banner
banner

بازار DeFi در پی بهره برداری Yearn به اوج جدیدی می رسد

OKEx Insights ‘DeFi Digest یک بررسی هفتگی از صنعت مالی غیرمتمرکز است.

تصویر DeFi Digest

همزمان با آخرین افزایش BTC به دنبال اعلام تسلا مبنی بر اینکه این شرکت 1.5 میلیارد دلار ارز رمزپایه پیشرو خریداری کرده و قصد دارد از پرداخت های BTC حمایت کند ، بازار مالی غیرمتمرکز به اوج های جدیدی دست یافت. ارزش کل قفل شده در محصولات DeFi در 9 فوریه به 36.95 میلیارد دلار افزایش یافت و 42٪ سود هفتگی به دست آورد.

روند صعودی بازار DeFi در حوزه وام مشهود بود ، جایی که کل حجم وام با 32٪ افزایش به 6.42 میلیارد دلار رسید. کامپاند با 53 درصد سهم بازار وام را در اختیار داشت.

متوسط ​​حجم معاملات هفتگی مبادلات غیرمتمرکز تا زمان تنظیم این مقاله 24٪ افزایش یافته و به 2.44 میلیارد دلار رسیده است. Uniswap با 41٪ سهم بازار به رهبری خود در بین DEX ادامه داد. SushiSwap با ارزش کل قفل شده در حدود 1.47 میلیارد دلار ، Curve را به عنوان بزرگترین مجموعه نقدینگی این هفته جایگزین کرد.

دسته بندی آمار کلیدی میزان تغییر هفتگی
به طور کلی ارزش کل قفل شده است (USD) 36.95 میلیارد دلار 42٪
تسلط بر بازار (٪) سازنده (17٪)
امانت دادن حجم کل وام. 6.42 میلیارد دلار 32٪
تسلط بر بازار (٪) ترکیب (53٪)
DEX ها میانگین هفتگی جلد معاملات. 2.44 میلیارد دلار 24٪
تسلط بر بازار (٪) لغو برداشتن (41٪)
تولید محصول بزرگترین استخر نقدینگی SushiSwap (1.47 میلیارد دلار)

ارزش کل قفل شده ، حجم وام و حجم معاملات هفتگی DEX این هفته تعداد زیادی در بخش DeFi ارسال کرد. منبع: DeFi Pulse و DeBank

نحوه استفاده از خرک V1 yDAI Yearn

علی رغم قفل شدن 36.95 میلیارد دلار در بازار DeFi در این هفته ، جامعه پس از از دست دادن 11 میلیون دلار دلار DAI از صندوق V1 yDAI ، امنیت امنیت پروتکل های DeFi را زیر سوال برد.

بهره برداری اول بود لکه دار توسط بنیانگذار Yearn Finance آندره کرونژ. مهاجمان از طریق مراحل زیر بودجه ای را از یارن فاینس گرفتند:

 1. مهاجمان با واریز 134 میلیون USDC و 36 میلیون DAI به Curve 3pool سهام 3crv را ضرب کردند. آنها سپس 165 میلیون USDT را از همان استخر برداشتند ، که باعث عدم تعادل و نرخ نامطلوب USDT در برابر USDC و DAI شد.
 2. مهاجمان صندوق خز yDAI را با نرخ ارز نامطلوب به Curve 3pool واریز کردند.
 3. سپس آنها عدم تعادل ایجاد شده در مرحله اولیه را معکوس کردند.
 4. آنها این مراحل را چندین بار تکرار کردند.
 5. سرانجام ، مهاجمان سهام اولیه 3crv را بازخرید کردند و 134 میلیون USDC و 39.4 میلیون DAI – 2.9 میلیون DA بیشتر از سپرده اولیه DAI برداشت کردند.

مهاجمان حمله را در یک سری 11 معامله تکرار کردند و سود تقریبی 2.7 میلیون DAI را بدست آوردند.

تیم Yearn همچنین سه دلیل اصلی را کشف کرده است که منجر به سودآوری مهاجمان می شود:

 1. حفاظت از لغزش خرک به صورت شل در 1٪ تنظیم شده است.
 2. برای تشویق مهاجرت از خرک های V1 به خرک های V2 ، هزینه های برداشت به جای 0.5٪ ، 0٪ تعیین شد.
 3. در خرک های V1 ، مهاجمان می توانند از تابع کسب درآمد برای ایجاد سپرده در طاق بنا به میل خود استفاده کنند.

