banner
banner

معرفی 5 پروژه برتر DeFi از نظر ارزش کل قفل شده

تصویر 5 پروژه برتر DeFi

در حالی که بیت کوین (BTC) بزرگترین ارز رمزنگاری شده توسط سرمایه بازار است – و محبوب ترین آن – بدون شک شبکه Ethereum است که بیشترین نوآوری را در فضای رمزنگاری در سالهای اخیر تقویت کرده است. شبکه Ethereum با داشتن محیط مناسب برای توسعه دهندگان و قراردادهای هوشمند قابل برنامه ریزی ، ایجاد برنامه های غیرمتمرکز یا DApps را تقویت می کند که از شبکه توزیع شده استفاده می کنند و می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، و ایجاد کل طاقچه ها را تشویق می کند..

یکی از این موارد ، امور مالی غیرمتمرکز است که عمدتا از DApp های مستقر در Ethereum تشکیل شده است که محصولات و راه حل های مالی را ارائه می دهند. این برنامه ها و نشانه های آنها را می توان بلوکی دانست که می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند (تا زمانی که در شبکه Ethereum در حال اجرا هستند) و فعالیت های مالی را از جمله مبادله غیرمتمرکز دارایی ها ، اعطای وام و وام و همچنین ایجاد ایجاد می کنند. مشتقات جدید و توکن دار – همه بدون نیاز به هیچ مرجع مرکزی.

ما طی دو سال گذشته چندین پروژه با محوریت DeFi را مشاهده کرده ایم ، اما تا همین اواخر بود که طاقچه شروع به جلب توجه گسترده و هیجان در صنعت کرد. ارزش کل قفل شده یا TVL در پروژه های DeFi از کمتر از 600 میلیون دلار به طاقچه 2.16 میلیارد دلاری امروز – طی 12 ماه رشد کرد.

ارزش کل با گذشت زمان در DeFi قفل شده است. منبع: نبض DeFi

با توجه به چگونگی تمرکز DeFi بر روی محصولات و خدمات مالی بدون هیچ ارگان متمرکز ، مانند بانک مرکزی ، یک طرف معادله به کاربران بستگی دارد که دارایی های رمزنگاری شده خود را در قراردادهای هوشمند برای تولید نقدینگی واریز و قفل می کنند..

به عنوان مثال ، برخی از پروژه ها در ازای دارایی های رمزنگاری وثیقه (سپرده شده یا قفل شده توسط ارائه دهندگان نقدینگی) به صدور توکن های بومی نیاز دارند. این توکن ها در حالی در بین همه کاربران پخش می شود که تأمین کنندگان نقدینگی مشوق هایی مانند هزینه های مختلف یا نرخ بهره درآمد قفل نگه داشتن دارایی هایشان در سیستم عامل.

بنابراین ، رقم TVL نشانگر مقدار کل اتر (ETH) و انواع توکن های مبتنی بر Ethereum است که در قراردادهای هوشمند هر پروتکل نگهداری می شود و به عنوان معیاری از رشد ، تقاضا و کاربرد آن عمل می کند..

در این مقاله ، ما پنج پروژه برتر DeFi را از نظر TVL معرفی می کنیم و توابع و ویژگی های آنها را برای خوانندگانی که می خواهند درک سریع این منظره مرسوم داشته باشند ، توضیح می دهیم..

1. مرکب – وام از طریق استخر نقدینگی

ارزش کل قفل شده در دلار آمریکا: 683.4 میلیون دلار

ارزش کل در ترکیب بیش از 90 روز قفل شده است (USD). منبع: نبض DeFi

مرکب یک پروتکل غیرمتمرکز بازار پول است که در شبکه Ethereum ساخته شده است. به وام دهندگان و وام گیرندگان اجازه می دهد بدون نیاز به هیچ مرجع مرکزی با مجموعه ای از دارایی ارتباط برقرار کنند. برخلاف وام های همکار ، کمپاند دارای یک مجموعه نقدینگی است که توسط وام دهندگانی که دارایی های خود را سپرده گذاری می کنند و در عوض به اصطلاح cTokens دریافت می کنند ، تأمین می شود. این علامت ها سود دارند و بعداً بابت وثیقه و سود قابل بازپرداخت هستند.

