banner
banner

اوراکل بلاکچین ، توضیح داد: تأمین اطلاعات در دنیای DeFi

شفافیت و قابلیت اطمینان اطلاعات قیمت گذاری برای کاربرانی که به دنبال تجارت ارزهای رمزنگاری شده در بورس ها و سیستم عامل های مالی غیرمتمرکز هستند بسیار مهم است. چنین شفافیتی را می توان با سخنرانی های بلاکچین فراهم کرد ، که ارائه دهندگان داده شخص ثالث را قادر می سازد اطلاعات قیمت گذاری در زمان واقعی را به پروتکل های DeFi ارائه دهند..

در تلاش مستمر OKEx برای تقویت رشد اکوسیستم DeFi ، ما یک سخنرانی عمومی را بر اساس استاندارد Open Oracle راه اندازی کرده ایم. این مقاله مروری جامع در مورد سخنان بلاکچین و نقش آنها در ارتقا توسعه DeFi دارد.

اوراکل بلاکچین چیست?

زنجیره های بلوکی و قراردادهای هوشمند نمی توانند از خارج از شبکه مربوطه به داده ها دسترسی داشته باشند. برای اجرای یک قرارداد هوشمند در مورد بلاکچین ، دستیابی به اطلاعات مربوطه از دنیای خارج اغلب ضروری است ، زیرا بلاکچین خود نمی تواند قیمت یک توکن ، اطلاعات آب و هوایی یک شهر یا سایر اطلاعات مفید را بدون منبع ثبت کند. اینجاست که اوراکل بلاکچین وارد عمل می شود.

اوراکل های بلاکچین خدمات شخص ثالث هستند که به قراردادهای هوشمند امکان دریافت اطلاعات خارجی از خارج از بلاکچین را می دهند.

نحوه عملکرد اوراکل بلاکچیننقش اوراکل بلاکچین. منبع تصویر: 3commas.io

خود سخنورها منبع داده نیستند. در عوض ، آنها لایه هایی برای پرس و جو و تأیید رویدادهای دنیای واقعی و ارسال این اطلاعات به قراردادهای هوشمند هستند. اگر اطلاعات ارسالی با شرایط اجرای از پیش تعیین شده قرارداد هوشمند مطابقت داشته باشد ، اجرای قرارداد هوشمند در بلاکچین تحریک می شود.

انواع مختلف سخنرانی های بلاکچین

اوراکل بلاکچین را می توان در سه بعد مشخص کرد:

  • منبع اطلاعات ، خواه نرم افزار باشد یا سخت افزار.
  • جهت اطلاعات ، اعم از ورودی یا خروجی باشد.
  • میزان اعتماد ، متمرکز یا غیرمتمرکز باشد.

منبع اطلاعات

نرم افزارهای سخنرانی اطلاعات از منابع آنلاین مانند وب سایت ها ، پایگاه های داده و سرورها پردازش می کنند. این خطابه ها اطلاعات مربوطه را استخراج و در قرارداد هوشمند قرار می دهند. اطلاعات پرواز در زمان واقعی ، نرخ ارز و قیمت دارایی های دیجیتال متداول ترین داده های پردازش شده توسط سخنرانی های نرم افزاری هستند.

از طرف دیگر خطاهای سخت افزاری اطلاعات را از منابع فیزیکی دریافت می کنند و این اطلاعات را به مقادیر دیجیتالی تبدیل می کنند که با قراردادهای هوشمند قابل درک است. این منابع فیزیکی شامل حسگرها و اسکنر بارکد است. زنجیره های تأمین موارد معمول استفاده است ، جایی که خطاهای سخت افزاری وضعیت کالاها را از یک سنسور استخراج می کنند و این اطلاعات را به یک قرارداد هوشمند منتقل می کنند.

جهت اطلاعات

اوراکل های ورودی اطلاعات مربوط به قراردادهای هوشمند را از منابع خارجی ارائه می دهند. به عنوان مثال ، اوراکل ضبط دما را توسط یک سنسور (به عنوان مثال منبع خارجی) به یک قرارداد هوشمند منتقل می کند.

خطاهای خارجی قراردادهای هوشمند را قادر می سازد اطلاعات را به دنیای خارج ارسال کنند. یک مثال معمول شامل بودجه سپرده ها است. وقتی کاربر وجهی را به آدرس کیف پول ارز رمزنگاری شده واریز می کند ، قرارداد هوشمند پیام تأیید واریز را به ارائه دهنده کیف پول ارسال می کند. سپس ، ارائه دهنده کیف پول پس از دریافت پیام ، موجودی ارز رمزنگاری شده کاربر را به روز می کند.

میزان اعتماد

اوراکل متمرکز اطلاعات را از یک ارائه دهنده داده یا گروهی از ارائه دهندگان داده تحت کنترل یک نهاد واحد دریافت می کنند. این نگرانی وجود یک نقطه شکست را افزایش می دهد – که باعث می شود اوراکل متمرکز مقاومت کمتری در برابر هک ها و آسیب پذیری ها داشته باشد.

