banner
banner

Bitcoin on Ethereum: آیا رمزگذاری BTC شما ارزش خطرات را دارد؟

OKEx Insights غرق در اشتهای نوظهور BTC توکن شده و همچنین خطرات ذاتی می شود.

یکی از سریعترین رشد در صنعت ارزهای رمزنگاری در سال جاری ، توکن BTC است. سرمایه گذاران به طور فزاینده ای در استفاده از میلیاردها دلار از نقدینگی بی رقیب BTC در بلاک چین های مختلف ارزش پیدا می کنند. راه حل هایی مانند Wrapped Bitcoin (WBTC) ، renBTC ، sBTC ، tBTC و سایر موارد به دارندگان این امکان را می دهد که در معرض قیمت دارایی دیجیتال غالب قرار بگیرند در حالی که از زمان معاملات سریعتر و پتانسیل تولید منفعل مالی غیرمتمرکز بهره مند می شوند.

خانه توسعه یافته ترین اکوسیستم DeFi ، Ethereum به بلاک چین انتخابی هم برای پروژه های توکن سازی شده BTC و هم برای کاربران آنها تبدیل شده است. در ابتدای سال 2020 ، حدود 1110 رمز BTC در شبکه وجود داشت. امروز ، Ethereum میزبان این است نزدیک به 153000 نشانه های ERC-20 به نمایندگی از BTC. ارزش ترکیبی آنها ، با قیمت های فعلی BTC ، بیش از 2.3 میلیارد دلار است.   

عامل اصلی این رشد ، انفجار علاقه به DeFi است. در این سال ارزش کل قفل شده در پروتکل های مالی غیرمتمرکز به طرز چشمگیری گسترش یافته است. TVL در DeFi پس از بهبود از سقوط صنعت در ماه مارس ، برای دومین بار در اواخر ماه مه از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد. در تاریخ 26 اکتبر ، این رقم ثابت بود تقریباً 12.5 میلیارد دلار.

توزیع بیت کوین توکن شدهتوزیع بیت کوین رمزگذاری شده در برترین پروژه های DeFi قفل شده است. منبع: Catallact

در این مقاله ، OKEx Insights با توضیح دقیق اینکه BTC رمزگذاری شده چیست و با بررسی دلایلی که کاربر ممکن است بخواهد مقدار BTC خود را به بلاکچین دیگر بیاورد ، رشد BTC را در بلاک چین Ethereum در نظر می گیرد. در مرحله بعد ، ما به برخی از بزرگترین پروژه هایی که در حال ایجاد BTC و معاملات بین آنها هستند نگاه می کنیم. در پایان ، ما با بحث در مورد ریسک عمومی مرتبط با رمزگذاری BTC و ادغام آن با برنامه های مالی غیرمتمرکز نتیجه گیری می کنیم.

بیت کوین توکن شده چیست?

به تعبیر صنعت ارز رمزنگاری شده ، الف "سکه" به یک ارز دیجیتال اشاره دارد که بومی یک بلاکچین است. BTC بومی شبکه بیت کوین است. Ether (ETH) بومی شبکه Ethereum است.

در همین حال ، الف "نشانه" ارز رمزنگاری شده ای است که بومی شبکه بلاکچینی نیست که در آن فعالیت می کند. به عنوان مثال شبکه Ethereum میزبان بسیاری از رمزها است. از جمله این می توان به توکن COMPound ، رمز Uniswap UNI و حتی رمز OKEx OKB اشاره کرد.

"توکن سازی" به روند بازنمایی دارایی غیر بومی زنجیره بلوکی خاص در بلاکچین گفته شده به عنوان رمز اشاره دارد. دارایی هایی مانند ارزهای فیات ، فلزات گرانبها و حتی آثار هنری همه در شبکه های مختلف بلاک چین رمزگذاری شده اند. بنابراین ، همچنین ، BTC دارد.

به طور کلی ، روند توکن سازی متضمن نگهدارنده ای است که دارایی غیربومی را نگه داشته و تعداد مورد نیاز رمزها را در بلاکچین مربوطه ضرب می کند. تصور می شود که هر نشانه ای از یک دارایی حداقل با همان ارزش دارایی مذکور پشتیبانی می شود. بنابراین ، کاربران می توانند با سوزاندن دارایی رمزگذاری شده را برای دارایی واقعی که نشان می دهد ، استفاده کنند. با پشتوانه حداقل نسبت 1: 1 ، ارزش هر رمز حداقل برابر با ارزش بازار فعلی دارایی واقعی باقی می ماند.

