banner
banner

3 تجمع کننده DEX در حال ظهور در حال تبدیل شدن به فروشگاه های یک طرفه برای معامله گران DeFi هستند

1inch ، Tokenlon و Matcha ثابت کرده اند که جدیدترین مبادلات غیرمتمرکز جدید DeFi هستند.

طی چند ماه اخیر محبوبیت بازار مالی غیرمتمرکز افزایش یافته است و این در هیچ کجا مشهودتر از مبادلات غیرمتمرکز نیست. کل حجم معاملات DEX در ژانویه به تقریبا 60 میلیارد دلار رسید. این رقم در حال حاضر از مجموع دو بالاترین میزان ماهانه قبلی بالاتر است.

بر اساس پیش بینی های حجم فعلی ، احتمال زیادی وجود دارد که حجم فوریه برابر با ژانویه باشد. در ژانویه ، Uniswap از نظر حجم ماهانه به 25.86 میلیارد دلار رسید – رتبه اول. پس از آن ، SushiSwap با 12.23 میلیارد دلار و Curve Finance با 6.28 میلیارد دلار ، طبق داده های Dune Analytics ، دنبال شدند. قیمت نشانه های حاکمیت Uniswap و SushiSwap در اواسط ماه فوریه به بالاترین سطح جدید رسیده است ، و توکن بومی Curve ، CRV ، در یک ماه 400٪ افزایش یافت.

گفتنی است پروتکل 0x با حجم معاملات ماهانه 5 میلیارد دلار در ژانویه در رتبه چهارم قرار گرفت. برخلاف سه نفر برتر ، 0x یک DEX نیست. این یک پروتکل DeFi است که DEX های مختلف ممکن است بر روی آن نقدینگی ایجاد و تقسیم کنند. این همچنین یک پلت فرم درخواست برای نقل قول یا RFQ است که DEX ها بر روی آن ممکن است درخواست قیمت کنند. 

حجم معاملات DEX در ژانویه به بالاترین حد خود رسید. منبع: Dune Analytics

از زمان نوشتن مقاله ، DEX های برتر با بیشترین کاربر در 24 ساعت گذشته Uniswap ، 1inch ، Matcha ، SushiSwap و Tokenlon هستند ، طبق داده های DeBank. OKEx Insights قبلاً در مقالات قبلی Uniswap و SushiSwap را به طور مفصل پوشش داده است. به همین ترتیب ، این مقاله بیشتر بر روی سه نام در حال ظهور دیگر تمرکز خواهد شد.

1 اینچ به سرعت کاربران را به دست آورده است. با بیش از 4000 کاربر فعال روزانه در 18 فوریه ، این دومین دروازه محبوب برای شرکت کنندگان DeFi – پس از Uniswap شده است. Tokenlon کمتر شناخته شده با حدود 600 کاربر روزانه در رده پنجم قرار دارد. Matcha که باعث تعجب بسیاری شده است ، در جایگاه سوم با بیش از 3،300 کاربر روزانه از SushiSwap پیشی گرفت. اما Tokenlon و Matcha از نظر حجم بسیار عقب تر از 1inch هستند. 

تجمع کنندگان DEX در حال ظهور کاربران را به خود جلب می کنند. منبع: دبانک

علیرغم جنجال ، 1 اینچ بزرگترین تجمع کننده DEX است

1 اینچ نقدینگی را از چندین DEX تأمین می کند تا بهترین نرخ بالقوه ارز را برای معامله گران مبادله کند. جمع کننده DEX با حجم هفت روزه خود به مرز 20 میلیارد دلار در کل حجم رسیده است شکستن 1.6 میلیارد دلار ، طبق داده های Dune Analytics. به طور کلی ، تجمع کنندگان ممکن است کاربران و حجم بیشتری را برای DEX ها جذب کنند ، زیرا آنها یک سرویس مقایسه قیمت با قابلیت بهینه سازی لغزش و هزینه ها را ارائه می دهند.  

ما از ویژگی مقایسه قیمت استفاده کردیم دبانک, یک سایت شخص ثالث خنثی تر ، و نرخ ارز در 1 اینچ را در بسیاری از موارد جذاب تر – به ویژه هنگام انجام معاملات بزرگ دانست. این می تواند به دلیل تعداد زیادی از منابع پشتیبانی شده و مجموعه نقدینگی خود باشد ، جایی که ارائه دهندگان نقدینگی می توانند 1INCH پاداش رمز کسب کنند. 

