banner
banner

Libra 2.0: آیا رمزنگاری فیس بوک روح خود را از دست داده است؟

فیس بوک libra novi

سیستم پرداخت مبتنی بر بلاکچین فیس بوک, ترازو, هنگامی که کیف پول دیجیتال خود از کالیبرا به نووی در 27 مه 2020 تغییر نام داد ، بار دیگر مورد توجه گسترده قرار گرفت. همانطور که در اعلامیه رسمی, نام “Novi” از الهام از کلمات لاتین “novus” برای “جدید” و “via” برای “راه” گرفته شده است.

Novi یک کیف پول دیجیتالی است که هنوز راه اندازی نشده است و هدف آن تسهیل انتقال پول از طریق برنامه های مستقل ، Facebook Messenger و WhatsApp است. طبق گفته فیس بوک ، تمام کاربران Novi باید با ارائه مدرکی از شناسه صادر شده توسط دولت تأیید شوند.

هنگامی که فیس بوک آن را راه اندازی کرد اولین کاغذ سفید Libra در 18 ژوئن 2019 ، برخی از اعضای بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده معتقد بودند که Libra امیدوار کننده ترین پروژه برای آغاز تصویب جریان اصلی ارزهای دیجیتال است. دیگران با اشاره به نگرانی در مورد تمرکز و حفظ حریم خصوصی ، از این پروژه انتقاد کردند. تقریباً یک سال پس از انتشار اولیه کاغذ سفید ، Libra هنوز راه اندازی نشده است و تیم نسخه خود را به روز کرده است کاغذ سفید به نسخه دوم.

OKEx Insights یک غوطه وری عمیق در دو مقاله سفید نشان می دهد و تفاوت های قابل توجه بین ارزها و روش های انطباق را که در هر دو نسخه شرح داده شده برجسته می کند. ما همچنین چشم انداز Libra را برای رسیدن به "بانکی نشده" و آخرین وضعیت سازمان در پشت سیستم پرداخت ، انجمن ترازو.

ترازو ، نسخه یک: نگرانی در مورد حاکمیت پولی

در اولین مقاله سفید Libra, "سکه ترازو" به عنوان یک ارز رمزپایه دیجیتالی پایدار توصیف شد. در این مقاله سفید ادعا شد که Libra با سبدی از دارایی های با نوسان کم ، مانند سپرده های بانکی و اوراق بهادار کوتاه مدت دولت به ارزهای بانک های معتبر مرکزی پشتیبانی می شود. این به این معنی بود که Libra قرار نبود به یک ارز واحد متصل شود. با حرکت ارزش دارایی اساسی ، ارزش یک سکه ترازو در ارزهای دیگر نیز در نوسان است.

همانطور که در مقاله سفید آمده است ، دارایی های پشتیبان ارزش سکه Libra باید توسط Libra Reserve نگهداری می شود ، که توسط یک شبکه جهانی متولی با رتبه بندی اعتبار درجه سرمایه گذاری نگهداری می شود. با این حال ، ترکیب دارایی ها در Libra Reserve مشخص نشده است.

ظهور مفهوم ارز Libra بلافاصله تحت نظارت نظارتی قرار گرفت ، به ویژه در ایالات متحده. نهادهای نظارتی پتانسیل آن را برای تهدید حاکمیت پولی ملت های مختلف برجسته کردند.

فردریش هایک ، اقتصاددان برنده جایزه نوبل ، مفهوم ملی شدن پول را در کتاب خود ارائه دادملی کردن پول: استدلال تصفیه شدهدر سال 1976 این مفهوم از این ایده حمایت می کند که صدور پول فقط توسط دولت و بانکهای مرکزی کنترل نمی شود. در عوض ، موسسات خصوصی ترغیب می شوند که نوآوری کرده و ارزهای خود را منتشر کنند ، بنابراین فرآیند صدور پول از بین می رود.

پایگاه عظیم مشتری فیس بوک ، Libra را به عنوان کاندیدایی امیدوار کننده برای دستیابی به ملی شدن پول تبدیل می کند. از Q1 2020 ، فیس بوک ماهانه 2.6 میلیارد کاربر فعال دارد – بیشتر آنها از آسیا و اقیانوسیه و سایر نقاط جهان مانند آفریقا و آمریکای جنوبی می آیند. شرکت های تابعه فیس بوک ، WhatsApp و Instagram ، این شرکت ها را دارند 1.5 میلیارد و یک میلیارد به ترتیب کاربران.

کاربران فعال ماهانه فیس بوککاربران فعال ماهانه فیس بوک. منبع: گزارش درآمد فیس بوک 2020 Q1

رهبران مختلف در سطح جهان نگرانی های خود را در مورد تأثیر Libra به عنوان جایگزینی ارزهای فیات بیان کرده اند.