پروتکل های ارائه دهنده خدمات رمزگذاری BTC معمولاً BTC یا وثیقه های دیگر را با متولی متولی ، ماشین مجازی یا قرارداد هوشمند در اختیار دارند. ماهیت متولی به خودی خود فرایندی را که در آن توکن های جدید با پشتیبانی BTC ساخته می شود حکم می کند. راه حل های مختلف همچنین خطرات خاص خود و همچنین مزایا و معایب را در اختیار کاربران قرار می دهد.

به محض ضبط ، دارندگان می توانند از BTC رمزگذاری شده خود برای تعامل با پروتکل های مختلف DeFi استفاده کنند. آنها همچنین می توانند آنها را در بازارهای ثانویه تجارت کنند – ارائه یک روش اضافی برای قرار گرفتن در معرض قیمت BTC برای افرادی که قبلاً آن را ندارند. 

چرا بیت کوین را رمزگذاری می کنیم?

BTC تا حد زیادی ثابت ترین ارز دیجیتال است. تقریباً 12 سال پس از تأسیس ، تقریباً با تمام معیارها صنعت را رهبری می کند. ارزش بازار آن 240 میلیارد دلار است بیش از 60٪ از کل بازار ارزهای رمزنگاری شده. در همین حال ، هش راش شبکه ، اندازه گیری امنیت کلی آن است, همچنان کوتوله می شود ارزهای دیجیتال دیگر.

سوابق تاریخی بیت کوین ، مدل امنیتی قوی و ارزش بازار نسبتاً بزرگ آن ، همگی BTC را برای بسیاری از سرمایه گذاران به یک نسبتاً پایدار تبدیل کرده است. علاوه بر این ، عملکرد ساده شبکه خطرات فنی پیش رو را کاهش می دهد. این عوامل ، همراه با محدودیت تأمین کننده 21 میلیون BTC ، آن را به قوی ترین گزینه برای ذخیره ارزش در صنعت ارزهای رمزپایه امروزی تبدیل می کند. درج اخیر BTC در ترازنامه شرکت های دارای لیست عمومی مانند MicroStrategy ، Square و دیگران گواهی بر این است..

با این حال ، شبکه محدودیت های خود را دارد. معاملات در مقایسه با سایر شبکه های بلاکچین کند هستند. در حالی که 10 دقیقه زمان بلوک بیت کوین و کمبود نسبی پیچیدگی فنی در واقع امنیت کلی شبکه را تقویت می کند ، این عوامل جذابیت استفاده از BTC را برای برخی از برنامه ها مانند برنامه های DeFi که کاربران را به سمت سایر شبکه های بلاکچین می کشاند محدود می کند..

برای مبارزه با این ، برخی از توسعه دهندگان متعهد هستند آوردن قابلیت های قرارداد هوشمند به شبکه بیت کوین. با این حال ، بیشتر پروژه های وابسته به قراردادهای هوشمند طرفداران بلاک چین های دیگر هستند. با زمان معاملات سریع تر ، گزینه های متنوع تر برنامه نویسی و بزرگترین جامعه توسعه دهنده, Ethereum به شبکه ای برای کسانی که برنامه های غیرمتمرکز ایجاد می کنند تبدیل شده است. به همین ترتیب ، شبکه دارای گسترده ترین و پر جنب و جوشترین بخش DeFi است. بنابراین ، جای تعجب نیست که ببینید Ethereum از نظر تعداد توکن شده BTC نیز پشتیبانی می کند.

ایلیا Abugov ، رهبر OpenData در DappRadar ، تجمع داده های برنامه غیرمتمرکز ، به OKEx Insights گفت:

"اکوسیستم Ethereum DeFi کاربران را قادر می سازد سرمایه خود را به کار گیرند و گزینه های زیادی برای دارندگان BTC وجود ندارد که با بازده موجود در DeFi رقابت کنند."

توسعه دهندگان پشت پروژه های BTC رمزنگاری شده ، نقدینگی گسترده ارز رمزنگاری شده را فرصتی برای تشویق گسترش مالی غیرمتمرکز می دانند ، بدون اینکه لزوماً برای ورود به صنعت ارزهای رمزنگاری شده به سرمایه تازه نیاز داشته باشند. بدون بهره گیری از نقدینگی BTC ، رشد بخش با اندازه سرمایه بازارهای شبکه های بسیار کوچکتر که برنامه های DeFi بر روی آنها ساخته شده است ، محدود می شود..

