banner
banner

عملکرد پایدار الگوریتمی نشان می دهد که آنها هنوز مدل های خود را توجیه نکرده اند

بررسی بازار پایدارترین الگوریتم ها و عملکرد مدل های مختلف آنها

اخیراً به دلیل رونق DeFi و محبوبیت بازارهای خودکار پول و پروتکل های مالی ساخته شده بر اساس فناوری بلاکچین ، پولک های ثابت الگوریتمی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند..

با این حال ، همانطور که ما در آخرین تجزیه و تحلیل عمیق خود از فضای پایدار کوین بحث کردیم ، راه حل های فعلی بسیار ایده آل نیستند – و حتی اگر مدل های الگوریتمی ممکن است روی کاغذ جامد به نظر برسند ، هنوز در عمل اثبات نشده اند.

در این تفسیر بازار ، ما عملکرد دقیق اخیر چندین سکه ثابت را بررسی خواهیم کرد و در مورد موفقیت یا عدم موفقیت آنها در ایجاد ثبات قیمت در رمزنگاری اظهار نظر خواهیم کرد..

سکه های ثابت با استفاده از مدل rebase

همانطور که در ویژگی عمیق ما ذکر شده در بالا توضیح داده شده است ، با تنظیم مانده توکن در کیف پول های کاربر ، سکه های ثابت ثابت را تثبیت می کنند که دارندگان همیشه درصد یکسانی از کل سرمایه بازار را حفظ می کنند.

Ampleforth (AMPL) مثال خوبی برای چنین ثبات کوین است ، به ویژه اینکه هیچ پروژه قابل توجه دیگری با استفاده از این مدل وجود ندارد. YAM Finance ، یک پروژه DeFi که زمانی بسیار محبوب بود ، همچنین اخیراً معلول ویژگی rease آن.

به دنبال مدل مبادله ، عرضه AMPL هر 24 ساعت یک بار مطابق با میانگین وزن وزنی یا VWAP تنظیم می شود – و با این کار پروتکل سعی می کند رمز را با قیمت ثابت 1 دلار حفظ کند.

با این حال ، بررسی عملکرد قیمت AMPL طی 90 روز گذشته نوساناتی بین 0.75 تا 1.70 دلار را نشان می دهد. این نوسانات ، هرچند ایده آل نیستند ، اما در مقایسه با عملکرد آن در ژوئیه 2020 ، زمانی که برای مدت کوتاهی بالای 2 دلار معامله می شد ، در پایداری AMPL نشانگر بهبودی هستند..

در حالی که کاربرانی که AMPL را در دست دارند هنوز در ارزش ترازنامه خود دچار تغییر می شوند ، با توجه به تغییرات عرضه در مراحل مختلف مانند تورم ، تورم و افزایش تقاضای ناشی از حوادث ، می توانند این نوسانات را بیشتر کاهش دهند..

قیمت AMPL طی 90 روز گذشته. منبع: CoinGecko

همانطور که گفته شد ، AMPL یکی از پایدارترین الگوریتم های با ثبات در بازار امروز است و هنوز هم از مدل rebase استفاده می کند.

Stablecoins با استفاده از یک مدل چند نشانه ای

در یک مدل چند علامتی ، که به آن Shaigniorage Shares نیز می گویند ، تعداد توکن های واقعی کیف پول کاربر در پاسخ به تغییرات قیمت تغییر نمی کند. در عوض ، سازوکار ثبات قیمت به توکن های ثانویه منتقل می شود که مشوق ارائه دهندگان نقدینگی و وام دهندگان برای حمایت از قیمت هستند..

Basis Cash با استفاده از این مدل یک Bitcoin پایدار است و حدود دو ماه است که فعالیت می کند. این پروتکل سه نوع رمز در پروتکل خود دارد: یک پایدار کوین (BAC) ، یک سود سهام (BAS) و یک علامت اوراق قرضه (BAB). وقتی قیمت BAC کمتر از 1 دلار باشد ، BAB با تخریب BAC با تخفیف بدست می آید و وقتی قیمت BAC بالاتر از 1 دلار باشد ، BAB با نسبت یک به یک با BAC مبادله می شود. بعلاوه ، اگر همه اوراق قرضه بازخرید شود ، دارندگان BAS می توانند BAC اضافی را دریافت کنند در صورتی که قیمت BAC بالاتر از 1 دلار باشد.

