banner
banner

China Blockchain Push: نگاهی عمیق به سیاست دولت ، بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری

ماه گذشته ، در جریان نشست سالانه چین در مورد سیاست های ملی ، بلاکچین موضوعی بود که به طور گسترده مورد بحث قرار گرفت. نشست “دو جلسه” چین که به آن “Lianghui” نیز گفته می شود ، در 22 ماه مه آغاز شد ، زیرا به دلیل همه گیری COVID-19 از مارس به تعویق افتاد.

لیانگویی با هر معنا یک رویداد مهم سیاسی است ، تعیین می کند که سیاست رسمی چین در سال آینده چه حوزه هایی را مورد توجه قرار دهد. در این نشست بیش از 2000 عضو کنفرانس مشورتی سیاسی مردم چین (CPPCC) و کنگره ملی مردم (NPC) جمع می شوند. اعضا در طول جلسه پیشنهادهایی را ارائه می دهند که سپس توسط نخست وزیر لی كقیانگ در جلسه جمع بندی می شود گزارش کار, که اولویت های سیاست و اهداف اقتصادی چین را در سال آینده برجسته می کند.

در جلسه امسال ، در 23 مه ، جیکینگ تان ، معاون NPC, اصرار کرد چین با پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه بلاکچین به رهبری دولت ، توسعه بلاکچین خود را تسریع می کند. این صندوق پیشنهادی با هدف حمایت از شرکتهای آینده دار بلاکچین ، تشویق نوآوری شامل این فناوری و پرورش است تک شاخهای بلاکچین در بلند مدت.

تان علاوه بر این پیشنهاد کرد که چین از دوره برنامه ریزی برنامه “چهاردهمین پنج ساله” برای تعیین استراتژی بلاکچین ملی برای این کشور استفاده کند. از تنظیم استانداردهای فناوری بلاکچین در سطح پایین و به دنبال آن سطح متوسطی از برنامه های صنعت ، این استراتژی شامل یک سیستم سه بعدی فناوری ، صنعت و مقررات است..

از زمان رئیس جمهور شی جین پینگ فشار دادن در توسعه زنجیره بلوک پاییز گذشته آغاز شد ، بلاکچین در چین جذب قابل توجهی کرده است. OKEx Insights نگاه دقیق تری به وضعیت فعلی این فناوری – و اکوسیستم در حال توسعه در اطراف آن – در چین دارد.

افزایش سیاست Blockchain

از آوریل 2020 ، الف گزارش از CCID غول مشاوره چینی نشان می دهد که چین به عنوان یک رهبر جهانی در اجرای سیاست های بلاکچین ظهور کرده است. CCID با 267 سیاست مرتبط با زنجیره بلوک تا پایان سال 2019 ، در دو سطح ایالتی و محلی ، گزارش می دهد که چین حساب ها برای 45 درصد از کل سیاست های تحت رهبری دولت شامل این فناوری است. از سال 2016-2019 ، در مجموع 29 سیاست مربوط به بلاکچین توسط مقامات ملی در چین اعلام شده است که 17 مورد از آنها فقط در سال 2019 اعلام شده است.

از سال گذشته 13 سیاست زنجیره بلوک زیر کمربند خود است, وزارت صنعت و فناوری اطلاعات (MIIT) چین فعال ترین بازیگر دولت در این فضا است و پس از آن کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) با 4 سیاست.

سیاست های بلاک چین چگونه است?

تصویب قانون ملی رمزنگاری در تاریخ 1 ژانویه 2020 است به طور گسترده ای در نظر گرفته به عنوان یکی از مهمترین سیاستهای نظارتی مرتبط با بلاکچین در چین تاکنون. بر اساس کمیته قانون اساسی و قانون NPC, این قانون کاربرد و مدیریت رمزنگاری را استاندارد کرده و بهترین روش ها را در توسعه مشاغل مرتبط با رمزنگاری تشویق می کند.

