banner
banner

آیا DCEP رمزنگاری شده است؟ کارشناسان صنعت در مورد ارز دیجیتال نوپای چین بحث می کنند

طی هفته های گذشته ، یوان دیجیتالی مورد انتظار چین – پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DCEP) – با انتشار اخبار بیشتر درباره توسعه آن ، محبوبیت خود را در رسانه های رمزنگاری و جریان اصلی بدست آورد. از ژانویه ، این موضوع توسط رسانه های اصلی از جمله پوشش داده شده است CNBC, فوربس و سیم دار.

این پروژه با هدایت بانک مرکزی چین ، PBoC ، در 14 آوریل ، هنگامی که یک عکس صفحه منتشر شد که نشان می دهد DCEP در حال آزمایش در سوژو ، چنگدو ، خیونگان و مناطق دیگر است. حتی جدیدتر اخبار, از 23 آوریل ، نشان داد که استارباکس و مک دونالد از غول های خرده فروشی هستند که برای شرکت در آزمایش ارز دیجیتال در یک منطقه دعوت شده اند..

وقتی رسانه ها DCEP – یا هر ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را پوشش می دهند ، این فرض وجود دارد که الف) ارز مبتنی بر بلاکچین است و ب) وجود آن مربوط به صنعت رمزنگاری و بلاکچین است..

ما از متخصصان بلاکچین ، فناوری و اقتصاد خواسته ایم که از نزدیک به DCEP ، فناوری پشت آن و معنای وجود آن برای صنعت نگاهی بیندازند..

تاریخچه DCEP

DCEP اول بود معرفی کرد توسط ژو شیاوچوان ، فرماندار سابق PBoC ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سیزدهمین کنگره ملی خلق در تاریخ 9 مارس 2018 برای عموم. در ژانویه سال جاری ، بانک مرکزی چین اعلام کرد که طراحی “سطح بالا” ارز دیجیتال آن تکمیل شده است ، افزود "ما به پیشرفت پیوسته توسعه ارزهای دیجیتال قانونی ادامه خواهیم داد. ” این ماه بود فاش شد یک بار دیگر که ارز دیجیتال چین طبق برنامه پیش رفته است.

با این حال ، استاد دانشگاه فناوری و تجارت چونگ کینگ ، چانگیونگ لیو ، دکترای تاریخ تئوری اقتصادی از دانشگاه پکن ، به OKEx گفت که بانک مرکزی چین سالهاست روی یک ارز دیجیتال کار می کند. وی ریشه های توسعه DCEP را توضیح داد:

“در اواخر سال 2013 ، بیت کوین اولین ورود خود را به چین انجام داد. در سال 2014 ، بانک مرکزی چین یک م researchسسه تحقیقاتی اختصاص داده شده به ارزهای دیجیتال ایجاد کرد و شروع به مطالعه نحوه مقابله با تأثیر ارزهای رمزپایه و بهبود سیستم یوان چین با فناوری بلاکچین کرد.

اما از سال 2014 تا 2018 ، پیشرفت DCEP کند بوده است ، شاید به این دلیل که ساختار غیر متمرکز بیت کوین یا بلاکچین با ماهیت پول ملی قانونی به عنوان renminbi (RMB) ناسازگار است.

شتاب ناگهانی DCEP در پایان سال 2019 مستقیماً ناشی از آمادگی […] فیس بوک برای راه اندازی است ترازو. بنیانگذاران ، اعضای مشارکت و ارزهای لنگرزی ، علیرغم ادعای فوق العاده حاکمیت بودن و خدمت به مالیه جهانی ، آگاهانه چین را رد کرده اند.

این امر باعث شده است که بانک مرکزی چین فشار رقابت بین المللی فوری در حوزه ارز دیجیتال را احساس کند. “

DCEP چین چه ارتباطی با صنعت بلاکچین / رمزنگاری دارد?