قیمت فعلی BAC ، BAS و BAB. منبع: پایه نقدی

علی رغم اینکه Basis Cash بر اساس چنین سازوکاری پیچیده ساخته شده است ، هنگام بررسی عملکرد قیمت BAC طی 30 روز گذشته ، می بینیم که گره قیمت 1 دلاری خود را برای بیش از 10 روز از دست داده است. BAC اکنون زیر 0.60 دلار کار می کند و علائمی از جهش شدید نشان نمی دهد.

دلیل این وضعیت ممکن است انتشار بدهی زیادی باشد که پس از پایین آمدن قیمت BAC زیر 1 دلار به وجود آمد. انتشار بزرگ اوراق قرضه به معنای زمان انتظار طولانی تر برای بازخرید است که بیشتر منجر به تورم بیش از حد اوراق بهادار می شود.

در نهایت ، این به چرخه ای تبدیل می شود که در آن قیمت پایین BAC به معنی مبادله بیشتر BAB با تخفیف است که فشار بیشتری بر قیمت BAC وارد می کند..

Basis Cash هنوز یک چرخه کامل را طی نکرده است و برای نشان دادن مقاومت مکانیسم خود به زمان بیشتری نیاز دارد. اگرچه ممکن است در آینده در مرحله ای دوباره وارد مرحله تورم شود ، اما در حال حاضر مشکل به نظر می رسد.

قیمت BAC طی 90 روز گذشته. منبع: CoinGecko

Basis Coin ، کپی برداری از Basis Cash ، حتی سریعتر در حال سقوط است. Bitcoin ثابت در این پروتکل ، BCC ، از 20 ژانویه با 0.11 دلار در حال اجرا است و بیش از 24 ساعت هرگز در حدود 1 دلار ثابت نشده است. BCC به وضوح در تأمین ثبات قیمت شکست خورده است و تحت فشار بازخرید های اوراق قرضه بزرگ باقی مانده است ، و بعید است که به این زودی ها به میخ 1 دلار بازگردد.

نمودار قیمت BCC از 2 ژانویه تا 20 ژانویه در لگاریتمی منبع: CoinGecko

دلار خالی (ESD) ، یکی دیگر از پروتکل های ثبات کوین الگوریتمی ، از a "کوپن" سازوکار به منظور تأمین مالی بدهی پروتکل. کوپن ها با سوزاندن ESD خریداری می شوند ، که منجر به عرضه یک قرارداد می شود. پس از ورود پروتکل به مرحله تورم ، کوپن ها را می توان برای ESD بازخرید کرد.

ESD یک چرخه هشت ساعته را در نظر می گیرد "دوران," که به معنی تنظیم تعداد کل توکن ها در یک چرخه کوتاهتر است. بدهی وقتی ایجاد می شود که "دوران" به پایان می رسد و میانگین وزنی یا VWAP ، قیمت به زیر 1 دلار می رسد. بنابراین ، اگر قیمت ESD برای چندین برابر به زیر لنگر بیفتد "دوره ها," بدهی بزرگتر می شود و در عین حال ، "کوپن" برای جذب افراد برای خرید ، تخفیف بیشتر می شود. علاوه بر این ، ESD یک دوره سررسید به بدهی اضافه می کند ، جایی که کوپن ها در سال 90 منقضی می شوند "دوره ها," که معادل 30 روز است.

اگرچه ESD ، با توجه به قیمت آن در 30 روز گذشته ، بر روی کاغذ ، نسبت به AMPL و BAS پیشرفت زیادی کرده است ، اما به وضوح می توانیم ببینیم که قیمت فعلی آن 0.51 دلار با میخ 1 دلار فاصله دارد. از لحاظ تئوری ، اینکه آیا قیمت ESD مجدداً برگشت خواهد کرد یا خیر ، به نقطه انقضا تعداد زیادی اوراق قرضه بستگی دارد. در حال حاضر ، ESD نیز برای اثبات خود به زمان نیاز دارد.

