banner
banner

افت قیمت BTC: باز کردن اولین بازپرداخت مهم بیت کوین در سال 2021

نگاهی به آنچه که باعث شد بیت کوین 7000 دلار در روز دوشنبه ، 4 ژانویه کاهش یابد و درسهایی از اصلاح قیمت گرفته شود

بیت کوین اولین اصلاح سال خود را در روز دوشنبه ، 4 ژانویه مشاهده کرد ، زمانی که قیمت آن از بالاترین قیمت 34،793 دلار در روز یکشنبه پایین آمد ، بر اساس قیمت شاخص OKEx BTC ، به پایین ترین نقطه خود یعنی 27،793 دلار در ساعت 10:00 صبح UTC رسید – 20٪ کاهش . به طور هم زمان ، این سقوط ظرف 12 ساعت پس از افتتاح بزرگترین شکاف معاملات آتی BTC گروه CME را پر کرد.

بر اساس داده های TradingView ، معاملات آتی Bitcoin CME جمعه گذشته با قیمت 29220 دلار بسته شد و یکشنبه شب با قیمت 33405 دلار یکشنبه شب UTC افتتاح شد که باعث ایجاد شکاف 4185 دلاری شد. این شکاف های تجاری به این دلیل شکل می گیرد که گروه CME ، یک موسسه مالی سنتی است ، فقط از دوشنبه تا جمعه فعالیت می کند و نمی تواند جهش یا افت قیمت بیت کوین را در آخر هفته منعکس کند.

در حالی که شکافهای آتی CME بیت کوین که با کاهش قیمت پر شده است ، مشاهده جالبی است ، اولین بازپرداخت مهم بیت کوین در سال جاری ، در هسته اصلی آن ، توسط بازار خرده فروشی تقویت شد. "ترس از دست دادن" و طولانی تر از آنها است.

شکاف آتی بیت کوین CME در طی افت روز دوشنبه پر شد ، اما هنوز شکافهایی از ماه نوامبر باقی مانده است. منبع: TradingView

با ثبت بیت کوین به طور مداوم از اواسط ماه دسامبر رکوردهای جدیدی را ثبت می کند ، بازار در یک وضعیت دیوانه وار به سر می برد و افت روز دوشنبه به شدت بر آن تأثیر گذاشت. سود کل جمع شده به معاملات آتی بیت کوین در روز یکشنبه به بالاترین رقم 10.7 میلیارد دلار رسیده بود ، اما با اصلاح عظیم روز دوشنبه ، رقم خیره کننده 2 میلیارد دلار در صرافی ها از بین رفت. آخرین باری که شاهد انحلال گسترده ای بودیم ، عقب نشینی یک روزه 3200 دلاری در 25 نوامبر سال 2020 بود ، زمانی که بیت کوین زیر 20 هزار دلار کار می کرد.

فشار طولانی دوشنبه متحمل خسارت سنگینی به فعالان بازار شد که در آخر هفته به موقعیت های طولانی خود اضافه شده بودند. با این حال ، چنین عقب گردهای سریع و قوی در بازارهای گاو نر در واقع غیر معمول نیست.

تقریباً 2 میلیارد دلار موقعیت در صرافی ها از ساعت 8:00 بعد از ظهر UTC در تاریخ 4 ژانویه منحل شد. منبع: ضرب و شتم

با نگاهی به نمودار آتی سه ماهه OKEx در بازار گاو نر 2017 ، بازخوردهای 25٪ یا بیشتر وجود دارد ، از جمله نوسانات یک روزه 36٪ و اصلاحات بیش از 50٪ در دو هفته. با این حال ، اینها نتوانستند روند صعودی بلند مدت بیت کوین را متوقف کنند.

بازارهای گاو نرمی هموار ادامه نمی یابند ، زیرا تقریباً تمام مراحل سریع صعودی با اصلاحات قیمت دنبال می شوند. گفته می شود ، در مقایسه با میزان عقب نشینی در سال 2017 ، بازار گاو فعلی بسیار دست و پاگیر است. در سناریوی فعلی ، اهرم بیش از حد و احساسات FOMO مقصر اصلی هستند ، همانطور که در زیر بحث خواهیم کرد.

بازپرداخت در بازار گاو نر 2017 چشمگیرتر بود. منبع: Tradingview

داده های OKEx در هفت روز گذشته افزایش شدید اهرم را نشان می دهد. نسبت کوتاه / کوتاه BTC بین یکشنبه و دوشنبه صبح به سرعت از 0.92 به 1.55 افزایش یافت ، در حالی که نسبت وام حاشیه BTC در بازار اهرم نقطه ای در همان بازه زمانی از 14 به 25 افزایش یافت.

در همین حال ، نرخ بودجه معاوضه های دائمی BTC نیز به میزان تکان دهنده 0.25٪ یا بیشتر در هر هشت ساعت رسید. با اضافه شدن سرمایه گذاران خرده فروشی به موقعیت های طولانی خود و پرداخت چنین هزینه های بالایی ، انتظار می رود که وقتی قیمت شروع به کاهش می کند و برای خروج عجله می کند ، سقوط بعدی – یعنی فشار طولانی مدت.

داده های OKEx نشان می دهد تاجران خرده فروشی موقعیت های طولانی خود را با افزودن اهرم افزایش می دهند. منبع: OKEx

شاخص های فنی نیز نشان دهنده عقب نشینی پس از تجمع روز یکشنبه بود. در نمودار یک ساعته OKEx BTC / USDT در زیر ، به وضوح می توان واگرایی نزولی در شاخص RSI را پس از فشار صبح روز یکشنبه مشاهده کرد. این قیمت در OKEx به بالاترین قیمت 34،786 دلار رسیده است ، اما شاخص RSI نمی تواند بیشتر از این پیش برود. علاوه بر این ، انقباض حجم نیز دیده می شود که نشان می دهد خرید خرده فروشی تمام شده است.

واگرایی نزولی در شاخص RSI در نمودار ساعتی ، همراه با کاهش حجم. منبع: TradingView

در همین حال ، احساسات FOMO در میان سرمایه گذاران خرده فروشی که منجر به بازی های با اهرم بالا می شود را می توان در نمودار سن خروجی معاملات مصرف نشده در زیر مشاهده کرد.

شاخص UTXO Age پول جدیدی را در هفته گذشته وارد بازار می کند. منبع: در بلوک

نشانگر UTXO Age حجم معاملات ایجاد شده را اندازه گیری می کند و آنها را بر اساس بازه های زمانی دسته بندی می کند. افزایش UTXO های کوتاه مدت نشان دهنده تعداد بالایی از معاملات تازه است. به طور خاص ، UTXO های یک روزه به یک هفته اخیراً 22.63٪ جهش کردند ، که نشانگر ورود پول جدید بیشتری به بازار نسبت به بازه های زمانی قبلی است.

به طور خلاصه ، معامله گران خرده فروشی که مدتها در استفاده از اهرم بالا شتافتند ، بیشترین ضرر را در این بازپرداخت داشتند. اقدام قیمت روز دوشنبه به عنوان یک یادآوری برای همه این است که اصلاحات در بازارهای گاو وحشیانه تر هستند و باعث کاهش سود می شوند. از اینجا به بعد ، ممکن است انتظار داشته باشیم که بیت کوین وارد مرحله ادغام کوتاه مدت شود زیرا تاجران خرده فروشی برای بازیابی از ضررهای خود زمان می برند ، اما سوال اصلی این است که آیا این زمان واقعا متفاوت است?

تاجر OKEx نیستید؟ بیاموزید که چگونه تجارت را شروع کنید!

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me