banner
banner

Bitcoin چگونه کار می کند – یک راهنمای آسان برای Noobs

با نزدیک شدن به 10 سالگی بیت کوین ، اولین و موفق ترین ارز رمزنگاری شده در جهان هنوز برای بسیاری از افراد در بازار رمز و راز است. حتی وقتی بیت کوین به واژگان توده مردم راه پیدا کرده است ، یک فرد عادی هنوز هم تعجب می کند که “بیت کوین چگونه کار می کند و چه چیزی این پول کامپیوتر را بسیار ارزشمند می کند؟”

وضعیت فعلی امور

بازار رمزنگاری همچنان به ارتفاعات جدید گسترش می یابد. هر هفته بلاکچین ها ، نشانه ها ، سکه ها و صرافی های جدید وارد بازار می شوند. هر یک از این محصولات خدمات ارزنده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد. با این حال ، همه این فناوری ها قدردانی از ارز رمزنگاری شده اصلی جهان – بیت کوین – را مدیون هستند.

Bitcoin (BTC) چیست?

مطابق ساتوشی ناکاموتو, Bitcoin ، خالق ناشناس بیت کوین ، “سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر” است. بیایید این جمله را عمیقاً بررسی کنیم تا دقیقاً آنچه را که ناکاموتو در اینجا بیان می کند درک کنیم. در مرحله اول ، وی اظهار داشت بیت کوین یک شبکه “نظیر به نظیر” است.

White Whitepaper

White Whitepaper

معاملات نظیر به نظیر معاملات مستقیم است. یک مثال عالی از این سبک معامله زمانی است که پول نقد را به شخصی تحویل می دهید. وقتی 5 دلار نقدی به همسایه خود تحویل می دهید ، این یک معامله مستقیم است. هیچ واسطه ای در کار نبود. اعتبار سنجی حساب یا تأیید تراکنش شما توسط بانک مرکزی وجود ندارد. شما آزادانه عمل کردید.

ناکارآمدی در سیستم امروز

اکنون به همان معامله نگاه کنید ، اما این بار با کارت نقدی یا برنامه پرداخت خود پرداخت می کنید. اگرچه ممکن است به نظر برسد که وجوه بلافاصله از حساب شما به حساب آنها منتقل می شود ، اما این مسئله به سختی صورت می گیرد. پرداخت شما یک سفر طاقت فرسا را ​​آغاز می کند که ممکن است روزها طول بکشد.

ابتدا دستور پرداخت شما با هر دو بانک بررسی می شود تا از معتبر بودن حساب ها و وجود بودجه ای برای ارسال حساب در حساب شما مطمئن شوید. سپس عمل پرداخت شما به یک شرکت پردازش عمده پرداخت ارسال می شود. در بیشتر موارد ، این ویزا یا MasterCard است.

بعد ، وجوه شما حدود 30+ واسطه قبل از رسیدن به مقصد حدود 3 روز بعد ، گزاف گویی می کند. به همین دلیل است که هنگام بازپرداخت معاملات بدهی یا اعتبار ، روزها طول می کشد تا در حساب شما نشان داده شود.

یک سفر طولانی

همه این مراحل زمان بیشتری را به معاملات شما اضافه می کنند. علاوه بر این ، هر یک از واسطه ها و مراحل تأیید هزینه خدمات خود را پرداخت می کنند. علاوه بر همه این نگرانی ها ، معامله شما همچنان باید از کانال های نظارتی عبور کند. اگر به هر دلیلی ، بین دولت شما و دولت شخصی که می خواهید مبلغی را برای آن ارسال کنید ، اختلاف وجود داشته باشد ، ارسال این وجوه غیرممکن است.

تجارت بیت کوین - تجزیه و تحلیل از طریق CoinMarketCap

تجارت بیت کوین – تجزیه و تحلیل از طریق CoinMarketCap تجارت بیت کوین – تجزیه و تحلیل از طریق CoinMarketCap

تمرکز در مقابل عدم تمرکز

دلیل پشت همه این واسطه ها ساده است ، سیستم مالی فعلی متمرکز است. در یک سیستم متمرکز ، یک سازمان مرکزی وجود دارد ، مانند بانک یا دولت که تمام قدرت را در اختیار دارد. آنها وجوه شما را نگه می دارند ، معاملات شما را تأیید می کنند و تصمیم می گیرند چه زمانی ارز بیشتری صادر کنند. شما برای سوار شدن کاملاً آماده هستید.

بیت کوین (BTC) چگونه کار می کند?

در یک شبکه غیرمتمرکز ، شما کنترل دارایی های خود را تا لحظه دقیق رسیدن آنها به مقصد ادامه می دهید. وقتی Bitcoin را از کیف پول خود به کیف پول شخص دیگری ارسال می کنید ، هیچ واسطه ای بین پرداخت شما و مقصد وجود ندارد.

