banner
banner

بررسی آینده بدون پول نقد: ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و بیت کوین

در 8 نوامبر 2019 ، ویزا ثبت اختراع کرد برای ایجاد ارز فیات دیجیتال با دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) – که هفته گذشته علنی شد. پیشنهاد این راه حل استفاده از دفتر مرکزی است که فناوری بلاکچین را پیاده سازی می کند. این سیستم می تواند برای هر ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) اعمال شود – مانند دلار ، پوند ، ین و یورو – و به طور موثر ارزهای فیزیکی را دیجیتالی کند در حالی که جهان را بیشتر به سمت یک سیستم بدون پول نقد سوق می دهد.

به طور خاص ، حق ثبت اختراع ویزا توضیح می دهد که چگونه یک کامپیوتر متمرکز می تواند از طریق سیستم بلاک چین ، حذف ارز فیزیکی از گردش را تأیید کند. در چکیده حق ثبت اختراع آمده است:

“تکنیک هایی فاش می شود که شامل دریافت یک رایانه مرکزی برای درخواست ارز دیجیتال است. این درخواست شامل یک شماره سریال و یک واحد پولی فیزیکی است. رایانه نهاد مرکزی واحد پول رایج دیجیتال را برای واحد وجهی تولید می کند و به شماره سریال متصل است. تولید شامل ضبط ارز دیجیتال در بلاکچین است. رایانه نهاد مرکزی اعلانی را درباره تولید ارز دیجیتال منتقل می کند. رایانه موجودیت مرکزی باعث حذف ارز فیزیکی از گردش در سیستم ارز فیات می شود. “

برنامه اختراع ویزا همچنین کیف پول دیجیتالی را توصیف می کند که شامل یک جفت کلید عمومی و خصوصی است – مفاهیمی که برای Bitcoin (BTC) و علاقه مندان به ارزهای رمزپایه بیگانه نیستند..

اگرچه راه حل پیشنهادی ویزا حاکی از تغییر جزر و مد در مورد چگونگی تعامل افراد با پول خود در آینده نه چندان دور است ، اما هم بانک های مرکزی و هم جمعیتی که از ارزهای خود استفاده می کنند ممکن است برای یک جامعه بدون پول آماده نباشند. تمرکز بر روی درآمدزایی دیجیتال به طور کلی ، و استفاده از بلاکچین به طور خاص ، همچنین مقایسه با بیت کوین را ایجاد می کند و این س theال را مطرح می کند که ارز رمزپایه پیشرو در کجای آینده دیجیتالی قرار دارد؟.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در ایالات متحده ، چین و اروپا

مدت هاست که بانک های مرکزی در سراسر جهان به سمت رقمی سازی گسترده تر جوامع پول و پول نقد پیش می روند. اخیراً این روند شتاب گرفته است. امسال اخیراً بانک تسویه حساب های بین المللی متوجه شده است 80 درصد از 66 بانک مرکزی که بررسی کرده است ، هم اکنون روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی کار می کنند.

اگرچه جوامع بدون پول نقد از سالها قبل در دستور کار دولت های سراسر جهان بوده اند ، اما فشار برای محدود کردن ارزهای فیزیکی در سال 2020 تسریع شده است – به دنبال ترس از اینکه اسکناس های کاغذی در گردش در گسترش بیماری همه گیر COVID-19 نقش دارد.

در ایالات متحده ، اخیراً کنگره بحث شده ایجاد یک دلار دیجیتال در رابطه برای توزیع بسته های تسکین ویروس کرونا. این لایحه مورد بحث به فدرال رزرو ایالات متحده اجازه می دهد دلارهای دیجیتال و خزانه داری ایالات متحده برای ایجاد کیف پول های دیجیتال ایجاد کنند.

علاقه ایالات متحده به دلار دیجیتال نیز پس از اعلام سال گذشته رمزنگاری متمرکز فیس بوک ، Libra – پروژه ای که مقامات دولت ایالات متحده به آن نزدیک شدند ، سرعت گرفت. هم با انتقاد و هم با بدبینی. رگولاتورها با بی علاقگی شرکت در زمینه درخواست منشور بانکی و رعایت مقررات آگاهانه از مشتری (KYC) درمقابل پولشویی و کلاهبرداری مالی و همچنین عدم موفقیت در محافظت صحیح از حریم خصوصی کاربران ، بی توجهی کردند. علاوه بر این ، همانطور که تحلیلگران گفته اند با اشاره به, هرگونه تلاش برای تضعیف سلطه دلار آمریکا با یک ارز خصوصی احتمالاً هرگز در کنگره مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

در همین حال ، علاقه چین به تسلط بر فضای تنظیم شده بلاکچین بوده است کاملا مستند – به ویژه پس از آنکه شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین رسماً اولویت بندی طرح های بلاک چین را اعلام کرد.