درست پس از انتشار اولین مقاله سفید در سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده اظهار داشت اینکه Facebook Libra قابلیت اطمینان چندانی ندارد و غول رسانه های اجتماعی در صورت تمایل به راه اندازی Libra باید از مقررات بانکی موجود پیروی کنند. تقریباً در همان زمان ، ماکسین واترز ، رئیس سازمان کمیته خدمات مالی مجلس و یک بدبین در Facebook’s Libra, انتقاد کرد جاه طلبی آن برای ایجاد یک سیستم مالی جدید جهانی است که هدف آن تضعیف دلار آمریکا است.

https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1149472284702208000؟lang=fa

دولت ایالات متحده در تأکید بر تهدید احتمالی حاکمیت پولی که توسط Libra’s Facebook ایجاد شده تنها نیست. پس از راه اندازی اولین مقاله سفید Libra ، وانگ شین ، رئیس تحقیق در The People’s Bank of China (PBoC), بیان نگرانی های او در مورد Libra در طی یک رویداد در موسسه مالی دیجیتال دانشگاه پکن. شین پرسید:

“اگر از Libra به طور گسترده برای پرداخت های مرزی استفاده شود ، آیا آن می تواند به عنوان پول عمل کند و تأثیر زیادی بر سیاست های پولی ، ثبات مالی و سیستم پولی بین المللی بگذارد؟”

اعتقاد عمومی بر این است که Facebook’s Libra به طور کلی توسعه پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال چین (DCEP) و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را تسریع کرده است. کارشناسان همچنین توسعه سریع CBDC ها را که توسط Libra انجام می شود ، به عنوان یکی از دلایل افزایش منافع نهادی در ارزهای رمزپایه ذکر می کنند. هنری ارسلانیان ، رهبر Crypto Global PwC ، پیش بینی خود را در مورد علاقه نهادی به ارزهای رمزپایه با OKEx Insights به اشتراک گذاشت:

“من انتظار دارم که طی ماه های آینده میزان علاقه م interestسساتی به دارایی های رمزنگاری افزایش یابد. این نه تنها به دلیل پیشرفتهای کلان ، از CBDC ها گرفته تا Libra است ، بلکه همچنین ملاحظات مهمی مانند وضوح نظارتی و اتخاذ بهترین روشها را به همراه دارد. “

مجدداً ، در مقاله سفید Libra ، یک ارز رمزنگاری شده دیجیتال پیشنهاد شده است که دارای سبدی از دارایی های با نوسان کم است. این امر باعث نگرانی نهادهای نظارتی در مورد حاکمیت پولی و همچنین استفاده های غیرقانونی غیرقانونی از جمله پولشویی می شود..

برای تأمین نگرانی های نظارتی ، در اواسط آوریل سال 2020 ، تیم Libra نسخه جدیدی از مقاله سفید خود را با تغییرات در طراحی سیستم و شیوه های انطباق راه اندازی کرد..

Libra ، نسخه دو: پول ثابت تک ارز

نسخه دوم کاغذ سفید Libra’s این پروژه را به عنوان “سیستم پرداخت جهانی” توصیف می کند که شامل هر دو سکه ثابت با ارز تک ارز و یک سکه Libra Co با چند ارز است.

در این مقاله سفید اذعان شده است که “نگرانی اصلی مشترک این بود که اگر پول شبکه به مقیاس قابل توجهی برسد و حجم زیادی از پرداخت های داخلی در made LBR. ”

در نتیجه ، تیم Libra پیشنهاد کرد که علاوه بر ≋LBR ، پول های ثابت تک ارز را نیز در بر گیرد. در ابتدا ، سکه های ثابت به USD ، EUR ، GBP و SGD نشان داده می شوند. بعلاوه ، ≋LBR به عنوان یک دارایی دیجیتال جداگانه از پایدارترین ارزهای تک ارز پیشنهاد نمی شود. بلکه ترکیبی دیجیتالی از برخی از ارزهای پایدار تک ارز موجود در شبکه Libra است.

برای کاهش نگرانی از تهدید حاکمیت پولی ، آخرین مقاله سفید همچنین توسعه CBDC را تأیید کرده و تأکید کرده است که می توانند مستقیماً در شبکه Libra ادغام شوند. اگر بانک های مرکزی CBDC را با USD ، EUR یا GBP نشان دهند ، در مقاله سفید اشاره شده است که CBDC می تواند جایگزین پایدار ارز تک پول متناظر Libra شود. علاوه بر این ، ترکیب ارزی دارایی های موجود در Libra Reserve با ترکیب ارزهای ثابت یک ارز واحد مطابقت دارد. انتظار می رود این مطابق با سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA) مجوز سیستم پرداخت که نرخ بهره و خطرات اعتباری را کاهش می دهد.

