banner
banner

فناوری توزیع شده لجر (DLT) چیست؟

توزیع Ledger Technology (DLT) یکی از سریعترین بخشهای فناوری در جهان است. در حالی که بیشتر افراد اصطلاحات بلاکچین و DLT را قابل تعویض می دانند ، اما این مورد نیست. در حقیقت ، بلاکچین ها فقط یک بخش کوچک از بخش DLT هستند. نکته مهم ، دفتر توزیع شده پایگاه داده ای است که به صورت تکراری در چندین نقطه از شبکه وجود دارد.

همانطور که از نام آن مشخص است ، ویژگی اصلی این شبکه ها عدم تمرکز آنهاست. در نتیجه ، تمام DLT ها شامل زیرساخت های فن آوری و پروتکل های مرتبط با آن برای اجرای یک شبکه توزیع شده هستند. این فرایندها شامل توانایی جمع آوری ، اعتبارسنجی و دستیابی به داده های تغییرناپذیر در چندین گره از همان شبکه است.

فناوری توزیع لجر چگونه کار می کند

DLT ها می توانند از طرق مختلف عمل کنند. با این حال ، تمام DLT ها برای تأیید وضعیت شبکه به نوعی توافق متکی هستند. سازوکار اجماع پروتکلی است که به شرکت کنندگان شبکه اجازه می دهد وضعیت شبکه را تأیید کنند. از نظر فناوری دفتر کل توزیع شده بلاکچین ، رایج ترین اشکال مکانیسم های اجماع سیستم های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (POS) هستند.

هر دو مکانیسم شما یک وظیفه یکسان را انجام می دهند ، البته از طریق روش های مختلف. در یک سیستم PoW ، گره های شبکه برای حل یک معادله ریاضی پیچیده با یکدیگر رقابت می کنند. اولین گره برای تکمیل معادله ، بلوک بعدی را به زنجیره بلوک اضافه می کند. این فرایند بسیار ایمن است اما به استفاده الکتریکی فشرده نیاز دارد. این نیازهای بالای انرژی ، توسعه دهندگان را بر آن داشت تا به دنبال گزینه های مناسب باشند.

White Whitepaper

Whitepaper Bitcoin – فناوری لجر توزیع شده

در سیستم PoS ، رایانه ها همچنان برای افزودن بلوک بعدی رقابت می کنند ، اما به روشی متفاوت. کاربران بلوک ها را با استفاده از مکانیزم staking اعتبار سنجی می کنند. Staking عمل قرار دادن سکه های شما در یک کیف پول شبکه همگام است. گره هایی که بیشترین سکه و طولانی ترین زمان سهام را دارند ، به احتمال زیاد می توانند بلوک بعدی معاملات را اضافه کنند و پاداش دریافت کنند.

مزایای فناوری لجر توزیع شده

مزایای DLT بسیار چشمگیر است که نمی توان آنها را نادیده گرفت. شبکه های DLT روشی شفاف و ایمن را برای مشاغل و افراد برای انجام تجارت واقعی همتا به همتا فراهم می کنند. این سیستم ها مدیریت م ofثر داده های پویا را در سطوحی فراهم می کنند که فقط چند سال قبل غیرقابل تصور بودند.

طبیعت بی اعتماد

به دلایل بسیاری DLT ها نسبت به سیستم های متمرکز یک بروزرسانی بزرگ هستند. برای اولین بار ، این شبکه ها یک رکورد تغییر ناپذیر و شفافیت در همه معاملات را ارائه می دهند. در DLT عمومی ، هر کسی می تواند وارد شبکه شود و بررسی کند که تراکنش ها به چه صورت انجام شده است. این گشودگی اعتماد به نفس بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد.

جایگزین امن

تمرکززدایی کل مفهوم DLT را پشتیبانی می کند. این شبکه ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند زیرا هر بردار حمله متمرکز را از بین می برند. در یک شبکه DLT ، خطر از یک هدف متمرکز به هزاران بردار کوچکتر تغییر می کند. از آنجا که این گره های کوچکتر دارای دارایی های ارزشمند زیادی مانند یک مرجع حاکمیت مرکزی نیستند ، بنابراین احتمال حمله جدی وجود دارد.

علاوه بر این ، DLT ها از امنیت پیشرفته برای اطمینان از خالص بودن شبکه خود استفاده می کنند. گره هایی که داده های مخرب یا نادرست وارد می کنند ، بلافاصله از شبکه اخراج می شوند. این استراتژی به ساده سازی کل روند اجماع کمک می کند.

