banner
banner

اوراکل بلاکچین و استفاده از DeFi: آیا تبلیغات اعتیاد به مواد مخدر یا مواد در بازار است؟

ظهور نشانه های اوراکل و نقش آنها در بازار DeFi

همراه با انفجار علاقه به امور مالی غیرمتمرکز ، یا DeFi ، یکی از بزرگترین ، البته ساکت و آرام ، داستانهای رمزنگاری موفقیت 2020 ، اخبار بلاکچین است. به طور کلی ، اوراکل بلاکچین خدماتی است که به قراردادهای هوشمند – یعنی قراردادهای قابل برنامه ریزی مبتنی بر بلاکچین – امکان دسترسی به داده هایی را که در بلاک چین ذخیره نشده اند ، می دهد. این داده ها می تواند قیمت دارایی ، نتایج انتخابات ، اطلاعات زنجیره تأمین یا حتی کدام تیم برنده یک بازی فوتبال باشد.

در حالی که خوش بینی قابل توجهی در مورد چگونگی تبدیل قرارداد های هوشمند در بسیاری از صنایع وجود دارد ، بدون منبع قابل اعتماد داده خارج از زنجیره ، سودمندی آنها بسیار محدود است. در محافل رمزنگاری ، این مشکل به سختی مسئله جدیدی است. اگرچه بلاکچین و فناوری قرارداد هوشمند تاثیری که بسیاری از افراد داشته باشند ، قطعنامه موفقیت آمیز آن بسیار مهم است ایمان داشتن آنها قادر به.

در این مقاله ، OKEx Insights به ظهور خدمات اوراکل بلاکچین و سرمایه های بازار با سرعت در حال رشد از سیستم عامل های ارائه دهنده آنها می پردازد. اگرچه قطعاً تقاضای خدمات غیرمتمرکز اوراکل وجود دارد ، اما ما در نظر می گیریم که آیا استفاده واقعی است یا صرفاً حدس و گمان باعث افزایش قیمت توکن های سیستم عامل های اوراکل می شود – یعنی Chainlink’s LINK ، BandChain’s BAND ، Nest Protocol’s NEST و Tellor’s TRB.

سال خطابه?

اکنون با یک سرمایه بازار ترکیبی نزدیک به 6 میلیارد دلار, ارزهای رمزنگاری شده بومی برنامه های کاربردی اوراکل امروزه از پرمصرف ترین ها در صنعت هستند. توکن LINK رهبر Chainlink با بیش از 600 درصد پمپ در طی 12 ماه گذشته ، در حال حاضر پنجمین مکان از نظر سرپوش بازار در سایت مقایسه رمزنگاری را به خود اختصاص داده است. CoinGecko.

رقبای پروتکل اوراکل که اخیراً راه اندازی شده اند نیز چنین سروصدایی را تجربه کرده اند. NEST ، BAND و TRB فقط در 30 روز گذشته به ترتیب حدود 90٪ ، 170٪ و 240٪ افزایش یافته اند. با آنچه تقریباً به نظر می رسد هر پروژه ای که ادعا می کند با افزایش قیمت شهاب سنگی مشکل اورا بلاکچین را حل کرده است ، واضح است که ایده سخنرانی های بلاکچین برای سرمایه گذاران رمزنگاری جذاب است..

تاریخچه مختصر مسئله اوراکل

مدت ها قبل از تولد ارز رمزپایه ، سودمندی قراردادهای هوشمند برای برخی روشن بود. نیک سابو ، نویسنده رمزنگاری بینا و محقق حقوقی ، در سال 1996 نوشت اصطلاح را ابداع کرد. او قراردادهای هوشمند را چنین تعریف کرد "مجموعه ای از وعده ها ، مشخص شده در قالب دیجیتال ، از جمله پروتکل هایی که طرفین در این وعده ها عمل می کنند."