از طرف دیگر ، وام گیرندگان می توانند با واریز دارایی وثیقه ، هر دارایی پشتیبانی شده را از مجموعه نقدینگی بگیرند. برای وام ها شرایط خاصی وجود ندارد ، از جمله تاریخ بازپرداخت یا مدت اعتبار ، اما وام گیرندگان توسط عامل وثیقه تعیین شده برای دارایی که سپرده گذاری می کنند ، محدود می شوند. برای مثال ، اگر یک وام گیرنده 100 ETH سپرده گذاری کند و ضریب وثیقه ETH 70٪ باشد ، وام گیرنده می تواند در ازای آن وثیقه ، حداکثر 70٪ از ارزش کل آن ، دارایی دیگری را نیز بگیرد..

وام گیرنده همچنین نرخ بهره را پرداخت می کند ، به این ترتیب وام دهندگان درآمد کسب می کنند و این نرخ ها برای هر دارایی به تفکیک بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود.

بازار مرکب منعکس کننده نرخ عرضه و وام. منبع: ترکیب

کامپوند اخیراً با راه اندازی رمز مدیریت خود ، COMP به عنوان سکه پوستر تجدید حیات شناخته شد ، که در کمتر از 10 روز شاهد افزایش شهاب سنگی از زیر 100 دلار به 372 دلار بود. به همین ترتیب ، ارزش کل قفل شده در پروتکل نیز از زیر 100 میلیون دلار در 15 ژوئن به بالاترین سطح فعلی آن در حدود 700 میلیون دلار رسید. با این حال ، از آن زمان قیمت COMP به طور قابل توجهی اصلاح شده و در حال حاضر حدود 185 دلار معامله می شود.

2. سازنده – وام از طریق پایدار کوین

ارزش کل قفل شده در دلار آمریکا: 629.3 میلیون دلار

ارزش کل در بیش از 90 روز در Maker قفل شده است. منبع: نبض DeFi

MakerDAO یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است که در شبکه Ethereum ساخته شده است. عملکرد پروتکل سازنده در درجه اول بر روی DAI ، بیت کوین پایدار آن متمرکز است – ارزش آن از نظر الگوریتمی به دلار آمریکا وابسته است. DAI قابل مقایسه با سایر سکه های ثابت USD ، مانند Tether (USDT) است ، با این تفاوت که ادعا نمی کند با دلار واقعی پشتیبانی می شود.

رمز دوم این سیستم عامل MKR است که به دارندگان حق رأی دادن در امور حاکمیت را می دهد – مانند نسبت وثیقه ، هزینه های ثبات و نرخ پس انداز. MKR همچنین در برخی مواقع به عنوان تعادل عمل می کند تا اطمینان حاصل شود که مقدار DAI پایدار می ماند.

هر کس می تواند با واریز ETH یا سایر دارایی های پشتیبانی شده توسط Maker’s DAI-DAas Oasis به عنوان وثیقه ، وام را با وام دریافت کند. نسبت وثیقه فعلی برای وام گرفتن DA از Oasis 200٪ است. وام گیرنده همچنین باید هزینه ثبات مکرر را پرداخت کند. سپس این DAI می تواند در سیستم عامل های وام غیرمتمرکز مانند کامپوند معامله ، مبادله و وام داده شود یا برای کسب سود در محصول “ذخیره” در Oasis سپرده گذاری شود.

جدا از وثیقه 200٪ ، ثبات DAI نیز توسط رمزهای MKR پشتیبانی می شود. در صورت کاهش چشمگیر ارزش دارایی های وثیقه ، نشانه های MKR صادر می شود و در بازار فروخته می شود تا وثیقه را افزایش دهد و قیمت DAI را به سطح 1 دلار برساند.

یکی از جالب ترین جنبه های سازنده ، توکنومیک آن و رابطه بین MKR و DAI است. از آنجا که MKR رمز حکمرانی است ، دارندگان MKR ، به طور پیش فرض ، در موفقیت و رشد پروژه سرمایه گذاری می کنند. کیفیت تصمیمات آنها ، مطابق با طراحی پلت فرم ، در حرکت قیمت MKR منعکس شده است – تصمیماتی که منجر به رشد می شوند و باعث افزایش تولید DAI می شوند ، که به نوبه خود هزینه های پایداری بیشتری را به همراه دارد ، سپس برای خرید توکن های MKR از بازار به در نهایت سوزانده شود.

