banner
banner

چشم انداز جهانی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

غذاهای کلیدی

  • 80٪ از بانک های مرکزی جهانی بررسی شده در سطح مشخصی از توسعه CBDC مشغول بودند ، با توجه به BIS 10٪ CBDC را در سه سال آینده راه اندازی می کنند..
  • بانک مرکزی هلند 45 صفحه را منتشر کرد گزارش گفت که آنها می خواهند “نقش اصلی” با یورو دیجیتال.
  • ایالات متحده آمریکا تغذیه شده با مطالعه پتانسیل راه اندازی ارز دیجیتال خود ، رویکرد فعالانه تری را در پیش گرفته است.

زودتر از آنچه فکر می کنید

دوران صرف ارز دیجیتال به جای کاغذ ممکن است زودتر از آنچه فکر می کردیم فرا برسد. آ مطالعه از بانک تسویه حساب های بین المللی نشان می دهد که 80٪ از بانک های مرکزی جهانی به طور فعال در سال 2019 به CBDC نگاه می کنند ، که 10٪ بیشتر از YoY است. 30 درصد از 66 کشور مورد بررسی گفتند که در حال حاضر برنامه هایی برای انتشار نوعی ارز دیجیتال دارند. همچنین ، 20٪ از آنها گفتند که احتمالاً CBDC خود را تا سال 2026 برای عموم منتشر می کنند.

اگرچه ممکن است درصد قابل توجهی به نظر نرسد ، این در حال حاضر یک پنجم جمعیت جهان را پوشش می دهد ، و ممکن است در آینده قابل پیش بینی به CBDC دسترسی داشته باشند.

BIS بر این باور بود که حتی اگر CBDC متمرکز باشد ، اما همچنان پتانسیل برجسته تری برای گسترش جهانی در مقایسه با ارز رمزپایه و پایدار بیت کوین دارد.

مسابقه جهانی CBDC

کشورهای جهان سرعت خود را در توسعه CBDC امسال تسریع کرده اند. در 23 ژانویه ، مجمع جهانی اقتصاد اولین بار چارچوب جامع CBDC آن برای جهان ، شامل خرده فروشی ، عمده فروشی ، CBDC مرزی و گزینه های دیگر در پول خصوصی مانند "CBDC ترکیبی." هدف این طرح این است که به عنوان یک چراغ راهنما عمل کند و اطلاعات “جامع و آگاه از خطر” را به سیاستگذاران ارائه می دهد تا به آنها در تصمیم گیری در مورد صدور CBDC کمک کند..

همین هفته ، بانک مرکزی هلند فاش شد موضع مثبت آن در مورد راه اندازی CBDC. آنها معتقدند که شهروندان هلندی از این پروژه منافع فوق العاده ای کسب خواهند کرد. DNB همچنین گفت که آنها آماده هستند تا نقش مهمی را در هنگام صدور CBDC ایفا کنند.

همچنین لازم به ذکر است که برخی از کشورها برای توسعه CBDC همکاری کرده اند. در 21 ژانویه سال 2020 ، BIS ، در کنار بانک های مرکزی ، از جمله BoC ، BoE ، BoJ ، ECB ، Riksbank و SNB ، اعلامیه مشترک, گفت: آنها گروهی از بانك مركزی را تشكیل می دهند تا سناریوهای كاربرد برای CBDC را بررسی كنند. این بلوک قصد دارد CBDC متناسب با نیازهای اقتصادی آنها طراحی کند ، گرچه از نظر عملکردی و فنی پیشرفته است اما برای استفاده مرزی نیز موجود است. این گروه با هیئت ثبات مالی و کمیته پرداخت ها و زیرساخت های بازار برای شروع تبلیغات CBDC طبقه بندی شده همکاری خواهد کرد.

Riksbank نیز فاش شد پروژه e-Krona آن در حال انجام است و اکنون در مرحله آزمایش است. انتظار می رود این ارزیابی تا فوریه 2021 به پایان برسد. گزارش شده است که این آزمون شامل کیف پول الکترونیکی کرون الکترونیکی با عملکردهایی مانند پرداخت ، واریز و برداشت است. به عنوان کشوری با 80٪ سوئد مدتهاست به مسابقه تبدیل شدن به اولین جامعه تقریبا بدون نقد در جهان از یک کارت استفاده می کند.

البته ، چین در فضای CBDC یکی از بازیگران برجسته بوده است. در نشریه قبلی ما <پنج واقعیتی که باید درباره DCEP بدانید>, ما اشاره کردیم که چین ممکن است به زودی اولین کشور در جهان باشد که CBDC خود را راه اندازی می کند. بیماری همه گیر COVID ممکن است یکی از دلایل افزایش تلاش چین در حوزه ارز دیجیتال باشد.

با توجه به اقدام چین ، به نظر می رسد ایالات متحده رویکرد فعالانه تری را در این زمینه آغاز کرده است. اگرچه بانک فدرال بخاطر حمایت از Libra مورد حمایت فیس بوک شهرت یافته است ، اخیراً Brainard فدرال رزرو گفت, که بانک فدرال “در حال انجام تحقیقات و آزمایش های مربوط به فناوری های دفتر توزیع شده و مورد استفاده بالقوه آنها برای ارزهای دیجیتال ، از جمله پتانسیل CBDC است.”

این تغییر موضع ، پاسخ ایالات متحده به انتقاد در چند ماه گذشته برای اقدام کند در توسعه CBDC تلقی می شود.

ژاپن نیز به سرعت در حال پیشرفت است. کشور اعلام کرد که ین دیجیتال خود را در "دو تا سه" سال ها. نهادهای نظارتی ژاپن ، از جمله وزارت دارایی ، آژانس خدمات مالی و BoJ همکاری مشترکی را در زمینه تحقیق در مورد ترویج CBDC آغاز کرده اند.

……

در حالی که مسابقه ارز دیجیتال قبلاً هرگز اینگونه گرم نبوده است ، برخی از کشورها هنوز به ارز دیجیتال مورد حمایت دولت نه می گویند. با این حال ، با توجه به افزایش مداوم کشورهایی که این مفهوم را پذیرفته اند ، دوره CBDC ممکن است زودتر از آنچه انتظار داشتیم فرا برسد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me