banner
banner

The Rise of Compound: Hype-Driven Bubble یا شاخص قدرت DeFi’s؟

تصویر اعتیاد به مواد مخدره

پیش از این سازنده پروتکل مالی غیرمتمرکز اخیراً به سرعت توسط پروتکل دیگری از DeFi به نام مرکب پیشی گرفت. هر دو مبتنی بر شبکه Ethereum ، Maker از سال 2018 از نظر ارزش کل USD نگهداری یا “قفل شده” در پروتکل ، در رتبه اول پیشرو در DeFi قرار گرفته است ، در حالی که محبوبیت Compound از اواسط ژوئن افزایش یافته است.

افزایش اخیر کامپاند ، حداقل تا حدی ، با راه اندازی رمز مدیریت آن ، COMP ، که توزیع آن در 16 ژوئن آغاز شد ، مرتبط بود. از آن زمان ، قیمت COMP بیش از 3 برابر شده و به 223 دلار رسیده است – با ارزش قفل شده است در این پروتکل از 30 ژوئن تقریبا به 640 میلیون دلار رسیده است.

به گفته ردیاب DeFi Pulse ، تقاضای فزاینده توکن های COMP نیز به نفع کل بازار DeFi است ، از آنجا که از اواسط ماه ژوئن کل دارایی های موجود در تمام پروتکل ها از 1 میلیارد دلار به 1.64 میلیارد دلار رسیده است..

ارزش کل (USD) در DeFi قفل شده است. منبع: نبض DeFi

مرکب: رهبر جدید و محبوب DeFi

مرکب یک پروتکل غیرمتمرکز بازار پول برای وام و وام دارایی های رمزنگاری است. بازار آن در حال حاضر از نه دارایی پشتیبانی می کند:

 1. نشانه توجه اساسی (BAT)
 2. سکه USD (USDC)
 3. اتر (ETH)
 4. اتصال به اینترنت (USDT)
 5. Maker’s stablecoin Dai (DAI)
 6. Bitcoin پیچیده (WBTC)
 7. اعتبار Augur’s token (REP)
 8. رمز 0x ZRX
 9. سای (SAI)

اولین بار بنیانگذار کامپاند ، رابرت لشنر بی حجاب مدل حاکمیت پروتکل با توکن ERC-20 در 26 فوریه.

این پروژه در ماه آوریل ، زمانی كه حاكمیت جامعه ، به مرحله عدم تمركز نزدیكتر شد جایگزین شده تیم اداری در اداره پروتکل مرکب پس از دو ماه آزمایش عمومی ، جامعه پروژه به تصویب رسید 007, که نحوه توزیع توکن ها را پروتکل به کاربران در 15 ژوئن سال 2020 مشخص کرده است. انتظار می رود توزیع COMP طی چهار سال به پایان برسد.

کاربران می توانند با استفاده از نشانه های COMP برای رأی دادن به پیشنهادات انجمن ، در روند حاکمیت Compound شرکت کنند.

3 دلیل افزایش تقاضای COMP

کامپاند پس از اعلام توزیع توکن خود ، جایگزین Maker به عنوان پروتکل پیشرو DeFi شد. مشهورترین دلایل افزایش تقاضا برای COMP سه برابر است:

 1. علاقه جامعه به COMP از زمان راه اندازی آن تاکنون
 2. دارایی های خاصی در ترکیب عملکردی بالاتر از متوسط ​​دارند
 3. چندین صرافی ارز رمزنگاری شده – از جمله OKEx – COMP را لیست کرده اند

منافع جامعه

طرح پاداش کامپاند اجازه می دهد کاربران می توانند برای هرگونه فعالیت وام و وام در پروتکل ، COMP اضافی کسب کنند. این سیستم مشابه سیستم برگشت سرمایه است که در آن کاربران هنگام وام گرفتن یا وام گرفتن پول دریافت می کنند.

