banner
banner

حاکمیت رمزنگاری: راه اندازی در برابر رویکرد دولت-ملت

معرفی

نویسنده اصلی : Jack Purdy

انسان ها دوست دارند بحث کنند. این در طبیعت ماست.

هر جنبه ای از تجربه انسانی را در نظر بگیرید و می توانید دو نفر را پیدا کنید که در این مورد اختلاف نظر دارند. در هیچ کجا شیوع این امر در قلمرو حاکمیت بیشتر نیست ، جایی که ما بحث می کنیم چه کسی باید قدرت داشته باشد ، چه کسی می تواند سیستم را تغییر دهد و در نهایت چگونه تصمیم گیری می شود. با توجه به میزان تأثیر حاکمیت ، به راحتی می توان فهمید که چگونه این موضوع به یک موضوع بسیار بحث برانگیز تبدیل شده است.

حال تصور کنید که یک صنعت نوپا پر از افراد بسیار باهوش و دارای عقاید قوی (و منافع شخصی) باشد ، جایی که بیشتر بحث ها در سیستم عامل های در دسترس جهانی است. همانطور که می توانید تصور کنید ، بحث خاصی کم نیست ، به خصوص که مربوط به حاکمیت این صنعت است. خوش آمدید به رمزنگاری.

حاکمیت رمزنگاری ، مباحث مربوط به چگونگی هماهنگی ما برای تصمیم گیری در مورد تغییر قوانین پروتکل را در بر می گیرد. این می تواند شامل مواردی از ارتقا ساده تا تغییر سازوکار اجماع تا اختصاص پاداش های بلوکی باشد. این شامل بسیاری از گروههای ذینفع مانند اپراتورهای گره ، ارائه دهندگان شبکه (استخراج کنندگان) ، توسعه دهندگان اصلی ، کاربران ، دلالان ، مبادلات و کاوشگران بلاک است که به چند مورد اشاره می کند. اینها گروه های متنوعی با انگیزه های مختلف هستند که غالباً با یکدیگر در تضاد هستند. به عنوان مثال ، اپراتورهای گره می خواهند اندازه بلوک را پایین نگه دارند تا هزینه های اجرای یک گره کامل را کاهش دهند ، در حالی که استخراج کنندگان انگیزه هایی برای افزایش اندازه بلوک دارند بنابراین هر بلوک شامل معاملات بیشتر و در نتیجه هزینه تراکنش بیشتر است..

تعاملات بین این گروه های ذینفع است که مشخص می کند بلاکچین چیست ، ارزش ها و اصول آن و چگونگی تکامل آن در طول زمان. این فرایند حاکمیت واقعیت تخیل شده ای را که ما در اطراف یک شبکه ایجاد می کنیم شکل می دهد و ارزش یک مجموعه رمزنگاری در این است لایه اجتماعی.

جای تعجب نیست که ، بحث قابل توجهی در مورد روش صحیح اداره کار رمزنگاری وجود داشته است که نظریه های مختلفی را برانگیزاننده ایجاد کرده است. من معتقدم بسیاری از بحث ها گمراه است ، زیرا “رمزنگاری” بیش از حد عمومی است برای استفاده از ایده های اصلی. جیل کارلسون توضیح می دهد خوب:

غالباً سرمایه گذاران سعی می کنند همان پیشگویی ها و روشهای ابتکاری را اعم از اینکه در مورد بیت کوین ، پترو کوین یا فایل بیت کوین صحبت می کنند ، به کار گیرند زیرا همه آنها “رمزنگاری” هستند. این می تواند شبیه به کار بردن همان تحلیل اساسی در بازارهای طلا ، تحریم بازارهای بدهی ونزوئلا و ارزیابی قبل از عرضه اولیه سهام دراپ باکس در حدود سال 2008 باشد..

به همین ترتیب ما نباید تحلیل بنیادی یکسانی را برای این دارایی ها اعمال کنیم ، همچنین نباید حاکمیت همه مجموعه های رمزنگاری را به همان شیوه تجزیه و تحلیل کنیم. ما باید دقیق تر آنچه را که اداره می شود توصیف کنیم تا در مورد چگونگی اداره فکر کنیم. در این تجزیه و تحلیل ، من قصد دارم بین پروتکل های لایه پایه از پروتئین های بالاتر مشخص کنم پشته فنی. اولی باید مانند یک کشور مستقر اداره شود ، در حالی که دومی یک شروع اولیه است.