این قانون همچنین مجموعه ای از مقررات پیرامون سوon رفتار را شامل می شود که شامل رمزنگاری است. به عنوان مثال ، طرح چگونگی پاسخگویی سیستم قانونی به افرادی که اطلاعات رمزگذاری شده دیگران را می دزدند و دست به هک های غیرقانونی می زنند.

دولت چین همچنین به دنبال ایجاد استانداردهای بلاکچین در سراسر کشور است. در آوریل سال جاری ، MIIT صادر شده “یک اطلاعیه عمومی در مورد تشکیل کمیته فنی استاندارد بلاک چین و توزیع شده لجر”. به رهبری چن ژائوکسیونگ معاون وزیر MIIT ، کمیته فنی متشکل از 71 متخصص از سازمان های سیاسی ، صنعتی ، دانشگاهی و تحقیقاتی خواهد بود..

از نظر تعداد سیاست های بلاکچین اعلام کرد توسط دولت های استانی و شهری ، شاید به طور شگفت انگیزی پایتخت چین حرف اول را نزند. در عوض ، استان ساحلی گوانگدونگ دارای بیشترین سیاست های بلاکچین در میان سایر مناطق کشور است ، با پکن در مکان پنجم ، تاکنون شاهد اعلام 15 سیاست رسمی است.

سیاست های بلاک چین توسط دولت های شهرداری و استانی در چین اعلام شده است. منبع: CCID ، OKEx Insights

بلاکچین در تجارت

از سال 2019 ، وجود دارد 1،006 شرکت بلاکچین طبق گزارش CCID ، در چین 338 مورد – یا 33.6 درصد – در پکن مستقر هستند. پس از پکن در گوانگدونگ 254 و در شانگهای 122 قرار دارد. در میان شرکتهای بلاکچین ، اکثراً برنامه های مالی و به دنبال آنها زنجیره تأمین ، خدمات دولتی و پیگیری فاکتورها هستند.

با نگاهی عمیق تر به کاربردهای مالی بلاکچین در چین ، شرکت ها بیشتر در امور مالی زنجیره تأمین (36 درصد) ، حواله های مرزی (16 درصد) و امور مالی تجارت (14 درصد) متمرکز شده اند..

برنامه های مالی بلاکچین در چین ، 2012-2019. منبع: CCID ، OKEx Insights برنامه های کاربردی مالی زنجیره بلوک در چین ، موارد استفاده برجسته است. منبع: CCID, مرکز نوآوری دانمارک شانگهای, OKEx Insights

آلی ماداوجی ، شریک مدیر صندوق بنیانگذاران Blockchain ، در اظهار نظرهای این هفته به OKEx Insights گفت که او معتقد است که چین در رقابت توسعه زنجیره بلوک برتری بیشتری نسبت به ایالات متحده دارد. وی مقررات ایالات متحده در مورد فناوری در حال ظهور را مقصر تأخیر می داند:

“چین به دنبال تعداد زیادی از خلبانان موفق در بخش های مختلف از جمله زنجیره تأمین ، بیمه و امور مالی ، شاهد افزایش چشمگیری در سرمایه گذاری در فناوری های بلاکچین بوده است. در مقابل ، ما شاهد هستیم که مقررات در ایالات متحده همچنان از نوآوری هایی که بلاکچین ارائه می دهد جلوگیری می کند.

همزمان ، حمایت های رئیس جمهور شی جین پینگ از چین به عنوان رهبر در بلاکچین باعث افزایش علاقه به این فناوری از جمله ایجاد شبکه خدمات بلاک چین (BSN) شده است. ”

شبکه خدمات Blockchain – یک زنجیره بلوک ملی?

شبکه خدمات مبتنی بر بلاکچین (BSN) در اکتبر 2019 راه اندازی شد و قرار است به عنوان زیربنایی برای زیرساخت های بلاکچین در استراتژی ملی بلاک چین باشد. BSN یک است ابتکار مشترک از مرکز اطلاعات دولتی (SIC) و شرکتهای دولتی مانند China Mobile و China UnionPay.

