banner
banner

Dapps (برنامه های غیرمتمرکز) چیست؟

برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) همچنان به روشهای چشمگیری دنیای اطراف ما را تغییر می دهند. این برنامه های عصر جدید از هر زمان دیگری عملکرد و امنیت بیشتری در اختیار کاربران قرار می دهند. علاوه بر این ، این برنامه ها از طراحی قوی برخوردار هستند که به منظور استفاده از ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاکچین است. به همین ترتیب ، این برنامه ها به جای یک رایانه در شبکه های بلاکچین یا P2P رایانه اجرا می شوند.

Dapp ها غیرمتمرکز هستند

وقتی به یک برنامه نرم افزاری سنتی مانند MSWord فکر می کنید ، مهم است که درک کنید پروتکل در یک سیستم رایانه ای مستقر است. حتی اگر از نسخه آنلاین استفاده می کنید ، نرم افزار واقعی توسط یک سازمان مرکزی ، در این مورد ، مایکروسافت اداره می شود. در نتیجه ، مایکروسافت کنترل کاملی بر برنامه و کاربرد آن دارد.

این کنترل اختیارات کامل برنامه را برای گروه فراهم می کند. نکته مهم ، برنامه های متمرکز ، مانند فیس بوک ، برای عملکرد صحیح به این سبک ساختار نیاز دارند. این سازمان در این سیستم های نرم افزاری نقش محوری دارد. اگر به هر دلیلی مورد حمله ، آسیب یا حذف قرار گیرد ، سیستم از کار می افتد.

به همین دلیل Dapp ها غیرمتمرکز هستند.

خصوصیات Dapp

در حالی که Dapps می تواند در هر شکل و اندازه ای باشد ، همه آنها دارای برخی عوامل مشترک هستند. اولاً ، همه Dapp ها غیرمتمرکز هستند. عدم تمرکز به این معنی است که تمام عملیات برنامه باید در یک بلاکچین عمومی ذخیره شود. در مرحله بعدی ، Dapps به کاربران انگیزه می دهد تا در شبکه خود شرکت کنند. در بیشتر موارد ، این مشوق ها شامل پرداخت از طریق نوعی ارز رمزنگاری شده است. ایجاد نرم افزار محلی برای تسهیل این روند بسیار معمول است.

Dapps فرصت های جدید تجاری ایجاد می کند

Dapps فرصت های جدید تجاری ایجاد می کند

متاسفانه ، Dapps از نوعی سازوکار اجماع برای اطمینان از اعتبار شبکه استفاده می کند. در یک سازوکار اجماع ، شرکت کنندگان شبکه به عنوان اعتبارسنج عمل می کنند. آنها همچنین به عنوان گره یا استخراج کننده شناخته می شوند زیرا پاداش تلاش خود را مانند استخراج طلا دریافت می کنند. گره هایی هستند که تراکنش های جدید را تأیید می کنند. علاوه بر این ، در نهایت یکی از گره ها این است که چه کسی می تواند “بلوک” بعدی را به “زنجیره” معاملات اضافه کند. در حالت ایده آل ، یک Dapp همچنین دارای یک پروتکل منبع باز است.

شبکه های Dapps و P2P

همه Dapp ها از طریق شبکه P2P یا شبکه بلاکچین اجرا می شوند. شبکه P2P شبکه ای است که به کاربران امکان تبادل مستقیم داده ها و خدمات را می دهد. در مورد وب سایت ها ، می توانید به وب سایت های جریانی مانند Popcorn Time فکر کنید. وقتی کاربران وارد شبکه Popcorn Time P2P Tor می شوند ، به سایر کاربران دیگری که بارگیری را ارائه می دهند ، دسترسی پیدا می کنند. سپس کاربر انتخاب می کند که از کدام کاربر داده ها را بارگیری کند و ارتباط مستقیم بین دو طرف برقرار است.

Blockchain P2P

در یک شبکه بلاکچین ، هیچ نقطه مرکزی برای کنترل وجود ندارد. هیچ شرکتی وجود ندارد که از عملکرد صحیح بلاکچین اطمینان حاصل کند. در عوض ، هر رایانه ای در شبکه برای امنیت شبکه با هم کار می کند. در بیشتر موارد ، این نرم افزار منبع باز است. نرم افزار منبع باز به طور کلی ایمن تر است زیرا به جامعه امکان می دهد قابلیت های خود را آزمایش کنند. به این ترتیب ، فناوری بلاکچین یک تجربه واقعاً غیرمتمرکز را برای شرکت کنندگان ایجاد می کند.