جدای از پول های ثابت تک ارز ، در مقاله سفید جدید همچنین سعی شده است وضوح بیشتری در طراحی ≋LBR ارائه شود. BRLBR در اوزان اسمی ثابت مانند حقوق ویژه طراحی (SDR) که توسط صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول). برای دارایی های نگهداری شده توسط Libra Reserve ، آخرین مقاله سفید حاکی از آن است که ذخیره حداقل 80 درصد از اوراق بهادار دولتی بسیار کوتاه مدت و 20 درصد باقیمانده را به صورت نقدی نگه می دارد – با جابجایی یک شبه به صندوق های بازار پول که سرمایه گذاری می کنند در اوراق بهادار کوتاه مدت دولت.

تیم Libra همچنین اظهار داشت که از نظارت و کنترل ترکیب سبد خود از بانکهای مرکزی و سازمانهای بین المللی تحت هدایت FINMA استقبال می کند.

با این حال ، به نظر می رسد که سوالات پس از راه اندازی دومین مقاله سفید Libra’s باقی مانده است. سیلویا گارسیا نماینده مجلس صادر شده بیانیه ای در همان روز انتشار ، 16 آوریل ، بیان کرد که تیم Libra هنوز به قصد خود برای تولید ارز رمزنگاری نشده و نگرانی در مورد تأثیر بالقوه Libra در اقتصاد جهانی پرداخته است.

در پاییز 2019 ، گارسیا از لایحه حمایت مالی کرده بود ، “H.R.5197 – Stablecoins مدیریت شده قانون اوراق بهادار سال 2019 است“، که بیان می کند پایدار سکه ها باید به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی شوند و بنابراین تابع قوانین فعلی اوراق بهادار کشور هستند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC). در صورت تصویب ، این لایحه می تواند در مورد پایدار ارزهای تک ارز Libra’s اعمال شود.

قابل توجه است ، نسخه دوم مقاله سفید Libra’s چشم انداز اصلی واحد پول واحد جهانی را از دست داده است. این مقاله تأکید می کند که سکه Libra تعارف ارزهای فیات است ، اما جایگزین آنها نیست – بدیهی است که تلاش می شود نگرانی های نظارتی را کاهش دهد. اتخاذ ارزهای ثابت با ارز تک به این بستگی دارد که نهادهای نظارتی پول های ثابت را در حوزه های قضایی مختلف طبقه بندی کنند.

جدا از طراحی Libra ، روشهای پیشرفته شناخت مشتری (KYC) که در مقاله سفید دوم آورده شده نیز آن را از مقاله سفید اصلی جدا می کند.

Libra KYC

در مقاله سفید اولیه Libra ، انجمن Libra معرفی شد – آنچه که به عنوان “یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی برای عضویت” شناخته می شود و Libra Blockchain و Libra Reserve را “اداره می کند”. همچنین انجمن به عنوان مسئول ایجاد سیاست ها و رویه های تغییر ترکیب سبد دارایی در Libra Reserve توصیف شد. با این حال ، هیچ رویه انطباق مشخصی در اولین مقاله سفید نوشته نشده است. این نگرانی گسترده ای را در میان تنظیم کنندگان ایجاد کرد که سکه Libra ، از طریق کیف پول Calibra که نام اصلی آن است ، می تواند به عنوان ابزاری برای پولشویی یا تأمین مالی تروریسم استفاده شود.

مقاله سفید Libra دوم با پرداختن به قوانین و مقررات قابل اجرا گامی عظیم در جهت انطباق برداشت. مقاله سفید دوم پیشنهادی مفصل درباره برنامه های انطباق و ایمنی را بر اساس استانداردهای تنظیم شده توسط سازمان بین المللی پولشویی و تأمین مالی تروریسم ارائه کرده است گروه ویژه اقدام مالی (FATF). پیشنهادی که در آخرین مقاله سفید ارائه شده است ، رهنمودهایی را برای چهار دسته شرکت کنندگان در شبکه Libra ارائه می دهد:

  • نمایندگی های تعیین شده
  • ارائه دهندگان خدمات دارایی مجازی تنظیم شده (VASP)
  • VASP های مجاز
  • کیف پول ذخیره نشده

انطباق مبتنی بر FATF

همانطور که در مقاله سفید Libra دوم بیان شد ، برنامه انطباق پیشنهادی ، الزامات عمومی و خاص VASP ها را برای مطابقت با استانداردهای FATF ذکر کرده است. برنامه تطابق مبتنی بر FATF به VASP های تنظیم شده و مجاز نیز تعمیم داده شد.

VASP های تنظیم شده

همانطور که در دستورالعمل FATF, VASPs شامل مبادلات دارایی دیجیتال ، ارائه دهندگان کیف پول و ارائه دهندگان خدمات مالی مربوط به صدور ، پیشنهاد یا فروش دارایی مجازی است.

"VASP های تنظیم شده" به افرادی که به عنوان VASP در حوزه قضایی عضو FATF ثبت یا مجوز دارند مراجعه کنید.

همانطور که در آخرین مقاله سفید Libra آمده است ، نهادهایی که به دنبال “VASP تنظیم شده” در شبکه Libra هستند باید مدارک ثبت FATF را ارائه دهند و برنامه های انطباق نظارتی مبتنی بر ریسک را به انجمن Libra Association ارائه دهند..

