banner
banner

کالاها چیست؟

شما به عنوان یک تاجر طیف وسیعی از دارایی ها را برای تجارت در اختیار دارید. یکی از محبوب ترین کلاسهای دارایی کالاها است. اینها منابع طبیعی یا محصولات کشاورزی در سراسر جهان هستند که در مبادلات خاص مورد معامله قرار می گیرند.

ورود به کالاها یک مسیر محبوب برای همه کسانی است که علاقه مند به تجارت هستند. چه شما تازه وارد معامله باشید و چه یک تاجر باتجربه ، ما نگاهی دقیق به نحوه ورود به تجارت کالاها ، انواع کالاهای موجود برای تجارت و مواردی که باید در مورد بازار بدانید خواهیم انداخت..

مبانی تجارت کالاها

اولین نکته کلیدی که باید توجه داشت این است که بازار کالاها هم از مواد طبیعی و هم از محصولات کشاورزی که به صورت عمده فروخته می شوند تشکیل شده است. آنها به طور کلی توسط تولیدکنندگان در بازار به فروش می رسند و توسط شرکت هایی خریداری می شوند که نیاز به استفاده از این مواد دارند. بازار کالاها نیز به دلیل ماهیت نحوه معامله آنها ، مکانی محبوب برای معامله گران دلالان است. کالاها یک کلاس دارایی است که سهام ، اوراق قرضه ، فارکس و دیگران را به عنوان یکی از محبوب ترین ها برای سرمایه گذاران رقیب می کند..

در حالی که کالاها به مواد اولیه طبیعی و محصولات کشاورزی که مورد معامله قرار می گیرند اشاره می کنند ، شما معمولاً آنها را به دو دسته تقسیم می کنید. کالاهای نرم و کالاهای سخت.

در گروه کالاهای نرم محصولات کشاورزی مانند شکر ، قهوه ، پنبه ، ذرت و … را پیدا خواهید کرد. دام هایی را نیز در این گروه پیدا خواهید کرد.

در مورد کالاهای سخت ، فلزات گرانبها مانند طلا ، نقره ، پالادیوم و پلاتین و همچنین روغن ، گاز و غیره شامل می شوند. این دسته همچنین می تواند از طریق اصطلاحاتی مانند کالاهای انرژی ، کالاهای فلزات گرانبها و کالاهای صنعتی مشخص شود.

چگونه و از کجا می توانید کالاها را تجارت کنید

در حالی که بازار فارکس غیرمتمرکز است ، وقتی نوبت به تجارت کالاها می رسد ، مبادلات خاصی در جهان وجود دارد که کالاها در آن مورد معامله قرار می گیرند. مثالهای عمده در جهان در مورد مبادلات کالا عبارتند از:

  • بورس کالای نیویورک (NYMEX)
  • بورس فلزات شانگهای (SHME)
  • ICE Futures Europe (LIFFE سابق)

این صرافی ها به روشی مشابه هر بورس اوراق بهادار فعالیت می کنند و امکان معامله قراردادهای کالا را در بازار فراهم می کنند.

توجه خواهید کرد که اصطلاح مورد استفاده در اینجا “قرارداد” است. این امر به این دلیل است که کالاها در قالب قراردادهای آتی معامله می شوند. قراردادهای آتی اساساً توافق نامه هایی برای خرید مقدار مشخصی از کالای خاص ، با قیمت و تاریخ توافق شده در آینده است.

این اساساً به این معنی است که اگر در کالاهایی معامله می کنید ، بلافاصله صاحب دارایی اصلی نمی شوید. این بدان معناست که شما می توانید بدون نیاز به مالکیت فیزیکی دارایی ، در حجم زیادی از کالاها تجارت کنید.

شما انجام می دهید ، یک قرارداد با تاریخ انقضا دارید. با رسیدن این تاریخ انقضا ، پرداخت شما “سررسید” می شود و شما باید کالای واقعی را که معامله کرده اید تحویل بگیرید. این وضعیت بسیار بعید است و قیمت های آتی کالاها معمولاً در کنار قیمت های واقعی کالاها دنبال می شوند.