کاهش هزینه

ماهیت بی اعتماد DLT ها آنها را به گزینه ای جذاب برای شرکت هایی که به دنبال یک راه حل امن شبکه هستند تبدیل می کند. DLT ها مانند شبکه های Blockchain نیاز به سیستم های تأیید شخص ثالث را از بین می برند. از آنجا که هر یک از این سیستم ها هزینه و زمان بیشتری را به هر معامله اضافه می کنند ، حذف آنها کارایی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. شرکت ها با درک ماهیت نظیر به نظیر این شبکه ها مقرون به صرفه تر از یک سیستم متمرکز هستند.

تفاوت های Blockchain و DLT ها

به تازگی به نظر می رسد که اصطلاحات بلاکچین و DLT گنگ شده اند. درک تفاوت بین این اصطلاحات گام مهمی در تبدیل شدن به یک سرمایه گذار آگاه تر است. به بلاکچین فقط بخش کوچکی از بخش دفتر توزیع شده فکر کنید. مهم این است که همه DLT ها بلاکچین نیستند. در حقیقت ، DLT قرن ها وجود داشته است ، مدت ها قبل از وجود اولین رایانه.

Blockchain vs Technology Ledger Distribution - Cryptodigest

Blockchain vs Technology Ledger Distribution – Cryptodigest

علاوه بر این ، همه بلاکچین ها غیرمتمرکز نیستند بلکه DLT هستند. بلاک چین های متمرکز از شبکه ای از گره ها استفاده می کنند اما برای تأیید معامله نهایی به یک مرجع مرکزی اعتماد می کنند. این سیستم ها در سیستم های مالی سنتی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند زیرا به حزب متمرکز توانایی تغییر و اصلاح معاملات در صورت لزوم را می دهند. ارزش این را دارد که وقت خود را صرف بررسی دقیق تفاوت ها کنید. به این ترتیب ، کارآفرینان و رهبران مشاغل می توانند تعیین کنند که کدام راه حل مناسب استراتژی آنها است.

تاریخچه DLT ها

DLT ها سابقه طولانی و چشمگیری دارند. در حالی که رایج ترین شکل DLT که امروزه در مورد آن صحبت می شود بلاکچین است ، این سیستم ها قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرند. بسیار مهم است که درک کنیم فناوری blockchain DLT ها را بهبود می بخشد زیرا اولین سیستمی است که مشکل دو برابر هزینه را حل می کند.

اساساً ارزهای الکترونیکی که به DLT اعتماد می کنند ، قبل از بیت کوین وجود داشته است. با این حال ، هیچ کس پیکربندی نکرده است که چگونه توانایی بازیگران شرور را برای صرف دو برابر ارز دیجیتال از بین ببرد. این بود تا ساتوشی ناکاموتو سفید نامه بیت کوین را معرفی کرد که سرانجام این مسائل به پایان رسید و ارزهای دیجیتال پرواز کردند.

برخی از اشکال اولیه DLT در دوران باستان آغاز شده است. مورخان گزارش دادند كه در روم باستان دفتر كل توزیع شده ای وجود داشت كه به شهروندان خود اجازه می داد در هر منطقه از امپراتوری خرید كنند. این دفتر به تحریک فعالیت اقتصادی در سراسر امپراطوری کمک کرد و به روم در دستیابی به جایگاه تاریخی خود کمک کرد.

DLT های دیجیتال

نسخه های دیجیتالی DLT از اوایل سال 1991 آغاز به کار کردند. در این زمان ، اولین مفهوم DLT که امروزه شناخته شده است ظاهر شد. اولین DLT صرفاً مفهومی بود که توسط دو محقق به نامهای استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا در مقاله ای در مورد آن نوشته شده است. در مقاله خود به نام “چگونه می توان یک سند دیجیتال را مهر و موم کرد ، دو روش بحث شده برای صدور گواهینامه ایجاد و اصلاح اسناد دیجیتالی“اصول DLT دیجیتال شروع به شکل گرفتن کرد.

2002

در سال 2002 دیوید مازیرس و دنیس شاشا با کار خود این مفهوم را بنا کردند. این دو توسعه دهنده ابتکاری مفهوم “ساخت سیستم های پرونده امن از سیستم پرونده شبکه چند کاربره ذخیره سازی بیزانس به نام SUNDR (مخزن امن داده های نامطمئن) “. این سند برای اولین بار در مورد امکان استفاده از بلوک ها برای سازماندهی معاملات بحث کرد.