مانند Szabo ، خالق Bitcoin (BTC) نقشی را که قراردادهای هوشمند می تواند در اقتصاد غیرمتمرکز آینده داشته باشد ، تشخیص داد. در سال 2010 ، مهندس رمزنگاری و توسعه دهنده اولیه بیت کوین ، گاوین آندرسن ، توابع رمزگذاری شده در بیت کوین را مشاهده کرد که سپس غیرفعال بودند. وقتی آندرسن ساتوشی ناکاموتو پرسید در مورد توابع گفته شده ، آنها پاسخ دادند:

“این طرح از انواع فوق العاده ای از انواع معاملات ممکن که سالها پیش طراحی کرده ام پشتیبانی می کند. معاملات اسکرو ، قراردادهای اوراق قرضه ، داوری شخص ثالث ، امضای چند طرفه و غیره. اگر بیت کوین به طرز گسترده ای جلب شود ، این مواردی است که ما می خواهیم در آینده کشف کنیم ، اما همه آنها باید در ابتدا طراحی شوند تا مطمئن شوید که بعداً امکان پذیر خواهد بود. “

چند سال بعد ، یکی دیگر از توسعه دهندگان اولیه بیت کوین بر اهمیت آینده قراردادهای هوشمند تأکید کرد. صحبت کردن در بیت کوین 2012 لندن, مایک هرن چندین مثال آورده است که در آنها پول قابل برنامه ریزی می تواند باعث افزایش کارایی و کاهش ریسک در فرآیندهای مختلف شود. آنها شامل حل و فصل خودکار وصیت نامه ، فروش وسیله نقلیه بدون حضور واسطه یا فروشنده حتی در حضور جسمی و بسیار خوشحال کننده جمعیت ، یک سیستم مالی آینده بود که در آن قراردادهای هوشمند جایگزین اشخاص ثالث مورد اعتماد شد – یعنی بانک ها.

در حالی که مثال ارث Hearn مطمئناً از نوع مختلفی استفاده می کرد (در صورت فوت پدربزرگ ، یک قرارداد هوشمند به ثبت ملی مرگ اشاره می کرد) ، بسیاری از تفاوت های ظریف که بحث بعدی را تحت سلطه خود قرار می داد ، بدون رسیدگی باقی ماندند. با این حال ، آنها در مورد راه اندازی Ethereum در سال 2015 مورد توجه قرار می گیرند.

کاغذ سفید Ethereum نیاز به سخنورانی در ارائه داده های غیر بلاکچین به برنامه های بلاکچین را تأیید کرد. با این حال ، این واگذار کرد که “یک منبع معتبر هنوز هم مورد نیاز است” تا اطلاعاتی را که برای بلاکچین بومی نیست فراهم کند.

همانطور که در مقاله های توسعه دهندگان برجسته در آن زمان – و همچنین بنیانگذار Ethereum, ویتالیک بوترین – اتکا به چنین منبع اطلاعاتی می تواند با مسائل امنیتی همراه باشد. از جمله نگرانی ها این بود که احتمال دارد یک اوراکل منفور برای سود مالی عمل کند یا اینکه اگر منبع داده خدمات خود را متوقف کند ، برنامه های غیرمتمرکز متوقف می شوند..

این بحث باعث ایجاد چندین تلاش اولیه برای حل مسئله اوراکل شد. Reality.eth ، Orisi و Counterparty از جمله آنها بودند – همانند تکرار اولیه Chainlink ، اگرچه راه حل پیشنهادی شرکت مادر SmartContract.com به آن اعتماد کرد منابع داده متمرکز تا چند سال بعد داده ها را در اختیار برنامه های بلاکچین قرار دهد.

در سال 2017 ، SmartContract.com کار بر روی یک سرویس غیر متمرکز اورکل را شروع کرد تا به عنوان پلی بین بلاکچین ها و دنیای خارج از آنها عمل کند. این شرکت 32 میلیون دلار در ابتدای عرضه سكه خود در سپتامبر 2017 برای تأمین اعتبار توسعه آنچه به Chainlink تبدیل می شود ، جمع كرد. شبکه Chainlink که در شبکه Ethereum ساخته شده است ، در ژوئن 2019 به کار خود ادامه داد. موفقیت بعدی آن باعث الهام بخشیدن به سایر پروژه های سخنرانی ، از جمله BandChain ، Nest Protocol و Tellor فوق شد..

حل مسئله اوراکل یک معامله بزرگ است

بیشتر پتانسیل سیستم عامل های قرارداد هوشمند مانند Ethereum به دسترسی به داده های قابل اعتماد از دنیای خارج متکی است. به عنوان مثال اگر بازار ورودی واقعیت را منعکس نکند ، یک بازار پیش بینی قیمت بسیار کم کاربرد است.

