banner
banner

بازبینی عمیق: چه چیزی باعث ایجاد موج جدید Hype پایدار می شود؟

فقط در مدت زمان 6 ماه ، مفهوم پایدار کوین تغییر کرده است

موج دوم اشتیاق پایدار بلاک کوین در ابتدای سال 2019 وارد بازار شد ، اما نرخ ثبات امروز از قبل متفاوت است.

I. پول های ثابت چیست?

پایدار کوین سکه ای است که برای حفظ ارزش پایدار به یک ارز فیات ، معمولاً دلار آمریکا متصل است. از آنجا که نرخ ارز ارزهای فیات نسبتاً پایدار است و از نوسانات کمتری برخوردار است ، پایدار سکه ها امکان استفاده عملی ارزهای رمزپایه را در زندگی روزمره فراهم می کنند.

دوم چرا به سکه های ثابت نیاز داریم؟ ارزش آنها چیست?

این س veryال بسیار مهمی است و در عین حال به ندرت مورد توجه قرار می گیرد.

1. Stablecoin دروازه ای برای سرمایه گذاری دارایی های دیجیتال است

از نیمه دوم سال 2017 ، برخی از کشورها و شهرها شروع به محدود کردن و یا حتی ممنوعیت معاملات دارایی دیجیتال با محدود کردن کانال های پرداخت برای مبادلات در بانک ها کرده اند ، به طوری که ورود ارزهای فیات به بازار رمزنگاری را محدود می کنند. در آن زمان ، بسیاری از مبادلات مجبور به تعطیلی در چین شدند ، اما معامله گران جدید و صندوق های جدیدی برای ورود به بازار وجود داشتند. تنها گزینه آنها معاملات فرابورس بود و آنها مستقیماً از طریق گروه های تلگرام و وی چت تجارت خود را آغاز کردند. با این حال ، آنها مجبور بودند خطرات قابل توجهی برای تجارت در کانال های بدون نظارت و مبادلات غیر مستقر داشته باشند. برای کاهش دردسرها و خطرات آنها ، پول های ثابت که به ارزهای ناخوشایند متصل هستند ، مانند USDT (1 USDT: 1 USD) ، به یک دروازه ایده آل برای سرمایه گذاران برای استفاده از بازار دارایی های دیجیتال تبدیل شدند..

2. Stablecoins ذخیره خوبی برای سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال فراهم می کند

قیمت دارایی های دیجیتال به ویژه هنگامی که بازار با رکود روبرو است ، نوسانات نسبتاً بالایی دارند. اگر معامله گران تمایلی به خطر بی ثباتی قیمت یا نقدینگی ندارند ، یا وقتی صرافی ها از جفت های معاملاتی فیات پشتیبانی نمی کنند ، به نظر می رسد معامله با سکه های ثابت فقط گزینه آنها باشد.

هدف از داغترین سکه های ثابت در سال گذشته برای حل مسئله تجارت دارایی های دیجیتال بود. یک ثبات پایدار خوب باید یک مکانیسم ثبات قابل اطمینان داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که قیمت آن نوسانات بیش از حد را تجربه نمی کند. همچنین باید در جوامع سرمایه گذاری گسترده تأثیرگذار باشد. این باید بسیار در دسترس باشد و با مشاغل مختلف با مبادلات مختلفی که تعداد زیادی جفت معاملاتی با ثبات Bitcoin را برای تجارت سرمایه گذاران ارائه می دهند ، باشد.

اساساً ، Staincoins در روزهای اولیه محصولی بود که به سرعت برای پاسخگویی به تقاضای تجارت دارایی دیجیتال و همچنین حل اختلافات پیرامون مقررات تجارت فیات تولید شد. هرچه قیمت ارزهای رمزپایه نوسان بیشتری داشته باشد ، ارزهای پایدار با ارزش ترند. ما انتظار داریم که وقتی همه کشورها محدودیت های خود را در زمینه تجارت فیات برداشته اند ، پول های ثابت ارزش خود را از دست می دهند.

