banner
banner

دومین حمله خون آشام SushiSwap در حال آزمایش سازوکارهای اداره جامعه Uniswap است

با رفتن کشاورزان عملکرد به سمت رقبا – Crypto Market Update فشار بر Uniswap و حاکمیت جامعه آن است

استخراج نقدینگی در Uniswap دیروز به پایان رسید. ارزش کل قفل شده در صرافی غیرمتمرکز پیشرو در 14 نوامبر به 3.068 میلیارد دلار رسید و در پایان توزیع جوایز معدن به 2.718 میلیارد دلار کاهش یافت. سپس به سرعت نزديك به نيمي سقوط كرد و در 18 نوامبر به 1.452 ميليارد دلار رسيد داده ها از DeFi Pulse

با خشک شدن مشوق های Uniswap ، کشاورزان تولیدکننده بدنبال یافتن مکان های تولیدی بیشتر برای تأمین نقدینگی هستند. رقبای اصلی SushiSwap با TVL خود از 24 میلیون دلار در 8 نوامبر به 1.027 میلیارد دلار در حال حاضر بیشترین سود را می برد. سایر مبادلات غیرمتمرکز همگی شاهد رشد سریع TVL مانند Curve و Balancer بوده اند.

TVL در Uniswap با افزایش در SushiSwap به شدت سقوط کرد. منبع: نبض DeFi

از آنجا که استخراج نقدینگی Uniswap یک جدول زمانی مشخص برای توقف آن داشت ، این امر باعث شد رقبای اصلی آن برای جذب نقدینگی آماده باشند. SushiSwap دیروز دقیقاً همان استخرهای Uniswap را با جوایز افزایش یافته – از جمله ETH / USDT ، ETH / USDC ، ETH / DAI و ETH / WBTC آغاز کرد. همچنین فراهم می کند "کوچ کردن" رابط کاربری برای تسهیل انتقال نقدینگی با یک کلیک از Uniswap – چیزی که بسیاری از این صنعت آن را حمله خون آشام دوم می نامند.

پیش از این ، SushiSwap با ارائه 10 برابر پاداش SUSHI برای استخراج نقدینگی خود سر و صدا ایجاد کرد و در پایان در 12 سپتامبر 1.43 میلیارد دلار نقدینگی در اوج خود داشت. در همین زمان ، نقدینگی Uniswap از 1.82 میلیارد دلار به حدود 400 میلیون دلار کاهش یافت. با این حال ، راه اندازی توکن UNI توسط Uniswap در 16 سپتامبر جدول ها را برگرداند و باعث شد TVL SushiSwap به سرعت کاهش یابد.

پس از آن SushiSwap تصمیم گرفت تأمین اعتبار اصلی خود را با 250 میلیون علامت محدود کند و میزان انتشار روزانه را کاهش دهد ، که باعث شد برخی از کشاورزان به دلیل کاهش عملکرد ، انصراف دهند. همچنین یک تلاش شش ماهه برای دو سوم پاداش استخراج معادن در تلاش برای کاهش فشار فروش کوتاه مدت تعیین شده است. علاوه بر این ، SushiSwap مدل تجاری هدف Uniswap را اجرا کرد – یعنی توزیع یک ششم هزینه های دریافت کننده (یا 0.05٪ از کل حجم معاملات) به سهامداران xSUSHI. این اقدامات منجر به تجدید انتظارات بازار برای قیمت SUSHI قبل از پایان انگیزه های Uniswap شد. پس از یک رکود طولانی مدت ، قیمت SUSHI در ماه نوامبر بیش از 90 درصد افزایش یافت.

قیمت SUSHI پس از یک رکود طولانی مدت پایین آمد. منبع: TradingView

اگرچه نقدینگی به SushiSwap منتقل شده است ، Uniswap هنوز از نظر حجم معاملات واقعی بسیار بیشتر است. پایان معدن نقدینگی اخیر ممکن است لزوما موقعیت آن را به عنوان بالاترین ارز غیر متمرکز به خطر نیندازد. با توجه به وب سایت هزینه های رمزنگاری, میانگین هزینه های هفت روزه فعلی SushiSwap در کل 125876 دلار است که تنها 16 درصد هزینه های Uniswap است. از همه مهمتر ، تعداد کاربران بسیار متفاوت است. در 24 ساعت گذشته بیش از 25000 کاربر در Uniswap حضور داشتند ، در حالی که SushiSwap فقط 607 نفر را جذب خود کرد. 

اهمیت سیستم تشویقی برای مبادلات غیرمتمرکز را می توان به وضوح در دو ماه گذشته مشاهده کرد ، اما رفتارهای کاربران فعلی بزرگترین مانعی است که SushiSwap با آن روبرو است – اولین نامی که در هنگام تعویض بیشتر کاربران در DEX رمزعبور به ذهن خطور می کند ، هنوز هم قابل حذف نیست.

Uniswap همچنان محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز است. منبع: دبانک

با این حال ، ممکن است Uniswap برای حفظ مزیت خود – بطور عمده در مورد چالشهای حاکمیت جامعه ، نیاز به اقدام فوری داشته باشد. جامعه Uniswap است بحث کردن یک طرح تشویقی برای ادامه جوایز UNI با نرخ کاهش 5 میلیون تومانی UNI برای تأمین کنندگان نقدینگی ، که 50٪ از مرحله پیدایش آن است. 

شاید بزرگترین مسئله این باشد که Uniswap شرایط لازم را برای ارائه پیشنهاد و حد نصاب بیش از حد بالا تعیین کرده است. در حال حاضر 10 میلیون UNI برای ارائه پیشنهاد و 40 میلیون UNI برای موفقیت در هفت روز آینده به آن نیاز دارد. دو پیشنهاد قبلی تصویب نشد. 

مسئله دوم ناسازگاری منافع بین دارندگان رمز است. هیچ دلیل واضحی برای رأی دادن برای از سرگیری معدن نقدینگی به عنوان یک دارنده خرده فروشی وجود ندارد ، زیرا انتشار بیشتر گازهای گلخانه ای می تواند قیمت UNI را کاهش دهد. با این وجود تیم ها و سرمایه گذاران اولیه تمایل بیشتری به این کار دارند. 

مسئله سوم شامل زمان است. این طرح به فرآیند پیچیده و رأی گیری احتیاج دارد و ممکن است تا 4 دسامبر پیش باشد که دور جدیدی از استخراج نقدینگی به طور رسمی آغاز شود. در حال حاضر مشکلات آشکار سرعت و تحرک Uniswap را با مشکل روبرو کرده است و باید دید که آیا این امر در مواجهه با رقابت مانع رشد بیشتر آن می شود یا خیر..

جدول زمانی و روند حکومتی پیشنهادی Uniswap ممکن است هفته ها طول بکشد. منبع: gov.uniswap.org

در حالی که اداره جامعه اغلب برای پروژه های رمزنگاری ایده آل تلقی می شود ، اما هنوز در مراحل اولیه است. OKEx Insights به دنبال نبرد بین Uniswap و SushiSwap در هفته های آینده ادامه خواهد داد.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me