Ethereum و هدف آن برای پشتیبانی از طیف وسیعی از برنامه های غیرمتمرکز در سال 2017 حدس و گمان های زیادی را به خود جلب کرد. سرمایه گذاران با الهام از وعده های آینده که در آن قراردادهای هوشمند امکان اشتراک خدمات سواری بدون واسطه ، محصولات بیمه خودکار و عرضه غیرقابل تغییر را فراهم می کند ، وارد بازار شدند. داده های زنجیره ای. قیمت اتر (ETH) در 14 ژانویه 2017 فقط 9.70 دلار بود. دقیقاً یک سال بعد ، به حدود 1470 دلار برای هر سکه رسید.

افزودن سوخت به این افزایش قیمت ، و حداقل تا حدی به اعتقاد سرمایه گذاران به سودمندی آینده Ethereum ، رونق جمع آوری کمک مالی از طریق پیشنهادات اولیه سکه بود – که عموماً به عنوان حباب ICO 2017 شناخته می شود. اگر قرار بود Ethereum محل برنامه های غیرمتمرکز آینده باشد ، توسعه چنین سیستم عامل هایی به بودجه نیاز داشت. در ازای تأمین بودجه یک پلتفرم معین – اغلب با ETH ، که باعث افزایش تقاضا برای سکه می شود – سرمایه گذاران نشانه های آن پلتفرم را دریافت کردند. بی تردید بسیاری از ICO ها عمدتا توسط گمانه زنی سرمایه گذاران در مورد افزایش قیمت یک توکن همراه با توسعه پلت فرم مورد نظر در طول زمان انجام می شد.

همانطور که علاقه به ICO در سال 2017 به اوج خود رسید ، سرمایه گذاران تقریباً در هر پروژه ای با یک مقاله سفید سنگین کلمات و برخی از چشم اندازهای بزرگ و غیرمتمرکز فردا پول می ریختند. همانطور که معلوم شد ، بسیاری از آن پروژه ها شکست خورده بودند تا اوایل سال بعد.

همانطور که جان آدلر ، توسعه دهنده سابق شرکت نرم افزاری متمرکز Ethereum در ConsenSys ، در سپتامبر 2018 برجسته کرد ، برای مقادیر قابل استفاده برای ساخت یک بلاکچین دارای قرارداد هوشمند ، به فناوری مقیاس گذاری کافی نیاز است – چنین بستری فقط با خدمات اوراکل قابل اعتماد پیدا می کند ابزار واقعی. بدون منبع معتبر داده های خارج از زنجیره ، استفاده از قرارداد هوشمند فقط به برنامه هایی محدود می شود که فقط به اطلاعات موجود در بلاک چین خاصی که برنامه روی آن ساخته شده است ، نیاز دارند..

با تلاش Ethereum برای عملکرد در مقیاس ، راه حلی برای مشکل اوراکل ارائه می دهد و به شدت توسط گمانه زنی های ICO متورم می شود ، قیمت Ether طی 11 ماه پس از بالاترین حد خود در ژانویه 2017 ، 94٪ سقوط کرد. واضح است که ارزش اساسی پلت فرم با قیمت تورم ETH بازار مطابقت ندارد. با این حال ، این صعود خود نشان داد که بازار ارزش زیادی را در آنچه Ethereum برای دستیابی به آن تعیین کرده است ، دید ، حتی اگر آماده تحویل آن در سال 2017 نباشد.

واضح است که خطاب های قابل اعتماد ، قادر به تهیه منبع داده های قابل اعتماد و بدون دستکاری ، بخشی از تکامل ارز رمزنگاری شده خواهند بود. با وجود مجموعه ای از پروژه ها که اکنون هدف آن فراهم آوردن همین امر است ، به نظر می رسد فناوری قرارداد هوشمند گامی دیگر در جهت استفاده در دنیای واقعی برداشته است که بیشتر گمانه زنی های سال 2017 را الهام گرفته است.

اوراکلس سریع یک مورد استفاده پیدا می کند

ارزهای رمزپایه مرتبط با اوراکل تنها پروژه هایی نیستند که در ماه های اخیر هجوم گسترده سرمایه دریافت می کنند. استفاده از برنامه های DeFi ، ساخته شده بر اساس بلاکچین های مجهز به قرارداد هوشمند ، نیز در حال رشد است. در ابتدای سال 2020 ، فقط 681 میلیون دلار در برنامه های به اصطلاح DeFi قفل شده بود. هشت ماه سریع و کل جمع, طبق DeFi Pulse, به بالاترین میزان خود یعنی حدود 6.8 میلیارد دلار رسیده است.