با ارزش تقریبی 11.5 میلیارد دلار که امروز قفل شده است ، مالیات غیرمتمرکز هنوز هم بخش کوچکی از صنعت خدمات مالی سنتی است که پیش بینی شده به بالای 26.5 تریلیون دلار برسد تا سال 2022. با توجه به اندازه و سن طغیان DeFi ، جذب نقدینگی BTC مطمئناً مشروعیت بیشتری را برای بخشهای مالی که هنوز به صنعت ارزهای رمزپایه توجه ندارند ، به بخش بیشتری می بخشد.

تعداد BTC توکن شده در Ethereum نشان می دهد که در حال حاضر تقاضای قابل توجهی برای آوردن نقدینگی BTC به سایر بلاک چین ها وجود دارد. شش ماه پیش 2700 سکه توکن در شبکه اکنون به بیش از 150،000 رسیده است.

مدیر عامل پروژه رن ، مایکل بورگس ، که رشد سریع BTC را به توسعه خود BF توجیه می کند ، به OKEx Insights گفت:

"این اولین باری است که افراد می توانند در معرض BTC قرار گیرند در حالی که به طور همزمان عملکرد جذابی در دارایی به صورت غیرمجاز کسب می کنند. این ترکیب ویژگی ها ، همراه با شور و شوق تولید محصول در تابستان ، به رشدی که دیده ایم منجر شده است."

به همین ترتیب ، کارولین رکخو ، رئیس توسعه و استراتژی تجارت در Keep Network ، استفاده از BTC در شبکه Ethereum را طبیعی می داند – به ویژه با توجه به گسترش فرصت های درآمدزایی منفعل در DeFi:

"بیت کوین همیشه “مالی غیرمتمرکز” اصلی خواهد بود. در همین زمان ، سال 2020 با رشد آن اکوسیستم ، فرصت های جدیدی برای کسب درآمد در Ethereum DeFi فراهم کرده است. منطقی است که دارندگان BTC بخواهند به روشی شرکت کنند که با ارزش ها و اولویت های آنها سازگار باشد."

Bitcoin on Ethereum: بزرگترین پروژه ها

Bitcoin پیچیده (WBTC)

Wrapped Bitcoin (WBTC) که در اوایل سال 2019 توسط پروژه های موجود Cyber ​​، Ren و BitGo راه اندازی شد ، تا کنون ثابت ترین پروژه توکن سازی BTC امروز است. در حال حاضر بیش از 123000 WBTC در Ethereum وجود دارد. از نظر فیات ، ارزش کل در زمان نوشتن این مقاله نزدیک به 1.9 میلیارد دلار است.

WBTC برای نظارت بر ذخیره سازی سکه های BTC و همچنین ضرب و سوزاندن بعدی WBTC به یک متولی متمرکز متکی است. وقتی کاربران می خواهند WBTC را ضرب کنند ، این کار را از طریق یکی از بازرگانان پروژه انجام می دهند. بازرگان درخواست را به متولی ارسال می کند ، که WBTC را مطابق با تعداد BTC بازداشت شده ضبط می کند. بازرگانان و متولیان تأیید توسط سازمان خودمختار غیرمتمرکز پروژه تأیید می شوند ، که معمولاً DAO نامیده می شود.

WBTC گرچه به وضوح یک اجرای متمرکز است ، تلاش می کند تا حد ممکن شفافیت را حفظ کند. کاربران می توانند مشاهده کنند آدرس حضانت که در آن بودجه برگزار می شود و آنها را با تعداد WBTC ضرب شده در شبکه Ethereum. با تشکر از ماهیت عمومی بلاکچین بیت کوین و Ethereum ، اثبات ذخیره کامل WBTC در گردش بسیار آسان است.

طبق وب سایت WBTC ، در حال حاضر 26 بازرگان وجود دارد. اینها شامل پروژه های اصلی DeFi مانند Maker ، Ren ، Set Protocol و Aave است. در همین حال ، 17 عضو DAO سیستم عامل وجود دارد. کسانی که با امور مالی غیرمتمرکز آشنا هستند ، نام هایی مانند Gnosis ، OmiseGO ، bZx و Kyber را که همه از اعضای DAO هستند ، تشخیص می دهند..

محافظت از BTC کاربران به عنوان تنها متولی پروژه BitGo است. اگرچه اعتماد به یک متولی ممکن است زنگ خطر را برای برخی از خوانندگان به صدا درآورد ، این شرکت یکی از برجسته ترین متولیان صنعت است. این بخش توسط بانکداری در داکوتای جنوبی تنظیم می شود و دارای یک افتخار است 100 میلیون دلار بیمه سیاست از لویدز لندن.