نرخ ارز در 1 اینچ هنگام معامله مقادیر زیاد جذابیت بیشتری دارد. منبع: دبانک

به طور خاص ، ویژگی Pathfinder در 1inch به ما نشان می دهد که چگونه کارآمدترین مسیرهای مبادله را در DEX های پیشرو کشف می کند تا تجارت 1 میلیون USDT را به پایان برساند..

ویژگی Pathfinder 1inch مسیر یابی 1 میلیون USDT به ETH را نشان می دهد. منبع: 1 اینچ

با این حال ، یک مقاله اخیر از تیم 0x اظهار می دارد که بهترین قیمت با قیمت مناسب همیشه به بهترین قیمت تنظیم شده منجر نمی شود. در واقع ، بهینه سازی برای به دست آوردن قیمت های نقل شده ، جمع کننده را قادر می سازد تا کاربران بیشتری را فریب دهد. این عامل مهمی برای موفقیت 1inch در است جذب کردن بیش از 135،000 کاربر و تقریباً 800،000 معامله کل در مدت زمان بسیار کوتاه.

حجم 1 اینچ بسیار سریع در حال رشد است ، و پاداش نقدینگی در آن نقش دارد. منبع: Dune Analytics

نکته بحث برانگیز دیگر این است که 1inch از طریق لغزش مثبت – تفاوت بین قیمت نقل شده و قیمت تحقق یافته ، با هزینه تاجر – درآمد کسب می کند. به عنوان مثال ، 1 ETH ممکن است 1500 USDT قیمت گذاری شود اما با قیمت واقعی 1490 USDT تسویه شود ، که منجر به لغزش مثبت 10 USDT می شود.

جالب اینجاست که 1inch از این لغزش به عنوان Spread Surplus نام می برد و به استیکرهای توکن آن اجازه می دهد تا توزیع مازاد را تصمیم بگیرند. این ممکن است در کوتاه مدت به قیمت رمزهای 1INCH کمک کند. با این حال ، از آنجایی که معامله گران همیشه به دنبال قیمت های بهتر هستند و نمی خواهند لغزش را از دست بدهند ، ما برای دیدن تأثیرات طولانی مدت این حالت به زمان نیاز داریم – به خصوص که بازده سالانه برای ذخیره نشانه های 1INCH اکنون کاهش یافته است از 200٪ به کمتر از 15٪.

با توجه به عملکرد فعلی قیمت توکن آن ، تأثیر گسترده پیشین UNI airdrop باعث شد بسیاری از کاربران چندین آدرس را قبل از airdrop 1INCH ایجاد کنند تا جوایز رمز را دریافت کنند – که باعث شد قیمت توکن آن پس از فروش با فروش گسترده مواجه شود شروع به تجارت کرد. با این حال ، قیمت 1INCH از کمتر از 1 USDT به تقریبا 5 USDT در OKEx افزایش یافته است. در زمان نوشتن این مقاله ، 1INCH در حدود 5.10 USDT معامله می شود که ارزش بازار آن تقریبا 490 میلیون دلار است. با عرضه 1.5 میلیارد توکن ، ارزش کاملاً رقیق شده آن در حدود 7.6 میلیارد دلار خواهد بود – اما این مقدار جدول زمانی زیرا انتشارات توکن آن تا پایان سال 2021 رشد بسیار محدودی را نشان می دهد.

پس از موج فروش ، قیمت های 1INCH چهار برابر افزایش یافت. منبع: OKEx

Tokenlon با سازوکارهای مختلط از نظر مالی خوبی دارد

Tokenlon ، DEX ایجاد شده توسط imToken – بزرگترین کیف پول چینی Ethereum – اخیراً منتشر شد گزارش داده های ژانویه خود ، که نشان دهنده حجم ماهانه قوی 2.23 میلیارد دلار و همچنین آدرس های منحصر به فرد با رسیدن به 18960 است. 

Tokenlon پروتکل 0x فوق الذکر را برای تجارت تصویب می کند ، که از یک کتاب سفارش خارج از زنجیره یا رله برای نقل بهترین قیمت استفاده می کند اما معاملات درون زنجیره ای را تکمیل می کند. این سازندگان حرفه ای بازار را برای RFQ به ارمغان می آورد و اخیراً منابع نقدینگی دیگری مانند Uniswap و Curve Finance را نیز اضافه کرده است. در مقایسه با سازوکارهای سنتی سازنده بازار خودکار ، مانند Uniswap ، مکانیزم مخلوط Tokenlon نه تنها لغزش کمتری دارد ، بلکه نرخ بازگشت را نیز بسیار پایین می آورد.