3. Stablecoin ابزاری مناسب برای تسویه حساب در زمان واقعی است

سکه های پایدار توسط JP Morgan و بانک Mizuho ژاپن نمونه های خوبی هستند.

بلاکچین پیشرفت قابل توجهی در سیستم های تسویه حساب پرداخت می کند ، به ویژه در پرداخت بین اشخاص. سکه های پایدار توسعه یافته توسط این دو بانک در اصل شبکه های تسویه حساب بلاکچین هستند که با پیوستن بیشتر موسسات مالی و مشتریان به شبکه ، ارزش آنها افزایش می یابد. Stablecoins همچنین می تواند “صورتحساب پذیرش بانک” در بلاک چین بین بانکی باشد.

4. Stablecoins ارزهای غیرمتمرکز جهانی و دارایی های امن است

برگردیم به اصول: بیت کوین به عنوان یک ارز غیر دولتی ایجاد شد که امکان رقابت آزاد را فراهم می کند.

در مقایسه با سیستم پولی امروز ، شکل شفاف و پایدار ارز مانند بیت کوین ، می تواند یک دارایی امن برای مردم در ونزوئلا و زیمبابوه باشد که باید با تورم فوق العاده و پیش فرض بدهی های دولتی روبرو شوند.

در حال حاضر ممکن است غیر ممکن به نظر برسد زیرا قیمت بیت کوین ثبات ندارد – یک دارایی بی ثبات را نمی توان به عنوان ذخیره ارزش و نه یک دارایی امن استفاده کرد.

اما برای درخشش بیت کوین فقط زمان لازم است.

می توان پیش بینی کرد که وقتی ارزش بیت کوین قابل توجه باشد و وقتی اصطکاک در بازار کم باشد ، به یک پایدار تبدیل می شود. فقط بیت کوین به جای پول های ثابت ، می تواند نوع جدیدی از “اعتبار” ایجاد کند و ارزش سرمایه گذاری دارایی را درک کند.

ارزش اصلی پایدار کوین به تدریج از تسهیل سرمایه گذاری دارایی های دیجیتال به تسویه حساب منتقل شده است. Stablecoin 2.0 تبدیل صنعت بلاکچین از حدس و گمان به ارزش آفرینی است.

III مدل های مختلف Stablecoins

در سال گذشته ، وقتی بازیگران صنعت از قطار اعتیاد به مواد مخدر پایدار بیت کوین پریدند ، بسیاری از تحلیلگران تلاش کردند تا پولهای پایدار را دسته بندی کنند ، به طور کلی در سه نوع وثیقه فیات ، وثیقه رمزنگاری و وثیقه الگوریتمی. با این حال ، این نوع طبقه بندی نسبتاً مبهم است ، مخصوصاً برای مورد آخر.

اگر نگاهی دقیق به پروتکل هر پایدار بیت کوین بیندازیم ، به راحتی متوجه می شویم که منطق موجود در پشت آنها ساده است – تمام سکه های پایدار بسیار شبیه ارزهای فیات ایجاد شده در سیستم پولی بین المللی هستند.

سیستم پولی بین المللی فعلی از استاندارد طلا ساخته شده است. با این حال ، در طول جنگ جهانی اول ، به دلیل اینکه کشورهای درگیر در جنگ پولهای غیرقابل جبرانی چاپ می کردند و واردات و صادرات طلا را برای تأمین بودجه نظامی محدود می کردند ، استاندارد طلا دیگر نمی توانست پایدار بماند. تا اینکه پس از جنگ جهانی دوم ، دولت ایالات متحده با تعویض دلار آمریکا به ارزش طلا استاندارد مبادله طلا را معرفی کرد. متأسفانه ، با اوج گرفتن بحران دلار آمریكا در سال 1976 ، سیستم برتون وودز فروپاشید ، كه پایان سیستم استاندارد طلا و همچنین آغاز یك مرحله شناور آزاد است..

