banner
banner

معرفی مبانی رمزنگاری و بیت کوین برای مبتدیان

مروری بر معیارهای اصلی بازار برای بیت کوین و ارزهای رمزپایه

با افزایش علاقه از سوی سرمایه گذاران نهادی ، بیت کوین و ارزهای رمزپایه به عنوان یک کلاس دارایی جایگزین ظاهر شدند ، قیمت های آنها در سال جاری به اوج رسیده است. پوشش خبری رسانه ای همراه با تمرکز بر قیمت رمزنگاری به طور طبیعی سرمایه گذاران خرده فروشی بیشتری را به فضا کشانده است.

با این حال ، همانطور که در جریان تبلیغات 2017 در مورد پیشنهادات اولیه سکه اتفاق افتاد ، هزاران دارایی رمزنگاری در دسترس بازرگانان خرده فروشی وجود دارد ، اما از نظر کاربرد واقعی و پذیرش آنها تفاوت قابل توجهی دارند. در این راهنما ، ما قصد داریم معیارهای اصلی و عواملی را که باعث ایجاد بیت کوین می شوند و مربوط به اکثر ارزهای رمزپایه هستند معرفی کنیم ، به تازه واردان اجازه می دهد پروژه ها و پروتکل های مختلف را ارزیابی کنند.

معیارهای کلیدی که انتخاب کرده ایم در سه دسته طبقه بندی می شوند:

  • سنجه های شبکه
  • سنجه های پروژه
  • سنجه های مالی

سنجه های شبکه

این معیارها ، از نظر کاربرد و امنیت شبکه بلاکچین ، سلامت آن را نشان می دهد و شامل آمار معاملات ، تعداد آدرس ها و سایر آمارهای مرتبط در زیر است..

تعداد معاملات

تعداد معاملات تعداد تراکنش های شبکه بلاکچین را اندازه گیری می کند. به طور کلی ، معاملات بالا نشان دهنده استفاده زیاد است. با این حال ، معاملات به تنهایی شاخص خوبی برای استفاده از یک شبکه نیستند ، زیرا تعداد محاسبه شده را می توان با مقادیر بسیار کمی بین همان آدرسها به طور مکرر جابجا کرد.

کاربران می توانند معاملات هر شبکه بلاک چین عمومی را با استفاده از وب سایت هایی مانند Blockchain.com ، Etherscan و غیره مشاهده کنند.

تعداد کل تراکنش های بلاکچین بیت کوین از 600 میلیون مورد عبور کرده است. منبع: Blockchain.com

مقدار معامله

این معیار کل ارزش رد و بدل شده در یک شبکه بلاکچین را در یک بازه زمانی مشخص به ما نشان می دهد. به طور کلی ، این یک معیار قابل اطمینان تر از تعداد معاملات ساده است ، اما همچنین می تواند توسط دارایی های دوچرخه سواری بین کیف پول افزایش یابد.

مقدار معامله با ضرب تعداد کل معاملات در یک دوره با مقدار (سکه یا دلار) معامله شده در هر یک بدست می آید. به عنوان مثال ، اگر 200 معامله 100 دلار در هر شبانه روز در شبکه Ethereum انجام شود ، ارزش کل معاملات 200 x 100 $ = 20،000 $ خواهد بود..

ارزش معاملات تخمینی بیت کوین اخیراً به بالاترین رقم 10.835 میلیارد دلار رسیده است. منبع: Blockchain.com

ارزش کل قفل شده است

معیاری که با رونق DeFi رواج یافته است ، ارزش کل قفل شده ارزش کل دارایی های دیجیتالی قفل شده در یک قرارداد هوشمند را اندازه گیری می کند. این معمولاً به USD ، ETH یا رمز بومی پروتکل نشان داده می شود.

TVL یک معیار متداول برای ارزیابی پذیرش پروتکل های DeFi است ، زیرا ارزش دارایی های ذخیره شده توسط کاربران را اندازه گیری می کند. از طریق این معیار قابل دسترسی است نبض DeFi یا دبانک.

به روشی مشابه ، مبلغی که در یک بلاکچین اثبات سهام وجود دارد ، علاقه کاربران به پروتکل را در طول زمان و تمایل آنها به حمایت از آن ، در مقابل تجارت توکن بومی ، اندازه گیری می کند..

