banner
banner

گزارش ماهانه ارز رمزنگاری شده: سال جدید ، رکوردهای جدید

مروری بر تحولات و عملکرد بازار رمزنگاری در ژانویه

غذاهای کلیدی

  • ماه اول سال 2021 شاهد اوج گیری جدید بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) و سرمایه بازار ارزهای رمزنگاری شده از 1 تریلیون دلار بود..
  • انتظارات محرک پس از پیروزی دموکرات ها در انتخابات ایالات متحده افزایش یافت. با افزایش واکسیناسیون ، اقتصاد در مسیر بهبودی V شکل قرار دارد ، خصوصاً با ادامه حمایت فدرال رزرو.
  • بیت کوین در ماه ژانویه عملکرد بهتری نسبت به دارایی های جهانی داشت و همبستگی بیشتری با دارایی های دارای ریسک نشان داد. رهبر بازار همچنین علاقه فزاینده نهادی را به خود جلب کرد.
  • در ماه ژانویه به دلیل معاملات فعال نوسانات قابل توجهی وجود داشت که منجر به رکورد 717 میلیارد دلار کل حجم معاملات در OKEx برای ماه شد.
  • Altcoins از سود ماهانه بیت کوین 14 درصد بهتر عمل کرد ، و یک سکه میت ، DOGE ، از حماسه Wall Street Bets بهره مند شد.
  • اتر به دلیل اصول محکم عمل کرد و بازدهی 78 درصدی ماهانه داشت. توکن های DeFi نیز اوج گرفتند ، زیرا بازار به نظر می رسید که آنها را با ارزیابی های بالاتر قیمت گذاری می کند.

جمع آوری محیط کلان

از زمان شیوع بیماری ، دلار آمریکا به سمت شمال حرکت می کند. فدرال رزرو متعهد به ادامه خرید اوراق قرضه است و نرخ وام های کوتاه مدت در ژانویه نزدیک به صفر ثابت ماند. بازارها معتقدند تا زمانی که فدرال رزرو موضع فعلی خود را حفظ کند ، ادامه سرمایه گذاری ایمن است. در نتیجه ، قیمت جهانی دارایی ها از عرضه گسترده پول بهره مند شده اند.

با افزایش واکسیناسیون ، اقتصاد ایالات متحده به احتمال زیاد با بهبودی V شکل به پایان می رسد. پیش درآمد چنین بهبودی شاخص دلار آمریكا بود كه در ژانویه با روند صعودی روند صعودی 0.7٪ افزایش یافت. در حالی که رالی دلار دارایی های پرخطر را در ژانویه تحت فشار قرار داده بود ، بسته محرک بعدی توسط دولت بایدن ممکن است روند صعودی دلار را محدود کند.

در همین حال ، بازده خزانه داری به 1.10٪ رسیده است ، سطوحی که از زمان سقوط در مارس گذشته مشاهده نشده است. منحنی شیب دار سیگنالی است که سرمایه گذاران انتظار دارند تورم بالاتری در سال های آینده داشته باشد. این انتظار تورم و سرمایه بیش از حد فراوان در بازار ، مرحله خوبی را برای بیت کوین ایجاد کرده است.

علاوه بر این ، جنبش شرط بندی های وال استریت در اواخر ژانویه با بی ثباتی سهام و پایین آمدن سهام 60 درصد و ناپایداری سهام ، بی ثباتی عمومی را در بازار ایجاد کرد. اما Gamestop و AMC در پایان ژانویه عقب نشینی کردند و به نظر می رسد که حماسه WSB در حال پایان است.

از نظر تاریخی ، بیت کوین در دوره های کاهش نوسانات بازار عملکرد بهتری دارد. با این حال ، محبوبیت روایت ضد استقرار در شبکه های اجتماعی توجه بیشتر را به بیت کوین و امور مالی غیرمتمرکز جلب می کند.