هنگامی که کاربران مشتاق رأی دادن به پیشنهادات انجمن مرکب هستند ، این به عنوان انگیزه ای برای “مزرعه” یا کسب COMP از طریق وام گرفتن یا وام دادن دارایی ها در کامپوند به وجود می آید تا بتوانند فعال تر در روند حاکمیت آن شرکت کنند..

بازده بالا

فعالیت های وام دهی و استقراض کاربران مرکب نیز با بازدهی نسبتاً زیاد ارائه شده برای برخی از دارایی های پشتیبانی شده در پروتکل تشویق می شود. به عنوان مثال ، BAT دارای بازدهی سالانه برای وام دهندگان در ترکیب است که در حال حاضر در آن ایستاده است 14٪. این APY به طور قابل توجهی است بالاتر از وام های BAT به سایر پروتکل های DeFi مانند Nuo Network (5.42٪ APY) و Aave (4.06٪ APY).

هر بازار پول در کامپاند نرخ بهره شناور را اتخاذ می کند که ارزش آن بر اساس عرضه و تقاضای بازار دارایی اساسی نوسان می کند. به طور خلاصه ، نرخ سود دارایی افزایش می یابد ، وقتی دارایی کم است و توسط معامله گران بسیار دنبال می شود.

لیست های تبادل

جدا از علاقه جامعه به COMP و بازده دارایی جذاب ، اعلامیه های COMP در چندین مبادله دارایی دیجیتال برتر نیز به محبوبیت اخیر توکن و پروتکل منجر شده است.

در 23 ژوئن, Coinbase Pro اولین بورس عمده ای بود که از لیست COMP پشتیبانی می کند قبل از اینکه آن را در خرده فروشی متمرکز خود متمرکز کند سکوی Coinbase.

COMP همچنین به دنبال لیست های خود در صرافی های برجسته OKEx و. ، مورد توجه گسترده معامله گران ارزهای رمزپایه قرار گرفت بینانس در هفته گذشته.

آیا افزایش کامپاند یک حباب است?

در حالی که کامپوند علاقه گسترده جامعه را به خود جلب کرده است ، اما هیاهوی پیرامون توکن آن می تواند طاقت فرسا باشد و چیزی شبیه حباب بازار باشد – خصوصاً شباهت آن به حباب اولیه سکه یا حباب ICO که در سال 2017 به اوج خود رسید..

از زمان توزیع COMP در ماه ژوئن ، کاربران در تلاشند تا بازده خود را به حداکثر برسانند. این امر به جامعه نیز منجر شده است نگرانی از یک حباب بالقوه – که ارزش بررسی بیشتر دارد.

شناورهای کم واقعی حاکی از نوسانات بالاتر قیمت هستند

همانطور که توسط کاوشگر بلاکچین Ethereum نشان داده شده است اترسک, کل سرمایه گذاری کامپوننت موجود در بازار در حال حاضر ، کاملاً رقیق شده ، در حدود 2.1 میلیارد دلار است – این کل عرضه COMP ضربدر قیمت هر رمز است.

با چنین ارزیابی بالایی ، جامعه رمزنگاری ، همانطور که اشاره شد ، در مورد آسیب پذیری COMP در برابر نوسان قیمت – خصوصاً به دلیل نقدینگی پایین – ابراز نگرانی کرده است. طبق اطلاعات Etherscan ، کل محدودیت بازار توکن در بازار (که در دسترس فعالان بازار است) فقط 25.6٪ ​​از کل محدودیت بازار COMP را رد می کند. با این حال ، اکثر علائم توسط تعداد اندکی از کاربران با 10 آدرس برتر احتکار می شوند صاحب شدن 80.42٪ از کل عرضه توکن ها.

علاوه بر این ، عرضه واقعی در گردش می تواند بسیار کمتر از عرضه در گردش اعلام شده باشد ، که نوسانات قیمت کوتاه مدت را امکان پذیر می کند.