Dapps در مقابل برنامه های منظم

برای اینکه قدرت Dapps را در منظر قرار دهید ، بیایید تصور کنیم که شما فقط یک پست برای کتاب سیاسی جدید خود در فیس بوک قرار داده اید. با این حال ، وقتی فقط چند ساعت بعد برای بررسی آمار مربوط به پست خود برگشتید ، متوجه خواهید شد که پست حذف شده است زیرا محتوای کتاب شما شرایط جدید خدمات فیس بوک را نقض کرده است.

در شبکه متمرکز خود ، فیس بوک موجودی است که شبکه را کنترل می کند. به عبارت دیگر ، آنها سلطان محتوای ارائه شده هستند. اگر آنها فکر کنند آنچه را که شما برای گفتن در روایت آنها نمی گنجانید ، حق دارند شما را از سیستم عامل بیرون کنند. به همین روشی که می توانید از شخصی بخواهید که اگر رفتار او را قبول ندارید خانه خود را ترک کند.

عملکرد Dapps بسیار متفاوت است. اگر فیس بوک مانند خانه شما است ، به Dapps به عنوان یک پارک عمومی فکر کنید. هیچ مرجع حاکمیتی مرکزی وجود ندارد که به شما بگوید پست شما باید برود. در حقیقت ، به دلیل ماهیت تغییرناپذیر فناوری بلاکچین ، پست شما درباره کتاب شما هرگز پایین نخواهد آمد.

برنامه های فعلی Dapps

اولین دپی که با موفقیت وارد بازار شد بیت کوین بود. به همین ترتیب ، بیت کوین یک دفتر عمومی خود-نگهدارنده است. تغییرناپذیر و غیرمتمرکز است. حتی مهمتر این واقعیت است که بیت کوین به عنوان پاسخی مستقیم به تمرکز تجربه شده در بخش مالی سنتی وارد بازار شد.

Ethereum بازی را تغییر داد

اگر بیت کوین شمع Dapp را روشن کرد ، اتریوم روی آن گاز ریخت. اتریوم کاغذ سفید اظهار می دارد که این ارز رمزنگاری شده “پروتكلی برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز” است. تمام جنبه های شبکه Ethereum بر کاهش زمان توسعه ، بهبود امنیت و اطمینان از مقیاس پذیری متمرکز است.

Ethereum Whitepaper

Ethereum Whitepaper

Ethereum بازی Dapp را برای همیشه تغییر داد. این پلت فرم منحصر به فرد یک زبان برنامه نویسی جدید را به طور خاص برای ساده سازی برنامه نویسی Dapp معرفی کرده است. علاوه بر این ، توسعه دهندگان Ethereum می توانند با استفاده از Turing-Complete Ethereum Virtual Machine (EVM) قراردادهای هوشمند را در عرض چند دقیقه ایجاد کنند.

مرورگر جدید شجاع

امروز Ethereum Dapps بر بازار تسلط دارد. برنامه هایی مانند شجاع مرورگر جدید از توکن های سازگار با ERC-20 برای انجام برخی کارهای شگفت انگیز استفاده می کند. در مورد مرورگر نسل بعدی شجاع, کاربران رمزهای BAT را برای مشارکت خود دریافت می کنند. کاربران شجاع در واقع برای داده های خود پرداخت می کنند. علاوه بر این ، آنها کنترل بسیار بیشتری بر اطلاعات خود بدست می آورند. کاربران می توانند تصمیم بگیرند چه کسی ، چه زمانی و چه چیزی را به اشتراک بگذارند. به این ترتیب ، Dapp Brave انقلابی در معنای گشت و گذار در شبکه ایجاد می کند.

STORJ

در نمونه کامل دیگری از قابلیت های اضافه شده که Dapps به بازار می آورد ، این پلت فرم است STORJ به کاربران اجازه می دهد فضای رایانه استفاده نشده خود را اجاره کنند. این برنامه به کاربران و کسانی که به دنبال فضای ذخیره سازی بیشتری هستند کمک می کند تا خدمات خود را جمع آوری و مبادله کنند در پایان ، یک طرف توانایی ذخیره سازی رایانه را با کسری از هزینه های عادی بازار دریافت می کند ، در حالی که طرف دیگر برای تأمین فضا ارز رمزپایه کسب می کند.

خلاصه – پتانسیل Dapps

پتانسیل آینده Dapps غیرقابل انکار است. هر هفته ، پروژه های جدید و مهیج در بازار ظاهر می شوند. به همین ترتیب ، باید انتظار داشته باشید که این پروتکل ها را در سالهای آینده در هر بخش تجاری ادغام کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me