banner
banner

“ارزهای دیجیتال بانک مرکزی” (CBDC) چیست؟

اصطلاح “ارزهای دیجیتال بانک مرکزی” (CBDC) به ارزهای رمزپایه صادر شده از بانک های مرکزی اطلاق می شود. این نسخه های مجازی همتایان فیات خود از فناوری بلاکچین استفاده می کنند تا صادرکنندگان ارز جهان را با بهره وری ، کنترل و امنیت بیشتر فراهم کنند. در نتیجه ، بیشتر کشورها بیش از هر زمان دیگری قصد دارند نوعی CBDC را در سالهای آینده وارد بازارهای خود کنند.

CBDC ابزارهای مبتنی بر بلاکچین هستند که شکاف بین ارزهای رمزپایه سنتی مانند بیت کوین و ارز فیات روزمره شما را پر می کنند. نکته مهم ، بسیاری از تحلیلگران وجود دارند که معتقدند CBDC ها گام اساسی در سفر به مقیاس کامل تصویب ارزهای رمزپایه هستند. به همین ترتیب ، این صندوق های ترکیبی اطمینان را به افراد علاقه مند به تصویب ارزهای رمزپایه ارائه می دهند اما نگران عدم اقدامات ایمنی در بازار هستند.

نکته مهم ، بانک های زیادی در حال حاضر سیستم های نگهداری و معامله با ارزهای رمزپایه مانند CBDC را ایجاد می کنند. همانطور که بانک های بیشتری احتمال ادغام CBDC را جستجو می کنند ، فشار زیادی برای توسعه زیرساخت های ارز رمزنگاری وجود دارد. یک روز ، این سیستم ها ممکن است رمزنگاری های غیر بانکی را اداره کنند. این سیستم ها هستند که ممکن است یکپارچه سازی یک روزه همه ارزهای رمزپایه را برای اقتصاد امکان پذیر کند.

چه چیزی CBDC ها را ایجاد می کند?

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برخی از جنبه های مهم را با ارزهای رمزپایه سنتی مانند بیت کوین و اتریوم دارند. برای اولین بار ، آنها از فناوری بلاکچین برای تسهیل معاملات سریع و نظارت بر فعالیت بازار استفاده می کنند. در نتیجه ، عملکرد CBDC بسیار شبیه ارزهای رمزپایه معمولی شما است.

CBDC هرم از طریق Biz

CBDC هرم از طریق Biz

CBDC شفافیت بیشتری در اختیار بانک ها قرار می دهد. این شفافیت بیشتر ، امنیت و نظارت بیشتر را در بانکداران فراهم می کند. علاوه بر این ، ماهیت همتا به فناوری blockchain هزینه ها و زمان معاملات را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. هنگام بحث درباره عملکردهایی مانند توانایی لغو ، حذف ، ویرایش یا جلوگیری از معاملات خاص ، بین CBDC ها و ارزهای رمزپایه تفاوت وجود دارد.

اجزای اصلی CBDC ها

هر پروژه CBDC در حال اجرا برخی از جنبه های مشترک را با همتایان خود به اشتراک می گذارد. برای اولین بار ، این ارزهای دیجیتال همیشه از یک سازمان متمرکز صادر می شوند. به همین ترتیب ، معاملات آنها تغییرناپذیر نیستند و بسته به نیازهای بانک مرکزی قابل حذف ، تغییر یا استرداد هستند. علاوه بر این ، تمام CBDC هایی که قرار است در آینده قابل پیش بینی وارد بازار شوند ، مکمل نوعی ارز فیات هستند.

نکته مهم ، CBDC به عنوان ابزاری برای بهبود ارز فیات سنتی منظور شده است. آنها تجربه کاربر یکپارچه تری را فراهم می کنند بدون اینکه از همتایان فیات خود کم کنند. این استراتژی کاملاً در تضاد با بسیاری از ارزهای غیرمتمرکز است که درصدد براندازی هژمونی فیات فعلی هستند.

قابلیت پیگیری

CBDC به بانک های مرکزی و تنظیم کننده ها امکان ردیابی و ردیابی هر معامله را در زمان واقعی می دهد. نکته مهم ، بانکداران مرکزی معتقدند که این فناوری می تواند به حذف پولشویی کمک کند. از آنجا که CBDC توانایی تأیید یا انکار هرگونه معامله را به بانکداران مرکزی ارائه می دهد ، استفاده از آنها در خریدهای غیرقانونی بسیار دشوار است

صرفه جویی در هزینه

اکثر مردم هرگز به مبلغ هنگفتی که برای ایجاد پول کاغذی بیشتر می پردازد فکر نمی کنند. جای تعجب نیست که چاپ پول گران است. در واقع ، در سال 2019 ، خزانه داری آمریکا بیش از یک میلیارد دلار هزینه چاپ هزینه کرد. بعلاوه ، علی رغم ورود ارز کاغذی بیشتر به بازار ، معاملات ارز کاغذی در سطح جهانی همچنان رو به کاهش است. در نتیجه ، این دلیل بیشتری برای کاهش چاپ باعث می شود بانکداران مرکزی.