“DCEP لزوماً از بلاکچین استفاده نمی کند”

پروفسور لیو همچنین اشاره کرد که “آزمایش” DCEP تاکنون یک آزمایش محتاطانه بوده است ، افزود:

“بنابراین دشوار است که قضاوت کنیم که آیا هدف آن ترویج فعالانه اصلاحات پولی متناسب با اقتصاد اینترنت است یا محافظت منفعل از سیستم بانکی سنتی است. از آنجا که DCEP هنوز اساساً یک واحد پول فیات تحت سلطه بانک مرکزی است ، نمی توان آن را غیرمتمرکز کرد.

مو چانگچون ، مدیر پروژه DCEP ، قبلاً این کار را کرده است ذکر شده که DCEP لزوماً از فناوری بلاکچین استفاده نمی کند.

در حال حاضر ، DCEP عمدتا یک تحول فنی در سازوکار صدور و گردش RMB است. DCEP در هجوم جهانی بلاکچین نمی گنجد. ”

پروفسور لیو هنگام صحبت در مورد مفید بودن DCEP برای صنعت بلاکچین ، اظهار داشت:

“این عمدتا یک تحول فنی است ، ماهیت RMB و سیستم های نظارتی مربوطه را تغییر نمی دهد ، بنابراین ، DCEP راحتی زیادی برای صنعت بلاکچین فعلی یا صنعت ارزهای رمزپایه ایجاد نمی کند.

به طور خلاصه ، در حال حاضر دروازه RMB برای بیت کوین نداریم و در آینده نزدیک دروازه بیت کوین DCEP نیز نخواهیم داشت. در حالی که DCEP لزوماً از فناوری بلاکچین استفاده نمی کند ، از رمزنگاری نامتقارن استفاده می کند ، که دلیل اصلی کارآیی و امنیت پرداخت های الکترونیکی است که DCEP ارائه می دهد و احتمالاً مهمترین ارتباط بین DCEP و صنعت بلاکچین / رمزنگاری است. ”

DCEP یک رمزنگاری متمرکز است

پروفسور لیو اصرار داشت که DCEP تأثیر مهمی در ارز رمزنگاری غیرمتمرکز نخواهد داشت ، با این استدلال:

“DCEP خود یک ارز رمزنگاری شده است ، اما یک رمزنگاری غیرمتمرکز نیست – یک ارز رمزپایه متمرکز است.

با این حال ، DCEP تأثیر زیادی بر ارزهای رمزپایه متمرکز دارد ، زیرا برای یک ارز رمزپایه متمرکز ، هرچه مرکز قوی تر باشد ، مزیت رقابتی بیشتر خواهد بود.

اکنون تعدادی توکن صادر شده به صورت خصوصی در گردش است. این توکن ها متمرکز بوده و از اعتبار بسیار کمتری نسبت به DCEP برخوردار هستند. در گذشته ، اینها مزایایی نسبت به RMB داشته اند ، عمدتا از طریق رمزنگاری. وقتی RMB نیز با استفاده از رمزنگاری تغییر شکل داد ، این مزیت از بین رفت. “

ماهیت قابل برنامه ریزی DCEP آن را در طولانی مدت مهم می کند

یان منگ ، نایب رئیس شبکه توسعه دهنده نرم افزار چین (CSDN) ، که بر روی تحقیقات اقتصادی توکن برای بزرگترین جامعه توسعه دهنده کشور تمرکز دارد ، همچنین معتقد است که DCEP در کوتاه مدت تأثیر زیادی بر رمزنگاری نخواهد داشت. او بیان کرد:

“DCEP در کوتاه مدت فقط یک تأثیر خیالی بر دنیای رمزنگاری دارد ، زیرا بانک مرکزی احتمالاً در روزهای ابتدایی دقیق جریان DCEP را تنظیم می کند. برخی از افراد در دنیای رمزنگاری ممکن است از این فرصت برای ایجاد اعتیاد به مواد مخدر استفاده کنند ، اما از آنجا که بانک مرکزی نگرش دوستانه ای به رمزنگاری ندارد ، من هیچ فرصتی نمی بینم که DCEP به هر طریقی به رمزنگاری کمک کند. ”