آزمایش بتا از زیرساخت ها آغاز شد بین اکتبر 2019 و مارس 2020. اولین بار در هانگزو به طور آزمایشی برگزار شد و بیش از 2000 توسعه دهنده را برای ساخت برنامه های مربوط به امور خیریه عمومی ، تدارکات محصول و ردیابی الکترونیکی فاکتور جمع آوری کرد. پس از مرحله آزمایش بتا ، در تاریخ 25 آوریل ، توسعه دهندگان BSN اعلام کرد راه اندازی رسمی شبکه برای استفاده تجاری جهانی.

شان ژیگوآنگ ، رئیس اتحاد توسعه BSN ، در اعلامیه اعلام کرد که این شبکه در حال حاضر 128 گره عمومی شهری دارد که هشت مورد از آنها در شش قاره گسترش یافته است. اتحاد پیش بینی می کند که گره های عمومی شهر BSN در پایان سال 2020 به حداقل 200 برسد.

توسعه دهندگان BSN همچنین متذکر شدند که این فناوری برای پشتیبانی از چارچوب های محبوب بلاکچین مانند Hyperledger Fabric و Baidu’s XuperChain طراحی شده است..

سازندگان BSN با توجه به آنچه که آنها ادعا می کنند بسیار پایین تر است – تا 20 درصد – هزینه های عملیاتی نسبت به “خدمات ابری بلاکچین سنتی” اطمینان داشتند که این شبکه توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (DApp) را جذب خواهد کرد.

معاملات Blockchain از ایالات متحده به چین تغییر می کند

در طول چهار سال گذشته ، وجود داشته است تغییر شدید طبق گزارش CB Insights در سال 2020 در مورد چشم انداز جهانی بلاکچین ، در سهم معاملات بلاکچین در حال انتقال به چین است. در حالی که شرکت های مستقر در چین در سال 2015 تنها 2 درصد از معاملات مربوط به بلاکچین را ادعا کردند ، اما تا سال 2019 ، این تعداد به 22 درصد رسیده بود. از طرف دیگر ، شرکت های مستقر در ایالات متحده در مقایسه با مدت مشابه 20 درصد افت داشتند – از ادعای 51 درصد از کل معاملات جهانی بلاک چین به 31 درصد.

ظهور چین از نظر معاملات بلاکچین نیز با یافته های این تحقیق سازگار است PwC’s 2nd Global Crypto M&A و گزارش جمع آوری سرمایه, در آوریل سال 2020 منتشر شد. PwC گزارش داد که در سال 2019 ، جمع آوری سرمایه و ادغام و ادغام رمزنگاری (M&الف) معاملات از قاره آمریکا به سمت آسیا و EMEA منتقل شد.

سهم فعالیت معاملات جهانی مرتبط با بلاکچین ، 2015 – 2019. منبع: CB Insights ، OKEx Insights

بودجه و سرمایه گذاری

چین از نظر توسعه بلاکچین به عنوان یک منطقه غالب ظاهر شده است و در زمینه سقوط سرمایه گذاری های جهانی بلاک چین در سال 2019 فعالیت می کند.

بودجه جهانی توسعه بلاکچین توسط شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر مبلغ CB Insights گزارش می دهد که به 2.79 میلیارد دلار در سال 2019 ، 34.5 درصد کاهش در مقایسه با 2018 رسیده است. چین همچنین در سال 2019 از سرمایه گذاری نزولی رنج می برد ، با سرمایه گذاری داخلی (از هر نوع) کمی بیش از 40 درصد – از 41.25 میلیارد یوان (حدود 5.8 میلیارد دلار) در 2018 به 24.43 میلیارد یوان (حدود 3.4 میلیارد دلار) در 2019 – طبق گزارشی از داده های کرگدن.