سرعت صدور

همراه با پس انداز هنگفتی که بانک مرکزی از طریق حذف وجوه چاپ به دست می آورد ، دولت ها می توانند از استقرار سریعتر ارز از طریق CBDC بهره مند شوند. بسیاری از بانکداران مرکزی معتقدند توانایی کنترل عرضه پولی به دلخواه در زمان عدم اطمینان اقتصادی بسیار مهم است. به عنوان مثال ، CBDC می توانست با شروع صدور تریلیون دلار کمک اقتصادی در آخرین بسته امدادرسانی به ویروس کرونا ، جایگزینی خردمندانه برای ایالات متحده باشد. جالب اینجاست که این ایده در ویروس کرونا آغاز شد کمک قبض ، اما به دلیل نگرانی های فن آوری و کمبود زیرساخت از زبان نهایی حذف شد.

انعطاف پذیری بیشتر

بانک ها از طریق CBDC انعطاف پذیری زیادی در بازار پیدا می کنند. بانک ها می توانند کلیه ارزها را در دفتر ثبت ، تخریب ، انتقال و نگهداری کنند. به این ترتیب ، بانک های مرکزی می توانند استراتژی های مالی خود را در زمان واقعی تنظیم کنند. این ارزها توانایی انجام استراتژی هایی مانند کاهش کمی موثرتر را به بانک ها ارائه می دهند.

موضوعات CBDC برای رسیدگی

از آنجا که بانکهای بیشتری به صدور CBDC ابراز علاقه می کنند ، س moreالات بیشتری از نهادهای نظارتی ، قانونگذاران و کاربران بوجود می آید. یکی از اصلی ترین موضوعاتی که این محصولات جدید مالی با آن روبرو هستند ماهیت نامشهود آنهاست. مردم با محصولی که می توانند در دست داشته و احساس کنند راحت هستند. با CBDC نمی توانید هیچ یک از این کارها را انجام دهید. در نتیجه ، CBDCs شهروندان را ملزم می کند که تغییرات اساسی را به جلو انجام دهند. در اینجا بزرگترین مواردی است که در حال حاضر پذیرش عمده CBDC با آن روبرو است.

فرزندخواندگی عجولانه

یکی از مهمترین نگرانیهای CBDC این نگرانی است که تصویب آنها خیلی زود اتفاق بیفتد. این ابزارهای مالی منحصر به فرد برای تبدیل شدن به گزینه ای قانونی برای وضع موجود به زیرساخت ها و قوانین نیاز دارند. اگر شرایطی پیش بیاید که مردم به سرعت مدل ارزی فیات را کنار بگذارند ، می تواند در حین توسعه ارز دیجیتال برای پر کردن خلاoid شکاف ایجاد کند.

سیستم بانکی

نحوه عملکرد سیستم بانکی در حال حاضر ، بانکهای کوچکتر با مشتری ارتباط برقرار می کنند و سپس ، بانکهای مرکزی با این بانکها تعامل دارند. صدور CBDC این استراتژی را متوقف می کند. CBDC به مشتریان بانک اجازه می دهد تا مستقیماً با بانک مرکزی حساب باز کنند. در واقع ، تحلیلگران مانوری را پیش بینی می كنند كه برای این كار به میلیون ها حساب جدید نیاز دارد كه مستقیماً توسط بانك های مرکزی میزبانی شوند.

سوالات بانک مرکزی

یکی دیگر از نگرانی های مهم در مورد هر گونه ارتقا CBDC ، تأثیر آن بر ساختار بانکی فعلی است. در حال حاضر ، بانک محلی شما هزینه هایی را برای میزبانی و محافظت از زیرساخت های بانکی شما از شما می گیرد. اگر مشتریان بخواهند مستقیماً با بانک های مرکزی کار کنند ، اجرای یک استراتژی جدید برای کارمزد در سراسر بازار نیاز دارد.

تقویت رمزنگاری

یکی از مهمترین ترسهای موجود در مورد CBDC ماهیت بلاکچین آنهاست. بسیاری از بانکداران مرکزی بر این باورند که انتشار CBDC می تواند تأثیر منفی در نوع نگاه مردم به بانک ها داشته باشد. برخی از بانکداران فکر می کنند که این پیام اشتباه به دارندگان حساب ارسال می کند زیرا این امر باعث قانونی شدن ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز مانند بیت کوین می شود. این دارایی های دیجیتال به جای تکمیل قابلیت های آن ، جایگزین سیستم بانکداری مرکزی هستند.