2005

در سال 2005 نیک سابو معروف یکی از اولین اشکال پول نقد دیجیتال – بیت طلا. پیشنهاد او در آن زمان انقلابی بود. این مفاهیم قبلاً هرگز دیده نشده است مانند توابع پازل مشتری و عملکرد اثبات کار. بسیاری از این مفاهیم به رمزگذاری اصلی بیت کوین راه پیدا کردند.

نیک سابو - بیت کوین

نیک سابو – بیت کوین

جالب اینجاست که بسیاری از مردم به دلیل همین شباهت ها معتقد بودند که نیک سابو ساتوشی ناکاموتوی واقعی است. متأسفانه ، Szabo انکار کرد که او ارتباط علنی با ایجاد Bitcoin دارد. با وجود انکار او ، هنوز بخش بزرگی از جامعه رمزنگاری وجود دارد که هنوز اصرار دارد که او نقش مستقیمی در ایجاد اولین ارز رمزنگاری شده در جهان داشته است.

2009 بیت کوین

بیت کوین همه چیز را تغییر داد. ورود شبکه های بلاکچین به بخش DLT پیشرفت بزرگی بود. این برای اولین بار در تاریخ به معنای عملکرد یک ارز دیجیتال قابل اعتماد و قابل تأمل است.

قابل ذکر است ، تولد بیت کوین نشان دهنده افزایش رشد DLT در سطح جهانی است. این یک منجنیق برای پیشرفت در این بخش بود. امروزه ، این تحولات ادامه دهنده ابتکارات جدید و مهیج DLT است.

فناوری Ledger توزیع شده – امروز

در سال 2015 ، بستر بلاکچین یوتا DLT را معرفی کرد که می تواند از اینترنت اشیا (IoT) برای اعتبار سنجی استفاده کند. اینترنت اشیا از هر دستگاه هوشمند در جهان تشکیل شده است. در این نوع جدید DLT ، پروتکل معروف به Tangle به میلیاردها دستگاه هوشمند در سراسر جهان اجازه می دهد تا شرایط شبکه را تأیید کنند. در اصل ، این پیشرفت بزرگترین DLT موجود را ایجاد کرد.

R3 Corda

یک توسعه مهم دیگر DLT با معرفی R3’s Corda DLT اتفاق افتاد. مهم این است که Corda زنجیره بلوکی نیست. سیستم جدید R3 استفاده می شود دفاتر اسناد رسمی قابل اتصال برای رسیدن به اجماع. جالب اینجاست که یک شبکه Corda منفرد ممکن است شامل دفاتر اسناد رسمی متعددی باشد که با استفاده از انواع الگوریتم های مختلف ، ضمانت های خود را ارائه می دهند. به این ترتیب ، Corda به هیچ الگوریتم اجماع خاصی توجه نمی کند.

خطرات فناوری توزیع لجر

از آنجا که DLT در بازار رایجتر می شود ، درک این نکته مهم است که مانند تمام فناوری ها ، خطرات زیادی را نیز باید بخاطر بسپارید. DLT ها در انتقال و تأیید داده ها عالی هستند. با این حال ، هیچ تضمینی وجود ندارد که این داده ها به درستی وارد سیستم شوند. یکی از بزرگترین مسائلی که این دفترهای تغییرناپذیر با آن روبرو هستند اختلافات ورودی داده ها است.

اساساً DLT ها برای انجام وظایف خود به داده های دقیق اعتماد می کنند. اگر کارمندی به اشتباه در بخشی از این داده ها وارد شود ، یک اثر موج دار ایجاد می کند که می تواند شبکه را از بین ببرد. این نگرانی ها به این معنی است که هر شرکت فعال DLT باید احتیاط کند تا اطمینان حاصل کند که ورود اطلاعات بدون خطا رخ نمی دهد. برای انجام این کار ، بنگاه ها باید هر وقت محتوا را وارد یک DLT می کنند ، دقت کافی را به خرج دهند.

DLT – جایگزین بهتر

به راحتی می توان فهمید که چرا بسیاری از مشاغل همچنان به دنبال DLT به عنوان راهی برای ساده سازی عملکردهای تجاری هستند. به همین ترتیب ، می توانید انتظار داشته باشید که DLT به عنوان بخشی اصلی از بسیاری از سیستم های تجاری در حال حرکت به جلو تبدیل شود. در حال حاضر ، این شبکه های منحصر به فرد دارای پتانسیل بی پایان برای تغییر شیوه تجارت در جهان هستند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me