افزایش نشانه های اوراکل و استفاده از DeFi البته با هم ارتباط دارند. DeFi به داده های قیمت از بازارهای مختلف اعتماد می کند. این داده های قیمتی که در خود بلاکچین موجود نیستند ، باید از جای دیگری تهیه شوند. برخی از برنامه های مالی غیرمتمرکز خود مشکل اوراکل را پذیرفته اند و برخی دیگر کار را به ارائه دهندگان اختصاصی “میان افزار” اوراکل مانند Chainlink و دیگران سپرده اند..

این کاربرد اولیه اوراکل غیرمتمرکز مطمئناً به عملکرد اخیر توکن های به اصطلاح اوراکل مانند LINK ، BAND ، TRB و سایر موارد کمک می کند. به عنوان مثال پیوند, استفاده می شود به هر دو منبع تغذیه خارج از زنجیره پرداخت کنید ، و همچنین به عنوان وثیقه برای کسانی که داده ها را ارائه می دهند برای اطمینان از کیفیت اطلاعات و قابلیت اطمینان منبع ها است. اگر پروژه ای می خواهد از سخنان Chainlink استفاده کند ، به دسترسی به نشانه های LINK نیاز دارد.

به طور مشابه ، BandChain از آن استفاده می کند رمز بومی خود, BAND ، به عنوان وثیقه ، به عنوان وسیله پرداخت و به عنوان بخشی از مدل حکمرانی آن. تلور Tribute Token ، TRB ، همچنین برای پرداخت به ارائه دهندگان داده استفاده می شود و توسط ماینرها ضبط می شود ، و پایه ای برای مدل امنیتی خاص خود است. بنابراین ، افزایش استفاده از چنین سرویس هایی باید شاهد افزایش قیمت توکن های بومی پروتکل ها باشد.

آیا این ابزار با محدودیت های بازار مطابقت دارد?

در حالی که DeFi امروزه مورد استفاده غالب برای خدمات اوراکل بلاکچین را فراهم می کند ، ارزش بازار این دو بازار نشان می دهد که قیمت ها فقط بر اساس استفاده فعلی نیستند. به عنوان مثال Chainlink ، در بازار نسبتاً کوتاه خود ، سقف بازار خود را به بیش از 7.4 میلیارد دلار افزایش داده و در اوایل ماه جاری به اوج خود رسیده است – رقمی بیشتر از تقریبا 7 میلیارد دلار بسته شده در قراردادهای هوشمند DeFi امروز.

نگاهی دقیق به شبکه Chainlink نشان می دهد که تقاضای واضحی برای خدمات سخنرانی آن وجود دارد. شهرت اوراکل Chainlink جزئیات مربوط به فعالیت اخیر گره در شبکه ، برجسته کردن اینکه چه فیدهای داده فعال هستند و همچنین مشاغلی که آنها انجام داده اند را نشان می دهد.

در حالی که برخی از گره های Chainlink قطعاً فعال هستند ، اطلاعات موجود از آن گره هایی که در طول هفت روز گذشته کارها را به اتمام رسانده اند ، به طور انحصاری قیمت دارایی را تأمین می کند. این نشان می دهد که استفاده در خارج از DeFi در حال حاضر تقریباً وجود ندارد و استفاده واقعی از نشانه های LINK برای اهداف غیر اختصاصی هنوز بسیار به استفاده از برنامه های DeFi بستگی دارد.

در همین حال ، تجزیه و تحلیل BandChain شبکه نشان می دهد که استفاده واقعی از شبکه در اجرای اخیر توکن خود حتی عامل کمتری است. از مجموع 79 منبع داده موجود در حال حاضر ، تقریباً همه با قیمت دارایی سروکار دارند. در حالی که به نظر می رسد برای هر دو فید وجود دارد هوا و پرواز داده ها ، فعالیت شبکه بسیار کمی در ارتباط با منابع داده ، از جمله خوراک قیمت ، در این مرحله اولیه پروژه وجود دارد. بدیهی است که گمانه زنی ها در مورد استفاده آینده – یا قیمت – BAND در حال حاضر از ابزار واقعی پیشی می گیرد.

نمودار زیر که قیمت LINK را نشان می دهد به مرور یادآور بسیاری از ارزهای رمزپایه از اواخر سال 2017 است. در حالی که پیشرفت های اساسی و استفاده از آن مطمئناً نقشی در اجرای گاو نر قبلی داشت ، افزایش سریع قیمت ها در پایان سال 2017 محصول گمانه زنی های ناب بود.