معاملات بین المللی

برخلاف ارزهای رمزنگاری شده سنتی ، CBDC س questionsالاتی در رابطه با استفاده از آنها به عنوان مکانیزم پرداخت فرامرزی دارد. در حال حاضر ، هیچ نرخ استاندارد یا ارز برای این صندوق های مبتنی بر بلاکچین وجود ندارد. به همین ترتیب ، بانک های مرکزی مطمئن نیستند که نرخ تبدیل بین المللی در CBDC چگونه اعمال می شود.

CBDC ها در سطح جهانی

با توجه به مزایای بسیار زیاد ناشی از پذیرش CBDC ، جای تعجب نیست که در حال حاضر چندین کشور دارای نوعی تحقیق CBDC هستند. آ 2018 این مطالعه نشان داد که حدود 70٪ از بانکهای مرکزی به این ارزهای رمزپایه متمرکز علاقه مند هستند. امروزه ، این برنامه ها از نظر تحقیق و توسعه در CBDC ها پیشگام هستند.

در یک 2019 مصاحبه, رئیس بانک فدرال فیلادلفیا ، پاتریک هارکر ، درباره اجتناب ناپذیری ارزهای رمزپایه منتشر شده از بانک مرکزی صحبت کرد. وی توضیح داد که مزایایی که فناوری به این بخش وارد می کند بسیار بزرگ است و نمی توان آنها را نادیده گرفت. امروز ، اظهارات او صادقانه تر از همیشه است. در اینجا برخی از برنامه های CBDC بین المللی در حال انجام است:

چین

مقامات چینی در حال حاضر در بزرگترین و مسلما مهمترین پروژه CBDC درگیر شده اند. در این سال ، چین آزمایش شبکه CBDC خود را با عنوان پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DCEP) آغاز کرد. در اینجا ، این کشور قصد دارد “یوان دیجیتال” را در مورد بزرگترین جمعیت جهان و سریعترین رشد در جهان آزمایش کند.

نکته مهم ، مقامات چینی پس از ایجاد نگرانی در پی احتمال راه اندازی Libra در فیس بوک ، تصمیم گرفتند که یکی از تحرکات اولیه CBDC ها شود. در گذشته ، مقامات چینی نسبت به کاربران ارزهای رمزپایه برخورد تندی داشته اند. در سال 2017 ، این کشور مبادلات خود را بسته و تجارت رمزنگاری را غیرقانونی اعلام کرد. از آن زمان ، نهادهای نظارتی همچنان به جستجوی راه هایی برای استفاده از فناوری بلاکچین پرداختند که هیچ گونه کنترلی در اختیار مردم قرار نگرفت.

اروگوئه

یک مطالعه اولیه CBDC دیگر از کشور آمریکای جنوبی ، اروگوئه انجام شد. در سال 2017 ، مقامات اروگوئه ای یک برنامه آزمایشی را برای آزمایش “پزوی الکترونیکی” آغاز کردند. نکته مهم ، این برنامه در سال 2018 با موفقیت به پایان رسید. قابل توجه ، صندوق بین المللی پول ستایش شده استراتژی اوراگوئه به عنوان آینده نگرانه در آن زمان.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی

در سال 2019 ، به ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه برای ایجاد CBDC با عنوان “ابر.”این پروژه با شور و شوق روبرو شد زیرا هر دو کشور نفوذ قابل توجهی در منطقه دارند. امروز ، اابر آزمایشات خود را ادامه می دهد و می تواند قبل از پایان سال 2020 شاهد انتشار عمومی باشد.

ABER ارسال پیام

ABER ارسال پیام

بوقلمون

جالب اینجاست که ترکیه به یک دلیل دیگر به CBDC مراجعه کرده است. مقررات نظارتی این کشور بر این باورند که CBDC ها می توانند به بانک مرکزی این کشور کمک کنند تا تورم را بهتر کنترل کند. “Libra Digital” در هنگام مقابله با این نگرانی ها ، گزینه ها و انعطاف پذیری بیشتری به ترکیه می دهد.

روسیه

بانک مرکزی روسیه پس از تأسیس آن توسط ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور در اکتبر 2017 ، توسعه روبل رمزنگاری را آغاز کرد. جزئیات روبل رمزنگاری نشان داد که CBDC قابل استخراج نیست اما معاملات آن رمزگذاری شده است. در آن زمان ، بسیاری این تصمیم را وسیله ای برای روسیه دانستند تا از بسیاری از تحریم های تحمیلی ایالات متحده که این کشور در حال حاضر با آن روبرو است ، جلوگیری کند.

CBDCs – آینده اینجاست

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) همچنان در سرتاسر جهان خبرساز هستند. با افزایش توسعه CBDC ، موارد استفاده از آن نیز افزایش می یابد. هر هفته ، بیشتر بانک های مرکزی به دنبال این ارزهای برتر از نظر فنی به عنوان راهی برای بهبود سیستم های تجاری فعلی خود هستند. در حال حاضر ، هر بانکی که در توسعه CBDC شرکت نداشته باشند ، با یک واقعیت سخت روبرو هستند زیرا بازار از همه جنبه ها دیجیتال می شود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me