از همه قابل توجه تر ، چین قصد دارد زیرساخت پرداخت جدیدی را به نام پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DCEP) – ارز دیجیتال بانک مرکزی به رهبری بانک خلق چین (PBoC) و شرکت های بزرگ – ایجاد کند تا در تلاش برای “محافظت از حاکمیت پولی [چین] باشد. و وضعیت ارز قانونی “- که به نظر بسیاری از آنها نشانگر تلاش برای تضعیف دلار به عنوان ارز غالب در تجارت جهانی است. همانطور که معاون بخش پرداخت PBOC ، Mu Changchun توضیح داد ، “ما باید برای یک روز بارانی برنامه ریزی کنیم.”

DCEP اساساً یک دفتر توزیع متمرکز است – یا, همانطور که HashKey Hub گفت, “یک بلاکچین” تخریب شده “فقط با یک گره” – و کیف پول های موبایلی که از آن پشتیبانی می کنند در مراحل پیشرفته آزمایش خود در شنژن ، Xiong’an ، Chengu و Suzhou قرار دارند. علاوه بر این ، استارباکس و مک دونالد هستند گزارش شده در حال حاضر با استفاده از پروژه است.

https://twitter.com/lingzh1220/status/1250119684076134400؟s=20

در اروپا ، بانک مرکزی اروپا (ECB) تأیید کرد که روی ارز دیجیتال بانک مرکزی در حال کار است یک سخنرانی در 11 مه 2020 منتشر شد.

طبق گفته بانک مرکزی اروپا ، ایجاد CBDC با تغییر بالقوه در رفتارهای پرداختی اروپاییان تشویق شده است. بانک مرکزی توضیح داد: “ما می خواهیم با حفظ دسترسی آنها به یورو به تعهدات بانک مرکزی ، ارتباط مستقیم آنها با صاحب نهایی ارز خود را حفظ کنیم.”.

با این حال ، بانک مرکزی اروپا همچنین یادآوری می کند که سیگنال هایی را نمی بیند که نشان می دهد مردم اروپا ، به طور کلی ، مایل به کنار گذاشتن پول نقد هستند – به این معنی که تقاضا برای یک جامعه بدون پول از مردم ناشی نمی شود.

آیا تقاضایی وجود دارد که بدون پول نقد شود?

اعتقاد بانک مرکزی اروپا مبنی بر اینکه جمعیت در حال حاضر به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی علاقه ندارند ، توسط یکی از مدیران Visa مورد انعکاس قرار گرفته است. تنها چند روز پس از انتشار رسمی درخواست ثبت اختراع بلاکچین شرکت خدمات مالی چند ملیتی ، رئیس رمزنگاری ویزا ، کوی شفیلد ، با انتشار توئیت اعتقاد خود مبنی بر اینکه مصرف کنندگان احتمالاً در مورد چگونگی کارکرد CBDC در یک جامعه بدون پول نقد گیج می شوند ،.

به طور کلی ، رویکرد به CBDC ها به دو مدل مختلف تقسیم می شود. در یک سناریو ، کاربران می توانند از طریق نوعی برنامه کاربردی مشابه برنامه استاندارد وب بانکی شما برای یک بانک تجاری یا بین بانک ها ، مانند Venmo ، مستقیماً با بانک های مرکزی ارتباط برقرار کنند. این مدل احتمالاً مشکلات ذاتی بانکداری ذخیره جزئی را محدود می کند ، گرچه حریم خصوصی مالی را نیز محدود می کند.

در سناریوی دوم ، بانک های مرکزی فقط با بانک های تجاری ارتباط برقرار می کنند – این نحوه عملکرد سیستم بانکی فعلی است. مصرف کنندگان ، بنابراین ، فقط به طور مستقیم با بانک تجاری خود ارتباط برقرار می کنند – فقط بدون پول نقد.

این ایده که اکثر مردم درک اساسی از چگونگی تعامل بانک های تجاری و بانک های مرکزی ندارند ، همان چیزی است که اجرای CBDC ها را دشوارتر می کند – به ویژه اگر شهروندان به طور مستقیم با آنها تعامل داشته باشند. ویزا ‘شفیلد در توضیح داد یک توییت:

وی گفت: “من انتظار دارم كه بیشتر مصرف كنندگان فقط بدانند كه پول نقد از” بانك “می آید بدون آنكه تفاوت بین یك بانك مركزی و یك بانك تجاری را بفهمند و وقتی برای برداشت وجه نقد به خودپرداز مراجعه می كنند قول خود را از بانك خود به یكی تبدیل می كنند از بانک مرکزی […] بنابراین ، اگر یک بانک مرکزی “پول نقد دیجیتال” صادر می کند ، چگونه آنها برای مصرف کنندگان جریان اصلی توضیح می دهند که تفاوت CBDC با سپرده های دیجیتالی که امروز در بانک های تجاری دارند متفاوت است؟ “