رویکرد راه اندازی

“حرکت سریع ما را قادر می سازد چیزهای بیشتری بسازیم و سریعتر یاد بگیریم. با این حال ، با رشد بیشتر شرکت ها ، سرعت آنها بیش از حد کاهش می یابد زیرا آنها بیش از اینکه از دست دادن فرصت ها با سرعت کم حرکت کنند ، از ترس اشتباه می ترسند. ما یک جمله داریم: “سریع حرکت کنید و چیزها را بشکنید.” ایده این است که اگر هرگز چیزی را نمی شکنید ، احتمالاً به اندازه کافی سریع حرکت نمی کنید “- مارک زاکربرگ, مجله IPO 2012

زاک این نظریه حاکمیت را در مانترا معروف “سریع حرکت کردن و شکستن کارها” خلاصه می کند. هنگامی که شما در حال مشاهده مراحل اولیه هستید ، کاربر با برنامه هایی روبرو است ، شما باید پاسخگوی نیازهای مشتری باشید. این نیاز به توانایی تکرار سریع برای پاسخگویی به این نیازهای متغیر دارد. اگر خیلی سریع حرکت می کنید و یک اشکال وجود دارد ، پایان جهان نیست زیرا مقدار فوق العاده ای از ارزش در شبکه وجود ندارد. شما آن را درست کنید و ادامه دهید. نکته اصلی این است که میزان خطر کم است ، بنابراین اگر اشتباهی رخ دهد عواقب سنگینی نخواهد داشت. شکست منجر به خسارات بزرگ شخصی یا از بین رفتن کامل ایمان به ایده ای که دوباره کار می کند نخواهد شد.

حال این حکمرانی در رمزنگاری چگونه خواهد بود؟ احتمالاً مانند یک سازمان خودمختار روغن کاری شده عمل خواهد کرد. مثال خوبی از رمزنگاری که متناسب با این سبک حکمرانی است Decred است. (توجه: با توجه به اینکه Decred قصد دارد به عنوان پول استفاده شود ، اگر این مدل برای آنها منطقی باشد ، تا حدودی تردید دارم ، اما بدون توجه به اینکه یک مدل کلی باشد ، به نظر من می تواند برای حاکمیت تکراری بیشتر موثر باشد). Decred با استفاده از رأی گیری زنجیره ای به دارندگان DCR اجازه می دهد تا با تهیه نشانه ها برای تهیه بلیط در روند حاکمیت شرکت کنند. این اجازه می دهد تا ذینفعان در مورد مواردی مانند چگونگی صرف بودجه خزانه داری برای حمایت از توسعه یا اینکه آیا تغییرات اجماع باید از طریق یک شاخه سخت استفاده شود ، رای دهند.. محل نگهدارنده خلاصه آن را بهترین – “ویژگی Decred’s killer حکمرانی خوب است ، و با حکمرانی خوب می توانید هر ویژگی دلخواه خود را داشته باشید.” این تفکر نوآوری لازم را برای تأمین نیازهای مشتری و جلوگیری از نزول آهسته و بی ربط فراهم می کند.

“سریع حرکت کنید و چیزها را بشکنید” موفق شد فیس بوک را از یک شرکت تازه وارد به یک شاخ تبدیل کند ، اما هنگامی که آنها به مقیاس رسیدند و اطلاعات مربوط به 2 میلیارد نفر را بدست آوردند ، آن مانترا دیگر مناسب نبود. با در معرض خطر قرار گرفتن بسیاری از افراد ، شکستن چیزها دیگر هدف یا حتی قابل قبول برای آن موضوع نیست. بلکه هدف باید ایمن نگه داشتن سیستم باشد و متأسفانه فیس بوک در این امر ناکام ماند افشای داده های میلیون ها نفر.

این ما را به رویکرد بعدی می رساند که کاملاً متضاد با راه اندازی اولیه است.