ترکیب می تواند “بسیار ارزش بیش از حد” باشد

هیاهوی بازار پیرامون مرکب – و به طور کلی امور مالی غیرمتمرکز – شاخص بالقوه حباب بازار با نشانه های DeFi است که مضربی بیش از حد را نشان می دهد (یعنی نسبت هایی که به ارزیابی عملکرد مالی کمک می کنند).

در یک توییت از 21 ژوئن ، جولین تئونارد از شرکت سرمایه گذاری بلاکچین Fabric Ventures تلاش کرد با استفاده از ارزیابی های نسبی ارزش ذاتی ترکیب را بدست آورد. وی مبادلات رمزنگاری شده و پروتکل های DeFi را با استفاده از دو ضریب قیمت به درآمد یا P / E نسبت و P / E کل سرمایه مقایسه کرد تا ارزش بازار هر پروژه را با درآمد آن مقایسه کند.

ارزیابی نسبی در مبادلات رمزنگاری و پروتکل های DeFi. منبع: جولین تئونارد

یافته های Thevenard نشان می دهد که درآمد چندین برابر پروتکل های DeFi ، مانند کامپوند و ساز ، بسیار بیشتر از مبادلات رمزنگاری عمده ، مانند Binance و Bitfinex است..

داده ها همچنین نشان می دهد که نسبت کامپوند دارای کل کل P / E کل بازار 760x است که با 4360x تنها بعد از Maker دوم است. همچنین ترکیب دارای نسبت P / E 200x است که بسیار بیشتر از نسبت متوسط ​​تاریخی برای S&سهام P 500 ، در 13x – 15x.

طبق گفته Thevenard ، ارزیابی بالای کامپاند شرط بندی از طرف سرمایه گذاران بر این اساس است که آنها می توانند با استفاده از نشانه های COMP و امید به تصویب انبوه کامپوند در مورد سود سهام آینده رای دهند ، که به عنوان یک محرک طولانی مدت قیمت COMP عمل می کند.

Thevenard به طور انحصاری با OKEx Insights مشترک است که اگرچه ارزش COMP به دلیل محدودیت توزیع رمز و نقدینگی در مبادلات منفجر شده است ، اما خیلی زود است که افزایش پروتکل را یک حباب بدانیم. وی در اظهارات این هفته اظهار داشت:

وی افزود: “ارزش گذاری پروتكلی مانند Compound ممكن است چالش برانگیز باشد زیرا این پروتكل در ابتدای راه است و فضای قابل توجهی برای رشد دارد. مشابه ارزش اولیه سهام ، بسیاری از تجزیه و تحلیل بر اساس نظر ارزش آینده ایجاد شده و در نهایت ، استخراج ارزش برای دارندگان رمز است..

رمز مرکب به لطف توزیع اندک توکن و در نتیجه نقدینگی نازک در مبادلات ، از ارزش منفجر شده است. با این حال ، باید اعتبار ارزش ایجاد شده را به کامپاند بدهیم. همین 10 روز پیش ، پروتکل سالانه 4 میلیون دلار درآمد داشت. امروز بیش از 100 میلیون دلار است. “

همانطور که گفته شد ، Thevenard هنوز هم یک روش محتاطانه را توصیه می کند ، و به OKEx Insights می گوید:

“در اینجا باید مراقب بود ، زیرا دلیل افزایش هزینه های ترکیب 25X طی 10 روز به دلیل اشتهای زیاد بازار برای COMP است. اگر خریداران ما تمام شود ، این می تواند متوقف شود.