به این ترتیب ، هیچ شخص ثالثی برای تأیید یا انکار معاملات شما وجود ندارد. کل فرآیند به روش “نظیر به نظیر” اتفاق می افتد. این همان دادن پول نقد دیجیتال به کسی است. اساساً شما با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز کنترل امور مالی خود را بازیابی می کنید.

نمونه هایی از سیستم های غیرمتمرکز دیگر که امروزه استفاده می شوند

در ابتدا ، درک مفهوم تمرکززدایی می تواند کمی ناجور به نظر برسد. با این حال ، یک نگاه اجمالی سریع به بازار خواهید دید و سیستم های غیرمتمرکز دیگری را که سخت کار می کنند خواهید دید. یک نمونه کامل از یک سیستم غیرمتمرکز که بیش از حد احتمالاً با آن آشنایی دارید ، سرویس های جریان تورنت است.

رمز Bittorrent

رمز BitTorrent

هنگامی که به یک وب سایت پخش جریانی مراجعه می کنید ، احتمالاً از خود می پرسید “چگونه این سیستم عامل ها باز می مانند ، حتی اگر محصولی را ارائه دهند که مجوز ارائه آن را ندارند؟” پاسخ ساده است ، آنها از تمرکززدایی برای جلوگیری از سانسور استفاده می کنند. در اینجا نحوه استفاده از تمرکززدایی در این سناریو به کار رفته است تا تمام نسخه های اولیه مورد علاقه و موسیقی جدید را به صورت رایگان به شما ارائه دهد.

تمرکززدایی = مقاومت در برابر سانسور

وب سایت هایی مانند بیت تورنت در واقع هیچ محتوایی در اختیار شما قرار نمی دهد. در واقع ، آنها فقط مکانی را برای دیدار و تبادل اطلاعات آزادانه افراد ، هرچه که باشد ، فراهم می کنند. اکنون اعطا می شود ، در بیشتر موارد موسیقی یا فیلم هایش ، اما این می تواند از پیام های سیاسی گرفته تا ارزش واقعی مانند ارزهای رمزپایه باشد.

از آنجا که این وب سایت ها فقط مکانی برای ملاقات و تبادل اطلاعات برای افراد فراهم می کنند ، بسته شدن آنها بسیار دشوارتر از یک وب سایت متمرکز است که این بارگیری ها را مستقیماً به شما ارائه می دهد. در اصل ، این وب سایت های جریانی هیچ اشتباهی انجام نداده اند.

از همین مفاهیم می توان در بخش مالی استفاده کرد. اگرچه ادغام تمرکززدایی ، سانسور ، ویرایش یا مسدود کردن پرداختها در بلاکچین غیرممکن است. به این ترتیب ، بیت کوین نشان دهنده یک تغییر ایدئولوژیک به سمت آزادی مالی بیشتر و جدا شدن دولت از ارز است.

برای درک بیت کوین ، ابتدا باید نگاهی به برخی از فن آوری های اصلی بیندازید که این عملکرد سکه شگفت انگیز را ایجاد می کنند. همانطور که اکنون می دانید ، شبکه های غیرمتمرکز در برابر سانسور مقاوم هستند. انواع مختلفی از شبکه های غیرمتمرکز نیز وجود دارد. بیت کوین برای تأمین این آزادی ها به یک شبکه بلاکچین متکی است.

بلاکچین چیست?

بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است که از “بلوک” معاملات برای ایجاد “زنجیره ای” کامل از وقایع از ابتدای شبکه استفاده می کند. در شبکه بلاکچین Bitcoin ، هزاران اعتبار سنج تراکنش وجود دارد که به عنوان miner یا node شناخته می شوند. نکته مهم ، هر گره اعتبار هر معامله در بلاکچین را تأیید می کند اما هر گره ای پاداش دریافت نمی کند.

چه کسی پاداش می گیرد؟ – بیت کوین چگونه کار می کند؟

این ماینرها از طریق یک معادله ریاضی پیچیده در برابر یکدیگر رقابت می کنند. گره ای که س questionال را درست می کند ابتدا می تواند بلوک بعدی معاملات را به بلاکچین اضافه کند. آنها به پاس زحمات خود پاداش می گیرند. امروز جایزه 6.5 BTC تعیین شده است.