از طرف دیگر ، ضعف این مدل ترکیبی نیز واضح است – به عنوان مثال ، آن یک سرور متمرکز را برای تعامل جلویی و تجمیع اطلاعات انتخاب می کند و فقط 26 ارز رمزپایه در بورس لیست شده است.

بیشترین حجم در Tokenlon از طریق سازندگان حرفه ای بازار (سیاه) است. منبع: Dune Analytics

با نگاهی به حجم معاملات Tokenlon ، از سپتامبر 2020 به سرعت شروع به افزایش می کند ، که ممکن است به آن مربوط شود معدن تجارت و برنامه ارجاع. این حجم کل با بیش از 7 میلیارد دلار ، با حجم هفت روز حدود 500 میلیون دلار ، فراتر رفته است. بالاترین تعداد ماهانه معامله گران در دسامبر سال 2020 به 27000 نفر رسید. 

علاوه بر این ، در بخش DEX ، تنها رمز حاکمیت Uniswap ، UNI ، دارنده بیشتری نسبت به Tokenlon است. UNI در حال حاضر به ترتیب 161،252 دارنده دارد داده های Etherscan, در حالی که LON Tokenlon 47،727 دارنده دارد – از 34501 دارنده SUSHI SushiSwap بالاتر است. این اعداد به توضیح محبوبیت آن در چین کمک می کند.

حجم Tokenlon پس از شروع برنامه استخراج تجارت افزایش یافت. منبع: Dune Analytics

با چشمگیرتر ، کل درآمد 30 روز گذشته Tokenlon به 6.08 میلیون دلار رسیده است – که طبق داده های Token Terminal ، پس از Uniswap ، SushiSwap و 1inch در رتبه چهارم قرار دارد. این باعث می شود Tokenlon نسبت قیمت به فروش کم 18.32 داشته باشد که بسیار نزدیک به Uniswap 18.40 است. در مقایسه ، SushiSwap دارای نسبت قیمت به فروش 8.87 است که بخش DEX را رهبری می کند.

Tokenlon طی 30 روز گذشته 6.81 میلیون دلار درآمد کسب کرده است – که در رده سوم صرافی ها رتبه سوم را کسب کرده است. منبع: پایانه Token

نسبت P / S فعلی Tokenlon یعنی 19.78 با Uniswap قابل مقایسه است. منبع: پایانه Token

سرمایه گذاری Tokenlon در حال حاضر 135 میلیون دلار است و ارزش کاملاً رقیق شده آن حدود 1.34 میلیارد دلار است که بر اساس حداکثر میزان عرضه 200 میلیون توکن است. LON در اواخر ماه دسامبر در OKEx ثبت شد – و پس از یک دوره کشف قیمت ، LON در ماه گذشته بیش از 500 درصد رشد کرد. اگر Tokenlon بتواند نرخ فعلی رشد درآمد خود را حفظ کند ، ممکن است ارزیابی آن در این مرحله منطقی تلقی شود.

LON پس از قرار گرفتن در فهرست OKEx به 10 برابر افزایش قیمت دست یافت. منبع: OKEx

Matcha به دلیل تجربه خوب خود در بین سرمایه گذاران DeFi محبوب است

زیر کاپوت ، Matcha همچنین از API 0x استفاده می کند. اگرچه هنوز هیچ نشانه بومی صادر نشده است – بنابراین هیچ مشوقی برای پاداش رمز وجود ندارد – بسیاری از کاربران DeFi قبلاً از این جمع کننده DEX به عنوان دروازه DeFi خود استفاده کرده اند. این بدان دلیل است که Matcha همیشه بر این بوده است كه بهترین قیمت را به معامله گران بدهد ، این همان چیزی است كه کاربر پس از انجام معامله در زنجیره و پرداخت گاز و هزینه دریافت می كند. همچنین ، Matcha توجه زیادی به طراحی محصول و تجربه جلویی خود دارد و بسیار خرده فروشی دوستانه به نظر می رسد.

Matcha جمع شده است 3.28 میلیارد دلار در حجم معاملات تقریباً از 174000 معامله گر. دلیلی وجود دارد که اعتقاد داشته باشیم این جمع کننده DEX که بیشتر به خرده فروشی علاقه مند است ، در آینده بازدید بیشتری را نیز به خود جلب می کند. همچنین ، معامله گران تماشا می کنند تا ببینند آیا Matcha پیشنهاد رمز ارائه می دهد یا خیر.

حجم معاملات در Matcha طی 30 روز گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است. (سفارشات فقط محدود در Matcha گروه بندی می شوند ، در حالی که سایر انواع سفارشات اجرا شده در Matcha در API 0x گروه بندی می شوند.) منبع: 0x ردیاب

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me