رویکرد دولت-ملت

“ما باید سوسیالیسم را از نو اختراع کنیم. این نمی تواند نوعی سوسیالیسم باشد که در اتحاد جماهیر شوروی شاهد آن بودیم ، اما با توسعه سیستم های جدیدی که مبتنی بر همکاری و نه رقابت باشد ، ظهور خواهد کرد. ” – هوگو چاوز به انجمن اجتماعی جهانی 2005

در ژانویه 2005 ، هوگو چاوز در حال انجام مأموریتی برای شکل دادن به ونزوئلا بود. آن ماه او اصلاحات ارضی را تصویب کرد اجازه دادن به دولت برای تصرف بیش از 6 میلیون جریب املاک خصوصی. دو سال بعد دولت آخرین را تحویل گرفت میدان نفتی را بصورت خصوصی اداره کنید, با بانک ها کمی بعد. اقدامات شدید انجام شده به هیچ وجه در همین جا متوقف نمی شود و تا به امروز ادامه دارد.

این مثال به منظور بیان یک بیانیه سیاسی نیست ، بلکه صرفاً نشان دادن این است که چه اتفاقی می تواند بیفتد وقتی که یک دولت سعی در ایجاد تغییرات سریع دارد که اثبات نشده و تا حد زیادی تجربی است. این یک تصویر کاملاً ساده است و عوامل زیادی در این زمینه نقش دارند اما این امر نباید از نشان دادن خطرات این نوع حاکمیت منحرف شود. نتایج این اقدامات به طور گسترده ای شناخته شده و توسط نمودار زیر اثبات شده است.

منبع: صندوق بین المللی پول

هنگامی که خطرات بالایی برای افراد زیربنایی ، شرکت ، پروتکل و غیره تحت کنترل وجود دارد ، بنابراین نحوه تصمیم گیری و تغییرات باید برای ایمنی و امنیت افراد تحت کنترل بهینه شود.. دیگر انگیزه ابتکار و نوآوری برای پیشی گرفتن از رقبا وجود ندارد زیرا بقا تنها راه پیروزی است.

با استفاده از این مورد در رمزنگاری ، پروتکل های لایه پایه مانند بیت کوین قادر نیستند سریع به ضرر امنیت حرکت کنند. وقتی در اینجا به امنیت مراجعه می کنم ، در مورد حفظ رفاه دارندگان بیت کوین صحبت می کنم. این به معنای نه تنها اطمینان از شکستن پروتکل است ، بلکه حفظ مقاومت در برابر سانسور ، ویژگی های حداقل اعتماد که این دارنده ها را ایمن نگه می دارد. 10 برابر بهبود در سرعت معاملات یا کارمزد ارزش کاهش 1 درصدی امنیت را ندارد. اگر از یک اشکال مهم سو explo استفاده شود و یا بودجه کاربران از آن مصادره شود ، جلب اعتماد مردم نه تنها به بیت کوین بلکه به کل ماجرایی که آنها در مورد پول غیرمتمرکز می گویند بسیار دشوار است.. این بدان دلیل است که فناوری مانند بیت کوین مستعد ابتلا به لیندی افکt ، جایی که امید به زندگی در آینده متناسب با سن فعلی آن است. بنابراین ، هرچه بیشتر زنده بماند ، مدت بیشتری نیز برای زنده ماندن پیش بینی می شود. اگر شکست بخورد ، نه تنها از همان جایی شروع می شود که عقب است زیرا رقبای آن (یعنی فیات) اکنون حتی بیشتر هستند.

اگرچه می توان با روند کند به روزرسانی بیت کوین ناامید شد ، اما باید توجه داشت که در تغییر پروتکل های لایه پایه که مقدار قابل توجهی از آن بالا است احتیاط زیادی لازم است. شبکه های با ارزشی مانند بیت کوین باید مانند دولت های ملی اداره شوند ، جایی که رد قوانین ناعادلانه و سپس تصویب قوانین عادی مهم تر است. هرچه حاکمیت فعال تر در یک رمزنگاری باشد ، برای تعامل با آن و کل آن نیاز به اعتماد بیشتری است raison d’être ارز غیرمتمرکز برای به حداقل رساندن اعتماد به دیگران است. توسعه دهنده بیت کوین مت کورالو ایالت ها:

از بسیاری از ویژگی های بیت کوین ، عدم اعتماد به نفس یا توانایی استفاده از بیت کوین بدون اعتماد به چیزی غیر از نرم افزار منبع باز مورد استفاده شما ، تا حد زیادی پادشاه است. به طور خاص ، به نظر می رسد علاقه به بیت کوین تقریباً به طور انحصاری ناشی از تمایل به جلوگیری از نیاز به اعتماد به شخص ثالث یا ترکیبی از اشخاص ثالث است..