بازار DeFi اخیراً به یک مرحله مهم رسیده است زیرا ارزش کل قفل شده آن از 40 میلیارد دلار فراتر رفته است. منبع: نبض DeFi

آدرسهای فعال

همانطور که از نامش پیداست ، این معیار نشان دهنده تعداد کل آدرس های فعال در شبکه بلاکچین است. به طور کلی ، هرچه این تعداد بیشتر باشد ، اعتقاد بر این است که یک شبکه کاربر بیشتری دارد.

در حالی که یک نهاد واحد می تواند بیش از یک آدرس را در خود داشته باشد ، فعالیت آدرسهای فعال به آدرسهای دریافت ، دریافت و آدرسهای منحصر به فرد طبقه بندی می شود و اغلب از آن به عنوان یک شاخص کلی برای پذیرش و تمرکززدایی شبکه استفاده می شود.

این معیارها را می توان با استفاده از ارائه دهندگان داده مانند شیشه گره و از طریق کاوشگران بلاکچین مانند Blockchain.com.

بیش از 135 میلیون آدرس منحصر به فرد در شبکه Ethereum وجود دارد. منبع: اترسک

هزینه های معامله

هزینه معاملات توسط کاربران شبکه پرداخت می شود و توسط ماینرها یا ذینفعان به دست می آید. این معیار معمولاً به دلار آمریکا یا رمز اصلی شبکه نشان داده می شود و از طریق وب سایت های فوق الذکر نیز قابل دسترسی است.

قابل توجه است ، هزینه شبکه های معاملاتی وقتی یک شبکه بلاک چین متراکم می شود ، خواه Bitcoin یا Ethereum ، افزایش می یابد. این به این دلیل است که در دوره های فعالیت بالا ، معدنچیان معاملات با کارمزد بالاتر را اولویت قرار می دهند. در نتیجه ، برای جلوگیری از زمان طولانی انتظار ، کاربران هزینه های بیشتری را برای تأیید معاملات خود ارائه می دهند.

کل هزینه های معاملاتی در شبکه Bitcoin در طی هیاهوی بازار ICO 2017 به اوج رسید. منبع: Blockchain.com

میزان هش

نرخ هش یکی از متداول ترین شاخص ها برای ارزیابی سلامت بلاکچین های اثبات کار است. به طور کلی ، هرچه قدرت محاسبات بیشتر به یک شبکه PoW متعهد باشد ، میزان هش آن بالاتر است و از امنیت 51 درصدی برخوردار است و احتمال آن کمتر است.

شبکه های Blockchain با نرخ هش پایین در برابر بازیگران بدی که می توانند با ماینرهای موجود در شبکه رقابت کنند و تلاش خود را برای تأیید بلوک های جدید براندازند ، آسیب پذیر هستند..

شبکه هایی که بین استخراج کنندگان محبوب هستند ، مانند بیت کوین ، معمولاً نرخ هش بالایی دارند. وقتی ماینرهای جدید به یک شبکه بپیوندند ، نرخ هش افزایش می یابد ، در حالی که وقتی ماینرها از شبکه خارج می شوند ، معیار کاهش می یابد.

نرخ هش شبکه بیت کوین در 9 فوریه به حداکثر 165 میلیون TH / ثانیه در تاریخ رسید. منبع: Blockchain.com

توزیع و دارایی های بزرگ

از زمان نوشتن, BitInfoCharts نشان می دهد که آدرس هایی با حداقل 1000 BTC 42.96٪ کل BTC را در گردش دارند. به طور کلی ، معیارهای توزیع شاخص های خوبی در مورد توزیع یا عدم توزیع رمز یا سکه اصلی به اندازه کافی است ، در مقایسه با تعداد معدودی موجود که دارای منبع کنترل هستند..

افزایش کیف پول هایی با دارایی های کوچکتر نیز نشان دهنده افزایش علاقه خرده فروشی و پذیرش آن است.

سه آدرس بیت کوین وجود دارد که 2٪ از کل بیت کوین را در اختیار دارند. منبع: BitInfoCharts

سنجه های پروژه

معیارهای پروژه ماهیت کیفی دارند و بیشتر منعکس کننده چشم انداز و اهداف توسعه تیم پشت پروتکل هستند. نمونه های اصلی این موارد شامل مقاله های سفید ، ساختار تیمی ، توکنومیک و موارد دیگر است.