پس از تأیید موفقیت آمیز ، VASP های تنظیم شده مجاز به معامله در شبکه بدون معامله و محدودیت تعادل آدرس هستند. این مقاله همچنین بیان می کند که وضعیت VASP های تنظیم شده باید به صورت سالانه مجدداً تأیید شود.

VASP های مجاز

طبق مقاله سفید ، “VASP مجاز” به VASP اطلاق می شود که به عنوان VASP تنظیم شده واجد شرایط نیست اما طبق استانداردهای تعیین شده توسط انجمن Libra دارای گواهی است. پیش بینی می شود بالاترین سطح VASP های تأیید شده هر دو الزامات انجمن Libra و دستورالعمل های FATF را برآورده کند.

VASP های مجاز ، مانند VASPS تنظیم شده ، مجاز به معامله در شبکه Libra بدون معامله و محدودیت تعادل آدرس هستند. همچنین ، مانند VASP های تنظیم شده ، آنها به گواهینامه مجدد سالانه نیاز دارند.

قوانین سفر خارج از بلاکچین

انجمن Libra در مقاله سفید خود اظهار داشت که یک پروتکل خارج از بلاکچین برای تسهیل پیروی از VASP های تنظیم شده و مجاز تنظیم می کند. این پروتکل تبادل اطلاعات توسط VASPs را برای مطابقت با قوانین سفر و الزامات ثبت سوابق تسهیل می کند.

انجمن Libra می گوید که همچنین یک فهرست عمومی از VASP های تنظیم شده و مجاز برای ردیابی وضعیت را حفظ خواهد کرد.

متیو اونگر ، مدیر عامل شرکت مدیریت انطباق iComply, به OKEx Insights گفت که نقش VASP های تنظیم شده و مجاز در برنامه انطباق پیشنهادی Libra در واقع می تواند الزامات قانون سفر FATF را برآورده کند:

“در مرحله اول Libra ، اکنون Novi [sic] ، اگر آنها در مورد قانون سفر FATF مشکلی داشته باشند تعجب می کنم. ساختار Novi یک موسسه مالی واحد است که شبکه ای را برای اعضای مشترک بنیاد به اشتراک می گذارد.

یکی از ملفه های اصلی قانون سفر انتقال وجوه از یک VASP به VASP دیگر از طرف مشتریان آنها است. در مورد Novi ، فقط یک VASP وجود دارد و همه منابع مالی همیشه در آن شبکه باقی می مانند. در حال حاضر ، به نظر می رسد پردازنده های پرداختی تنظیم شده تنها وسیله دریافت وجه به داخل یا خارج از شبکه هستند. “

انطباق غیر FATF

آخرین مقاله سفید Libra همچنین معیارهای انطباق را ذکر کرده است که براساس دستورالعمل های FATF نیستند. معیارهای دیگر برای نمایندگی های تعیین شده و کیف پول های غیر قابل استفاده قابل استفاده است.

نمایندگی های تعیین شده

طبق آخرین کاغذ سفید Libra ، فروشندگان تعیین شده اشخاص حقوقی هستند که حق خرید یا فروش سکه های Libra را در شبکه Libra دارند. آنها می توانند در شبکه Libra بدون معامله معاملات انجام دهند و در صورت داشتن استاندارد ورودی تعیین شده توسط انجمن Libra ، محدودیت تعادل را برطرف می کنند.

انجمن Libra اعلام کرده است که این کار غربالگری های تحریم ها را انجام می دهد ، صاحبان سودمند را بررسی می کند و به طور کلی مراقبت از فروشندگان تعیین شده در سیستم پرداخت Libra را انجام می دهد.

بر اساس آخرین مقاله سفید Libra ، فروشندگان تعیین شده و تنظیم شده تنها کانالهای توزیع سکه های Libra هستند که توسط شبکه Libra ضرب می شوند. همانطور که توضیح داده شد ، نمایندگی های تعیین شده نهادهایی هستند که سکه های Libra را به صرافی ها و بورس خرید و فروش می کنند بدون نسخه (OTC) میز برای تسهیل نقدینگی سکه های ترازو برای کاربران نهایی.

کیف پولهای نگهداری نشده

انجمن Libra بارها و بارها به اهمیت گنجاندن مالی در آخرین مقاله سفید اعتراف کرده است. بنابراین ، این پروژه راهی را برای سایر کاربران که در دسته بندی های توضیح داده شده در بالا نمی گنجند ، برای استفاده از شبکه Libra ایجاد کرد. اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از طریق Libra Libra از طریق به اصطلاح کیف پول های غیر قابل استفاده استفاده کنند.

با این حال ، این کاربران تحت برخی محدودیت ها هستند: پروتکل Libra محدودیت معامله و حداکثر تعادل آدرس را برای هر آدرس کیف پول غیرقانونی اعمال می کند. در صورت تمایل به انجام معاملات بیش از حد تعیین شده ، کیف پول های غیرقانونی باید با VASP های تنظیم شده یا مجاز کار کنند..