منگ همچنین معتقد است که DCEP در طولانی مدت دنیای رمزنگاری را تغییر خواهد داد:

“طراحی DCEP یک قابلیت برنامه نویسی را که” اسکریپت “نامیده می شود ، حفظ می کند و طراحان قصد دارند ارز دیجیتال را در آینده قابل برنامه ریزی کنند. اگر روزی تنظیم کننده ها عملکرد برنامه نویسی را برای عموم باز کنند ، جامعه رمزنگاری می تواند به راحتی از آن استفاده کرده و DCEP را در میزبان DApp ها ، به ویژه برنامه های DeFi ادغام کند. آنگاه طیف وسیعی از مردم در اقتصاد رمزنگاری مشارکت خواهند کرد. “

مانند منگ ، کن هوانگ – بنیانگذار Metaverse DNA – نیز فکر می کند تأثیر DCEP قابل توجه خواهد بود زیرا می تواند برنامه ریزی شود:

“با تشکر از ماهیت قابل برنامه ریزی DCEP ، استفاده از قراردادهای هوشمند ، می توان برنامه هایی را در بالای DCEP برای موارد مختلف استفاده در دنیای واقعی مانند یارانه دولت ، ردیابی کمک های خیریه ، مالیات تجاری ، مالیات و پرداخت چند جانبه ایجاد کرد. من می بینم که برای چند سال تصویب تدریجی اتفاق می افتد و موارد استفاده ناگهانی و فرزندخواندگی های گسترده تر در بازه زمانی 5 تا 10 سال وجود دارد."

هوانگ معتقد است که DCEP از نظر فناوری به زنجیره بلوک مرتبط است ، اظهار داشت: “نسخه آزمایشی DCEP در حال حاضر از فناوری های کلیدی بلاکچین مانند رمزنگاری کلید عمومی ، UTXO ، قرارداد هوشمند و کیف پول دیجیتال استفاده می کند.”

“تأثیر فوری اشتراک فکری است”

صحبت در مورد ارتباط DCEP با دنیای رمزنگاری ، Shuyao Kong ، a مقالهنویس با تمرکز بر بازار چین در رسانه رمزنگاری Decrypt ، به OKEx گفت: “راه اندازی DCEP ، صرف نظر از معمار ، کاربرد یا حتی هدف آن ، سیگنالی را به جهان ارسال می کند که بلاکچین توسط یک نهاد بزرگ ، البته متمرکز قابل استفاده است.." او ادامه داد:

"من فکر می کنم این س begال ایجاد می شود که یک شبکه بلاکچین می تواند با کشاندن تصور ما از چگونگی به وجود آمدن ارز مایع در سطح ملی چه کاری انجام دهد. فقط نگاه کنید که DCEP چگونه اخبار را به خود اختصاص می دهد. تأثیر فوری مشارکت در ذهن است. ”

اهمیت کلی DCEP

اهمیت از طریق تکرار قابل مشاهده خواهد بود

درباره تأثیر احتمالی ارز دیجیتال صادر شده توسط دولت ، Decrypt’s Kong اظهار داشت:

“من DCEP را فقط یک راه حل نرم افزاری دیگر می دانم ، این بدان معنی است که اهمیت فقط از طریق تکرار تکرار می شود. از منظر کوتاه مدت ، این اهمیت ممکن است بلاغی باشد ، اما ممکن است به طرز ناچیزی نحوه عملکرد جامعه چین و نحوه اداره مردم را بهبود بخشد. “

مانند ترازو ، تأثیر کوتاه مدت بیش از حد ارزیابی می شود

درباره اهمیت پروژه ، پروفسور لیو اظهار داشت که “در حال حاضر اهمیت DCEP اغراق آمیز است ، زیرا DCEP فقط یک تحول فنی در انتشار و گردش پول در سیستم بانکی سنتی است.." او ادامه داد:

"آزمون و برنامه فعلی آن مستقیماً به مهمترین شرکتهای پرداخت اینترنتی نمی رسد (WeChat Pay / Alipay).