قیمت LINK ، 9 نوامبر 2017 تا 24 آگوست 2020. منبع: CoinGecko

امروزه خدمات اوراکل نیز شاهد افزایش مشابهی هستند. دقیقاً همانطور که رونق ICO یک مورد استفاده در دنیای واقعی را به ETH داد ، DeFi نیز خدماتی را برای خدمات سخنرانی فراهم می کند. با این حال ، با ارزش بازار پروژه های اوراکل که به راحتی از ارزش ترکیبی قفل شده در قراردادهای هوشمند DeFi فراتر رفته است ، به نظر می رسد گمانه زنی ها از استفاده واقعی پیشی گرفته اند.

خطرات DeFi خطرات اوراکل است

توسط استادانه جذب شده است وام و قرض گرفتن استراتژی هایی که برای افراد باهوش و ثروتمند به اندازه کافی سودآوری ایجاد می کند تا بتواند آنها را به طور مثر مستقر کند ، تعداد کاربران DeFi همچنان در حال رشد است. بیشتر توسعه اخیر بخش را می توان به اصطلاح “کشاورزی عملکرد” ​​نسبت داد.

همانطور که گفته شد ، DeFi در حال حاضر مورد استفاده غالب را برای خدمات سخنرانی مانند Chainlink فراهم می کند. تا زمانی که کاربرد دیگری از فناوری قرارداد هوشمند همان سطح علاقه را به دست آورد ، استفاده مداوم از خدمات اوراکل ادامه استفاده از DeFi را می طلبد.

این بدان معنا نیست که تقاضای آینده سایر صنایع وجود نخواهد داشت. هنگامی که بنیانگذار Chainlink ، سرگئی نظروف ، در سخنرانی کرد ETH دنور در این سال ، وی از برنامه هایی مانند بیمه غیرمتمرکز نام برد که سخنرانان یک روز داده هایی را برای آنها فراهم می کنند. با این حال ، با بیشتر ارائه ها متمرکز بر DeFi – و تقریباً تمام منابع خبری فعلی که قیمت دارایی های مختلف را ارائه می دهند – مشخص است که امروز بازار غالب Chainlink کجاست.

در حالی که رشد منابع مالی قفل شده در برنامه های DeFi مسلماً خبر خوبی برای خدمات اوراکل است ، این بخش بدون خطر نیست. با کنار گذاشتن این واقعیت که ممکن است متحمل خسارات سنگین برای کاربران بی تجربه شوند ، قراردادهای هوشمند خود هدفی سودآور برای هکرها فراهم می کنند. به طور بالقوه میلیون ها دلار را قفل می کند ، انگیزه واضحی برای یافتن آسیب پذیری در کد وجود دارد.

این فقط یک بردار حمله نظری نیست. قراردادهای هوشمند DeFi انجام شده است قبل از بهره برداری, و خطرات به اندازه کافی قابل توجه است که بنیانگذار Ethereum می تواند به کاربران هشدار دهد. صحبت کردن در مورد لورا شین پادکست بدون زنجیر در ماه جولای ، Buterin توصیه نکرد که کاربران خطرات را دست کم بگیرند. وی در ادامه درباره آینده تولید محصول اظهار داشت:

“این یک چیز کوتاه مدت است. و به محض اینکه فریب ها از بین رفت ، به راحتی می دیدید که نرخ بازده بسیار نزدیک به صفر درصد کاهش می یابد. “

اخیراً هنوز ، باترین نگرانی های مشابه را توییتر کرد:

همراه با بازده بالقوه کاهش یافته و خطر بهره برداری از قرارداد هوشمند ، DeFi می تواند به هدف تنظیم کننده ها تبدیل شود. از آنجا که DeFi هنوز در مراحل ابتدایی است و مجموعه ای کاملاً جدید از خطرات را به نمایش می گذارد ، قطعاً تنظیم کنندگان مالی در مورد روش های حمایت از سرمایه گذاران در حال بررسی هستند. با یک فشار شدید غیرمستقیم بر این بخش ، می توان میزان بهره را به میزان قابل توجهی کاهش داد – همانطور که در مورد ICO رخ داد نظارت نظارتی. این امر همچنین به طور موقت به ارزش پیشنهادی آن خطاب هایی که برای استفاده از برنامه های DeFi سودمند هستند ، آسیب می رساند.