عرضه پول فراوان و انتظار تورمی مرحله خوبی را برای بیت کوین رقم زد. منبع: TradingView

عملکرد دارایی جهانی

از منظر بازده ، بیت کوین در ماه ژانویه با بازده ماهانه 14.2٪ ، مطابق قیمت نقطه OKEx BTC ، از دارایی های جهانی بهتر عمل کرد. قیمت لکه نفت خام TWI در میان بهبود اقتصادی 7.5٪ جهش کرد و در رده دوم قرار گرفت. لکه طلا به دلیل افزایش اشتهای ریسک بازار با فروش 2.7 درصدی در ماه مواجه شد.

بازار سهام در ژانویه با عملکرد S عملکرد واگرایی را تجربه کرد&شاخص P 500 با کاهش تراشه های آبی در میان حماسه WSB ، در حالیکه سهام بازار در حال ظهور بازدهی مثبت داشت ، 1٪ پایین تر بود. بازدهی شدید از چین بزرگ به 4.1٪ بازده ماهانه شاخص MSCI آسیا در ژاپن سابق کمک کرده است ، در همین حال ، شاخص بازارهای نوظهور MSCI 3.1٪ افزایش یافته است.

بیت کوین در ماه ژانویه تا حد زیادی بهتر از دارایی های جهانی عمل کرد. منبع: OKEx ، JPMorgan Chase

با ثبت رکوردهای جدید ارز دیجیتال ، علاقه نهادی به بیت کوین همچنان در حال رشد است. MicroStrategy یک بار دیگر سرمایه اصلی را در اصلی ترین ارز رمزنگاری شده انجام داد و کل سرمایه گذاری BTC شرکت را به بیش از 70،000 سکه رساند. معدنکار رمزنگاری Marathon Patent Group 150 میلیون دلار بیت کوین در طی افت قیمت در اواسط ژانویه خریداری کرد و روند مشهودی در ساخت شرکت ها وجود دارد خزانه های بیت کوین

حتی ری دالیو ، بنیانگذار Bridgewater Associated ، نگرش خود را نسبت به ارز رمزنگاری شده تغییر داد و گفت بیت کوین چنین است "یک جهنم از یک اختراع." وی همچنین ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان سرمایه گذاری برای محافظت از مشتریان در برابر تخریب ارز فیات در نظر گرفته است.

همچنین لازم به ذکر است که همبستگی 90 روزه بیت کوین با S&شاخص P 500 در ژانویه دوباره صعود کرد و از 0.1 سطح به 0.21 رسید. در چندین روز معاملاتی ، بیت کوین شاهد حرکت همزمان با بازار سهام در حوالی زمان باز شدن بازار سهام ایالات متحده بود.

از طرف دیگر ، همبستگی بیت کوین با طلا از 0.07 به -0.07 کاهش یافت. این نشان می دهد که ، در این مرحله ، بیت کوین بیش از یک دارایی امن ، به عنوان یک دارایی خطرناک جایگزین دیده می شود.

همبستگی بیت کوین با بازار سهام افزایش یافت ، در حالی که ارتباط آن با طلا کاهش یافت. منبع: معیارهای سکه

احساسات تجاری ژانویه در OKEx

در نیمه اول ژانویه ، با جهش قیمت بیت کوین از 30000 دلار به بیش از 40000 دلار ، احساس بازار بیش از حد گرم شد. حق بیمه معاملات آتی سه ماهه از 3٪ به 6٪ رسید و نرخ تأمین اعتبارات هشت ساعته مبادله های دائمی به طور مکرر به 0.15٪ در OKEx افزایش یافت.

حق بیمه آینده سه ماهه BTC به طور کامل تغییر در احساس بازار در ژانویه را نشان می دهد. منبع: OKEx

بیت کوین در نیمه اول ژانویه دو بازگرداندن عمده را تجربه کرد. اصلاح 21٪ در 3 ژانویه به سرعت با قدرت خرید دیوانه وار افزایش یافت ، و قیمت به حرکت صعودی خود ادامه داد ، و بالاترین رقم همیشگی خود را در حدود $ 42،000 تنظیم کرد. اصلاح دوم در حدود 11 ژانویه همزمان با کاهش سایر دارایی های ریسک به دلیل افزایش بازده اسکناس خزانه داری و شاخص دلار بود. این افت باعث شد بیت کوین طی سه روز 28٪ از ارزش خود را از دست بدهد و فعالان بازار در فکر این بودند که آیا بازار خرس وارد شده است؟.

