banner
banner

فناوری Blockchain چیست؟

تقریباً ده سال از آن گذشته است ساتوشی ناکاموتو اولین بار فناوری Blockchain را در سال 2008 خود به جهان معرفی کرد بیت کوین کاغذ سفید. از آن زمان ، این شبکه های انقلابی در هر دو بخش شرکت ها و دولت محبوبیت پیدا کرده اند. این رشد به راحتی توضیح داده می شود که در نظر بگیرید فناوری بلاکچین برخی از مزایای منحصر به فرد را که قبلاً غیر قابل تصور بودند به دنیا ارائه می دهد. در نتیجه ، امروز می توانید تقریباً در همه بخش های اقتصاد جهانی فناوری بلاکچین را پیدا کنید.

فناوری Blockchain چیست?

بلاکچین شبکه ای از رایانه ها است که دفترچه توزیع شده ای را در بین تمام شرکت کنندگان شبکه (گره ها) به اشتراک می گذارد. این استراتژی بسیار متفاوت از آنچه گفته می شود ، ارزهای فیات است که از یک شخصیت اقتدار متمرکز نشأت می گیرند. نکته مهم ، این دفتر از زمان تولد شبکه ، زنجیره ای از معاملات ناگسستنی را حفظ می کند. این “زنجیره” معاملات با تأیید “بلوک” معاملات جدید و اضافه شدن به آن ، بزرگتر می شوند.

White Whitepaper

White Whitepaper

برای تأیید تراکنش های جدید ، هر گره با یکدیگر کار می کند تا بلوک های جدید را تأیید کند. علاوه بر این ، گره ها وضعیت فعلی کل بلاکچین را نیز تأیید می کنند. برای اینکه بلاک جدیدی از تراکنش ها به بلاکچین اضافه شود ، آنها باید از 51٪ گره های شبکه تأیید دریافت کنند. همچنین از گره ها به عنوان miner یاد می شود. به این ترتیب ، شبکه های بلاکچین شبکه هایی غیرمتمرکز هستند که امنیت بی نظیری را برای دنیای دارایی های دیجیتالی فراهم می کنند.

امنیت از طریق تمرکززدایی

تمرکززدایی جنبه مهمی از فناوری بلاکچین است زیرا این دفترهای انقلابی را تغییرناپذیر و غیرقابل تغییر می کند. در حقیقت ، از آنجا که بردار حمله متمرکز وجود ندارد ، هک بلاکچین تقریباً غیرممکن است. هرچه شبکه بلاکچین بزرگتر باشد ، داده های موجود در آن از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

به عنوان مثال ، بیایید بزرگترین بلاک چین ، Bitcoin را بررسی کنیم. در حال حاضر ، بلاکچین بیت کوین بیش از 10،000 گره فعال در سراسر جهان دارد. این توزیع به این معنی است که برای اینکه مهاجم حتی فقط یک اطلاعات کوچک در بلاکچین را تغییر دهد ، باید با موفقیت 5000 کامپیوتر را یک باره هک کند..

گرچه ممکن است این کار برای رایانه های کوانتومی آینده غیرممکن باشد ، اما آن چنان بی فایده است که حتی تلاش برای چنین وظیفه ای عظیم معنایی ندارد. علاوه بر این ، علاوه بر هک کردن همزمان بیش از 5000 کامپیوتر ، یک مهاجم همچنین به یک ابر رایانه نیاز دارد تا معاملات جدید بلاکچین را به موقع محاسبه کند تا آنها را به شبکه وارد کند. به معنای واقعی کلمه مقرون به صرفه تر است که یک ارز رمزنگاری شده جدید از ابتدا ایجاد کنید.

سازوکارهای اجماع

یکی از دلایل امنیت شبکه های بلاکچین یکپارچه سازی مکانیسم های اجماع است. سازوکارهای اجماع پروتکل های رمزنگاری هستند که از شرکت کنندگان یک شبکه بلاکچین در امنیت داده های خود استفاده می کنند. در مورد بیت کوین ، اثبات کار (PoW) سازوکار اجماع استفاده می شود.

اثبات کار (PoW)

سازوکار اجماع اثبات کار زمانی انقلابی در دنیای رمزنگاری بود که سالها برای اولین بار توسط آدام بک در روزنامه سفید هاشکش معرفی شد. در این مفهوم ، Back ادغام یک معادله ریاضی در پروتکل های امنیتی شبکه را توصیف می کند. به این ترتیب ، هر رایانه می تواند “اثبات” کار خود در تأمین امنیت شبکه را نشان دهد.