من فکر می کنم خیلی زود است که تشخیص دهیم این حباب است – ارزیابی در رابطه با مقدار گرفته شده توسط شبکه در مقایسه با اوایل این ماه در حال حاضر منطقی تر شده است. در پایان روز ، ایجاد اعتیاد به مواد مخدره و ایجاد بازارهای جدید می تواند مفید باشد. من مشتاق تماشای رشد پروتکل های کامفاند و سایر DeFi مانند Balancer و Curve در سال 2020 هستم. “

در یک توییت از 29 ژوئن در پاسخ به یافته های Thevenard ، شرکت تحلیلی Crypto رایان واتکینز استدلال کرد که ارزیابی نسبی ممکن است در این مرحله روش مناسبی برای ارزیابی نشانه های DeFi نباشد ، و آنها را با “راه اندازی های اولیه” مقایسه می کند.

این محقق خاطرنشان کرد که ارزیابی های نسبی توکن های Defi به دلیل تکامل اقتصاد توکن (یا “توکنومیک”) پروتکل های DeFi کاربرد محدودی دارند اما نتایج ارزیابی پیام مهمی را ارائه می دهد – پروتکل های ترکیبی و سایر DeFi “بسیار ارزش زیادی دارند”:

“وقتی همه این مسائل را همراه با این واقعیت در نظر می گیرید که بسیاری از این پروژه ها چنان درآمد کمی دارند که چند برابر بودن آن پوچ است ، ترسیم هرگونه برداشت از مضرب به غیر از اینکه همه این پروژه ها بسیار ارزش زیادی دارند ، کار دشواری است.”

واتکینز به جای ارزیابی نسبی ، ارزیابی ارزش پروتکل های DeFi را با بررسی “ترکیبی از اقدامات کمی و کیفی” پیشنهاد داد. این می تواند شامل عواملی مانند تیم و جامعه پشت این رمز و همچنین کاربران و سایر معیارهای رشد باشد. قابل توجه است که رویکرد مشابه جامع همان چیزی است که سرمایه گذاران در سال 2017 ترغیب به استفاده از آن برای ارزیابی نشانه های ICO شده اند.

Lennix Lai ، مدیر بازارهای مالی در OKEx ، همچنین معتقد است که توکنومیک فعلی ترکیب نمی تواند پایدار باشد:

“COMP ، و همچنین سایر نشانه های تولید محصول ، نوع دیگری از مکانیزم توزیع رمز در مقابل IEO [پیشنهاد اولیه مبادله] یا ICO است. تأثیر آن واضح است. همانطور که می بینید ، دارایی های تحت مدیریت در DeFi به بالاترین حد ممکن رسیده اند – و این خطرناک است.

توکنومیک ها نرخ بازار وام را تحریف می کنند. به همین دلیل شانس زیادی وجود دارد که مدل بسیار پایدار نباشد. مکانیزم استخراج تجارت قبلا وجود داشت و بسیار زیبا نبود. “

علاوه بر این ، لای پیشنهاد کرد که کشاورزان عملکرد باید از مشکلات بالقوه ناشناخته ناشی از سیستم های تشویقی پروتکل های DeFi آگاه باشند:

“کشاورزان بازده باید از نقدینگی ، نوسانات و همبستگی متقابل هر یک از رمزهای غیر ثابت پشته در زمان باز کردن موقعیت خود مراقب باشند. سیستم تشویقی نشانه های DeFi باعث افزایش نرخ بهره می شود و این بدان معنی است که کاربران ممکن است به یک منطقه خطر ناشناخته وارد شوند. “

آیا DeFi پایدار است?

امور مالی غیرمتمرکز ظاهراً با چشم انداز باز کردن قفل خدمات مالی به جمعیت “بدون بانک” – یا افرادی که دسترسی به منابع مالی سنتی ندارند ، به وجود آمد. دسته های اصلی DeFi شامل وام ، مشتقه ، مبادله و سهام است.

ویتالیک بوترین ، بنیانگذار Ethereum, توییت کرد اخیراً که محبوبیت شدید کامپاند باعث شده است که دیدگاه اصلی جامعه در مورد ماهیت DeFi مخدوش شود. به طور خاص ، او معتقد است که نرخ بهره بالا در حال حاضر در DeFi نشان می دهد "فرصت های موقتی آربیتراژ" یا دیگری "خطرات بیان نشده."