مالیات چطور؟?

علی رغم معرفی پولهای ثابت تک ارز و رویه های افزایش یافته KYC ، دومین مقاله سفید Libra هیچ تلاشی نمی کند برای مقابله با مسائل مربوط به مالیات یا رسیدگی به نگرانی های مربوط به حریم خصوصی شبکه Libra.

برای سکه های ثابت تک ارز ، مانند LibraGBP ، اگر ارزش از نظر GBP نوسان داشته باشد ، این امر به پیچیدگی اضافی برای تعیین پتانسیل سود و زیان سرمایه مالیاتی منجر می شود – که ممکن است مانع تصویب گسترده LibraGBP شود.

اوضاع زمانی پیچیده تر می شود که مشاغل و مشتریان با سکه های ثابت Libra که با ارز فیات کشورشان متفاوت است معامله کنند. رابرت شارپ شرکت حقوقی کلیفورد شانس نظرات OKEx Insights را در مورد بدهی های مالیاتی مشتریان و مشاغل معامله گر انجام داد "غیر بومی" سکه های ثابت ترازو:

“مصرف کنندگان و مشاغل معامله در پایدارترین سکه های LBR غیربومی (به عنوان مثال کاربران انگلیس با EURLibra معامله می کنند) نیز با بدهی های مالیاتی و تعهدات گزارش مالیاتی روبرو هستند. هر بار که آنها از LBR غیر بومی استفاده می کنند ، مصرف کننده یا کسب و کار باید سود / زیان سرمایه خود را که با ارز خانگی بیان شده محاسبه کند.

سود / زیان کل کاربر به طور کلی باید محاسبه و به سازمان مالیات منزل وی گزارش شود و در صورت وجود سود ، کاربر اغلب مجبور به پرداخت مالیات است. این نتیجه معمولاً نتیجه مالیاتی بدتر از این است که کاربر مستقیماً با ارز خارجی معامله کرده باشد ، زیرا قوانین مالیات بر سود سرمایه بسیاری از کشورها شامل معافیت سود ارزی است (اما سود ارزهای رمزپایه به ندرت معاف است).

برای ≋LBR ، به دلیل اینکه ارزش ≋LBR در مقابل هر ارز واحد در طول زمان نوسان خواهد داشت ، هر معامله در ≋LBR منجر به افزایش یا ضرر سرمایه می شود – چیزی که در مورد بیت کوین و سایر رمزنگاری های موجود در برخی از حوزه های قضایی مانند شارپ ایالات متحده نیز اعمال می شود شرح مفصل در مورد بدهی های مالیاتی معامله در ≋LBR:

“مشکل اساسی مالیات برای کاربران این است که ارزش LBR چند ارز در برابر ارز خانگی کاربر نوسان خواهد داشت ، به این معنی که هنگام استفاده از آن ، سود یا ضرر سرمایه اغلب اتفاق می افتد. اگر یک کاربر انگلستان LBR چند ارز را با 10 GBP بخرد ، اما وقتی چند هفته بعد LBR را سپری کرد ، ارزش LBR چند ارز 12 GBP است ، پس کاربر بالقوه 2 GBP سرمایه قابل مشمول مالیات کرده است..

کاربران باید سود / زیان سرمایه خود را در مورد هر معامله ای که انجام می دهند ، پیگیری کنند ، این به معنای هزینه بالقوه مالیات در بدترین حالت و حداقل سردرد انطباق است."

مسائل مربوط به حریم خصوصی همچنان باقی مانده است

جدای از ابهام در تعهدات مالیاتی Libra ، رسوائی های مخفی گذشته درباره حریم خصوصی فیس بوک چالش دیگری قبل از راه اندازی شبکه Libra است..

در حالی که دومین مقاله سفید Libra وضوح ارزهای ارائه شده و نقش مشارکت کنندگان در شبکه را ارائه می دهد ، iComply’s Unger معتقد است که این پروژه باید با سایر چالش های نظارتی موجود در مورد حریم خصوصی مقابله کند:

“این پروژه چالش های نظارتی دیگری نیز دارد – مهمترین آنها ، سابقه فیس بوک در شناسایی کاربر و احراز هویت قوی مشتری بسیار ناگوار است..

یک تخمین نشان می دهد که حداکثر 25 درصد از حساب های فیس بوک جعلی است ، که یک پایه وحشتناک برای خدمت به عنوان یک ارائه دهنده خدمات مالی تحت نظارت است. در حالی که فیس بوک در 4 سال گذشته دسته ای از ارائه دهندگان هویت و KYC را به دست آورده است – همه این شرکت ها توسط گردش کار در یک حوزه قضایی محدود شده اند.