جوایز معدنچی

درک این نکته مهم است که گره ها به دلیل تلاش های خود برای استخراج پاداش دریافت می کنند. این پاداش ها بسته به دشواری و ارزش شبکه به طور خودکار تنظیم می شوند. در مورد بیت کوین ، استخراج کنندگان در اصل 50 بیت کوین برای تلاش خود دریافت کردند. امروز به نظر می رسد که این یک ثروت است ، اما در سال 2009 ، بیت کوین فقط یک پنی ارزش داشت. با افزایش ارزش توکن و شبکه ، پاداش استخراج کاهش می یابد. امروز ، استخراج کنندگان بیت کوین دريافت كردن 6.5 BTC اگر بلوک بعدی را به زنجیره اضافه کنند.

SHA-256

قابل توجه است که هر گره بلاکچین را تأیید و ایمن می کند ، اما فقط یکی می تواند بلوک بعدی تراکنش ها را به شبکه اضافه کند. برای تعیین اینکه معدنچی بعدی که می تواند این بلوک را اضافه کند ، هر رایانه ای در یک مسابقه ریاضی شرکت می کند تا معادله PoW را کشف کند. در مورد بیت کوین ، معادله معروف است SHA-256. نکته مهم ، اولین الگوریتم SHA به Hashcash برمی گردد. این نسخه اولیه معادله با نام SHA-1 شناخته می شد.

مکانیسم اجماع بیت کوین - SHA-256 - فناوری بلاکچین

مکانیسم اجماع بیت کوین – SHA-256 – فناوری بلاکچین

قابل توجه است ، معادله SHA-256 بسیار دشوار است به طوری که ساده تر و کارآمدتر است که کامپیوتر شما فقط حدس تصادفی بجای تلاش برای کشف معادله به طور مستقیم. پاسخ معادله باید با مقدار 0s از پیش تعیین شده آغاز شود. در بلاکچین بیت کوین ، پاسخ معادله باید با چهار صفر شروع شود. با این حال ، اگر ازدحام شبکه افزایش یابد ، دشواری این معادلات نیز افزایش می یابد. این دشواری با اضافه شدن صفر دیگر در ابتدای پاسخ مورد نیاز SHA-256 تنظیم می شود.

به طور مشابه کالاهای سنتی مانند طلا ، هزینه هایی وجود دارد که با ایجاد و معرفی این دارایی های دیجیتالی به بازار همراه است. این حدس های تصادفی از قدرت محاسباتی شدید استفاده می کنند. این نیرو برابر است با هزینه های دنیای واقعی مانند قبض های برق. مطالعات نشان داده است که ایمن سازی شبکه بیت کوین می تواند از برق مورد نیاز کل کشورها استفاده کند. خوشبختانه ، بیش از 80٪ از مصرف برق بیت کوین از منابع تجدید پذیر مانند خورشیدی یا برق است. این هزینه استخراج همچنین ارزش قابل اندازه گیری به هر بیت کوین اضافه می کند.

معدنچیان

با شروع سودآوری بیت کوین ، قدرت محاسباتی شبکه آن به طور قابل توجهی گسترش یافت. در ابتدا ، گره هایی که به آنها ماینر نیز گفته می شود ، می توانند برای بیت کوین استخراج کنند و از این کار غیر از رایانه خانگی شما نیست. سرانجام ، ماینرها دریافتند که کارت گرافیک در حدس زدن تکراری که برای کشف الگوریتم SHA-256 لازم است ، بسیار بهتر است. این امر منجر به یک رقابت محاسباتی در بازار شد.

ASIC

سرانجام ، شرکت های بزرگ بلاکچین مانند Bitmain Application Specific Integrated Circuit (ASIC) استخراج کنندگان در معادله این استخراج کنندگان هدفمند هزاران برابر در حدس زدن الگوریتم SHA-256 کارآمدتر از پردازنده های گرافیکی و پردازنده های قبلی بودند. در نتیجه ، معرفی آنها یک سناریو را ایجاد کرد که در آن معدنچیان معمولی اکنون نیاز داشتند هزاران نفر را در تجهیزات استخراج سرمایه گذاری کنند تا مرتبط بمانند.

استخرهای استخراج

خوشبختانه برخی از ذهن های خلاق در میدان بازی به فکر راهی برای تساوی دوباره زمین بازی هستند. آنها “استخرهای استخراج” را توسعه دادند. استخر استخراج شبکه ای از استخراج کنندگان است که همگی قدرت محاسباتی را برای هدف مشترک معاملات بلاکچین ماینینگ به اشتراک می گذارند. نکته مهم ، شرکت کنندگان استخر استخراج درصدی از پاداش را براساس مشارکت خود در هش کلی شبکه (قدرت محاسباتی) دریافت می کنند.