شفیلد معتقد است ، این عدم درک عمومی در مورد چگونگی کارکرد واقعی ارزهای فیات ، همان چیزی است که بانک های مرکزی را از ارائه CBDC های مشتری روبرو می کند. بانک های مرکزی در اصل باید “برنامه قاتل” را ایجاد کنند که مصرف کنندگان به راحتی و راحت با آن ارتباط برقرار کنند – که ظاهراً چیزی نیست که آنها علاقه مند به توسعه در این مرحله باشند. شفیلد توضیح داد به علاوه:

“اگر یک بانک مرکزی تصمیم بگیرد یک کیف پول دیجیتال به طور مستقیم به مصرف کنندگان ارائه دهد ، به طور پیش فرض CBDC و بانک مرکزی باید به یک مارک خانگی تبدیل شوند اما به نظر می رسد این روش به دلیل چالش های عملیاتی توسط اکثر بانک های بزرگ مرکزی جدی گرفته نشود [.] “

OKEx Insights برای اظهار نظر با شفیلد تماس گرفت اما تا زمان پرس پاسخی دریافت نکرد.

موضوع توییتر شفیلد توسط پشتیبان گیری می شود گزارش اخیر از شرکت بلاک چین R3 که ادعا می کند هیچ بانک مرکزی در حال حاضر CBDC رو به مصرف کننده را توسعه نمی دهد. در عوض ، ارزهای دیجیتالی که روی آنها کار می شود کاملاً عمده فروشی هستند – یعنی برای بانک های تجاری است. در این گزارش آمده است: “برخلاف عمده فروشی CBDC ، خرده فروشی CBDC در حال حاضر در تولید وجود ندارد.”

اما همه اینها لزوماً به این معنا نیست که جوامع بدون پول نقد طی سالها یا دهه های آینده به تدریج مرحله به مرحله نخواهد رفت. اگر و چه زمانی هستند ، بیت کوین – ارز رمزنگاری شده ای که سرمایه های سنتی را به سمت آن سوق داده است ، چگونه خواهد بود در مدل های خود تجدید نظر کنید – در یک دنیای بدون پول قرار بگیرید?

بیت کوین در آینده بدون پول نقد

ارزش ذاتی بیت کوین در دنیای امروز هنوز است موضوع بحث است. حتی بیشتر برای بحث ، ارزشی است که ارز رمزپایه پیشرو در آینده بدون پول نقد ارائه می دهد.

وجه نقد ، اول از همه و همه ، ساده و موفق است ، علیرغم ناراحتی های قابل بحث مربوط به ماهیت فیزیکی آن. در این برهه از تاریخ ، افراد در سراسر جهان می فهمند که اسکناس ها و سکه های فیزیکی نوعی ارزش دولتی دارند و پرداخت های حضوری می توانند به سرعت و با سهولت انجام شوند.

ثانیاً ، پول نقد نسبتاً خصوصی است – چیزی که بسیاری از افرادی که با آن معامله می کنند امری بدیهی است. اسکناس ها و سکه های فیزیکی ممکن است به سادگی از طریق عمل انتقال آن از یک شخص به شخص دیگر معامله شوند. وجه نقد توانایی مجاز نبودن را دارد – یعنی در تئوری هر دو نفر می توانند در یک معامله نقدی شرکت کنند – مقاوم در برابر سانسور (معامله نقدی را نمی توان مسدود کرد یا معکوس کرد همانطور که یک دیجیتال می تواند) و خصوصی (به معنای که معاملات نقدی به راحتی قابل ردیابی نیستند و سابقه تغییر ناپذیر دیجیتال برجای نمی گذارند).

بیت کوین همچنین غیرمجاز و مقاوم در برابر سانسور است. با این حال ، در بهترین حالت فقط شبه خصوصی است. بیت کوین در یک دفتر عمومی توزیع شده در یک رد و بدل می شود مد نیمه خصوصی – به این معنی که هر کسی و هر کس می تواند به طور مستقل بررسی کند که یک معامله انجام شده است.

دفتر توزیع شده بیت کوین به طور غیرقابل تغییر آدرس کیف پول عمومی استفاده شده و مبالغی را که معامله می شود نشان می دهد ، اما تعیین هویت شرکت کنندگان چندان آسان نیست – این همان چیزی است که باعث می شود بسیاری به اشتباه فکر کنند معامله در بیت کوین کاملاً خصوصی و ناشناس است.