تا زمانی که فیس بوک راهی برای بهبود حریم خصوصی ، امنیت و هویت کاربر پیدا کند – به احتمال زیاد این پروژه بیش از خرید کاربران جدید ، شاهد عناوین روابط عمومی خواهد بود. “

با قبلی Facebook رسوائی های حریم خصوصی, ایجاد یک سیستم هویت دیجیتالی قابل اعتماد در شبکه Libra می تواند چالش برانگیز باشد – زیرا شبکه Libra شامل دسته های مختلفی از شرکت کنندگان است. در اظهار نظرهای OKEx Insights ، هانس لومباردو ، مدیر عامل در گذرگاه بلوک, اهمیت استانداردهای هویت باز و مناطق اصلی نظارتی را که تیم Libra باید از آنها آگاه باشد ، تأیید کرد:

“ما همیشه معتقد بودیم که یک استاندارد هویت باز برای دستیابی به تعامل ایمن لازم برای وب 3.0 مهم است ، همانطور که در پروتکل DID W3C مشهود است. با این حال ، بسیار مهم است که استاندارد هویت دیجیتال باید با کنترل کاربر بر هویت و داده ها ، به سطح خود حاکمیت و توانایی های دانش صفر نزدیک شود..

در رابطه با مقررات ، تضادی بین رژیم هایی مانند GDPR وجود دارد که به حقوق حریم خصوصی داده ها و آنچه توسط FATF ارائه شده است ، یعنی “قانون سفر” و شفافیت در مورد تجارت و انتقال دارایی های دیجیتال. تا زمانی که کاربر آزادی انتخاب و تجارت و ارسال را داشته باشد ، این هنوز با استاندارد هویت کاربر محور سازگار است & دارایی دریافت کنید. “

بانکی غیر بانکی

هر دو نسخه اول و دوم مقاله سفید Libra’s از همان دیدگاه برای رسیدن به بانک غیر بانکی و تسهیل درگیری مالی برخوردار هستند. در نسخه اخیر ، تیم Libra دو ابزار را برای دستیابی به این هدف ذکر کرده است: ≋LBR و کیف پول های غیرقانونی.

همانطور که در آخرین مقاله سفید Libra آمده است ، ≋LBR می تواند به عنوان یک دارایی خنثی و با نوسان کم برای کشورهایی که دارای یک پول پایدار تک ارز در شبکه Libra نیستند باشد. تیم Libra ادعا می کند که ≋LBR می تواند به عنوان یک سکه تسویه حساب در معاملات مرزی استفاده شود ، جایی که کاربران می توانند ≋LBR را به ارز محلی خود برای خرید کالا و خدمات تبدیل کنند..

تیم Libra برای دسترسی مستقیم به جمعیت بی بانک و زیر بانک ، که ممکن است به VASP های تنظیم شده یا مجاز دسترسی نداشته باشند ، کیف پول های غیرقانونی ارائه دادند..

در حال حاضر ، وجود دارد 1.7 میلیارد افراد بدون بانک در سراسر جهان. جمعیت بدون بانک اشاره دارد به کسانی که دسترسی به خدمات مالی ارائه شده توسط یک موسسه مالی یا از طریق یک ارائه دهنده پول تلفن همراه ندارند.

آ مطالعه توسط شرکت Oxford Economics و پروژه FinTech مستقر در سانفرانسیسکو ، Juvo که در نوامبر 2019 منتشر شد ، رشد اقتصادی بالقوه جمعیت بی بانک را تأیید کرد. این مطالعه نشان داد که با شناسایی و رفع نیازهای جمعیت غیر بانکی ، تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) 250 میلیارد دلار افزایش می یابد ، با افزایش بالقوه پس انداز خانوارهای جهانی 512 میلیارد دلار و متوسط ​​رشد شش درصدی تولید ناخالص داخلی سرانه در کشورهای کم درآمد.

نقشه بدون بانکنسبت جمعیت بزرگسال بدون دسترسی به خدمات مالی. منبع: اقتصاد آکسفورد

مشکل جمعیت بدون بانک از این واقعیت ناشی می شود که وجود دارد یک میلیارد افرادی که مدارک رسمی هویت ندارند ، از سال 2018. به طور خاص ، جمعیت ثبت نشده است به شدت متمرکز در جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی. چنین شکاف شناسایی جهانی با کمبود سیستم های ثبت احوال (CR) که در بسیاری از کشورها با درآمد کم و متوسط ​​کار می کنند ، توضیح داده می شود. این سیستم های CR عملکرد نامناسب سوابق مناسبی را در مورد تولد ، مرگ ، ازدواج و سایر وقایع زندگی حفظ نمی کنند.

جمعیت ثبت نشدهجمعیت ثبت نشده براساس مناطق. منبع: مجموعه داده های جهانی ID4D (2018)

جمعیت بدون بانک فرصت های عظیم رشد را از طریق استفاده بالقوه در تلفن های همراه و اینترنت فراهم می کند. برای افرادی که حساب بانکی ندارند ، تلفن های همراه و اینترنت آنها را قادر می سازد به خدمات مالی دسترسی پیدا کنند. آمار از انجمن موبایل Groupe Speciale (GSMA) برجسته است که میزان نفوذ تلفن همراه برای مناطق جنوب صحرای آفریقا در سال 2019 تنها 45 درصد است – که بسیار کمتر از متوسط ​​جهانی 67 درصد است.