اصلاح دوم نیز در نیمه دوم ژانویه به کلی احساسات بازار فروتن شده کمک کرد. حق بیمه آتی سه ماهه به زیر 2٪ رسید. در همین حال ، نسبت نسبت کوتاه / کوتاه و سود سریع به سرعت کاهش یافت.

درست زمانی که بازار بدبین می شد ، الون ماسک در تاریخ 29 ژانویه بیوگرافی توییتر خود را با کلمه # بیت کوین به روز کرد. ارز رمزپایه پیشرو بلافاصله 20٪ در پاسخ افزایش یافت. این همچنین به عنوان آخرین برجسته در ژانویه بود قبل از اینکه بیت کوین بیشترین بازده ها را بدهد "رالی ایلون" دستاوردها.

سنبله ها و سقوط ها ، حجم معاملات ماهانه را در OKEx به بالاترین حد خود رساند. منبع: OKEx

یک بازار پر از اوج جدید و بازپس گیری شدید باعث شد تا حجم معاملات در ژانویه به سطح رکورد برسد. حجم کل OKEx 717 میلیارد دلار درآمد کسب کرد که 55 درصد از آن را معاملات آتی تشکیل داد. علاوه بر این ، بیشترین معامله در OKEx ، آینده سه ماهه BTC با حاشیه سکه ، بالاترین حجم یک روزه تاریخ را با 7.2 میلیارد دلار در 11 ژانویه تعیین کرد. سایر ابزارها نیز در همان روز افزایش حجم داشتند. علاوه بر این ، سود باز BTC در OKEx در 19 ژانویه بالاترین رقم 2.42 میلیارد دلار را ثبت کرد ، قبل از آنکه به سرعت به زیر 2 میلیارد دلار برسد ، زیرا گاوها شروع به بستن موقعیت های خود برای سودآوری کردند.

حجم معاملات در OKEx در ژانویه به 717 میلیارد دلار رسید و رکورد جدیدی را ثبت کرد. منبع: OKEx

آلت کوین از BTC بهتر عمل کرد

شاخص فصل altcoin ارائه شده توسط مرکز بلاکچین این از 14 به 57 افزایش یافته است. این نشان می دهد که در پایان ماه ژانویه ، 57 درصد از 50 ارز رمزپایه برتر نسبت به 90 روز گذشته عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشتند.

یک پدیده مهم در ژانویه طغیان احساسات ضد استقرار بود – به رهبری وال استریت بتس – که بازار ارزهای رمزنگاری را متزلزل کرد. Dogecoin (DOGE) بیش از 1000٪ در بیش از یک روز پس از آنکه جمعیت WSB ظاهرا پمپ سکه های رفتاری را پر کرد ، جهش کرد. سکه به روند خود ادامه داد زیرا الون ماسک نیز چندین بار در توییتر از آن نام برد و همین امر آن را به رتبه اول بین 9 ارز رمزپایه شده بیشترین حجم معاملات OKEx رساند.

XRP و لومن استلار (XLM) نیز مورد توجه ردیتورها قرار گرفت. پمپ تحت هدایت WSB XRP را قادر می سازد تا در ژانویه سود 122٪ را بدست آورد. قبل از این ، XRP به دلیل طرح دعوی در دادگستری علیه SEC توسط ایالات متحده ، با فشار فروش بالایی روبرو بود. در همین حال ، XLM 148٪ افزایش یافت.

Polkadot (DOT) به دلیل حراج های اسلات آینده در نیمه دوم ژانویه شاهد جهش سریع قیمت بود. این رویدادها به وضوح تقاضا برای DOT را در کوتاه مدت افزایش داد و ماه را با بازده 93 درصد به پایان رساند.

