banner
banner

هزینه های بالای گاز مانع توانایی Ethereum برای پشتیبانی از رشد DeFi می شود

OKEx Insights ‘DeFi Digest یک بررسی هفتگی از دنیای مالی غیرمتمرکز است.

عکس فوری بازار DeFi

با وجود اصلاح ، بازار مالی غیرمتمرکز همچنان حرکت مثبت خود را در این هفته ادامه داد زیرا ارزش کل قفل شده در محصولات DeFi از 8.8 میلیارد دلار به 9.4 میلیارد دلار افزایش یافت.

پس از انتشار رمز حكمراني UNI ، Uniswap با قفل شدن بيشترين ارزش USD ، جايگاه اوليه در فضاي DeFi را بدست آورد. صرافی غیرمتمرکز همچنین به درصد تسلط در بازار 18.7٪ دست یافته است – اگرچه DEXs 5٪ کاهش در متوسط ​​حجم معاملات هفتگی را تجربه کرده اند.

در حوزه تولید محصول ، Uniswap با 1.4 میلیارد دلار قفل شده بزرگترین ذخیره نقدینگی نیز بود. از نظر وام غیرمتمرکز ، کل حجم وام به 2.1 میلیارد دلار رسیده است – 26 درصد افزایش هفتگی.

معیارهای کلیدی در جهان DeFi در این هفته به حرکت مثبت خود ادامه دادند. منابع: نبض DeFi و دبانک

UniLogin خاموش می شود

UniLogin ، ارائه دهنده راه حلهای پردازشی Ethereum, اعلام کرد خاموش شدن آن در 18 سپتامبر ، با استناد به هزینه های بالای گاز در شبکه Ethereum. به گفته بنیانگذار آن ، الکس ون دو ساند ، هزینه های مناسب گاز برای بقای پروژه بسیار مهم است.

استقرار کیف پول چند سیگ جدید برای کاربران ، ثبت نام خدمات Ethereum Name Service و استفاده از رله UniLogin برای افزودن تراکنش های DAI ، همه به یک معامله جدید نیاز دارند که کاربران را مجبور به پرداخت هزینه بنزین می کند – چیزی که پس از افزایش بسیار گران شده است از DeFi. وان دی ساند افزود که هزینه حمل و نقل کاربران جدید بیش از 130 دلار برای هر کاربر است که هزینه ای معادل راه اندازی کیف پول سخت افزاری جدید برای هر کاربر دارد..

تب DeFi منجر به هزینه های بالای گاز شد

هزینه بنزین در شبکه Ethereum قیمت مورد نیاز برای انجام معامله یا اجرای یک قرارداد هوشمند در بلاکچین است. هزینه بنزین معمولاً در gwei اندازه گیری می شود ، که برابر است 0.000000001 اتر (ETH).

به دنبال هجوم طلا به استخراج نقدینگی ، هزینه های بالای گاز در شبکه Ethereum به طور گسترده ای در جامعه رمزنگاری ها مورد بحث قرار گرفته است. کامپاند ، یک پروتکل الگوریتمی بازار پول در Ethereum ، رمز حاکمیت خود ، COMP را در اواسط ماه ژوئن منتشر کرد – که نشان دهنده آغاز شور استخراج نقدینگی در حوزه DeFi است.

انتشار COMP منجر به تقاضای زیادی برای پروژه های تولید محصول شد که باعث افزایش تعداد معاملات انجام شده در بلاک چین Ethereum شد. این امر منجر به ازدحام شبکه Ethereum شده و شرکت کنندگان برای اجرای معاملات خود هزینه های بالاتری از گاز را پرداخت می کنند. در نتیجه ، استخراج نقدینگی توکن های DeFi منجر به افزایش مداوم هزینه های روزانه گاز طی سه ماه گذشته شد. گاز مصرفی روزانه در اوایل سپتامبر به بالاترین میزان خود یعنی 80.18 میلیارد رسیده است.

کل گاز مصرفی در روز در شبکه Ethereum پس از راه اندازی توکن کنترل خود ، به طور پیوسته افزایش یافت. منبع: Etherscan.io ، OKEx Insights

مقدار اضافی گاز مصرفی در شبکه اتریوم نیز با افزایش متوسط ​​هزینه گاز مصرفی همزمان شد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود ، افزایش قیمت متوسط ​​گاز در چهار مکان با راه اندازی توکن های جدید DeFi برای استخراج نقدینگی ایجاد شده است. به عنوان مثال ، در اواسط ماه ژوئن ، هنگام راه اندازی COMP ، متوسط ​​قیمت گاز به 709 گیگاوات رسید. سایر لیست های قابل توجه توکن های DeFi – مانند YAM در اواسط ماه آگوست ، SUSHI در اوایل سپتامبر و UNI هفته گذشته – همچنین منجر به ازدحام در شبکه Ethereum و افزایش قابل توجه متوسط ​​قیمت گاز مصرف شده.