تکرار 2017؟ مشارکت ، لیست ، اعتیاد به مواد مخدره

به نظر می رسد بیشتر هیجانات فعلی مربوط به خدمات سخنرانی ناشی از اعلامیه های پرمخاطب است. گزارش شده است که در زمان نوشتن مقاله ، Chainlink این کار را کرده است شریک شد با 258 نهاد مختلف که در طیف وسیعی از صنایع کار می کنند – از بازی های ویدیویی گرفته تا املاک و مستغلات. نام های خانگی مانند Google Cloud ، SWIFT و Intel همراه با این لیست وجود دارد چندین بانک کره ای و شرکت تابعه فناوری اطلاعات دویچه تلکام ، T-Systems.

شاید بارزترین مورد در میان کسانی که گفته می شود به Chainlink علاقه مند هستند ، شبکه خدمات Blockchain چین یا BSN است که اخیراً راه اندازی شده است.. اعلام کرد از طریق بیانیه مطبوعاتی در اواخر ماه ژوئن ، ممکن است معامله مشاهده کند که سخنرانان Chainlink داده هایی را به اعضای BSN ارائه می دهند. کسانی که این سرویس را تاسیس می کنند شامل مرکز اطلاعات دولتی چین ، China Mobile ، China UnionPay و Red Date Technologies هستند.

از نظر تاریخی ، اخبار مربوط به رابطه چین با بلاکچین باعث ایجاد عدم اطمینان و خوش بینی در صنعت ارزهای رمزپایه شده است. یک مثال اخیر از سال 2019 آمده است. رئیس جمهور چین شی جین پینگ اعلام پشتیبانی از فناوری بلاکچین باعث شد سرمایه بازار ترکیبی رمزنگاری در طی چند روز بیش از 23٪ افزایش یابد. اخبار مبنی بر اینکه صنعت بلاک چین اکنون به Chainlink علاقه مند است ، به نظر می رسد یکی از عوامل موثر در افزایش قیمت های اوراکل بلاکچین باشد.

اگرچه کمتر چشمگیر است ، اما به نظر می رسد تحولات در سایر سرویس های اوراکل بلاکچین نیز حدس و گمان ها را به دنبال دارد. پروتکل باند تحت حمایت سرمایه Sequoia – شرکتی که پشت BandChain است – قیمت پمپ توکن BAND خود را پس از لیست شدن به عنوان پیشنهاد اولیه مبادله در Binance در سال 2019 و آن علاوه بر Coinbase Pro در اوت سال 2020. Coinbase همچنین داده های قیمت گذاری NEST را در ماه ژوئیه اضافه کرد و به این باور که خدمات اوراکل برای اکوسیستم بلاکچین حیاتی هستند یا خواهند بود اعتبار بیشتری می دهد..

با افزایش لیست مشارکت های پررنگ و مشاغل ، بخشی از نمودارهای LINK فقط شباهت هایی با اجرای 2017 اتر ندارند. راه اندازی Enterprise Ethereum Alliance و فوریه 2017 اطلاعیه های عضویت بعدی به نظر می رسید موجی از گمانه زنی ها در مورد استفاده آینده آن آغاز شده است ، که همراه با استفاده از دارایی در بودجه ICO ، کمک می کند تا ETH به بالاترین حد خود برسد.

قیمت LINK نیز مشابه این اطلاعیه ها را تجربه کرده است. در 13 ژوئن 2019 – روزی که Chainlink با اضافه کردن Google Cloud به عنوان یک شریک اکوسیستم توئیت کرد – قیمت LINK بیش از 65 درصد افزایش یافت و طی چند ساعت از 1.13 دلار به 1.87 دلار افزایش یافت.

مباحث مقیاس گذاری و خطابه های اتریوم

مسائل مقیاس گذاری که استفاده از Ethereum را در سال 2017 محدود کرده اند ، امروزه همچنان مورد توجه است. قیمت بنزین – یعنی هزینه های معامله در شبکه Ethereum – در حال حاضر در حال افزایش است. مطابق با Ethgasstation.info, Chainlink خود در حال حاضر هشتمین مصرف کننده بزرگ گاز در Ethereum است. گزارش شده است که کاربران خدمات سخنوری Chainlink فقط در ماه اوت تقریباً 1 میلیون دلار برای هزینه های معامله هزینه کرده اند.