Wall Street Bets بر بازده altcoin در ژانویه تسلط داشت. منبع: OKEx

با توجه به تأثیر عوامل خارجی ، قیمت DOGE در ژانویه با ضریب همبستگی کمتر از 0.25 از بیت کوین جدا شد. به طور مشابه ، XRP و XLM بیش از 0.5 همبستگی با سایر ارزهای رمزپایه ذکر شده در بالا نداشتند.

DOGE در ژانویه روند مستقلی داشت و تحت تأثیر بازار گسترده قرار نگرفت. منبع: OKEx

اتر مبانی قوی را نشان می دهد

سه سال پس از رونق ICO ، اتر در ژانویه یک بار دیگر به بالاترین رکورد تاریخی خود در بالای 1400 دلار رسید و ماهانه 78 درصد بازده داشت. نوسانات اتر در طول تاریخ بیشتر از بیت کوین بود و این در ژانویه تغییری نکرد. هر دو رهبر بازار شاهد اوج گیری اوج در اواسط آوریل بودند. با این حال ، در ژانویه ، اتر بسیار کمتر از بیت کوین اقدام به بازیابی کرد و تجمع آن پایدارتر بود. این امر در این واقعیت منعکس شد که بازده 30 روزه سرمایه گذاری ETH تا پایان ماه کاهش زیادی نداشته است.

اتر در ژانویه یک افزایش پایدارتر و نوسانات بیشتر را نشان داد. منبع: معیارهای سکه

از تاریخ 31 ژانویه ، ارزش کل قفل شده در شبکه Ethereum به 28 میلیارد دلار رسیده است ، که 80 درصد بیشتر از ماه قبل است ، طبق داده های نبض DeFi. با ادامه رونق بازار DeFi ، تقاضا برای اتر به طور همزمان افزایش می یابد.

معیار اصلی سنجش میزان استفاده از ارزهای رمزپایه کل هزینه های معاملاتی است که تقاضای واقعی کاربران پرداختی را منعکس می کند. در حالی که کل کارمزد معاملات بیت کوین (میانگین 30 روزه) پنج برابر بیشتر از اتر در ژانویه 2018 بود ، این وضعیت در ژانویه امسال کاملاً برعکس شد ، و کل معاملات اتر 10.7 میلیون دلار سه برابر بیشتر از بیت کوین بود..

تنها نگرانی این است که تعداد آدرس فعال اتر به سرعت بیت کوین در ژانویه افزایش پیدا نکرد ، که ممکن است نتیجه آن باشد هزینه های بالای گاز جلوگیری از سرمایه گذاران خرده فروشی با بودجه اندک.

کل معاملات اتر سه برابر بیشتر از بیت کوین در ژانویه بود. منبع: معیارهای سکه

DeFi به روند خود ادامه می دهد

بسیاری از نشانه های پیشرو DeFi در ماه ژانویه بالاترین قیمت خود را داشتند ، زیرا بازار آنها را با ارزیابی های بالاتر بر اساس اصول جامد مجدداً قیمت گذاری کرد. دلیل دیگر این تجمع این بود که دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده منتشر کرد یک مقاله بحث کردن "بانکهای خودران" ساخته شده بر روی پروتکل های DeFi.

در میان نشانه های DeFi ذکر شده در OKEx ، بدون شک نشانه های بومی صرافی های غیرمتمرکز بزرگترین برنده ها در ژانویه بودند. در این میان Curve (CRV) و Tokenlon (LON) با بازدهی در حدود 320٪ در صدر این بخش قرار گرفتند. پروتکل وام AAVE و پروتکل دارایی مصنوعی Synthetix (SNX) نیز به ترتیب 245٪ و 138٪ بازده ماهانه داشتند.

پنج برنده برتر توسط نشانه های DEX جابجا شدند و میانگین سود ماهانه آنها 295٪ بود. منبع: OKEx

مطابق با Dune Analytics, Uniswap با حجم معاملات ماهانه 25.9 میلیارد دلار در صرافی های غیرمتمرکز قرار گرفت و پس از آن SushiSwap با 12.2 میلیارد دلار قرار گرفت. منحنی با حجم 6.3 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفت.