مکانیسم اجماع بیت کوین - SHA-256 - فناوری بلاکچین

مکانیسم اجماع بیت کوین – SHA-256 – فناوری بلاکچین

SHA-256

معادله ریاضی ، معروف به SHA-256 بسیار دشوار است به طوری که رایانه شما آن را بررسی می کند و تصمیم می گیرد بهتر است حدس های تعصبی را بزنید تا اینکه محاسبه را مستقیماً انجام دهید. این حدس و گمان همان چیزی است که باعث پردازش رایانه شما می شود و به نوبه خود باعث افزایش هزینه های استخراج می شود.

استخراج Bitcoin (BTC) چیست?

وقتی می شنوید کسی دارای دکل استخراج بیت کوین است ، این بدان معناست که او یک پردازنده رایانه مخصوص ساخت الگوریتم SHA-256 دارد. این دستگاه ها که به عنوان Miner Application Specific Integrated Chips (ASIC) شناخته می شوند هزاران بار در حدس زدن پاسخ الگوریتم SHA-256 دقیق تر هستند.

ماینرهای بیشتر – امنیت بیشتر

نکته جالب در مورد بیت کوین این است که کاملاً ریاضی نیست. یک رویکرد روانشناختی واقعی در پس ماهیت آن نهفته است. به عنوان مثال ، هرچه شبکه بیت کوین بزرگتر باشد ، امنیت آن نیز بیشتر می شود و ارزش BTC نیز بالاتر می رود. همچنین ، هرچه ارزش بازار بیت کوین بیشتر باشد ، استخراج کنندگان در بازار بیشتر می شوند.

با افزایش ارزش بیت کوین ، الگوریتم SHA-256 متناسب با آن تنظیم می شود. این تنظیمات اطمینان می دهد که هر ده دقیقه پاداش معدن پرداخت می شود. این پاداش ها به دو دلیل اصلی برای شبکه بیت کوین حیاتی هستند. در مرحله اول ، این استراتژی گره ها را تشویق می کند تا اعتبار سنجی معاملات را ادامه دهند.

صدور قابل پیش بینی

ثانیا ، این جوایز تنها زمانی است که BTC جدید وارد بازار می شود. در کل فقط 21 میلیون BTC در دسترس جهانیان خواهد بود. سیستم تنظیم سختی و پاداش استخراج BTC تضمین می کند که این BTC ها به صورت مختصر و قابل پیش بینی وارد بازار شوند.

دکل استخراج بیت کوین - بیت کوین چگونه کار می کند؟

دکل استخراج بیت کوین – بیت کوین چگونه کار می کند؟?

حال بیایید این روند ریاضی صحیح را با روند بانکداران مرکزی امروز مقایسه کنیم. در سیستم مالی متمرکز ، صدور ارز با هوس انجام می شود. همین اواخر دولت ایالات متحده به عنوان بخشی از بسته محرک Covid-19 تریلیون ارز به بازار صادر کرد. با این حال ، این وجوه مطمئناً توازن ظریف عرضه و تقاضا را بر هم می زند. در نتیجه ، مطمئناً تورم به زودی خواهد آمد.

چرا جهان به بیت کوین نیاز دارد؟

اکنون جهان بیش از هر زمان دیگری به Bitcoin نیاز دارد. بیت کوین خطری واقعی برای بازارهای متمرکز محسوب می شود زیرا برای اولین بار در تاریخ ، جایگزین دیجیتالی ایمنی را برای سیستم های فیات موجود در اختیار جهانیان قرار می دهد. برخلاف سلف خود ، طلا ، بیت کوین در دسترس کل جهان است و از نظر امنیتی به سربار بسیار کمی نیاز دارد.

طلا در مقابل بیت کوین

حال ، بیایید برای لحظه ای طلا و بیت کوین را مقایسه کنیم تا ببینیم چرا ارزهای رمزپایه ارزهای ذخیره ای آینده جهان هستند. در وهله اول ، مهم است که تصدیق کنیم که طلا به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران ، یک هدف مهم را در بازار انجام داده و می دهد. طلا بسیار پایدار و مورد قبول جهانی است.

مشکلات طلا سیستمی است. از طرف دیگر ، طلا فقط به عنوان ارز ذخیره عمل می کند. نمی توانید از طلا برای معاملات خرد روزانه استفاده کنید. تصور کنید که به فروشگاه مواد غذایی محلی خود بروید و مقداری طلا خرد کنید تا هزینه اقلام خود را پرداخت کنید ، در واقع در سال 2020 واقع بینانه نیست.

میله های طلای خود را در کجا نگه دارید?

علاوه بر این ، طلا سرمایه ای نیست که بتوانید به راحتی دست آن را بگیرید. مطمئناً امروز تعداد زیادی سرمایه گذار طلا وجود دارد ، اما آنها واقعاً متعلق به چه چیزی هستند؟ اگر طلای شما در گاوصندوق واقع در ملک شما نیست ، شما واقعاً فقط یک قطعه کاغذ دارید که نشان می دهد طلای شماست. متأسفانه ، در زمان اختلافات بزرگ اقتصادی ، صاحبان طلا این درس را از راه سخت می آموزند. واقعاً به هر دلیلی می توان طلای شما را گرفت.