قیمت متوسط ​​گاز در شبکه Ethereum در کنار انتشار توکن های استخراج نقدینگی جدید افزایش یافت. منبع: Etherscan.io ، OKEx Insights

همچنین کاربران برتر با بیشترین میزان مصرف اتر نشان دادند که DeFi بر فعالیت در شبکه Ethereum غالب است. Uniswap v2 30٪ از کل Ether صرف شده در 30 روز گذشته و پس از آن Tether 24٪ را تشکیل می دهد..

گاز در درجه اول توسط پروژه های مرتبط با DeFi مصرف می شود. منبع: Ethgasstation.info

هزینه بالای گاز باعث می شود اتریوم پایدار نباشد

محبوبیت استخراج نقدینگی به هزینه پروژه های Ethereum انجام می شود که هیچ ارتباطی با DeFi ندارند.

طبق Van de Sande از UniLogin ، بازیکنان اصلی DeFi قیمت های دیگر استفاده از بلاکچین Ethereum – مانند بازی ها ، نشانه های غیرقابل استفاده و سازمان های خودمختار غیرمتمرکز را تعیین می کنند. این را می توان در حجم معاملات روزانه شبکه Ethereum طی ماه گذشته مشاهده کرد که تحت سلطه پروتکل های DeFi و مبادلات غیرمتمرکز است..

حجم معاملات روزانه شبکه Ethereum برای 30 روز گذشته. منبع: Dapp.com

آیا راه حل های مقیاس پذیری لایه اتریوم 2 می توانند راه حلی برای حل این مشکل باشند?

عدم مقیاس پذیری در شبکه Ethereum به دنبال افزایش ناگهانی هزینه های گاز ناشی از DeFi بار دیگر آشکار شده است. این مسئله همچنین این نگرانی را ایجاد می کند که آیا Ethereum بستر مناسبی برای پشتیبانی از اکوسیستم DeFi است که همیشه در حال رشد است. ویتالیک بوترین ، بنیانگذار Ethereum, استرس که راه حل برای هزینه های بالای گاز از طریق راه حل های لایه دوم وجود دارد. در حالی که باترین ادعا کرد که برنامه هایی با راه حل های مقیاس پذیری لایه دوم می توانند پرداخت های ساده را با 2500 تراکنش در ثانیه انجام دهند ، اما پذیرش این برنامه ها محدود است و او از جامعه خواست که از آنها استفاده کنند.

برای کاهش بار هزینه گاز در شبکه Ethereum ، برخی از پروتکل های برجسته DeFi در حال آزمایش راه حل های لایه 2 هستند. به عنوان مثال ، پروتکل دارایی مصنوعی زنجیره ای Synthetix منتشر شد محلول لایه دوم آن, "فومالهاوت," در تاریخ 24 سپتامبر. Synthetix یک آزمایش آزمایشی برای آزمایش SNX در Optimistic Ethereum راه اندازی کرد ، که ترکیبی از استفاده از ماشین های مجازی Optimistic و راه حل لایه 2 ، Optimistic Rollup است. انتشار آزمایشی با هدف کاهش هزینه های گاز برای استیکرهای کوچک SNX است. به همین ترتیب ، پروتکل وام غیرمتمرکز Aave اعلام کرد در ماه اوت قصد دارد برای هرگونه پرداخت درگیر در معاملات توکن ERC-20 هزینه های بنزین را با aotens اختصاصی خود جایگزین کند.

در حالی که راه حل های مقیاس پذیری لایه 2 یک نگاه اجمالی به امید شبکه متراکم Ethereum ایجاد می کند ، ایلیا ابوگوف ، تحلیلگر ارشد DappRadar ، هشدار داد که تیم های پروژه DeFi در صورت تداوم هزینه های بالای بنزین ، از Ethereum به سایر شبکه های زنجیره ای منتقل می شوند. او به OKEx Insights گفت:

"تیم های پروژه برای جذب کاربران و توسعه دهندگان برای کاهش هزینه های بنزین خود با یکدیگر رقابت می کنند. به غیر از Ethereum ، بلاکچین های دیگر مانند IOST و NEO ابتکارات DeFi خود را به راه انداخته اند. اگر Ethereum Layer-2 راه حل های مقیاس گذاری پتانسیل زیادی برای کاهش هزینه های بنزین برای کاربران ایجاد می کند ، اگر Ethereum 2.0 نتواند به طور موثر مشکل هزینه های بالای گاز را حل کند ، کاربران و تیم های پروژه ممکن است نقدینگی خود را از Ethereum به سایر بلاک چین ها منتقل کنند.."

آماده ورود به DeFi هستید؟ با OKEx Earn استخراج نقدینگی را به روش آسان شروع کنید.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me