بدیهی است که سرمایه گذاران سازمانی با احتیاط بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بلاکچین در چین اقدام می کنند ، که این امر با کاهش شدید تعداد معاملات مالی بلاکچین نشان می دهد که 59 درصد افت در سال 2019 را نشان می دهد..

سرمایه گذاری های بلاکچین توسط شرکت های چینی در داخل چین (2014-2019) ، منبع: داده های کرگدن

یکی از توضیحات احتمالی برای کاهش سرمایه گذاری داخلی در بلاکچین در چین مربوط به این واقعیت است که شرکت های چینی به سرمایه گذاری در بلاکچین خارج از کشور ادامه داده اند. گزارش Rhino Data نشان می دهد که تعداد شرکت های چینی که در پروژه های بلاک چین خارجی سرمایه گذاری می کنند تنها در سال 2019 کاهش ملایمی داشته است.

علی رغم کاهش اخیر سرمایه گذاری های مرتبط با بلاکچین در چین ، شرکت تحقیقات بازار IDC در گزارش نوامبر 2019 پیش بینی کرد که هزینه های چین برای فناوری بلاکچین پیشی گرفتن 2 میلیارد دلار در سال 2023 ، با نرخ رشد سالانه مرکب 65.7 درصد از 2018-2023.

سرمایه گذاری های بلاکچین توسط شرکت های چینی در خارج از چین (2014-2019) ، منبع: داده های کرگدن

به دست آوردن یک لبه با بلاکچین

در سومین جلسه سیزدهمین کمیته ملی CPPCC ، بخشی از نشست سالانه دو جلسه که در پایان ماه گذشته برگزار شد ، چارلز لی ، مدیر اجرایی بورس اوراق بهادار هنگ کنگ ، خطاب به تنظیم کنندگان در مورد بلاکچین گفت: لی استرس که چین می تواند از فناوری بلاکچین ، هوش مصنوعی (AI) و داده های بزرگ برای عبور از سایر اقتصادهای بزرگ استفاده کند:

“چین این فرصت را دارد که از داده های بزرگ برای هدایت اقتصادهای دیگر استفاده کند. از یک طرف ، چین بیشتر از هر کشور دیجیتال ، مبتنی بر اینترنت و توانایی استفاده از فناوری های جدید مانند هوش مصنوعی ، بلاکچین و داده های بزرگ را دارد. “

لی در خطاب خود به “نظرات” اشاره کرد بیانیه که کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و شورای دولتی در اواخر ماه مارس منتشر کرده بودند. لی ادعا کرد که این بیانیه “برای اولین بار به صراحت داده ها را در عوامل تولید گنجانیده است.” متن دولت در حقیقت بر “اشتراک آزاد داده های دولت” ، استاندارد کردن مدیریت داده ها و بهبود امنیت داده ها متمرکز شده است.

پرداخت دیجیتال و DCEP

رهبری چین در پرداخت های دیجیتال پایه ای محکم برای پرورش اقتصاد دیجیتال قرار داده است – که در آن بلاکچین به طور بالقوه می تواند بیشتر باشد. از ماه مه سال 2020 ، چین در صدر ارزش معاملات جهانی در پرداخت دیجیتال ، با معاملات 1.9 تریلیون دلار – تقریباً دو برابر ایالات متحده با 895 میلیارد دلار. به گفته Statista ، چین نیز رتبه بندی شده اولین نفوذ کاربر در بخش فروش تلفن همراه در سال 2019 ، نشان می دهد که 35.2 درصد از کل معاملات در محل فروش از طریق برنامه های تلفن های هوشمند در چین پردازش می شود.