اوراکل غیرمتمرکز اطلاعات را از چندین ارائه دهنده داده به دست می آورند و این اطلاعات را به قراردادهای هوشمند منتقل می کنند. در مقایسه با اوراکل متمرکز ، اوراکل غیرمتمرکز به منابع متعددی متکی هستند – که باعث افزایش قابلیت اطمینان اطلاعات ارائه شده به قراردادهای هوشمند می شود.

سخنان Blockchain در DeFi

مالی غیرمتمرکز در سال 2020 رشد چشمگیری داشته است ، ارزش کل تقریباً قفل شده است 4.58 میلیارد دلار, از 12 آگوست.

توکن های اوراکل به لطف پتانسیل توکن برای پشت سر گذاشتن بازده سرمایه گذاری BTC در سال 2020 در جامعه DeFi محبوبیت پیدا کرده اند. ارائه دهندگان اوراکل غیرمتمرکز Chainlink (LINK) و Band Protocol (BAND) با تجربه بازده سالانه به ترتیب 452٪ و 3،296٪ تاکنون در سال 2020 – در مقایسه با بازده YTD بیت کوین 65٪.

اوراکل های Blockchain نقش مهمی در توسعه DeFi داشته اند ، زیرا قابلیت اطمینان و دقت داده ها را در پروتکل های مختلف DeFi افزایش می دهند. پروتکل های مختلف DeFi برای ارائه داده های شفاف قیمت گذاری به کاربران ، سخنرانی های قیمت را راه اندازی کرده اند. به عنوان مثال ، پروتکل بازار پول مرکب اعلام کرد قیمت اوراق بهادار غیرمتمرکز آن ، Feed Open Price ، در ماه آگوست. در OPF ، گزارشگران قیمت – مانند صرافی های ارز رمزنگاری شده ، پروتکل های DeFi و میزهای معاملاتی OTC – می توانند داده های معاملات حاشیه ای و قیمت وام را با استفاده از یک کلید عمومی شناخته شده ارسال کنند. کاربران می توانند با دسترسی به API عمومی گزارشگران قیمت ، اطلاعات قیمت گزارش شده را دریافت کنند. دستورالعمل قیمت غیرمتمرکز است ، زیرا ارسال و دسترسی به داده های قیمت می تواند بدون استفاده از زیرساخت پروتکل مرکب انجام شود..

محبوبیت فزاینده سیستم عامل های غیرمتمرکز اوراکل – به ویژه Chainlink – همچنین به رشد اخیر DeFi دامن زد. Chainlink سخنان غیرمتمرکز ارائه می دهد که داده های مالی را برای مشتقات و وامها بازیابی و تحویل می دهند. به عنوان مثال ، Chainlink ادعا کرد سخنرانی های آن داده های بیش از 90 درصد از حجم پیش فرض های وام های مشتقه را در میان بلاک چین های بازیابی کرده است. این داده ها توسط ارائه دهندگان مشتقات DeFi مانند Synthetix ، Nexus Mutual و MCDEX پذیرفته شده اند.

با تکیه بر سیستم عامل های غیرمتمرکز اوراکل ، پروتکل های DeFi می توانند در وقت و منابع صرفه جویی کنند و ضمن تقویت نوآوری در سایر زمینه های مالی غیرمتمرکز.

آینده سخنان زنجیره بلوک

در حالی که اوراکل های بلاکچین به عنوان پلی بین بلاکچین ها و ارائه دهندگان داده های خارجی عمل می کنند ، اما امنیت همچنان مسئله اصلی را بررسی می کند که آیا اوراکل بلاک چین به جریان اصلی جریان دارد یا خیر..

از آنجا که اوراکل های بلاکچین از سازوکارهای اجماع یک بلاکچین خارج شده اند ، توسط مکانیسم های امنیتی بلاکچین محافظت نمی شوند. این امر باعث شده است که بلاکچین ها بلاکچین را هدف هکرهایی قرار دهند که به دنبال بهره برداری از خطاهای قیمت گذاری هستند ، همانطور که در موارد امنیتی مصنوعی و bZx.

حمله مرد در میانه ، که در آن بازیگر بدخواه به جریان داده بین اوراکل و قرارداد هوشمند دسترسی پیدا می کند ، یکی دیگر از این موارد است تهدید امنیتی برای اوراکل بلاکچین. پس از آن بازیگر داده ها را اصلاح یا جعل می کند ، که این باعث کاهش کیفیت داده های ارائه شده توسط اوراکل بلاکچین می شود.

بدون اوراکل بلاکچین ، قراردادهای هوشمند موارد استفاده محدودی دارند – زیرا آنها فقط می توانند به اطلاعات موجود در شبکه های بلاکچین خود اعتماد کنند. Oracles امکان برقراری ارتباط بین قراردادهای هوشمند و ارائه دهندگان داده های خارجی را فراهم می کند ، که این باعث افزایش قابلیت اطمینان داده ها و شفافیت پروتکل های غیرمتمرکز مالی می شود. در نتیجه ، اوراکل بلاکچین به عنوان پلی بین پروتکل های DeFi و ارائه دهندگان داده های خارجی قابل اعتماد عمل می کند.

OKEx را دنبال کنید

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me