BitGo با وجود اعتبار خود ، هنوز شخص ثالث معتبری را نشان می دهد. برای بسیاری از افراد در صنعت ، این با اخلاق ارز رمزنگاری شده مغایرت دارد. همچنین ، تعهد مطابقت با مقررات ضد پولشویی ، مانند چک مشتری خود را ، که مستلزم افشای هویت فرد قبل از ضبط WBTC است. به همین دلایل ، پروژه های دیگر سعی کرده اند BTC را به روشی با حداقل اعتماد بیشتر به شبکه Ethereum بیاورند.

RenBTC

دومین پروژه بزرگ سازی توکن سازی BTC در Ethereum توسط ماشین مجازی Ren (RenVM) تأمین می شود. رمزهای پشتیبانی شده توسط BTC که ایجاد می کند به عنوان نشانه های renBTC شناخته می شوند. در حال حاضر بیش از 25000 renBTC یا حدود 320 میلیون دلار در Ethereum وجود دارد.

RenVM شبکه ای از ماشین آلات است که به Darknodes معروف است. ماشین مجازی با ایجاد یک آدرس سپرده یکبار BTC که کاربران باید BTC را به آن ارسال کنند ، به عنوان متولی کاربران عمل می کند. کلید خصوصی این آدرس ، حتی از گره ها کاملاً مخفی نگه داشته می شود. هنگامی که معامله تأیید شد ، RenVM تعداد مناسب renBTC را برای استفاده با برنامه های پشتیبانی شده DeFi ضبط می کند.

به عنوان یک شبکه بدون مجوز ، هرکسی می تواند RenVM Darknode را اجرا کند. با این حال ، ثبت نام نیاز دارد که اپراتورها 100000 نشانه REN را در نظر بگیرند. این اطمینان می دهد که یک کاربر نمی تواند با Darknodes که کنترل می کند شبکه را پشت سر بگذارد تا عملکرد ماشین مجازی را به نفع خود بازی کند. اپراتورهای Darknode با مشارکت صادقانه بخشی از هزینه های معاملاتی که از کسانی که از RenVM استفاده می کنند ، مشوق می گیرند.

بر خلاف WBTC ، که کاربران را ملزم به رعایت الزامات نظارتی AML و KYC می کند ، renBTC – و ماشین مجازی که آن را تأمین می کند – بر روی حریم خصوصی تمرکز دارد. این از تکنیک های رمزنگاری گوناگونی استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام فرایندها – ورودی ها ، خروجی ها و حالت – از همه شرکت کنندگان ، از جمله اپراتورهای Darknode ، مخفی نگه داشته می شوند. همانطور که در مستندات پروژه, RenVM شامل Sharing’s Secret Sharing ، zkSNARK ها و یک پروتکل محاسباتی چند حزبی امن برای دستیابی به این قابلیت متمرکز بر حریم خصوصی است..

علاوه بر اینکه گفته می شود یک روش خصوصی و اعتماد به نفس کمتری برای آوردن نقدینگی BTC به سایر بلاک چین ها است ، RenVM مزایای دیگری نیز دارد. اولاً ، قابلیت انعطاف پذیری آن به پروژه های DeFi این امکان را می دهد تا قابلیت بین بلاکچین را در برنامه های خود اضافه کنند – این باعث می شود تجربه کاربری نرم تری داشته باشید. مدیر عامل رن ، مایکل بورگس ، به OKEx Insights گفت که چگونه این امر می تواند بر رشد گسترده صنعت ارز رمزنگاری تأثیر بگذارد:

"با گسترش RenVM به سایر زنجیره های بلوکی ، کاربران قادر به تعامل با دارایی های بومی (مانند BTC) خواهند بود و نمی دانند که dApp ها در کدام یک از L1 های اساسی فعال هستند – که از نظر ما ، قابلیت همکاری را به جریان اصلی منتقل می کند و تأثیر زیادی بر تجربه کاربر اکوسیستم و تصویب بعدی."

علاوه بر این ، اینکه کاملاً مبتنی بر پروتکل باشد ، استفاده از دارایی ها با استفاده از RenVM به زمان بیشتری نیاز دارد تا اینکه تراکنش های بلاک چین های مورد استفاده در آن تأیید شود. این امر سرعت آن را بسیار سریعتر از سیستم هایی می کند که به مجوز مرکزی احتیاج دارند.

بورگس اظهار نظر کرد:

"هیچ مکانیزم دارایی پیچیده دیگری نمی تواند به این سرعت و به روشی با بازده سرمایه به اتریوم برود و از آن استفاده کند. همه انواع دیگر دارای موانع UX هستند که از این سطح سیالیت و کارایی سرمایه جلوگیری می کنند."