در یک توییت جداگانه ، بوترین اظهار داشت که او معتقد است که توسعه DeFi باید بر “تقویت و بهبود چند بلوک مهم ساختمانی” مانند توکن های مصنوعی مبتنی بر ارزهای فیات و پول های ثابت باشد.

حرکت به سمت یک اکوسیستم مقاوم تر

جدا از علاقه و قیمتهای زیاد پروتکل های DeFi و علائم آنها ، محبوبیت کامپاند می تواند نشانگر ساخت اکوسیستم مالی غیرمتمرکز قوی تری باشد.

آمار از Dapp.com نشان می دهد که حجم معاملات روزانه در DeFi از زمان انتشار COMP به سرعت بالا رفته و به بالاترین رقم ماهانه 497 میلیون دلار رسیده است. ارزش بازار توکن های DeFi نیز از اواسط ژوئن شاهد افزایش چشمگیر بوده است, موج دار به رقم عظیم 6.1 میلیارد دلار از مارک 2 میلیارد دلاری در اوایل ماه ژوئن.

حجم معاملات روزانه DeFi به دلار آمریکا. منبع: Dapp.com

با این حال ، سایر معیارهای کلیدی در اکوسیستم DeFi – مانند تعداد کاربران – پس از افزایش کامپوند رشد چشمگیری نداشته اند.

Thevenard به OKEx Insights گفت که هیجان Compound می تواند منجر به راه اندازی پروژه های بیشتر DeFi شود ، که می تواند اعتماد کاربران را به آینده DeFi افزایش دهد. او توضیح داد:

“هیجان پیرامون کامپوند یکی دیگر از مصادیق DeFi است که نشان می دهد طراحی های خوب می توانند ارزش آفرینی کنند. گرچه شاید هیجان انگیز با زمانبندی مناسب در رابطه با تبادل لیست و عملکرد چشمگیر COMP تقویت شده باشد ، من فکر می کنم در اینجا ارزش ساخته شده است که به آینده DeFi اطمینان می دهد.

با توزیع مالکیت زودهنگام در ازای کار ارزشمند ، پروژه های توزیع شده مانند کامپوند می توانند جوامع را رشد دهند و اثرات شبکه را بسیار سریعتر از یک شرکت سهامدار بسازند – که به نفع همه افراد از تیم گرفته تا تأمین کنندگان نقدینگی برای کاربران است. من انتظار دارم که پروژه های بیشتری را در DeFi و همچنین در مناطق دیگر توزیع رمزهای خود را به ارزشمندترین کاربران خود ببینیم. “

فلیکس مگو ، بنیانگذار چندین شرکت پذیرش Dash (DASH) مستقر در آسیا ، به OKEx Insights گفت که وی همچنین معتقد است که DeFi پتانسیل گشودن فرصت های جدید در بخش مالی را دارد و اظهار داشت:

“من شخصاً معتقدم که DeFi چیزی فراتر از یک کلمه پر زرق و برق است و توانایی ایجاد ارزش واقعی برای مردم و ایجاد فرصت های جدید در بخش مالی را دارد. به طور کلی ، خوشحالم که می بینم شرکت های بیشتری وارد فضای DeFi می شوند و ایده ها و محصولات بسیار خوبی را ارائه می دهند. “

با این حال ، مگو همچنین توصیه می کند با احتیاط نسبت به DeFi ، به ویژه در این مرحله اولیه از توسعه اکوسیستم ، به OKEx Insights گفت:

“آیا این ایده ها و محصولات جدید پایدار هستند یا خیر ، سوال دیگری است. همه باید در نظر بگیرند که بازده بالا و نرخ بهره معمولاً خطرات زیادی را به همراه دارد. بنابراین ، می توانم فقط به همه توصیه كنم كه تحقیقات كامل خود را انجام دهند."

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me