این مورد در مورد سایر پروتکل های لایه پایه که در آن انتظار می رود dapp های با ارزشی در بالای آن ساخته شود ، اعمال می شود. به همین ترتیب فرد در عضویت در کشوری که قوانین حاکم بر تجارت آن در هر زمان تمایل به تغییر دارد مردد خواهد بود ، باید احتیاط کرد که در بالای پروتکل ای که نیاز به اعتماد دارد که قوانین به طور مخرب تغییر نخواهد کرد ، dapps ایجاد کند.. گرچه این مقایسه سیب با سیب نیست ، اما به نظر من این مسئله برای برجسته کردن این واقعیت مفید است که موقعیت های پرخطر که ارزش قابل توجهی روی خط وجود دارد ، یک ساختار حکومتی استخوان دارتر را برای کاهش خطر برای افراد تحت حاکمیت ضروری می کند..

نتیجه

اغلب اوقات در رمزنگاری ، ما فکر می کنیم که چرخ را دوباره اختراع کرده اند. بر این اساس ، ما برای توصیف چیزها به روشهای اکتشافی و اصطلاحات منحصر به فردی دست پیدا می کنیم. در حالی که در بعضی موارد این درست است ، اما اغلب اوقات ما ایده های قدیمی را متناسب با این الگوی جدید قرار می دهیم. من معتقدم حکومتداری یکی از این زمینه هاست که می توان از چیزهای زیادی از گذشته درس گرفت. برای هزاران سال انسانها در گروههای مختلف سازماندهی شده اند تا اهداف مشترکی را در قالب دولتهای ملی ، شرکتها و سایر گروههای اجتماعی هماهنگ کنند. با گذشت زمان ، ما در نتیجه سازماندهی خود در این گروه ها و ایجاد روش های جدید برای اداره آنها ، سطح زندگی خود را بهبود بخشیدیم. با این حال ، نوآوری در این جبهه به دلیل دشواری در آزمایش روش های جایگزین (به درستی) به دلیل مخاطرات زیاد در خط ، کند بوده است..

این قسمت عمده ای از دلایل شیفته ساختن رمزنگاری است. آنها یک جعبه شن برای ما فراهم می کنند تا با تغییر نحوه انگیزه دادن به شرکت کنندگان ، روش های ابتکاری جدیدی را برای سازماندهی رفتار انسان ها امتحان کنیم. با مطالعه دقیق شکست ها و موفقیت های پروژه های مختلف رمزنگاری ، من معتقدم که ما می توانیم در مورد حکومتداری اطلاعات بیشتری کسب کنیم و با سرعت بالاتری تاکنون امکان پذیر بوده است. یک مقایسه عالی با مقایسه آنها با ظروف پتری, جایی که ما می توانیم ایده های مختلف را روی زنجیره های کوچکتر آزمایش کنیم و بر اساس نتایج شروع به پیاده سازی قطعات در زنجیره های ثابت تر می کنیم.

این نباید یک روش سیاه و سفید باشد ، بلکه طیف بیشتری بر اساس مقدار ارزش در شبکه و به حداقل رساندن اعتماد مورد نیاز است.. در یک طرف شما بیت کوین دارید که باید به آرامی تکرار شود ، و امنیت را به هر قیمتی حفظ کنید و از طرف دیگر پتری های آزمایشی دارید که می تواند کارایی مدل های جدید را آزمایش کند و به دنبال ترکیب آنها به تدریج در پشته فن آوری است زیرا از طریق جلوه Lindy.

برای نتیجه گیری ، من معتقدم به جای وضع “قوانین” کلی در مورد حکومت رمزنگاری مانند قانون Szabo, ما باید رویکرد ظریف تری داشته باشیم. امید من اینجا بود که شروع به جدا کردن حاکمیت لایه پایه حیاتی ماموریت از پروتکل ها از پروژه های رمزنگاری ویژه برنامه بیشتر کنم. من مشتاقانه منتظر گسترش افکار خود در این زمینه هستم تا بیشتر روشهای اداره کار رمزنگاری را مشخص کنم.

بازنشر شده از: https://medium.com/messaricrypto/crypto-governance-the-startup-vs-nation-state-approach-d36df341878a?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me