در حال حاضر بیش از 6 برابر نشانه WBTC نسبت به نشانه های renBTC وجود دارددر حال حاضر بیش از 6 برابر نشانه WBTC نسبت به نشانه های renBTC وجود دارد. منبع: Catallact

tBTC شبکه را حفظ کنید

WBTC و renBTC تنها تلاش برای آوردن نقدینگی BTC به گسترش بخش مالی غیرمتمرکز نیستند. در حالی که HBTC Huobi و imBTC Tokenlon هر دو به خدمات متولی متمرکز متکی هستند – شبیه به خدمات WBTC – دیگران تلاش می کنند تا نماینده BTC در Ethereum باشند به گونه ای که مناسب تر با اخلاق صنعت گسترده ارزهای رمزنگاری باشد.

از جمله tBTC توسط Keep Network است. این توکن سازی BTC از گره های امضاcol اضافی و وثیقه ای استفاده می کند که به طور تصادفی انتخاب می شوند تا حضانت BTC کاربران را بر عهده بگیرند. این امضا کنندگان سهمی از هزینه های پرداخت شده توسط کاربران سیستم عامل را دریافت می کنند و توسط یک اوراق قرضه ETH به ارزش 150٪ از BTC در بازداشت خود صادق نگه داشته می شوند. در حال حاضر ، حدود 1000 tBTC (15 میلیون ~ دلار) در گردش است ، که آن را به یکی از پیاده سازی های کوچک توکن سازی BTC تبدیل می کند.

علی رغم نشان دادن سهم کمتری از BTC رمزگذاری شده در Ethereum ، افرادی که پشت tBTC هستند معتقدند که این در حال حاضر نمایانگر پیاده سازی است که از نظر ایدئولوژیک با بیت کوین همسو است. به گفته خود ریخو:

"tBTC ساخته شده است تا با ارزش ها و اولویت های دارندگان بیت کوین سازگار باشد. این به معنای اولویت دادن به تمرکززدایی و ایمنی است. tBTC کاملاً بی اعتماد است ، این بدان معنی است که برای استفاده از tBTC برای BTC در هر زمان واسطه ای نیازی به خروج از سیستم ندارد.."

sBTC

توسعه دهندگان پشت پلت فرم معاملات غیرمتمرکز مشتقات Synthetix رویکرد دیگری برای نشان دادن ارزش بیت کوین در شبکه Ethereum ارائه داده اند. رمز sBTC آن در واقع نمایشی ترکیبی از ارزش BTC است. برخلاف WBTC ، renBTC و tBTC ، sBTC توسط BTC پشتیبانی نمی شود. در عوض ، توکن SNX Synthetix وثیقه لازم را برای استفاده از نشانه های sBTC ارائه می دهد. کاربرانی که مایل به استفاده از sBTC هستند باید SNX به ارزش حدود 700٪ ارزش BTC را قفل کنند. این وثیقه بیش از حد برای محافظت از سیستم در برابر افت ناگهانی قیمت SNX در مقابل BTC لازم است.

با توجه به اینکه هر دو SNX و sBTC بر روی بلاکچین Ethereum کار می کنند ، دارایی های نشان داده شده توسط Synthetix واقعاً به همان روشی که سایر راه حل ها ایجاد می کنند ، ارتباط برقرار نمی کنند. این سیستم شامل هیچ BTC واقعی نیست. بنابراین ، sBTC برای BTC قابل استفاده نیست. بنابراین ، sBTC به معامله گران اجازه می دهد فقط در معرض قیمت BTC قرار بگیرند و هیچ یک از نقدینگی گسترده بازار BTC را به شبکه Ethereum نمی رساند..

مسائلی که توسط پیاده سازی های مختلف توکن سازی بیت کوین مطرح شده است

در حال حاضر هیچ یک از تلاش ها برای آوردن بیت کوین به Ethereum بدون اشکال نیست. مهمترین – حداقل فعلاً – نیاز به اعتماد به یک نهاد مرکزی است. در نهایت ، فشار خارجی بر کسانی که کنترل مرکزی چنین سیستم هایی را اعمال می کنند می تواند منجر به سانسور معاملات و حتی توقیف BTC در بازداشت شود.