سوزاندن منظم توکن های MKR با قطع عرضه به طور حتم قیمت آنها را افزایش می دهد ، در نتیجه پاداش خوب دولت را به دارندگان می دهد. به همین ترتیب ، تصمیمات ضعیف حکمرانی یا صدور رمزهای MKR برای متعادل کردن وثیقه افتادن DAI ، این نرخ سوخت را کاهش می دهد ، در نتیجه بر قیمت MKR تأثیر منفی می گذارد.

این پویایی است – و ماهیت خودکار و الگوریتم محور آن است – که سازنده را در فضای رمزنگاری و DeFi برجسته می کند.

معاملات MKR در حال حاضر با حدود 467 دلار معامله می شود ، که در مقایسه با بالاترین میزان خود در ژانویه 2018 یعنی 1798 دلار -74 درصد کاهش دارد ، اما نسبت به پایین ترین قیمت خود در مارس 2020 یعنی 168.36 دلار 176 درصد افزایش دارد.

3. Synthetix – مشتقات غیرمتمرکز

ارزش کل قفل شده در دلار آمریکا: 392 میلیون دلار

ارزش کل در طی 90 روز در Synthetix قفل شده است (USD). منبع: نبض DeFi

Synthetix ، از Havven با مارک تجاری جدید ، یک سیستم عامل مشتق غیر متمرکز و مبادله ساخته شده در شبکه Ethereum است. کاربران می توانند نشانه های SNX را قفل یا در معرض خطر قرار دهند تا به اصطلاح Synths تولید کنند که از مشتقات مبتنی بر بلاک چین هستند. Synths ارزش دارایی های دنیای واقعی ، از جمله ارزهای فیات ، ارزهای دیجیتال ، سهام ، شاخص ها و کالاها را ردیابی می کند..

به عنوان مثال ، کاربری که می خواهد 5000 دلار USD Synths (sUSD) صادر کند ، می تواند نشانه های SNX به ارزش 800٪ را به عنوان وثیقه – این نسبت وثیقه فعلی است – یعنی 40000 دلار. سپس این سینت ها می توانند در مبادلات غیرمتمرکز پلتفرم در بین کاربران آزادانه معامله شوند و می توان از آنها برای خرید سایر سینت ها – مانند طلای مصنوعی (sXAU) – بابت کارمزد نرخ ارز استفاده کرد که به نسبت توزیع سهام آنها به دارندگان SNX توزیع می شود.

نمودار sXAU / sUSD در صرافی Synthetix. منبع: صرافی Synthetix

نمودار بالا بازار sXAU / sUSD در صرافی Synthetix را نشان می دهد ، و هزینه های مربوط به هر تجارت ، همانطور که برجسته شده است ، به هزینه مبادله و هزینه شبکه تقسیم می شوند ، در حالی که مبلغ اول به دارندگان SNX صادر می شود که XAU Synths را صادر کرده اند.

جدا از به دست آوردن هزینه های مبادله ای ، انگیزه اصلی کاربران برای نگهداری SNX احتمال رشد قیمت در نتیجه رشد سیستم عامل است. با افزایش تعداد رمزهای SNX قفل شده در پروژه ، نشانه ها در بازار کمیاب می شوند – از لحاظ تئوری ، قیمت آنها را افزایش می دهد.

همچنین باید توجه داشته باشید که ایجاد Synths می تواند طولانی یا کوتاه باشد ، با انواع “s” مانند sUSD ، موقعیت های طولانی را نشان می دهد (همانطور که قیمت اصلی را مستقیماً ردیابی می کنند) و “i” ، یا Synth های معکوس مانند iUSD ، نشانگر موقعیت های کوتاه (همانطور که قیمت اصلی را معکوس دنبال می کنند). این تقسیم بندی های کوتاه / کوتاه ، و همچنین سایر آمارهای مفید ، به طور عمومی در این کشور قابل مشاهده است داشبورد Synthetix. در زمان نوشتن مقاله ، بیش از 78٪ از منابع SNX در سیستم عامل قرار دارد.

در حال حاضر توکن های SNX به ترتیب 2.90 دلار ارزیابی می شوند CoinGecko, بیش از 770٪ نسبت به اوایل ژوئیه 2019 تقریبا 0.33 دلار افزایش داشته است.