Uniswap و SushiSwap از نظر حجم همچنان دو DEX برتر هستند. منبع: Dune Analytics

منحنی رشد کل کاربران DeFi همچنان شیب دار بوده و از 1.18 میلیون به 1.32 میلیون در ماه رسیده است. پروتکل های غیرمجاز و بی اعتماد DeFi ممکن است تصویب سریع را تجربه کنند زیرا سیستم عامل هایی مانند Robinhood به طور مکرر فعالیت های تجاری عادی را در ژانویه متوقف کردند. در حقیقت ، ممکن است یک تغییر الگوی در صنعت مالی در حال انجام باشد.

تعداد کل کاربران DeFi در طول زمان رشد بالایی را حفظ می کند. منبع: Dune Analytics

با نگاه به آینده

داده ها نشان می دهد که فوریه از نظر تاریخی یک ماه قوی برای بیت کوین بوده است ، با دومین میانگین بالاترین میزان 21٪ و میانگین 17٪ بازده ماهانه. خبر خرید 1.5 میلیارد دلاری بیت کوین توسط تسلا بازار را در اوایل فوریه به آتش کشید و قیمت وارد قلمرو ناشناخته شد. با این حال ، بازرگانان باید توجه داشته باشند که آیا سودآوری می تواند باعث کاهش شود ، همانطور که در پایان ژانویه انجام شد. همانطور که گفته شد ، احساسات مثبت بلند مدت در مورد بیت کوین احتمالاً دست نخورده باقی خواهد ماند.

داده های تاریخی نشان می دهد فوریه ماه قدرتمندی برای بیت کوین بوده است. منبع: CoinMarketCap ، OKEx

چند عقبگرد سریع در ژانویه باعث ضعف دستان برای ریختن سکه های خود شد ، در حالی که سرمایه گذاران که صعودی بلند مدت هستند به خرید خود ادامه می دهند. این امر با وجود تعدیل مجدد ، با افزایش تعداد آدرس ها با بیش از 1000 BTC موجودی منعکس می شود. طبق داده های Glassnode ، 201 نهنگ جدید در این ماه در نمودار ظاهر شده اند ، این نشانه ای است که ممکن است موسسات و شرکت های بزرگ شروع به جمع آوری سکه کنند. خرید انجام شده توسط تسلا می تواند یک اثر سیگنالینگ داشته باشد و بسیار زیاد است شایعه شده هزینه حدود 33000 دلار برای هر سکه احتمالاً کف قیمت ایجاد می کند.

نهنگ ها در بازپس گیری های شدید ژانویه مدام سکه جمع می کردند. منبع: شیشه گره

معدنچیان در ژانویه دارایی های خود را تخلیه می کردند. شاخص موقعیت معدنچیان (MPI) در حدود 1.256 شروع به کار کرد و در 17 ژانویه به بالاترین سطح تاریخی 12.666 رسید. در پایان ژانویه ، این شاخص به 2.79 بازگشت. از آنجا که معدنکاران در ماه ژانویه قفل چنین مقدار زیادی سکه را باز کرده اند ، می توان در کوتاه مدت عرضه را تخلیه کرد.

MPI در ژانویه به بالاترین سطح تاریخی رسید. منبع: CryptoQuant

علاوه بر این ، با راه اندازی معاملات آتی ETH در CME در اوایل فوریه ، مواجهه نهادی باز شده است. گزارش اخیر از سکه های سکه ای نشان می دهد که جریان سرمایه به ETH طی هفته های گذشته بسیار متمرکز بوده است. قابل ذکر است ، بانک مرکزی فدرال رزرو سنت لوئیس منتشر کرد گزارش تحقیقات DeFi, کاوش در بازارهای مالی مبتنی بر قرارداد هوشمند. همه اینها ما را به این باور می رساند که احساسات بازار نسبت به ETH خوشبین هستند.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me