با WBTC ، HBTC و imBTC ، چنین کنترل مرکزی نسبتاً صریح انجام می شود. BTC در بازداشت در کیف پول هایی است که توسط یک نهاد مرکزی کنترل می شود. کاربران اطمینان دارند که این نهاد مرکزی در واقع یک سکه برای هر BTC رمزگذاری شده در دست دارد و ناگهان با محتویات کیف پول نگهداری از بین نخواهد رفت. با این حال ، آنچه که چندان روشن نیست ، سطح کنترل مرکزی است که توسط افرادی که پشت راه حل هستند ادعا می کنند توکن سازی BTC را به روشی با حداقل اعتماد بیشتر به دست می آورند ، کنترل می شود.

tBTC و renBTC قبلاً انتقادات خود را نسبت به ادعاهای عدم تمرکز خود جلب کرده اند. در 26 آگوست سال 2020 ، بنیاد Wanchain منتشر کرد پست متوسط که در آن اختلاف بین ادعاهای renBTC و اجرای واقعی آن را شناسایی کرد. اظهار داشت که تمام BTC در بازداشت RenVM در یک آدرس BTC باقی مانده است. کنترل آن کلید خصوصی به مهاجم اجازه می دهد تا تمام BTC پروژه را در بازداشت به هر آدرس شبکه منتقل کند.

پروژه رن با پاسخ پست خود را دارد, با استدلال اینکه تمرکززدایی کامل از همان ابتدا مسائل خاص خود را دعوت می کند. اشکالات نرم افزاری – به ویژه هنگام کار با نرم افزارهای پیچیده و پیشرفته – معمول است. بنابراین ، پروژه Ren دنباله زیر است نقشه راه به سمت آنچه تمرکززدایی کامل توصیف می کند.

این پست نشان داد که افرادی که پشت این پروژه هستند می توانند برای دستیابی به این وجوه در بازداشت RenVM با یکدیگر تبانی کنند. با این حال ، ادعا کرد که وجود دارد "مشوق های قوی برای انجام این کار نیست." این شامل "دور ریختن سالها سخت کوشی و شهرت," و همچنین تبعات قانونی بالقوه و قرار گرفتن در لیست سیاه دارایی های مسروقه ، اثر چنین کلاهبرداری خروج را محدود می کند. در نهایت ، کاربران باید اعتماد کنند که هیچ تبانی رخ نخواهد داد.

یک مسئله قبلی – این بار با tBTC – هم نگرانی های مربوط به تمرکز را برجسته کرد و هم اینکه چگونه عدم تمرکز کامل از ابتدا می تواند خطرات خاص خود را ارائه دهد. فقط چند روز پس از راه اندازی tBTC در ماه مه 2020 ، تیم Keep Network مجبور شد مکث سپرده را شروع کنید عملکردی که در کد پروژه نوشته شده است. با راه اندازی آنچه آن را نامیده می شود "اهرم قرمز," این تیم در حالی که به مشکلات مربوط به سیستم پیوند دهنده امضاکننده خود رسیدگی می کرد ، توانست از دست دادن وجوه کاربر جلوگیری کند. بدون چنین کنترل مرکزی ، ممکن است از آسیب پذیری های شناسایی شده استفاده شده باشد.

گزارش شده است که همانند پروژه Ren ، شبکه Keep به سمت تمرکززدایی کامل برای tBTC در حال پیشرفت است. این یک روند متلاطم برای حذف نقاط اصلی اعتماد را ترسیم می کند. این هدف برای حل مشکلات دندان درآوردن در حالی است که هنوز کنترل برخی از جنبه های سیستم را حفظ می کند تا از شرکت کنندگان شبکه در برابر آسیب پذیری های پیش بینی نشده محافظت کند. با این حال ، بدیهی است که هنوز برخی از نیازهای اعتماد کاربران به این راه حل های به ظاهر کم اعتماد وجود دارد.

تلاش برای جایگزینی متولیان متمرکز هنگام پل زدن بلاکچین های مختلف ، می تواند با ماهیت غیرمتمرکز ارز رمزنگاری شده تناسب بیشتری داشته باشد ، اما پیچیدگی نسبی آنها وکتورهای حمله احتمالی جدید را نیز دعوت می کند. همانطور که در مورد بسیاری از پروتکل های ارز رمزنگاری شده مشاهده می شود ، در صورت سو fla استفاده از نقص در کد آنها ، می توان سرمایه های کاربر را از دست داد. این یک نظر مهم برای هر کسی است که قصد دارد دارایی BTC خود را به عنوان توکن تهیه کند.

Abugov در صحبت با OKEx Insights ، در مورد معامله بین خدمات متولی متولی و کسانی که سعی در ارائه توکن سازی BTC به روشی با حداقل اعتماد دارند ، اظهار داشت:

"برخی ممکن است بگویند که کاربران خرده فروشی از فناوری محصولات مالی متمرکز خود نمی فهمند – آنها فقط برای کار به آنها احتیاج دارند. این ممکن است درست باشد ، اما با محصولات متمرکز ، یک طرف مسئول مشخص شده وجود دارد. روشهایی وجود دارد که در صورت خراب شدن شرایط اتفاق می افتد. در DeFi ، موارد بسیار کمتری وجود دارد."