مقاله های سفید را پروژه کنید

خواندن مقاله سفید یک پروژه برای کاربران ضروری است تا درک اولیه ای از پروتکل ، طراحی ، ابزار و ارز رمزنگاری شده بومی آن داشته باشند. هنگام بررسی یک مقاله سفید ، کاربران معمولاً باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

  • منطق و چشم انداز پروژه
  • از مواردی با مشتریان هدف مشخص استفاده کنید
  • خصوصیات اصلی فنی پروژه ، مانند سازوکار اجماع استفاده شده
  • نقشه راه دقیق پروژه
  • Tokenomics با استفاده از توکن و توزیع آن

به غیر از مقاله سفید پروژه ، کاربران می توانند برای خلاصه ای از پروژه به تک صفحه ای ها مراجعه کنند. مقالات سفید فنی ، که معمولاً در پروتکل های بلاکچین عمومی دیده می شوند ، به کاربران امکان می دهد درک فنی عمیقی از پروژه داشته باشند.

تیم

قبل از اینکه بخواهید سرمایه گذاری کنید ، مهم است که درباره بنیانگذاران و تیم پشتیبان یک پروژه اطلاعات کسب کنید. شفافیت ، صلاحیت ها و سوابق قبلی عواملی آشکار است که باید به جستجوی آنها بپردازید.

وب سایت ها و کانال های رسانه های اجتماعی

یک وب سایت مناسب همراه با حضور فعال رسانه های اجتماعی نشانگر محبوبیت یک پروژه است. کانال هایی مانند تلگرام و Discord نیز برای عضویت در جامعه و مشاهده یک پروژه از نظر ارتباطات و پیشرفت تیم بسیار مناسب هستند..

مشارکتهای Github

گیتهوب وب سایتی است برای کاربران برای پیگیری پیشرفت. تعداد تعهدات ارائه شده یک معیار متداول برای ردیابی یک پروژه است.

کاربران می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توسعه دهندگان اصلی و پیشنهادات در یک پروژه ارز رمزنگاری شده به Github Stars مراجعه کنند. همكاراني كه بيشترين ستاره ها را دريافت مي كنند معمولاً توسعه دهندگان اصلي پروتكل و مخازن با بیشترین ستاره ، پیشنهادات کلیدی مورد بحث در میان جامعه توسعه دهنده است.

Tokenomics

توکنومیک در مقاله سفید پروژه منعکس کننده مکانیزم توزیع پیشنهادی و اقتصاد توکن پروژه است. برخی از آمار کلیدی در اینجا شامل کل تأمین ، میزان صدور ، تعهدات خرید مجدد و تخصیص توکن به تیم پروژه و خزانه داری است..

اگر بیشتر نشانه ها به بنیانگذاران و خزانه داری اختصاص یابد ، قیمت رمز به راحتی قابل دستکاری است و پروژه برای کاربران یک سرمایه گذاری پرخطر خواهد بود. با این حال ، اگر مقدار کمی به آنها اختصاص داده شود ، ممکن است منابع کافی و انگیزه ای برای توسعه اکوسیستم وجود نداشته باشد.

سنجه های مالی

معیارهای مالی به آماری مانند سرمایه بازار ، نقدینگی و داده های عرضه رمز اشاره دارند.

سرمایه بازار

سرمایه بازار ارزش کل شبکه ارز رمزنگاری شده را نشان می دهد و با ضرب قیمت فعلی با منبع گردش توکن محاسبه می شود. این معیار اغلب برای تخمین پتانسیل رشد ارز رمزنگاری شده استفاده می شود.

بیشتر لیست های برتر سکه ، مانند لیست موجود در CoinGecko, از نظر سرمایه بازار رتبه بندی شده اند و در زمان نوشتن مقاله Bitcoin و Ethereum در دو نقطه اول قرار دارند.