برای کاهش بهره برداری از خرک V1 yDAI Yearn ، این تیم تلاش کرد کاربردی تابع setmin (0) برای تنظیم بافر مورد استفاده برای برداشت های ارزان قیمت. به گفته توسعه دهنده Yearn "ضیافت," راهی برای غیرفعال کردن سپرده یا برداشت وجود نداشت. با این حال ، با استفاده از تابع setmin (0) کمک کرد برای جلوگیری از انتقال وجوه به کیف پول مهاجم ، و وجوه به طور معمول توانستند بازده داشته باشند.

این تیم همچنین به عنوان اقدامات پیشگیرانه عملکرد setmin (0) را برای خزانه های USDC ، USDT و TUSD اعمال کرد. در نتیجه ، 24 میلیون DAI از طاقهای 35 میلیون DAI در برابر بهره های بعدی محافظت شدند. عملکرد خرک yDAI بود ترمیم شد در 9 فوریه.

خرک های Yearn V2 چیست?

طاقهای موجود در Yearn برای بهینه سازی فرصتهای تولید محصول در دسترس کاربران استفاده می شود. برای کشاورزان بازده ، طاقهای Yearn کمک در هزینه های گاز صرفه جویی کرده و نسبت وثیقه به بدهی را برای جلوگیری از پیش فرض حفظ کنید. پس انداز هزینه گاز از طریق اتوماسیون خرک در تأمین دارایی به عنوان نقدینگی ، وام گرفتن و سرمایه گذاری مجدد سرمایه های ثابت است – کاربران نیازی به انجام این مراحل در معاملات جداگانه ندارند.

برای بهبود بهره وری سرمایه برای کشاورزان محصول ، تیم Yearn از پرتاب طاق V2 خود در اواسط ژانویه خبر داد. در مقایسه با خرک V1 ، چندین پیشرفت اساسی در استراتژی ها ، سازوکارها و ساختار هزینه های خرک های V2 وجود دارد.

 • استراتژی ها: در حالی که خرک های V1 a استراتژی خرید و نگهداری مداوم خزانه های V2 برای دارایی های اساسی خود حداکثر 20 استراتژی را فراهم می کنند – افزایش مدیریت سرمایه برای سناریوهای مختلف بازار.
 • سازوکار: در حالی که خرک های V1 از Controller برای نظارت بر اجرای استراتژی استفاده می کردند ، نقش آن جایگزین می شود استراتژیست و Guardian در خرک های V2. استراتژیست بر عملکرد خرک نظارت می کند ، در حالی که گاردین برای بهبود مدیریت سرمایه اقدام می کند.
 • ساختار هزینه: در مقایسه با خرک های V1 ، هزینه های برداشت در خرک های V2 ساقط می شوند. با این حال ، کاربران برای هرگونه افزایش عملکرد نیاز به پرداخت هزینه مدیریت 2٪ و کارایی 20٪ دارند.

آیا طاق های V2 امنیت بیشتری دارند?

در حالی که معرفی خرک های V2 به منظور بهبود مدیریت سرمایه است ، جامعه نگرانی های خود را در مورد امنیت خود به دنبال بهره برداری از خرک V1 بیان کرد. انجمن Yearn در اکتبر گذشته پیشنهادی را برای بهبود طراحی امنیتی طاق های V2 تصویب کرد. به طور خاص ، روند تضمین کیفیت ساده شده و طاق ها برای کنترل آستانه های مختلف خطر و نوسان آزمایش شدند. وب سایت رتبه بندی DeFi ایمنی DeFi یک 93٪ امتیاز امنیتی به خرک V2 Yearn – یک پیشرفت بزرگ در مقایسه با 66٪ نمره داده شده به خرک V1 آن.

با این حال ، این بدان معنا نیست که خرک های V2 از آسیب پذیری های امنیتی مصون هستند. اخیراً ، یک واحد نقدینگی Yearn V2 در Curve Finance بود خاتمه یافته به دلیل یک مسئله نامشخص در حالی که تیم Yearn استرس وجوه موجود در خرک های V2 تحت تأثیر این حادثه قرار نگرفته اند ، کاربران باید همیشه تحقیقات خود را انجام دهند.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me