یک نمونه کامل از سازگاری سرمایه گذاران طلا با واقعیت در دهه 1930 در ایالات متحده اتفاق افتاد. در این مدت ، دولت فرانکلین D روزولت کلیه شمش های طلا و سکه های شهروند را از طریق آن ضبط کرد فرمان اجرایی 6102. این دستور همه شهروندان را مجبور کرد که طلاهای خود را به دولت بفروشند در زیر نرخ بازار طلاهایی که امتناع کردند ، طلای آنها ضبط شد.

مصادره بیت کوین امکان پذیر نیست

دارندگان بیت کوین هرگز نگران این سناریو نیستند. شما بیت کوین خود را مستقیماً نگه دارید ، نه فقط یک یادداشت مالکیت. بیت کوین به یک جفت کلید رمزنگاری متکی است تا منابع شما را ایمن نگه دارد. کلید عمومی همان چیزی است که شما به مردم می دهید تا بتوانند برای شما BTC ارسال کنند ، در حالی که کلید خصوصی نحوه دسترسی شما به کیف پول است. شما هرگز نباید کلید خصوصی خود را در اختیار کسی قرار دهید.

همانطور که قبلاً آموخته اید ، ماهیت غیرمتمرکز شبکه Bitcoin به گونه ای تنظیم شده است که جلوگیری از آن برای دولت ها غیرممکن است. علاوه بر این ، کلیدهای امنیتی همچنین مانع از دستکاری بیش از حد دولتها در مورد BTC سخت کوشی شما می شوند ، هر زمان که ضروری بدانند.

همه سناریوها را پر می کند

بیت کوین هم به عنوان ارز و هم ذخیره ارزش عمل می کند. شما می توانید BOD خود را HODL کنید و از استقبال از آن لذت ببرید ، یا می توانید بیت کوین خود را بدون مجازات معامله کنید یا هزینه کنید. این ارز منحصر به فرد انعطاف پذیری پول نقد ، راحتی معاملات دیجیتالی و قابلیت ذخیره ارزش طلا را به سرمایه گذاران ارائه می دهد.

آینده بیت کوین

آینده بیت کوین درخشان به نظر می رسد. شبکه بزرگتر و ایمن تر است. همچنین ، مردم بیشتر از هر زمان دیگری در مورد این پروتکل انقلابی اطلاع دارند. اولین رمزنگاری جهان اخیراً از طریق شبکه رعد و برق برخی از قابلیت های جدید را بدست آورده است.

شبکه رعد و برق

پس از دیوانگی رمزنگاری سال 2017 ، مشخص شد که مسائل مقیاس گذاری BTC نیاز به حل دارند. ترافیک شبکه به حدی رسید که BTC قادر به انجام یکی از نقش های اصلی خود نبود. به دلیل ناپایداری شدید ، تأخیر در زمان معاملات و هزینه های هنگفت ، این سیستم نمی توانست به عنوان یک سیستم نقدی نظیر به نظیر عمل کند..

خوشبختانه ، از آن زمان توسعه دهندگان بسیاری از این مسائل را از طریق به روزرسانی و سایر پیشرفت ها اصلاح کرده اند. شبکه رعد و برق یکی از این پیشرفت هاست که همچنان توجه بازار را به خود جلب می کند. شبکه رعد و برق یک پروتکل خارج از زنجیره ای است که برای کاهش ازدحام شبکه به کانالهای پرداخت خصوصی متکی است.

علاوه بر این ، Lighting Network برخی از قابلیت های جدید مانند توانایی استفاده از قراردادهای هوشمند و خطاب به BTC را فراهم می کند. Oracles حسگرهایی خارج از زنجیره هستند که می توانند باعث وقایع درون زنجیره ای مانند قراردادهای هوشمند شوند.

بیت کوین اینجاست تا بماند

امروزه بیت کوین یک نام خانوادگی است. به طرز شگفت انگیزی ، تک سکه ناکاموتو از یک انقلاب دیجیتالی در بازار الهام گرفت. هزاران ارز رمزنگاری شده اکنون در دسترس سرمایه گذاران است. در حالی که بسیاری از این سیستم عامل ها با توجه به طراحی اصلی بیت کوین بهبود می یابند ، هیچ یک از آنها نمی توانند با قدرت شبکه Bitcoin و پشتیبانی کلی جامعه مطابقت داشته باشند. به همین دلیل ، بیت کوین همچنان به عنوان پادشاه ارزهای رمزپایه سلطنت می کند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me