سرمایه بازار بیت کوین برای اولین بار در 14 فوریه به 900 میلیارد دلار رسید. منبع: CoinGecko

نقدینگی و حجم معاملات

نقدینگی به سهولت خرید و فروش دارایی رمزنگاری در بازار اشاره دارد. نقدینگی دارایی رمزنگاری را می توان با عواملی مانند حجم معاملات 24 ساعته ، تعداد جفت معاملات موجود در بازار و تعداد آدرس های فعال دارنده رمز ارزیابی کرد..

Tether (USDT) رایج ترین ارز رمزنگاری شده در زمان نوشتن این مقاله است. منبع: CoinGecko

مکانیسم تأمین

حداکثر تأمین ، عرضه در گردش و تأمین کل از معیارهای اصلی سازوکار تأمین یک توکن است. حداکثر میزان تأمین شامل کلیه نشانه هایی است که در گردش هستند و همچنین مواردی که هنوز صادر نشده اند.

منظور از عرضه در گردش ، تعداد سکه ها یا نشانه هایی است که به صورت عمومی در دسترس هستند و در بازار معامله می شوند. آمار عرضه در قلب بیشتر مدل ها و بحث های ارزیابی قیمت قرار دارد.

گردش بیت کوین 18،630،100 است. منبع: CoinGecko

عوامل خطر

فضای رمزنگاری به دلیل انبوهی از چالش ها ، یک محیط پر خطر است ، از خطاهای فنی گرفته تا فشارهای نظارتی و سایر خطرات امنیتی که کاربران باید کاملاً از آنها آگاه باشند..

خطرات قانونی / نظارتی

بسته به مکانیسم صدور رمز و یا حوزه های قضایی عملیاتی ، رمزهای رمزگذاری می توانند در معرض مقررات قانونی یا خطرات قانونی قرار گیرند. به عنوان مثال ، اگر توکن ها از طریق پیشنهاد اولیه سکه در ایالات متحده صادر شوند ، ممکن است توکن ها با طرح دعوی بالقوه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده برای ارائه اوراق بهادار ثبت نشده مواجه شوند..

یک نمونه اخیر از خطرات نظارتی که پروژه های رمزنگاری با آن روبرو هستند ، نمونه Ripple است. این شرکت پشت ششمین ارز رمزنگاری شده بزرگ ، XRP ، اخیراً توسط SEC ایالات متحده به دلیل ارائه اوراق بهادار 1.3 میلیارد دلاری ثبت نشده خود در سال 2013 متهم شد.

قرارداد هوشمند / خطرات امنیتی

صرف نظر از چشم انداز و پیشرفت پروژه ، بهره برداری های امنیتی یک تهدید دائمی است و می تواند منجر به از دست دادن بودجه شود. با توجه به اینکه توسعه دهندگان چگونه می توانند کدها را به راحتی دزدی ادبی کنند ، کاربران باید به پروژه هایی توجه کنند که به طور مستقل توسط شرکت های امنیتی کنترل شده اند.

آسیب پذیری های قرارداد هوشمند ، مانند حملات وام فلاش ، همچنان در بازار مالی غیرمتمرکز شیوع دارد و منجر به زیان 48 میلیون دلار تاکنون در سال 2021 شده است.

خطرات تجاری

برای پروتکل های ارز رمزنگاری شده ، فضای رقابتی موارد استفاده متناظر با آنها یک خطر تجاری برای کاربران به وجود می آورد. به عنوان مثال ، توکن هایی که مبادله رمزنگاری غیرمتمرکز را نشان می دهند با سایر صرافی های غیرمتمرکز و موسسات مالی سنتی که احتمالاً تاسیس شده اند ، رقابت می کنند. مثال دیگر ، نشانه های پرداخت است ، جایی که آنها با غول های پرداخت سنتی مانند PayPal روبرو هستند.

افکار پایانی

بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه در اجرای اخیر گاو نر در بین معامله گران خرده فروشی محبوبیت پیدا کرده اند. با این حال ، کاربران باید از خطرات ذاتی آگاه باشند و هنگام ارزیابی پروژه های جدید و موجود برخی از معیارهای تجزیه و تحلیل اساسی که در بالا بحث شد را در نظر بگیرند..

کاربران علاقه مند به تجارت می توانند برای شروع به راهنمای معاملات ارز رمزنگاری گام به گام ما مراجعه کنند و برای دریافت 10 دلار برای یک حساب در OKEx ثبت نام کنند.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me