بدون سیستم ایجاد پول وثیقه ، کشورها شروع به تنظیم سیاست های مالی مختلف و مجموعه ای از کنترل های عرضه پول برای تثبیت ارزش ارزهای خود کردند. (به منظور تقویت رشد اقتصادی ، اکثر دولت ها سیاست هایی را برای مدیریت تورم و کاهش ارزش پول در نظر می گیرند. برای “تثبیت” ارزش پول به معنای حفظ نرخ تورم برنامه ریزی شده است). معمولاً ثبات ارز به طور عمده توسط قدرت خرید واقعی آن تعیین می شود ، در حالی که نرخ ارز بین المللی آن نیز به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود.

ما به سادگی می توانیم پول های پایدار را به دو نوع عمده تقسیم کنیم. یکی صدور وثیقه دارایی ، که شباهت های زیادی با استاندارد طلا دارد – ذخیره طلا برای صدور پول با ارزش معادل. صدور وثیقه دارایی را می توان در دسته بندی وثیقه یا وثیقه رمزنگاری شده طبقه بندی کرد.

 • سکه های ثابت مانند USDT ، TrueUSD ، GUSD و PAX با وثیقه فیات همراه هستند.
 • سکه های ثابت مانند BitUSD و DAI با وثیقه ارزهای رمزپایه ارائه می شوند.

نوع اصلی دیگر صدور “تقلید از بانک مرکزی” است که برای آن ارز به هیچ دارایی دیگری متصل نیست. برای تثبیت ارزش ارز ، ناشر آن باید تقاضای بازار را تخمین زده و عرضه ارز را به صورت پویا مدیریت کند. ابزار مدیریت شامل خرید مجدد اوراق قرضه ، تعدیل نرخ بهره و عملیات بازار آزاد است.

 • تقلید از مدل خرید مجدد اوراق قرضه: Basecoin
 • تقلید از مدل نرخ بهره متغیر: NuBits
 • تقلید از مدل عملیات بازار آزاد: Reserve، Terra

اگرچه ارزش اصلی پایدار کوین حفظ قیمت نسبتاً پایدار (عمدتا در برابر ارزهای فیات) است ، اما مدلهای اصلی انتشار فعلی معایب و نقصهای خاص خود را دارند:

 • مسئله اصلی مدل وثیقه فیات ، اتکا به اعتبار شرکت صادر کننده است – چگونه می توانیم شرکت را به داشتن ذخایر فیات کافی تضمین کنیم ، بیش از حد صادر نشود و با پول تمام نشود.
 • مدل وثیقه ارز رمزنگاری شده توسط نوسان دارایی های وثیقه دار محدود می شود. این مدل در حال حاضر بدون بازار ارزهای رمزنگاری بالغ و پیشرفته به سختی می تواند موفق شود.
 • برای مدل های خرید مجدد اوراق قرضه و مدل های تقلیدی با نرخ بهره متغیر ، بزرگترین چالش از سقوط ارزش پول ثابت است. ناشران مجبورند مانع فروش کوتاه مدت سرمایه گذاران در رکود بازار یا عدم خرید اوراق قرضه خود با ثبات Bitcoin و افزایش ذخیره خود شوند. مشکل این است که سود وام و پس انداز آنها هیچ ارزش ذاتی ندارد و از همان شکنندگی با سیستم پایدار کوین برخوردار است.
 • برای مدل عملیاتی بازار آزاد ، تهیه یک ذخیره ارزی مناسب برای ناشر بسیار دشوار است. به عبارت دیگر ، شرکت صادر کننده ممکن است بودجه کافی برای خرید مقدار زیادی از ثبات Bitcoin از بازار ثانویه نداشته باشد.