اگر همکاری های پراهمیت Chainlink منجر به استفاده بیشتر از شبکه شود ، افزایش تقاضای گاز هزینه های Ethereum را حتی بیشتر می کند. تا زمانی که راه حلی برای مسئله مقیاس گذاری پیاده سازی نشود ، به دست آوردن داده ها از سخنان غیرمتمرکز مبتنی بر Ethereum ممکن است بسیار گران شود و در نهایت ممکن است تصویب را محدود کند.

مقیاس گذاری یکی از مهمترین مباحث در صنعت ارز رمزنگاری است. شبکه Ethereum که انتظار می رود ارتقا یافته به Ethereum 2.0 به این مسئله بپردازد. با این حال ، همانطور که Buterin در Unchained ذکر کرد ، خرد کردن – دستیابی به موفقیت که هدف آن افزایش بنیادی ظرفیت معاملات شبکه Ethereum است – بخشی از فاز 0 بروزرسانی نیست. در عوض ، انتظار می رود در مرحله بعدی تعمیرات اساسی شبکه انجام شود.

گفته شد ، تلاش های دیگری نیز برای مقیاس گذاری شبکه در کارها وجود دارد. لایه های دوم یا اصطلاحاً لایه های 2 مانند فناوری هایی مانند جمع آوری های خوش بینانه و ZK-Rollups برخی از داده های معامله را خارج از زنجیره انتقال دهید. در توضیح مفاهیم اوایل سال جاری ، بوترین خوش بینانه اظهار داشت كه این پیشرفت ها به Ethereum اجازه می دهد تا بیش از 1000 تراكنش را در ثانیه پردازش كند ، حتی قبل از فعال كردن شاردینگ. افزایش جدی از 15 تراکنش در ثانیه در حال حاضر امکان پذیر است ، چنین پیاده سازی هایی به شبکه امکان می دهد تا تعداد بیشتری از قراردادهای هوشمند را پشتیبانی کند بدون اینکه منجر به افزایش کارمزد معاملات شود. این امر همچنین باعث افزایش ارزش بنیادی آن سخنورانی می شود که در خدمت آنها هستند.

رقابت در فضای اوراکل بلاکچین

انفجار علاقه به DeFi در سال جاری نه تنها مورد استفاده برای Chainlink را فراهم کرده است ، بلکه باعث ایجاد سایر خدمات سخنرانی نیز شده است. به طور فزاینده ای ، توسعه دهندگان به دنبال راه حل های خود برای مسئله اوراکل بلاکچین هستند.

برنامه پیشرو DeFi در حال کار بر روی آن است خوراک قیمت باز بیش از یک سال در حال حاضر OPF در آگوست سال 2020 به کار خود ادامه داد و Coinbase Pro و Uniswap به سرعت گزارش قیمت را ارائه دادند.

در همان ماه ، OKEx همچنین سخنرانی خود را راه اندازی کرد. بر اساس استاندارد OPF ، این سرویس با هدف اضافه کردن منبع دیگری از داده های قیمت قابل اعتماد برای استفاده توسط کامپوند و سایر برنامه های DeFi.

در پاسخ به اینکه آیا سیستم های اجماعی اجباری مانند Chainlink ، BandChain و دیگران می توانند با سنگین های صنعت که داده های مشابهی ارائه می دهند رقابت کنند یا خیر ، تیم عامل اوراکل OKEx اظهار داشت:

"انواع مختلف داده از منابع مختلف داده ای بدست می آیند و به همین ترتیب ، طیف گسترده ای از انواع اوراکل و ارائه دهندگان ظهور می کنند. قابلیت اعتماد این سخنرانی ها متفاوت است – اندازه گیری صحت داده ها و همچنین زمان کار آنها.

“اوراکل OKEx قابل اعتمادترین برای داده های بازار OKEx خواهد بود. این بدان معناست که هیچ سخن دیگری نمی تواند تضمین کند که قیمت بازارهای ما را بهتر از ما می داند. سرویس هایی مانند Chainlink ممکن است به عنوان روشی برای جمع آوری خطاهای داده با اطمینان کمتر و همچنین تهیه پشتیبان در صورت قطع خدمات ، به حیات خود ادامه دهند. علاوه بر این ، انواع داده ها با منابع نامشخص حقیقت نیز ممکن است توسط سیستم های اجماعی نظیر Chainlink (به عنوان مثال ، امروز چند سگ در NYC زندگی می کنند؟) ارائه شود.."