بسیاری از کالاهای عمده را می توان معمولاً به عنوان CFD با بیشترین کارگزاران فارکس امروز از جمله کالاهای معامله کرد eToro.

چه کسی معمولاً کالاها را معامله می کند?

همانطور که در بالا ذکر شد ، کالاها به طور معمول در بازارهای آتی توسط تولیدکنندگان مواد اولیه یا محصولاتی مانند کشاورزان و معدن کاران و مصرف کنندگانی که برای اداره کار خود به این مواد عمده احتیاج دارند ، معامله می شوند. در اینجا نگاهی به چند نمونه متداول می اندازیم:

مثال

  • برخی از کشاورزان ممکن است تصمیم بگیرند محصولات خاصی را در بازار آتی بفروشند. این به آنها قیمت ثابت می دهد که در فروش بعدی محصول خود به خریدار منوط به نوسان بازار نیست.
  • تولیدکنندگان نفت فروشندگان عمده کالایی در بازار آتی هستند. سپس این روغن به طور معمول توسط پالایشگاه ها و سایر افرادی که به پالایشگاه ها دسترسی دارند خریداری می شود.

این بدان معنا نیست که جایی برای بازرگانان منفرد در بازار کالاها وجود ندارد. در واقع ، این بازاری است که به طور کلی پر از دلالان است. این می تواند به صورت تجارت CFD با کارگزار شما یا مستقیماً در بازار آتی باشد.

معامله گران سوداگر به امید افزایش قیمت کالا و فروش مجدد آن قبل از تاریخ انقضا قرارداد کالا را خریداری می کنند.

چه چیزی بر قیمت کالاها تأثیر می گذارد?

قیمت کالاها تحت تأثیر طیف گسترده ای از عوامل قرار دارند. با این اوصاف ، در مورد تأثیر قیمت در معاملات کالا ، با دو مورد ثابت ، همیشه دو ثابت وجود دارد.

عرضه: عرضه و تقاضا معمولاً همانند اکثر دارایی ها روی قیمت کالا تأثیر می گذارد. اگر به هر دلیلی عرضه محدود شود ، قطع شود یا کاهش یابد ، قیمت کالا به طور فزاینده ای افزایش می یابد. به همین ترتیب ، اگر کمبود تقاضا یا مازاد عرضه وجود داشته باشد ، احتمال افت قیمت وجود دارد. قیمت نفت خام یکی از نمونه های بارز نحوه تغییر عرضه برای دستیابی به سطح قیمت مشخص است.

دلار آمریکا: از آنجا که قیمت اکثر کالاها به دلار آمریکا است ، ارزش دلار می تواند تأثیر بسزایی در قیمت کالاها داشته باشد. دلار و بیشتر بازارهای کالایی رابطه معکوس دارند. این بدان معناست که وقتی دلار ضعیف است ، قیمت کالاها افزایش می یابد و بالعکس.

البته این قوانین و طیف وسیعی از عوامل دیگر باید در نظر گرفته شوند. همچنین غیرقابل پیش بینی خاصی در بازار کالاها وجود دارد. این را می توان در مثال اخیر قیمت های منفی معاملات آتی نفت در طی همه گیر COVID-19 مشاهده کرد. این نتیجه تقاضای حیرت انگیز کم همراه با کمبود فضای ذخیره سازی برای نفت خام خریداری شده در سراسر جهان بود.

افکار نهایی

کالاها نه تنها اساسی ترین مواد اولیه و منابع طبیعی جهان را برای مشاغل تشکیل می دهند بلکه یکی از فعالترین بازارهای معاملاتی را برای سرمایه گذاران جهانی تشکیل می دهند..

اگرچه این موارد با همان خطرات و نوسانات بازار روبرو می شود که می توانید در بسیاری از بازارهای دیگر مشاهده کنید ، اما اگر به دنبال تنوع بخشیدن بیشتر به نمونه کارهای خود به روشی آزمایش شده و آزمایش شده باشید ، باز هم می تواند فرصتی را فراهم کند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me