چهارم مقایسه مدل ها

1. توسط پروتکل های اساسی

سکه های ثابت مانند Reserve و Terra با خرید / فروش سکه در بازار آزاد قیمت های خود را تثبیت می کنند. با این حال ، این روش کم عملی در نظر گرفته می شود و مقیاس گذاری و توسعه آن در طولانی مدت بسیار دشوار است. به زبان ساده ، ذخیره و درآمد یک بستر تجارت الکترونیکی یا یک صندوق سرمایه گذاری چگونه می تواند با قدرت خرید بازار جهانی پایدار کوین مقایسه شود؟ این نوع سکه های ثابت ممکن است فقط در بازارهای کوچک یا منطقه ای کار کنند.

سکه های ثابت مانند BaseCoin و NuBits مدل های “خرید مجدد اوراق قرضه” و “نرخ بهره متغیر” را نشان می دهند که در مقایسه با سایر پروتکل ها با سخت ترین مشکل در طراحی محصول روبرو می شوند. پروتکل در حال حاضر هنوز در مراحل ابتدایی است و فضای زیادی برای بهبود دارد. متأسفانه ، NuBits قبلاً به دلیل نقص غیرقابل جبران در طراحی خود شکست خورده است.

ارزهای پایدار با پشتیبانی از رمزنگاری مانند BitUSD و DAI بسیار تحت تأثیر نوسانات دوره ای بازار و بلوغ بازار ارزهای رمزپایه قرار دارند. در مرحله فعلی ، بازار ارزهای رمزپایه هنوز کاملاً توسعه نیافته است. ثبات قیمت دارایی های وثیقه دار هنوز نامطلوب است. همچنین ، بسیاری از سرمایه گذاران ارز رمزنگاری شده در بازار فاقد حس و توانایی آربیتراژ هستند.

در مقایسه ، سکه های ثابت پایدار مانند USDT ، GUSE ، TrueUSD و PAX دارای پروتکل بسیار ساده تری هستند ، اما همچنین کاربردی ترین مدل تاکنون را نیز ایجاد می کنند.

2. با قیمت های تاریخی

از نظر ثبات قیمت ، ارزهای ثابت با پشتیبانی از فیات بهترین عملکرد را در بین تمام پول های ثابت دارند. گرفتن یک >انحراف 5٪ به عنوان استاندارد ، نسبت PAX برای انحراف قیمت از محدوده طبیعی در 153 روز گذشته 1.96٪ است. نسبت TrueUSD در 358 روز گذشته نیز 1.96٪ است. نسبت USDT در 1458 روز گذشته 4.05٪ است. در حالی که نسبت GUSD در 144 روز گذشته 9.72٪ است.

در همین حال ، پول های ثابت با پشتوانه ارزهای رمزنگاری شده از بدترین ثبات قیمت برخوردار هستند. نسبت DAI برای 427 روز گذشته 8.67٪ است. نسبت BitUSD در 1579 روز گذشته 9/68 درصد است.

بازار الگوریتمی پایدار کوین NuBits ، که پروتکل صدور مشابه آن را با بانک های مرکزی مشترک دارد ، در حال حاضر خراب شده است و هیچ نشانه ای از بازگشت در آینده نزدیک وجود ندارد.

V. تجزیه و تحلیل چشم انداز Stablecoins

1. پولهای ثابت با وثیقه فیات هنوز جریان اصلی هستند.

انتظار می رود طی دو سال آینده ، پول های ثابت با وثیقه فیات شکوفا شوند. این امر به صادر کنندگان قابل اعتمادتر ، سیستم حسابرسی بهتر و چارچوب نظارتی بالاتری نیاز دارد.

در طی 3 تا 5 سال ، بورس اوراق بهادار با تضمین دارایی های بلاکچین و الگوریتمی “تقلید بانک مرکزی” رشد بیشتری را شاهد خواهد بود که ناشی از بلوغ بازار دارایی های دیجیتال و سرمایه گذاران است.

در آینده ، وقتی بازار دیجیتال بالغ می شود ، می توان پیش بینی کرد که بیت کوین در نهایت به یک Bitcoin ثابت تبدیل خواهد شد.