با این وجود ، قابلیت های واقعی حریم خصوصی بیت کوین به عوامل زیادی بستگی دارد – از جمله کیف پول بیت کوین که از آن استفاده می کنید (و اطلاعات هویتی که در اختیار آن قرار داده اید) و نحوه اتصال به اینترنت. با تجزیه و تحلیل داده ها در داخل و اطراف معاملات ، دولت ها ، شرکت های تجزیه و تحلیل بلاکچین یا حتی افراد توانمند می توانند سابقه معاملات BTC شما را با دقت تغییرناپذیر شناسایی و ردیابی کنند. این امر منجر به ایجاد سکه های مختلف متمرکز بر حریم خصوصی مانند Monero (XMR) و Zcash (ZEC) شده است که جزئیات شناسایی یک معامله را مبهم می کند.

مواردی که در هنگام استفاده از بیت کوین ناشناس هستند ، عمدتاً دارای مشکل است تخریب این ایده که BTC واحد پول منتخب مجرمان است – اگرچه این نظر است هنوز در تخیل عمومی پابرجاست و رسانه های جریان اصلی.

در عوض ، پول نقد – با کیفیت خصوصیات ذاتی – همچنان گزینه ابتدایی معاملات غیرقانونی است. به همین دلیل و دلایل دیگر ، دولت های مختلف در سراسر جهان علاقه دارند پول نقد را از جامعه حذف کنند. با انجام این کار ، به طور عینی ، میزان نظارت و کنترل مالی ممکن از سوی دولت ها افزایش می یابد.

از آنجا که بیت کوین سطح بالاتری از حریم خصوصی را فراهم نمی کند ، ممکن است ارزش آن در آینده بدون پول نقد کاملاً از طبیعت غیر مجاز و مقاوم در برابر سانسور آن ناشی شود. به شرطی که معامله با BTC در این آینده فرضی هنوز قانونی باشد ، افراد هنوز هم می توانند بدون نیاز به واسطه ، ارزش را از طریق مرزها به طور قابل اطمینان انتقال دهند – و هیچ کس نمی تواند آن معامله را سانسور کند.

علاوه بر این ، دلیل آن این است که بیت کوین همچنان به عنوان ذخیره ارزش و پرچین در برابر سیاست های پولی تورمی در نظر گرفته می شود – احساسی که اخیراً توسط سرمایه گذار مشهور کلان ، پل تودور جونز تکرار شده است – و توسط بسیاری به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه.

بیت کوین به نفع غیر بیت کوین ها است

با این حال ، دیگران نقش بیت کوین را در جامعه بدون پول نقد آینده از زاویه دیگری می دانند.

به گفته محقق مستقل رمزنگاری هاسو, س isال این نیست که BTC در این سناریو کجا متناسب است ، بلکه چگونگی تأثیر آن بر سایر پولها است – و بالعکس. Hasu در گفتگو با OKEx Insights اظهار داشت که “یک حلقه بازخورد بین بیت کوین و سایر سیستم های پول در بازار وجود دارد” ، خاطرنشان کرد:

“بیت کوین در یک بازار وجود دارد و وجود رقبا می تواند توسعه را به یک جهت یا جهت دیگر هدایت کند. بستگی دارد که مردم درمورد پولشان چه ارزشی قائل شوند. پول های دیگر در بازار با بیت کوین وجود دارد که بر جهت آنها تأثیر می گذارد. ”

به گفته هاسو ، ممکن است این بیت کوین ها نباشند که بیشترین سود را از وجود ارز رمزپایه می برند. در عوض ، کسانی که حتی با BTC تعامل ندارند ممکن است کسانی باشند که از حضور آن سود می برند. هاسو توضیح داد:

“یک تز من این است که بیشترین سود حاصل از بیت کوین در این دنیا به دارندگان بیت کوین تعلق نمی گیرد بلکه به دارندگان غیر بیت کوین تعلق نمی گیرد – زیرا فقط با موجودیت ، بیت کوین سایر سیستم ها را مجبور به بهتر شدن می کند. این مورد در مورد CBDC ها نیز صدق می کند. CBDC در جهانی ایجاد شده است که در آن مردم می توانند از بیت کوین به عنوان گزینه دیگر استفاده کنند ، باید رقابت بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال ، باید تضمین های حریم خصوصی بهتری را برای کاربران ارائه دهد. ”

هاسو به OKEx Insights گفت كه بیت کوین باعث شده است كه مردم بطور كلی از چارچوبهایی كه یك ارز می تواند آگاه شوند بیشتر آگاه شوند. قبل از ارزهای رمزپایه ، افراد درمورد مواردی مانند حریم خصوصی ، قابل پیش بینی بودن ، هزینه و سرعت معامله در رابطه با ارز فیات مورد استفاده خود زیاد فکر نمی کردند. Hasu قبل از نتیجه گیری توضیح داد: “بیت کوین مانند بررسی طراحی و مدیریت CBDC عمل می کند.”

“شما می توانید بگویید که بیت کوین باعث شده است که مردم پول بیشتری در مورد پول داشته باشند.”

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me