پیش بینی می شود که این میزان تا سال 2025 به 50.2 درصد افزایش یابد. طبق گزارش GSMA ، انتظار می رود که اتصالات 4G منبع اصلی رشد در آفریقای جنوبی ساراهان باشد ، از 10 درصد در سال 2019 به 27 درصد پیش بینی شده در سال 2025..

نفوذ اینترنتمیزان نفوذ مشترکان تلفن همراه منحصر به فرد در سال 2019. منبع: GSMA

برای نفوذ اینترنت ، GSMA پیش بینی می کند که منطقه جنوب صحرای آفریقا از 26 درصد در سال 2019 به 39 درصد در سال 2025 رشد کند. انتظار می رود کاربران اینترنت تلفن همراه در منطقه جنوب صحرای آفریقا رسیدن 483 میلیون نفر تا سال 2025. برای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) ، نرخ نفوذ اینترنت از 41 درصد در سال 2019 به 50 درصد در سال 2025 افزایش می یابد..

با پتانسیل رشد بسیار زیاد در نفوذ تلفن همراه و اینترنت ، همراه با 63 درصد بزرگسالان غیر بانکی ، به نظر می رسد آفریقای جنوب صحرای بزرگ منطقه “صعود به غیر بانکی” ترازو است.

نفوذ اینترنتنفوذ کاربر اینترنت براساس منطقه. منبع: GSMA

Libra نیز برای فیس بوک است

گذشته از پتانسیل بسیار زیاد Libra برای رسیدن به بانک های غیر بانکی ، Libra Coin می تواند به عنوان ابزاری برای تقویت تجارت گسترده فیس بوک در نظر گرفته شود. در جریان جلسه سالانه سهامداران فیس بوک که در 27 مه سال 2020 برگزار شد ، مارک زاکربرگ ، مدیر عامل فیس بوک, گفت که Libra برای امکان پرداخت سریع و یکپارچه در اکوسیستم تجارت الکترونیکی فیس بوک بسیار مهم است.

از Q1 امسال درآمد تبلیغات حساب برای 98 درصد درآمد کلی فیس بوک – آن را به اصلی ترین مدل تجاری غول اینترنت تبدیل می کند.

تجارت Ads یک مدل حراج است که در آن مشاغل می توانند برای قیمت تبلیغات خود پیشنهادات خود را ارائه دهند. این بدان معناست که فیس بوک می تواند کمترین قیمت ممکن را برای مشاغل در حراج تبلیغات فیس بوک ارائه دهد.

مدیر عامل توضیح داد ، پس از راه اندازی Libra ، کاربران می توانند بر روی یک آگهی در فیس بوک کلیک کرده و کالاها و خدمات مرتبط را مستقیماً با Libra Coin خریداری کنند. زاکربرگ همچنین اظهار داشت که انتظار دارد ادغام Libra هزینه های تبدیل ارز را کاهش دهد و مشاغل را تشویق به پیشنهاد بیشتر در تبلیغات کند – که به نوبه خود درآمد فیس بوک را افزایش می دهد.

راه اندازی Libra می تواند درآمد تبلیغاتی این غول رسانه های اجتماعی را در “مناطق بدون بانک” ، به ویژه آفریقای جنوب صحرا افزایش دهد. درآمد تبلیغاتی فعلی فیس بوک از کاربران در “سایر نقاط جهان” (خارج از ایالات متحده و کانادا ، اروپا و آسیا و اقیانوسیه) از سه ماهه اول سال 2020 فقط 9 درصد از کل درآمد تبلیغات کاربران فیس بوک را از نظر جغرافیایی تشکیل می دهد..

با توجه به ادعای فیس بوک مبنی بر اینکه راه اندازی Libra Coin می تواند دسترسی مالی به جمعیت غیربانکی در آفریقا و آسیای جنوبی را فراهم کند ، Libra می تواند به طور بالقوه تسلط سهم درآمد ایالات متحده ، کانادا و اروپا در تبلیغات را کاهش دهد..

درآمد فیس بوک 2020 q1درآمد تبلیغات توسط جغرافیای کاربر فیس بوک ، از Q1 2020. منبع: گزارش درآمد فیس بوک 2020 Q1

جاده Libra Association در پیش است

انجمن Libra از زمان تأسیس در ژوئن 2019 ، چندین تغییر اساسی را در ترکیب اعضای خود تجربه کرده است. پس از اولین برداشت رسمی PayPal در اکتبر 2019 ، Mastercard ، Visa ، Mercado Pago ، Booking Holdings ، eBay و Stripe دنباله رو. از دست دادن این پرداخت ها و غول های تجارت الکترونیکی باعث شد که فقط 21 شرکت اساسنامه انجمن Libra را امضا کنند.