2. ارزهای فیات دیجیتال و سکه های ثابت هنوز رقابتی نیستند

اگر پایدار سکه ها برای تأمین نیاز به تجارت دارایی های دیجیتال طراحی شده باشند ، تا زمانی که مقررات مربوط به تجارت فیات به توکن در سراسر جهان محکم باقی بماند ، پایدار سکه ها هنوز ارزش بازار خود را دارند.

وقتی یک ثبات Bitcoin از سوی یک بانک به عنوان ابزار تسویه حساب استفاده می شود ، به یک «ارز فیات دیجیتال» تبدیل می شود. در این حالت ، آنچه از ثبات بورس پشتیبانی می کند ، یک بانک مرکزی نیست ، به طور معمول بالاترین مقام پولی در یک کشور است ، بلکه اعتبار یک بانک تجاری است. پیش فرض این است که بانک باید بودجه کافی برای پشتیبانی از انتشار داشته باشد.

3. Stablecoins توسط JP Morgan و Mizuho Bank اساساً ابزار تسویه حساب پرداخت هستند ، اما آنها سنگ بنای ساخت یک اکوسیستم هستند.

JP Morgan’s JPM Coin 1: 1 توسط دلار آمریکا بسته می شود و بین بانک و مشتریان موسسه آن گردش می یابد. J Coin ، اختراع شده توسط Mizuho Bank ، 1: 1 برای 1 ین ژاپن قابل بازخرید است و توسط مصرف کنندگان عمومی می تواند برای تسویه حساب های خرده فروشی استفاده شود.

از نظر مشتری ، هر دو ارز رمزنگاری شده از قرار دادن اسکناس های دلاری خود در بانک و دیدن بالارفتن ترازهایشان تفاوت قابل توجهی ندارند. با این حال ، برای بانک ها ، آنها می توانند از شبکه مبتنی بر بلاکچین “تجارت معاملات حل و فصل شود” که با گسترش شبکه ارزش بیشتری پیدا می کند ، استفاده کنند. به عنوان پیشگامان این نوع “پایدار کوین” ، در آینده از مزیت اولین حرکت در برابر همتایان خود برخوردار خواهند شد.

نکته آخر اینکه این سوال به وجود آمده است که آیا رشد پول پایدار به معنای دوره به اصطلاح Cryptocurrency 2.0 است؟ هدف این مقاله تبیین دو نکته مهم است:

 1. Bitcoin ثابت دوره Cryptocurrency 2.0 را نشان نمی دهد. در عوض ، این فقط یک شاخه است که تحت مقررات بازار سرمایه گذاری بلاکچین توسعه یافته است. با این حال ، این نشان دهنده هدفی است که بازار دارایی های دیجیتال آرزو می کند – یک بیت کوین “پایدار”.
 2. پذیرش غول های بانکی از پایدار کوین به معنای پیشرفت بزرگ در کاربرد بلاکچین است ، زیرا فناوری را از سرمایه گذاری دارایی های دیجیتال به تسویه حساب در دنیای واقعی سوق داده.

تاکنون ، سکه های ثابت منتشر شده توسط غول های بانکی بدون هیچ مشکلی در ایجاد ارز به طور کامل برای ارزهای فیات تعهدی قابل بازخرید است. در آینده ، با اتخاذ غول های مالی در سراسر جهان برای افزایش کارایی تسویه حساب در بالادست و پایین دست ، پایدار کوین به طور بالقوه نقش بیشتری در انقلاب بلاکچین بازی می کند.

هشدار خطر: تجارت دارایی های دیجیتال خطر قابل توجهی دارد و می تواند منجر به از دست دادن سرمایه سرمایه گذاری شما شود. شما باید اطمینان حاصل کنید که ریسک موجود را کاملاً درک کرده و سطح تجربه ، اهداف سرمایه گذاری خود را در نظر گرفته و در صورت لزوم به دنبال مشاوره مالی مستقل باشید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me