال منطقه ای به رهبری بانک مرکزی خود بهره مند شود:

“این بسیار شبیه فشار دادن RMB الکترونیکی است زیرا هیچ ارز از صفر شروع نمی شود (حتی یورو هم شروع نکرد). مدلی که PBoC انتخاب کرده است ، دفتر مرکزی توزیع شده ، می تواند به آنها کمک کند تا جریان را ردیابی کنند و بنابراین ، برای کنترل سرمایه همچنان تلاش می شود که استفاده بین المللی از RMB را تحت فشار قرار دهد. “

با این حال ، بعید است که ایالات متحده سلطه خود را در بازار بدون جنگ از دست بدهد ، که باعث می شود فضای ارز دیجیتال برای شرکت در بانک های مرکزی و سازمان های خصوصی در رقابت برای نفوذ اقتصاد جهانی جالب تر باشد..

____________________________________________________________________________

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me