خطرات و کمبودهای عمومی BTC توکنیزه شده در Ethereum

ریسک قرارداد هوشمند

با توجه به رشد BTC در Ethereum در سال جاری ، واضح است که تقاضای زیادی از دارندگان BTC برای استفاده از ارزش سرمایه گذاری های خود در بخش رونق DeFi Ethereum وجود دارد. با این حال ، مهم است که قبل از اقدام به تعامل با برنامه های مالی غیرمتمرکز ، خطرات ذاتی DeFi را در نظر بگیرید.

همانطور که OKEx Insights قبلاً کاوش کرده است ، ترکیب پذیری برنامه های DeFi یک سطح حمله بالقوه گسترده برای کسانی که می خواهند از آسیب پذیری های کد استفاده کنند ، ایجاد می کند. در موارد متعددی در طول سال 2020 ، قراردادهای هوشمند توسط فرصت طلبان و بازیگران بدخواه ، به طور یکسان تخلیه شده است. به طور طبیعی ، بسیاری از حملات پروژه های کاملاً بدون حسابرسی را هدف قرار داده اند ، که ممکن است فرصت های ایجاد درآمد منفعل با استفاده از BTC رمزگذاری شده را نیز فراهم کند..

اعطا شده, تعداد در حال رشد پروژه های DeFi در حال حاضر خدمات حسابرسی قرارداد هوشمند را انتخاب می کنند. با این حال ، حتی پروژه های حسابرسی شده می توانند خطرات ایجاد کنند. ماهیت باز و بدون مجوز این بخش و قابلیت همکاری پروتکل های مختلف می تواند آسیب پذیری هایی ایجاد کند که درک آنها تا زنده بودن سیستم ها دشوار است – و با سرمایه واقعی در معرض خطر. در یک جایگاه جدید و پیچیده به عنوان DeFi ، که به طور فزاینده ای مبالغ زیادی را شامل می شود ، باور این است که حسابرسان می توانند حساب کنند برای هر بهره قابل تصور.

Burgess درباره OKEx Insights در مورد خطر ترکیبی که با رمزگذاری بیت کوین همراه است گفت:

"با آوردن دارایی به Ethereum (از طریق توکن سازی) و واریز آن به یک برنامه DeFi ، شما در حال افزایش خطر بلاکچین بیت کوین ، ریسک بلاکچین Ethereum ، ریسک مدل توکن و خطر DeFi (قرارداد هوشمند) برنامه DeFi هستید. برای دارایی های توکن دار در DeFi ، این امر اجتناب ناپذیر است و باید به کاربران منتقل شود ، بنابراین آنها می توانند تصمیم بگیرند که مدل و مشخصات ریسک متناسب با نیازهای آنها بهتر باشد."

به همین ترتیب ، پروژه ها ممکن است پس از دریافت ارزیابی مثبت از یک شرکت حسابرسی ، کد خود را تغییر دهند. چنین تغییراتی ممکن است بردارهای جدید حمله را معرفی کند. کسانی که با چنین پروتکل هایی با BTC رمزگذاری شده (یا هر دارایی دیجیتال برای آن موضوع تعامل دارند) ممکن است در معرض خطر باشند ، علی رغم بررسی های قبلی از پروژه.

Abugov در مورد خطرات مرتبط با پروتکل های توکن سازی شده بیت کوین و به طور کلی بخش DeFi اظهار داشت:

"من فکر می کنم خطر بیشتری وجود دارد ما طی چند ماه گذشته شاهد بوده ایم که تعدادی از پروژه ها از حملات مختلف رنج می برند. نشانه های BTC سطح حداقل حداقل خطر فن آوری را ایجاد می کنند. پیش از این گفته شده بود ، در حال حاضر ، فضا شبیه یک آزمایش بزرگ بتا است. بنابراین ، اگر کسانی که از برنامه ها استفاده می کنند بفهمند که از چه چیزی استفاده می کنند ، کمک می کند."

قیمت بنزین بیت کوین را به سمت شبکه های دیگر سوق می دهد

یک نقص اضافی در تعامل با Ethereum DeFi از طریق توکن سازی BTC مربوط به مقیاس پذیری است. امسال نه تنها میزان BTC و TVL در برنامه های DeFi در شبکه به سرعت رشد کرده است ، بلکه هزینه های معامله نیز دارد.