موج برداشت ها در سال 2020 وودافون ادامه یافت عقب نشینی خود را اعلام کرد از انجمن Libra در ژانویه ، با اشاره به قصد خود برای تمرکز بر روی سیستم عامل پرداخت تلفن همراه خود. انجمن ترازو از آن زمان شروع کرده است سوار شده پلتفرم تجارت دیجیتال Shopify در فوریه 2020. Heifer International و Checkout.com در آوریل 2020 به این انجمن پیوستند. Temasek ، Paradigm و Slow Ventures جدیدترین موارد اضافه شده انجمن Libra در ماه مه 2020 هستند. 27 عضو به روز.

انجمن Libra نیز اخیراً منصوب استوارت لیوی به عنوان مدیرعامل آن. لیوی یک مقام وزارت خزانه داری ایالات متحده بود و از سال 2012 در HSBC Holdings Plc به عنوان مدیر ارشد حقوقی خدمت کرده است.

در همان روز انتشار مقاله سفید جدید ، انجمن ترازو نیز اعلام کرد که آن را منتشر کرده است آغاز شده یک برنامه مجوز سیستم پرداخت با FINMA.

Libra: امور مالی جایگزین یا سنتی?

عکس سفید دوم Libra فداکاری قابل توجهی در جاه طلبی اصلی Libra انجام داده است: یک ارز ساده جهانی. با توجه به نگرانی در مورد حاکمیت پولی و ثبات مالی ، تیم Libra قصد دارد چند پول ثابت در شبکه Libra منتشر کند.

همانطور که در نسخه دوم مقاله سفید آمده است ، “[شبکه] Libra به گونه ای طراحی شده است که یک سیستم پرداخت جهانی در دسترس و کم هزینه است – مکمل ارزهای داخلی و نه جایگزین آنها.”

این همچنین بدان معنی است که اگر ترازو می خواهد زنده بماند ، به جای اینکه به عنوان گزینه جایگزین شود ، باید بخشی از سیستم مالی بین المللی باشد. Frances Coppola ، ستون نویس CoinDesk, مشترک افکار وی در یک مقاله نظر اخیر ، با بیان اینکه Libra تنها در صورت تبدیل شدن به یک پروژه نیمه دولتی می تواند موفق شود:

“پروژه برج بابل به پایان رسید. ترازو با تمام خواسته های دولت ها مطابقت دارد و در عوض ، جذب سیستم مالی بین المللی موجود می شود.

درسی از کاپیتولاسیون Libra این است که اگر واقعاً می خواهید اقتدار دولت را به چالش بکشید ، خود را در سیستم موجود نمی بندید. شما یک جایگزین برای آن تنظیم کرده اید و تا حد کم از آن دفاع می کنید. “

پس از راه اندازی جدیدترین مقاله سفید Libra ، در آوریل ، دیوید جرارد ، نویسنده Attack of the 50-Foot Blockchain, تیایمند مترهدمنآ که چشم انداز اصلی Libra Libra را نمی توان به واقعیت تبدیل کرد:

“چشم انداز اصلی برای Libra ، تصور از رویای رمزنگاری وحشی پول خصوصی ، بدون نظارت بود. این هرگز قرار نبود پرواز کند. فیس بوک یک شرکت واقعی و قابل لمس است. شما می توانید از اطلاعات خصوصی افراد سو abuse استفاده کنید – اما دولت ها پول را بسیار جدی می گیرند. “

با این حال ، علی رغم امتیازات داده شده در روزنامه سفید Libra ، هدف اعلام شده پروژه Libra “دستیابی به فرزندخواندگی گسترده” هنوز هم زنده است – فعلا. جو لالوز ، مدیرعامل Bison Trails ، یکی از اعضای انجمن Libra, معتقد است که نسخه دوم مقاله سفید Libra “یک قدم نزدیک تر” به اهداف Libra است:

“مهمترین چیز برای دستیابی به هدف تصویب گسترده ، بیرون کشیدن پروژه و دستیابی به بیشتر افرادی است که بیشتر به آن احتیاج دارند.”

در مصاحبه اخیر با بلومبرگ که در تاریخ 1 ژوئن منتشر شد ، کیتی هون ، یک شریک عمومی در آندرسن هوروویتز, ادعاها که Facebook’s Libra دوره جدیدی از پول اینترنت را نشان می دهد و پرونده آن می تواند برای سایر پروژه های مشابه سابقه داشته باشد:

“ما هنوز در ابتدای رده پول اینترنت هستیم. نوسانات خیلی زود به آن روزهای اولیه شماره گیری اینترنت فکر کنید. Facebook Libra پیشرفت بزرگی در فناوری داشت ، اما هنوز برای زمان نخست آماده نیست ، اما به آنجا می رسد. و تا زمانی که آماده و اجرا نشود نمی توانید آن را به دست عموم بگذارید. “

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me