نفوذ کاربر در بخش فروش موبایل در سال 2019. منبع: Statista

از نظر ادغام بلاکچین در بخش پرداخت دیجیتال ، اقتصاد جهانی نظارت دقیق بر روی ارز دیجیتال پیشنهادی بانک مرکزی چین (CBDC) ، پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DCEP) را کنترل کرده است. DCEP برای اولین بار در مارس 2018 توسط ژو شیائوچوان ، رئیس سابق بانک مردم چین ، بانک مرکزی چین به مردم معرفی شد.

DCEP سیستمی برای توزیع یوان دیجیتال است و به صورت دو طبقه طراحی شده است ، جایی که طبقه اول توسط PBoC و بانک های تجاری و طبقه دوم توسط بانک های تجاری و عموم مردم استفاده می شود. در آوریل 2020 ، PBoC آزمایشی آزمایشی DCEP خود را در Xiong’an با زنجیره های فست فود ایالات متحده مک دونالد ، مترو و استارباکس آغاز کرد. تحت عنوان در لیست شرکت کنندگان خلبان.

جدول زمانی DCEP چین. منبع: وب سایت PBoC ، خبرگزاری شین هوا ، تحقیقات CICC ، KWM.com ، OKEx Insights

شایان ذکر است که ، طبق گفته برخی از کارشناسان ، DCEP لزوماً از فناوری بلاکچین استفاده نمی کند – یا نه به روشی که فناوری به طور کلی درک می شود. چانگ یونگ لیو ، استاد دانشگاه فناوری و تجارت چونگ کینگ ، قبلاً به OKEx Insights گفته بود که “DCEP در هجوم جهانی بلاکچین جای نمی گیرد.” وی در ادامه اظهار داشت:

“DCEP عمدتا یک تحول فنی است ، ماهیت RMB و سیستم های نظارتی مربوطه را تغییر نمی دهد ، بنابراین ، DCEP راحتی چندانی برای صنعت بلاکچین فعلی یا صنعت ارزهای رمزپایه نخواهد داشت.”

عمیق تحلیل و بررسی از DCEP توسط اقتصاددان ارشد گروه HashKey خاطرنشان کرد که دفتر کل آن لزوماً متمرکز می شود ، مانند تمام پروژه های پیشنهادی CBDC ، و آن را به “یک بلاک چین” تخریب شده فقط با یک گره تبدیل می کند. ”

از نظر رقابت جهانی ، ایالات متحده همچنین به وضوح CBDC خود را دنبال می کند ، اگرچه یک دلار دیجیتال هنوز فقط در مرحله برنامه ریزی و طراحی است. هفته گذشته ، گروهی تحت هدایت تنظیم كنندگان سابق آمریكا كتاب سفیدی را برای پیشنهاد CBDC خود ایالات متحده منتشر كردند – یك سیستم متمركز مشابه با دو طبقه و فیات پول كه از برخی عناصر فناوری بلاكچین استفاده می كند.

Blockchain از خلاصه سالانه دولت چین مستثنی است

علیرغم فشار فعالانه میان ارگان های دولتی چین – به ذکر شرکت ها و سرمایه گذاران – برای توسعه و اجرای سیاست مربوط به بلاکچین ، این فناوری هنوز اولویت دولت نیست. فناوری Blockchain آن را در دستور کار امسال قرار نداد گزارش کار – خلاصه جلسه دو جلسه که اولویت ها را برای سال آینده تعیین می کند.

این نشان می دهد که بلاکچین به عنوان یک فناوری در حال ظهور هنوز به ابتکارات اصلی دولت چین تعلق ندارد – حداقل نه در سال جاری. بلاکچین بجای اینکه یک صنعت مستقل به خودی خود باشد ، آشکارا توسط دولت چین به عنوان ابزاری یا فناوری برای بهبود کارایی در مناطقی مانند زنجیره تأمین مورد توجه قرار گرفته است که خود می تواند یک اولویت ملی تلقی شود.

OKEx Insights تجزیه و تحلیل بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار تنظیم شده از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد. OKEx Insights را در و دنبال کنید تلگرام.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me