قیمت ESD طی 30 روز گذشته. منبع: CoinGecko

Dynamic Set Dollar (DSD) ، کپی ESD ، از جهاتی متفاوت است ، از جمله افزایش بلوغ کوپن ها و کاهش تعداد گسترش و انقباضات رمز. DSD همچنین طی دو هفته گذشته وارد مرحله تورم شده است ، اما به نظر می رسد قیمت فعلی 0.65 دلار از ESD سخت تر باشد.

قیمت DSD طی 14 روز گذشته. منبع: CoinGecko

Stablecoins با استفاده از یک مدل وثیقه تا حدی

FRAX ، که حدود یک ماه پیش راه اندازی شده است ، یک پایدار تا حدودی وثیقه ای و اولین ثبات بورس الگوریتمی کسری جهان است. هر کسی می تواند با تهیه دو نشانه FRAX ایجاد کند: یک رمز وثیقه (USDT و USDC در زمان پیدایش پشتیبانی می شود) و یک رمز حاکمیت ، FXS. نسبت وثیقه فعلی 82.25٪ است ، به این معنی که 1 FRAX را می توان با USD82 یا USDC به ارزش 0.8225 دلار و FXS به ارزش 0.1775 دلار ضرب کرد..

از نظر تئوری ، وقتی 1 FRAX زیر 1 دلار باشد ، داوران FRAX را خریداری می كنند و از آن برای بازخرید USDC و FXS و سود حاصل از فروش FXS استفاده می كنند. تقاضا برای خریدهای FRAX اجازه می دهد تا نرخ ارز دوباره به 1 دلار برسد. وقتی 1 FRAX بیش از 1 دلار باشد ، داوران FRAX را با USDC و FXS ضرب می کنند و سپس FRAX را با سود می فروشند. این فشار فروش نرخ ارز را به 1 دلار برمی گرداند.

FRAX هنوز در مراحل اولیه است و اوراق قرضه مورد استفاده برای کاهش مرحله تورم ، هنگام فروش مقادیر زیادی از نشانه های FXS ، هنوز راه اندازی نشده اند. همانطور که گفته شد ، پروتکل در ماه گذشته بسیار پایدار بوده است و قیمت FRAX با قاطعیت 1 دلار است. علاوه بر این ، اندازه بازار FRAX به آرامی در حال رشد است و انتشار کل FRAX از 26 میلیون نفر فراتر نرفته است. ما هنوز باید ببینیم آیا FRAX وقتی نسبت وثیقه بیشتر کاهش می یابد و آیا انتشار کل آن بیشتر گسترش می یابد.

قیمت FRAX از زمان راه اندازی تاکنون. منبع: Frax Finance

سکه های ثابت الگوریتمی چیزهای زیادی برای اثبات دارند

پس از بررسی تمام پولهای ثابت الگوریتمی فوق الذکر ، می توان دریافت که استفاده از اوراق قرضه و سود سهام به عنوان مشوق تا حدی کارساز است. با این حال ، قطعاً یک عنصر سوداگرانه و پرخطر در این مدل ها دخیل است.

در حالی که هدف از پایدار سازی الگوریتمی مقیاس پذیری بیشتر از پایدار نگهداری پول وثیقه است ، عملکردهای اخیر بازار نشان می دهد که آنها همیشه در عمل به خوبی کار نمی کنند و به مدت زمان بیشتری و بلوغ بازار نیاز دارند تا محکم در پایه 1 دلار نرم نگه داشته شود.

صرف نظر از این ، بدیهی است که رونق DeFi و تغییر کلی به سمت راه حل های مالی مبتنی بر بلاکچین ، نوآوری و آزمایش را تشویق می کند ، که احتمالاً در آینده نتایج مثبتی و پروتکل های بهتر و قوی تری به همراه خواهد داشت. تا آن زمان ، احتمالاً سکه های ثابت با وثیقه فیات همچنان محبوب هستند.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me