banner
banner

نرخ ارز چیست؟

اگر درگیر معاملات فارکس هستید ، نرخ ارز چیزی است که به طور منظم در طول هر روز معاملاتی به آن فکر خواهید کرد. اگر معامله گر جدید هستید ، یا شخصی که از خارج به آن نگاه می کند ، ممکن است تعجب کنید دقیقاً نرخ ارز چیست و چرا حتی مهم است.

اینها هر دو نکته ای است که ما در ارائه تصویر واضح تری از عملکرد نرخ ارز و چرایی اهمیت آنها به آنها خواهیم پرداخت.

مبانی نرخ ارز

از یک منظر بسیار ساده ، نرخ ارز ارزش یک ارز را در مقابل ارز دیگر به شما می گوید. بنابراین اگر می خواهید بدانید که مثلاً 1 یورو به دلار آمریکا هزینه می شود ، نرخ ارز همان چیزی است که شما استفاده خواهید کرد. با در نظر گرفتن این مثال با نرخ امروز ، 1 یورو 1.12 دلار ارزش دارد ، بنابراین اگر می خواهید 1 یورو بخرید ، این هزینه شما 1.12 دلار است.

این مقدار نرخ ارز همیشه بر اساس بازار و تجارت در این بازار در نوسان است که به طور موثر قیمت هر ارز را تعیین می کند. در بحث نرخ ارز برای ارزهای خاص ، رانندگان متنوعی وجود دارند. اینها نه تنها چشم انداز اقتصادی کشور را شامل می شوند ، بلکه عوامل دیگری نیز مانند محیط های اجتماعی ، داخلی و ژئوپلیتیکی را شامل می شوند. همه این عوامل در معاملات ارز در بازار فارکس که به صورت 24 ساعته و 5 روز در هفته باز است ، منعکس شده است. این بزرگترین بازار مالی در حال حاضر در جهان است که با ارزشهایی بیش از 5 تریلیون دلار به صورت روزانه معامله می شود.

نرخ ارز چقدر مهم است?

نرخ ارز به دلایلی از اهمیت اساسی برخوردار است. در وهله اول ، ممکن است فکر کنید که اگر در تجارت فارکس اشتغال نداشته باشید ، نرخ ارز بر شما تأثیر نمی گذارد. این مورد نیست. اگر در حال گذراندن تعطیلات یا سفر به اروپا از آمریکا هستید یا بالعکس ، یک مثال بسیار متداول در مورد چگونگی تأثیر نرخ ارز بر امور مالی شخصی شما این است. اگر از اروپا می آیید و دلار قوی است ، یورو در واقع دلار بیشتری برای شما خریداری می کند. در کل سفر کمتری انجام می شود. در جهت مخالف نیز همین امر وجود دارد.

در سطح گسترده تر ، قدرت یک ارز و نرخ ارز می تواند تأثیر زیادی در هزینه واردات و صادرات داشته باشد. این باعث می شود ملت ها ثبات واحد پول خود را در اولویت قرار دهند ، به ویژه در برابر دلار آمریکا که می تواند پتانسیل آنها برای تجارت را بهبود بخشد. ثبات نرخ ارز بین شرکای تجاری عمده مانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای کل اقتصاد حیاتی است.

از نظر دلالان و بازرگانان فارکس در بازار ، از آنجا که بازار در معاملات مختلفی انجام می شود که نوسانات نرخ ارز می تواند سود و زیان را برای سوداگران به همراه داشته باشد ، نرخ ارز اهمیت دیگری پیدا می کند..

انواع مختلف نرخ ارز

با نگاهی به نرخ ارز ، ممکن است فرض کنید که تنها یک نوع نرخ وجود دارد. در واقع ، این نیز چنین نیست. انواع مختلفی از نرخ ارز وجود دارد که می توان آنها را به دو دسته نرخ انعطاف پذیر و نرخ ثابت تقسیم کرد.

نرخ ارز انعطاف پذیر

اکثریت قریب به اتفاق نرخ ارز در جهان انعطاف پذیر است. این مطمئناً در مورد ارزهای اصلی که در معاملات فارکس با آنها روبرو خواهید شد صدق می کند. نرخ ارز انعطاف پذیر به این معنی است که نرخ بر اساس قدرت بازار فارکس و معاملات انجام شده آزادانه حرکت می کند.

با نرخ انعطاف پذیر ، هیچ مداخله مستقیمی از طرف دولت برای تعیین ارزش پول کشور صورت نمی گیرد. البته تعدادی از آنها بر نرخ ارز انعطاف پذیر تأثیر دارند و سیاست مالی دولت در اینجا نقش دارد. با این اوصاف ، سیاست به طور کلی بر نرخ ارز در مدت زمان طولانی تری و به روشی غیرمستقیم تأثیر می گذارد.

نرخ ارز ثابت

نرخ ارز ثابت نرخي است كه بندرت جابجا شود. این می تواند به چند دلیل باشد ، گرچه معمولاً این نرخ های ارز توسط دولت کشورهایشان تعیین و تنظیم می شود. واحد پول این کشورها معمولاً در محدوده خاصی به دلار آمریکا متصل می شود.

به منظور حفظ این دامنه در برابر دلار ، بانکهای مرکزی این کشورها معمولاً به اندازه کافی دلار آمریکا ذخیره دارند که می توانند با ارز محلی مبادله کنند تا تیراژ کاهش یابد و ارزش مشخصی حفظ شود. آنها همچنین در اکثر موارد حرکت ارز را به داخل و خارج از کشور به شدت کنترل خواهند کرد. دلار هنگ کنگ نمونه ای از ارز متصل به دلار است ، در حالی که یوان چین نیز کاملاً کنترل می شود و تقریباً به اندازه ارز انعطاف پذیر ارز حرکت نمی کند.

عواملی که ممکن است نرخ ارز را تحت تأثیر قرار دهند

عوامل کلیدی بسیاری وجود دارد که ممکن است بر نرخ ارز یک ارز خاص تأثیر بگذارد. به طور معمول ، وضعیت اقتصادی عمومی یک کشور یکی از بزرگترین عوامل در تعیین نرخ ارز آن است. وقتی یک کشور دارای یک دوره رشد مثبت و مثبت اقتصادی است ، این امر به طور کلی با افزایش سرمایه گذاری و دارایی بیشتر آن واحد روبرو می شود. به طور کلی ، یک ارز قوی نشان دهنده شرایط اقتصادی خوب در آن کشور است (برخی از ارزهای امن مانند USD و JPY وجود دارد که می تواند استثنا را در اینجا ثابت کند).

نرخ بهره یک کشور نیز تأثیر زیادی در قدرت ارز و نرخ ارز دارد. اگر کشوری نرخ بهره بالایی داشته باشد ، آن ارز عموماً با ارزش تر ارزیابی می شود و سرمایه گذاران با قصد افزایش بازده از طریق نرخ بهره بالاتر ، آن را خریداری می کنند..

عامل مهم دیگر در مورد نرخ ارز ، تهیه ارز است. این مسئله باید به دقت کنترل شود ، زیرا مازاد عرضه ارز می تواند تا حد زیادی آن را تضعیف کرده و نرخ ها را کاهش داده و تورم را افزایش دهد ، زیرا ارز کمتری از ارز را در اختیار شما قرار می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me