بیش از حد برآورد شده از اهمیت DCEP بسیار شبیه به مورد Libra سال گذشته است: هم سختی تغییر در اقتصاد سنتی را دست کم می گیرید و هم قدرت فناوری بلاکچین و نهادهای متمرکز را بیش از حد ارزیابی می کنید..

در دراز مدت ، من معتقدم همانطور که بیشترین تأثیر Libra در افزایش آگاهی از ارزهای رمزنگاری شده در بین بانکهای مرکزی و مردم است ، بیشترین تأثیر DCEP ایجاد رقابت بین بانکهای مرکزی در سراسر جهان است ، سیستم پولی سنتی نیز باید منفعلانه در رقابت.”

تأثیر در پاکسازی بین المللی

یین کائو ، مدیرعامل بنیاد دیجیتال رنسانس – که اخیراً در یک سخنرانی در مورد DCEP با مدیریت مدیر بازارهای مالی OKEx ، لنیکس لای شرکت کرده است – به OKEx گفت که DCEP در واقع از قبل مهم است ، با این استدلال:

“DCEP به سیاست مالی ملی چین تبدیل شده است. از مرکز حزب کمونیست و بانک مرکزی چین گرفته تا دولت های محلی و بانک های تجاری دولتی ، آماده سازی DCEP در حال انجام است.

من تصور می کنم از خارج از کشور می توان از DCEP به عنوان زیرساخت پاکسازی برای جایگزینی پاکسازی دلار آمریکا در منطقه کشورهای یک کمربند یک جاده استفاده کرد ، بنابراین یک دایره اقتصادی RMB ایجاد می کند.

در داخل ، می تواند سیاست های مختلف پولی را بهتر پیاده سازی کند ، یا حتی سیاست های نرخ بهره منفی غیر متعارف را اجرا کند ، و این فضای ارزشمند سیاست پولی را برای مقابله با تلاطم های شدید اقتصادی و اقتصادی بین المللی در آینده فراهم می کند. ”

کائو افزود:

“برخلاف استراتژی های مالی ملی قبلی ، DCEP چین برای اولین بار از شرکت های خصوصی مانند Alibaba و Tencent دعوت می کند تا به عضویت عمیق و مشارکت بپردازند ، این نشان می دهد که دولت چین می خواهد بتواند پایگاه کاربری عظیم شرکت های اینترنتی بسیار بزرگ چین را ادغام کند. فناوری و ظرفیت اجرای کارآمد استراتژیک این شرکتهای اینترنتی می تواند به تصویر کلان کشور کمک کند. “

در مورد این موضوع ، Metaverse DNA’s Huang معتقد است که DCEP روش صحیحی برای بین المللی سازی RMB و کاهش سلطه USD نیست. سریع سیستم. وی خاطرنشان کرد که “سیستم پرداخت بین بانکی RMB (CIPS) در 8 اکتبر 2015 راه اندازی شد ، اما RMB فقط 3٪ از ارز ذخیره جهانی را تشکیل می دهد (دلار آمریکا بیش از 67٪). DCEP به عنوان ارز ذخیره با همان چالش های CIP روبرو است. “

نظرات و نظرات بیان شده در این مقاله صرفاً نظرات سخنرانان ذکر شده است و لزوماً نظرات OKEx را نشان نمی دهد.

نظرات Changyong Liu و Yin Cao توسط نویسنده مقاله ، تحلیلگر OKEx ، Yansong Liu از چینی ترجمه شده است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me