هر تعامل با برنامه های مبتنی بر Ethereum مستلزم به روزرسانی بلاکچین است. با افزایش تقاضای DeFi برای فضای بلوک ، قیمت بنزین به سطوحی افزایش یافته است که حتی حتی با استفاده از این خدمات مالی ظاهراً در دسترس و در دسترس ، ثروتمندترین قیمت را دارند.

کمبودهای بلاکچین Ethereum ، در اجرای فعلی آن ، طرفداران سایر سیستم عامل های سازگار با قرارداد هوشمند را ترغیب می کند تا توسعه DeFi را با جدیت بیشتری دنبال کنند. به عنوان مثال شبکه TRON بوده است تلاش برای موقعیت یابی خود به عنوان یک بستر بسیار ارزان تر برای امور مالی غیرمتمرکز. تلاش هایی مانند Justswap DEX, pearl.finance، salmon.finance و سایر موارد نه تنها از عملکرد همتایان مستقر در Ethereum بلکه از مارک تجاری بی احترامی آنها نیز استقراض می کنند. از دیگر رقبای Ethereum که شاهد افزایش توسعه DeFi هستند ، می توان به Polkadot ، EOS و Cosmos اشاره کرد.

با افزایش گزینه ها برای کاربران DeFi ، تعجب آور نیست که ببینیم راه حل های توکن شده BTC اکنون پل ارتباطی بین بلاکچین بیت کوین و شبکه های غیر Ethereum را فراهم می کنند. BitGo در پایان ماه سپتامبر اعلام کرد که با TRON کار می کند WBTC را به شبکه بیاورید. در همین حال ، راه حل پخته شده خود TRON این است فقط BTC. به طور مشابه ، Interlay در حال کار بر روی آن است اولین رمزگذاری BTC Polkadot اجرای ، PolkaBTC ، که انتظار می رود در اوایل سال 2021 اجرا شود.

آیا باید BTC خود را رمزگذاری کنید؟?

اگر امنیت مهمترین نگرانی شماست ، پاسخ این سوال ممکن است باشد "نه." تمام روش های موجود برای رمزگذاری BTC در Ethereum برخی از خطرات امنیتی اضافی را به همراه دارند. بورگس به طور خلاصه آن را خلاصه می کند:

"امن ترین مکان برای BTC و سایر دارایی ها در زنجیره بومی آنها است. بدون استثناء. تمام مدل های توکن سازی شده (renBTC ، WBTC ، tBTC و غیره) خطر ترکیبی را دارند و در غیر این صورت بیان غیرقانونی است. کاربران باید از این موضوع آگاه باشند."

با این وجود دارندگان کل BTC با ارزش حدود 2 میلیارد دلار این خطر را پذیرفته اند. بیشتر آنها به جای سیستم های پیچیده تری مانند سیستم Ren و Keep Network به سمت مدل متولی متمرکز WBTC طرفداری می کنند.

Reckhow با اظهار اینکه وی انتظار ادامه تقاضا برای چنین راه حل های متمرکز در بازار نهادی را دارد ، از نظر خطر در مورد تجارت بین پروژه های توکن سازی BTC متمرکز و با اعتماد به حداقل رسانده شده ، با OKEx Insights صحبت کرد:

"کاربران باید فناوری هایی را که انتخاب می کنند درک کرده و برای خود واجد شرایط باشند و در صورت پذیرفتن خطرات از آنها استفاده کنند. واریانس زیادی بین پروژه ها و پروتکل های DeFi و رمزنگاری وجود دارد. با وجود پروژه های متمرکز ، نیاز به اعتماد به شخص ثالث در مورد امنیت یا خطر بازسازی ساختمان (به عنوان مثال ، خطر Bitfinex) و با پروژه های غیرمتمرکزتر ، شما به دنبال خطرات قرارداد فنی / هوشمند هستید."

این واقعیت که WBTC ، با داشتن بیمه حضوری بیمه شده اما متمرکز در صنعت ، همچنان بیش از سه چهارم کل BTC را در Ethereum تشکیل می دهد ، اشتیاق بازار برای خطر را بیان می کند. در حالی که کاربران خوشحال هستند که به دلیل پاداش احتمالی تعامل با پروتکل های DeFi ، ریسک قرارداد هوشمند را به جان می خرند ، در انتخاب استفاده از یکی از راه حل های به حداقل رسانده شده برای اعتماد ، چیزهای زیادی برای بدست آوردن و از دست دادن چیزهای زیادی وجود دارد. از این گذشته ، ما در مورد اعتماد به سیستم های کاملاً جدید ، پیچیده و کاملاً آزمایش شده با ارزش ترین دارایی رمزنگاری جهان صحبت می کنیم.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق و اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری را ارائه می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me