اوراکل بلاکچین: اعتیاد به مواد مخدره بسیار زیاد اما پتانسیل بسیار زیاد

واضح است که سرویس های اوراکل بلاکچین ، به نوعی یا شکلی ، آینده دارند. بدون داده های خارجی ، سودمندی قراردادهای هوشمند فقط به برنامه هایی محدود می شود که فقط به داده های زنجیره ای تکیه می کنند. بخش در حال رشد DeFi قبلاً مورد استفاده را به سیستم عامل های موجود اوراکل داده است. اتخاذ آینده فناوری قرارداد هوشمند در آینده باید تقاضای زیادی برای سایر خدمات صنایع اخلاقی نیز ایجاد کند.

مایکل زمروز ، بنیانگذار تلور ، در یک مبادله ایمیل با OKEx Insights ، استدلال کرد که بازار تازه فهمیده است که نقش اورا در گسترش فناوری قرارداد هوشمند بازی می کند:

“من فکر می کنم سال 2020 اولین سالی بود که اکثر مردم درباره سخنرانی ها و اهمیت آنها در امنیت قرارداد هوشمند به عنوان یک بخش اصلی از زیرساخت های رمزنگاری آموختند. منطقی است که بازار این ارزش را درک کند. “

با این حال ، راه حل های فعلی به وضوح مواردی دارند. افزایش قیمت بنزین Ethereum و خطرات ذاتی DeFi ممکن است باعث شود که اوراکل ها برای یک مورد استفاده کنند تا زمانی که مقیاس بندی به دست نیاید یا برنامه های اضافی برای خدمات اوراکل شتاب پیدا نکنند. مسلماً ، Band Protocol اخیراً BandChain خود را در بازار راه اندازی کرده است بلاکچین کیهان, به طور خاص به "نگرانی های ازدحام را کنار بگذارید" در Ethereum ، با توجه به مدیر عامل پروژه. این از آن در برابر افزایش قیمت بنزین محافظت می کند اما از یک بازار ناگهانی طرفدار DeFi محافظت نمی کند.

بزرگترین پروژه های DeFi مانند Compound و Maker نیز در حال توسعه خود هستند راه حل های مسئله اوراکل. در همین حال ، نام های عظیم صنعتی مانند OKEx و Coinbase اکنون اطلاعات خود را مستقیماً از طریق Compound’s Open Price Feed به برنامه های غیرمتمرکز ارائه می دهند. با توجه به قیمت بسیار پایین تر برای داده ها ، این پروژه ها در حال حاضر ارزش اساسی را برای ارائه دهندگان “میان افزار” بلاکچین فراهم می کنند ممکن است به سادگی انتخاب کنند که گزینه ارزانتری داشته باشند.

همانطور که توسط تیم OKEx Oracle ذکر شده است ، محدودیت هایی در نوع تبادل رمزنگاری داده وجود دارد. در حالی که خوراک قیمت آنها امنیت و قابلیت اطمینان برنامه های DeFi را افزایش می دهد ، داده های غیر مالی برای آنها در دسترس نیست. تلاش هایی مانند Chainlink ، که هدف آن ساده سازی استفاده از داده های غیر مالی با سیستم های بلاکچین است ، ممکن است در صورت گسترش استفاده از قراردادهای هوشمند به سایر صنایع ، دارای اهمیت بیشتری باشند.

با کاهش سد ورود فنی برای استفاده از فناوری قرارداد هوشمند ، چنین پروژه هایی ایجاد برنامه های ابتکاری و غیر DeFi را بدون در نظر گرفتن خود مشکل اوراکل برای توسعه دهندگان آسان می کنند. این ممکن است موجی از تصویب قرارداد هوشمند را در صنایع بیشماری آغاز کند ، و یک بازار تازه برای خدمات اوراکل فراهم می کند که اعتماد به نقاط مرجع داده های متمرکز را کاهش می دهد.

اوراکل ها ، به شکلی یا شکلی ، قطعاً گسترش صنعت ارزهای رمزپایه را به مناطق جدید مهیج امکان پذیر می کنند. با این حال ، رشد سریع قیمت توکن های پروتکل اوراکل مانند LINK ، BAND و TRB نشان می دهد که این انتظار بیشتر از استفاده فعلی است که در حال حاضر انگیزه سرمایه گذاری است..

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me