4. بالانسر – تبادل الگوریتمی غیرمتمرکز

ارزش کل قفل شده در دلار آمریکا: 161.6 میلیون دلار

ارزش کل در Balancer بیش از 90 روز قفل شده است (USD). منبع: نبض DeFi

Balancer که در مارس 2020 راه اندازی شد ، مفهوم بازار سازی خودکار را در نظر گرفته و آن را در فضای رمزنگاری با استفاده از شبکه Ethereum پیاده سازی می کند.

در بستر Balancer ، تأمین کنندگان نقدینگی (به عنوان مثال ، صاحبان سرمایه) استخرهای خصوصی ایجاد می کنند (یا به استخرهای مشترک کمک می کنند) که در آنجا دارایی های خود را قفل می کنند ، نسبت (یا وزن) هر دارایی را در استخر تعریف می کنند و هزینه های معاملاتی را تعیین می کنند . کاربران می توانند حداقل دو و حداکثر هشت نشانه مختلف ERC-20 را در یک استخر قفل کنند. با تغییر ارزش هر نشانه در یک استخر با افزایش یا استهلاک قیمت ، Balancer آنها را می فروشد یا به معامله گران شخص ثالث می خرد تا بتواند استخر را به نسبت از پیش تعیین شده خود برگرداند. در این فرآیند ، تأمین کننده نقدینگی هزینه های پرداخت شده توسط بازرگانان را بدست می آورد که به طور پیش فرض ، در نهایت تعادل مجدد استخر را نیز به دست می آورند.

به عنوان مثال می توان به استخر دارای دو نشانه MKR و DAI اشاره کرد که از نظر وزن هر کدام 50 درصد تعیین شده است. این به این معنی است که Balancer اطمینان حاصل خواهد کرد که مقدار کل استخر همیشه بین دو علامت نصف می شود.

استخرهای عمومی متعادل کننده با اختصاص آنها. منبع: تبادل بالانس

اگر هر یک از نشانه های تخصیص یافته رشد یا کاهش یابد ، درصد تخصیص به طور طبیعی نوسان خواهد داشت. این جایی است که Balancer ، با فروش رمز اختصاص یافته بیش از حد به معامله گران یا خرید نشانه کم تخصیص یافته از معامله گران ، بازی می کند..

متعادل کننده با تعریف قیمت مبادله بین جفت نشانه در استخر فعالانه به این “تعادل” می رسد تا معامله گران را ترغیب به خرید و فروش با استفاده از نقدینگی استخر کند ، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

مکانیسم تعویض بالانسر. منبع: تبادل بالانس

تصویر بالا منعکس کننده مکانیزم مبادله در Balancer است ، جایی که به یک معامله گر 10 هزار توکن SNX (بومی پلت فرم Synthetix که قبلاً بحث شد) برای KNC یک قیمت مبادله اتوماتیک محاسبه شده (1 SNX = 1.13682 KNC) داده می شود و قادر به انجام این معامله است. با استفاده از تخصیص متنوع از چهار استخر Balancer که توسط پروتکل انتخاب شده است.

از نظر بازده ، کلیه هزینه های تولید شده در روند متعادل سازی مداوم مستقیماً به تأمین کنندگان نقدینگی می رسد. همچنین هزینه خروج نیز وجود دارد که در صورت خروج تأمین کننده نقدینگی از استخر اعمال می شود. این هزینه خروج بین ارائه دهندگان نقدینگی باقیمانده تقسیم می شود و بخشی از آن نیز به آزمایشگاه های بالانسر می رسد.

Balancer Governance Token ، BAL ، به دارندگان این امکان را می دهد تا در فرایندهای کنترل پروتکل و تصمیم گیری شرکت کنند. از آنجا که ارائه دهندگان نقدینگی مهمترین ذینفعان Balancer محسوب می شوند ، این پروژه آنچه را که “استخراج نقدینگی” نامیده می شود معرفی می کند ، جایی که ارائه دهندگان نقدینگی بر اساس نسبت دارایی های قفل شده خود رمز BAL کسب می کنند.

قیمت یک BAL در سری بودجه های دانه Balancer 0.60 دلار ارزیابی شد و در حال حاضر در معاملات انجام می شود 9.72 دلار.