نکته مهم ، طی سه سال گذشته ، فشار برای دور شدن از مکانیسم های اجماع قدرت طلب مانند PoW ایجاد شده است. این تمایل به امنیت بیشتر بلاکچین ها به روشی کارآمدتر منجر به توسعه برخی از مکانیسم های اجماع واقعاً منحصر به فرد در این بخش شده است.

اثبات سهام (PoS)

اثبات سهام مکانیسم الگوریتم های ریاضی دشوار را از بین می برد و در عوض از یک رویکرد روانشناختی بیشتر برای امنیت شبکه استفاده می کند. در یک بلاکچین PoS ، کاربران نیازی به رقابت ریاضی برای افزودن بلاک بعدی به بلاکچین ندارند. در عوض ، کاربران PoS سکه های خود را از طریق کیف پول های شبکه “ایمن” می کنند تا شبکه را ایمن کنند. روش کار ساده است.

نگه داشتن مقدار مشخصی سکه در کیف پول به شما امکان می دهد در اعتبار سنجی معاملات شرکت کنید. هرچه سکه بیشتری سهام خود داشته باشید ، احتمال بیشتری وجود دارد که بلاک بعدی معاملات را به شبکه اضافه کنید. در اکثر سیستم های PoS ، یک استخراج کننده از کسانی که بیشترین رمز را در آن زمان ذخیره کرده اند ، فرصت اضافه کردن بلوک ها را پیدا می کند.

مزایای سازوکار اجماع PoS بلافاصله مشهود است. برای اولین بار ، برای ایمن نگه داشتن شبکه نیازی نیست که تعداد زیادی منبع را در شبکه خود بریزید. علاوه بر این ، از آنجا که گره ها بر اساس مقدار سکه های ذخیره شده انتخاب می شوند ، هرگز سناریویی وجود ندارد که یک گره از طریق تأیید تراکنش های نادرست ، چیزی بدست آورد. اساساً ، یک هکر باید قبل از حمله به شبکه ، به طور کامل روی ارز رمزنگاری شده سرمایه گذاری کند. به این ترتیب ، سیستم های PoS بازدارندگی بزرگی در برابر مهاجمان ایجاد می کنند.

آینده فناوری Blockchain

فناوری بلاکچین از روزهای ابتدایی خود راهی طولانی برای رسیدن به امنیت شبکه های ارز رمزنگاری شده است. امروزه ، فناوری بلاکچین در هر صنعتی که می توان تصور کرد ، کاربردهای بی شماری دارد. به طور خاص ، برنامه های بلاکچین به طور عمده بر بخشهای امنیتی ، مالی و امنیت داده تأثیر گذاشته اند.

Blockchain Technology Logistics

عملکرد سیستم های لجستیکی بلاکچین نسبت به مدل های سنتی مبتنی بر کاغذ کارآمدتر و مقرون به صرفه است. در واقع ، ماهیت تغییرناپذیر و غیر قابل تغییر فناوری بلاکچین آن را به طور ایده آل برای کارهای لجستیکی مناسب می کند. به زودی ، به لطف این سیستم های عصر جدید که در حال ظهور هستند ، ممکن است بتوانید اطلاعات بیشتری را در مورد ایجاد و تحویل محصولات خود بدست آورید..

Blockchain Logistics

Blockchain Logistics از طریق GlobalTranz

جذب سرمایه

فناوری بلاکچین همچنین شیوه جذب سرمایه توسط مشاغل را تغییر داده است. در یک استراتژی سنتی تأمین سرمایه جمعی شرکتی مانند IPO ، شرکت ها باید بین مقرون به صرفه بودن و مشارکت تعادل برقرار کنند. عدم توانایی در پردازش معاملات کوچکتر به این معنی بود که برای طولانی ترین زمان ، شرکت ها مجبور بودند سرمایه گذاران بالقوه را برگردانند. امروزه ، فناوری بلاکچین به مشاغل این امکان را می دهد تا از طریق قراردادهای هوشمند به راحتی این روش ها را خودکار کنند.

قراردادهای هوشمند

Smart Contracts از پروتکل های از پیش برنامه ریزی شده ای برخوردار است که با دریافت مقدار مشخصی ارز رمزنگاری شده به آدرس آنها اجرا می شود. این قراردادها در بلاکچین زندگی می کنند و قابلیت های چشمگیری را فراهم می کنند. به عنوان مثال ، در مورد جمع آوری کمک مالی ، یک قرارداد هوشمند می تواند فرآیندهایی مانند تأیید سرمایه گذاران و توزیع وجوه را به طور خودکار انجام دهد..

فناوری Blockchain امروز

شما می توانید انتظار داشته باشید که در ماه های آینده بخش بیشتری از بلاکچین را ببینید زیرا دولت ها و نهادهای بیشتری مزایای آن را بررسی می کنند. در حال حاضر ، انقلاب بلاکچین به خوبی در جریان است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me