5. Aave – بازار غیرمتمرکز پول

ارزش کل قفل شده در دلار آمریکا: 158.2 میلیون دلار

ارزش کل قفل شده است (USD) در Aave. منبع: نبض DeFi

مانند Compound و Maker ، Aave – مارک تجاری جدید آن از ETHLend ، که در نوامبر 2017 آغاز شد – یکی دیگر از پلت فرم های غیرمتمرکز وام (یا بازار پول) است که از قراردادهای هوشمند در شبکه Ethereum استفاده می کند. وام دهندگان می توانند دارایی های خود را برای تأمین نقدینگی سپرده گذاری کنند و به نوبه خود aTokens دریافت کنند که سود دارند و شروع به ترکیب می کنند. این “جریان علاقه” به جای اینکه اجازه دهد منافع در همان کیف پول جمع شود ، همچنین می تواند به سمت آدرس دیگری هدایت شود تا به طور جداگانه ذخیره شود.

از طرف دیگر ، وام گیرندگان می توانند وام های بدون وثیقه و کم وثیقه را دریافت کنند ، جایی که می توانند تا 75٪ از ارزش وثیقه خود را در وام بگیرند یا “وام های فوری” را اجرا کنند ، که به دلیل پیشرفته بودن آنها معمولاً برای توسعه دهندگان اختصاص دارد.

بازار منعکس کننده نرخ سپرده و وام. منبع: فرار کردن

وام های فلاش مسلماً پیشنهاد جالب تر Aave هستند. به زبان ساده ، وام سریع بدون وثیقه است ، به این معنی که وام گیرنده برای گرفتن وام نیازی به سرمایه گذاری ندارد. با این حال ، قبل از اینکه کل معامله منعقد شود ، وام باید با هزینه اضافی به طور کامل برگردانده شود – کل روند همزمان با استفاده از چندین قرارداد هوشمند انجام می شود.

وامهای فلاش را می توان برای کسب سود از فرصتهای آربیتراژ بدون نیاز به سرمایه گذاری استفاده کرد. به عنوان مثال ، یک توسعه دهنده می تواند تفاوت قیمت را بین دو دارایی در دو سیستم عامل متفاوت مشاهده کند اما سرمایه ای برای استفاده از آن ندارد. سپس توسعه دهنده می تواند با استفاده از یک وام فلش برنامه ریزی شده وام را در یک رمز دریافت کند ، آن را با دیگری عوض کند ، نشانه (های) جدید را در بورس سودآورتر بفروشد ، به رمز اصلی که از آن قرض گرفته شده برگردانده و آن را با مبلغی کمی برگرداند. هزینه یک باره با استفاده از قراردادهای هوشمند. در این فرآیند ، توسعه دهنده توکن های اضافی را که با استفاده از اختلاف قیمت در صرافی دوم بدست آورده است به جیب می زند..

LEND رمز اصلی بومی Aave است و به دارندگان اجازه می دهد هزینه های کمتری داشته باشند ، در حالی که انتظار می رود به زودی حقوق اضافی حاکمیت نیز اضافه شود. در زمان نوشتن مقاله ، LEND با 0.19 دلار معامله می شود که بیش از 5،500 درصد بیشتر از کمترین میزان خود در اوت 2019 یعنی 0.0033 دلار است.

آیا DeFi ارزش اعتیاد به مواد مخدره را دارد?

پاسخ به این سوال 2 میلیارد دلاری + دشوار است ، زیرا بسیاری از اخبار اخیر در مورد DeFi به دلیل عناوین منتشر شده توسط COMP در مورد افزایش ناگهانی و دامن زدن به حدس و گمان است. در حالی که فناوری زیربنایی و استفاده از آن در این پروژه ها پیش نمایشی هیجان انگیز از آینده امور مالی را ارائه می دهد ، اگر بخواهیم طیف DeFi را برای ورود به جریان اصلی و تغییر چشم انداز کل مالی در نظر بگیریم ، بسیار خوش بینانه است.

Vitalik Buterin ، بنیانگذار Ethereum ، این را به طور خلاصه در a توییت اخیر, برجسته کردن ماهیت اعتیاد به مواد مخدره و خطرات ذاتی در بازی. هک بالانسر فقط ماه گذشته باید یادآوری این خطرات باشد و این واقعیت که قبل از آماده شدن برای بررسی جریان اصلی ، نیاز به آزمایش استرس بیشتری دارد..

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری. OKEx Insights on را دنبال کنید توییتر و تلگرام.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me