banner
banner

سرمایه گذاری در ETF (نحوه انتخاب بهترین ETF)

با وجود هزاران ETF در دسترس سرمایه گذاران ، انتخاب صندوق مناسب می تواند کاری دلهره آور باشد. اما لازم نیست – اگر آن را مرحله به مرحله انجام دهید ، می توانید به سرعت لیست را به بهترین وجهی برآورده کنید که نیاز شما را برآورده می کند.

اولین قدم شما باید اطمینان از دقیق بودن ETF ها ، اهداف آنها و انواع مختلف وجوه موجود باشد. ما در اینجا به طور مفصل به این مباحث پرداختیم.

هنگام جستجوی ETF های مناسب می توانید از نمایشگرهای صندوق مانند استفاده کنید ETFdb, ETF.com یا غربالگری یاهو ابزار. با استفاده از این ابزار می توانید فیلتر کردن لیست را با توجه به ویژگی های صندوق ذکر شده در زیر شروع کنید.

صندوق شاخص ETF ها

ETF های منفعلانه مدیریت شده – که بیشتر آنها هستند – یک شاخص را ردیابی می کنند. بنابراین ، هنگامی که در ETF سرمایه گذاری می کنید ، آنچه واقعاً انجام می دهید تصمیم گیری برای ردیابی شاخص است. بنابراین تصمیم گیری در مورد مسیر شاخص مناسب مهمترین مرحله است.

اگر می خواهید اولین سرمایه گذاری خود را در ETF انجام دهید ، هدف اصلی شما باید مواجهه متنوع با سهام باشد. بورس سهام در بلندمدت عملکرد بهتری نسبت به سایر طبقات دارایی داشته است و تعداد کمی از سرمایه گذاران موفق به شکست بازده شاخص های اصلی بازار سهام می شوند. به همین دلیل ، نقطه شروع شما باید یک ETF باشد که شاخص اصلی بزرگترین شرکت ها را ردیابی می کند.

برای بیشتر سرمایه گذاران ، S&شاخص P500 مکان خوبی برای شروع است ، زیرا 500 شرکت بزرگ و موفق آمریکای شمالی را شامل می شود. با این حال ، شما می توانید یک شاخص جهانی مانند شاخص جهانی MSCI را نیز در نظر بگیرید. شما همچنین می توانید سرمایه گذاری های خود را به یک شاخص ایالات متحده ، یک شاخص اروپایی و یک شاخص جهانی گسترش دهید.

به خاطر داشته باشید که برخی از شاخص های جهانی سهام ایالات متحده را حذف می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند. اگر فقط می خواهید در یک صندوق جهانی سرمایه گذاری کنید ، باید یک صندوق با قرار گرفتن در معرض ایالات متحده نیز در آن قرار دهید. اگر می خواهید در یک صندوق ایالات متحده و یک صندوق جهانی سرمایه گذاری کنید ، صندوق جهانی سابق ایالات متحده مناسب تر خواهد بود.

برخی از ETF شاخص هایی را که به طور خاص برای صندوق ساخته شده اند ردیابی می کنند. این خوب است ، اما باید بررسی کنید که شاخص با استفاده از سرمایه بازار توزین شده است و حداقل 75٪ ارزش سهام کل بورس در یک بازار معین را شامل می شود.

ETF های تخصصی

 بدیهی است که بسیاری از ETF های دیگر نیز وجود ندارند که شاخص های گسترده بازار را ردیابی نمی کنند. برخی از وجوه کلاسهای خاص دارایی ، بخشها ، مناطق یا کشورها را ردیابی می کنند ، در حالیکه بقیه با ضوابط دیگر اوراق بهادار را فیلتر می کنند این وجوه می توانند به سبد سهام اصلی ETF های سهام عادی اضافه شوند تا سعی در بهبود عملکرد یا کاهش ریسک داشته باشند.

اینجاست که دانش و تجربه شما وارد می شود. همانطور که در مورد سرمایه گذاری اطلاعات بیشتری کسب می کنید ، می توانید محصولات پیشرفته تری را به نمونه کارهای خود اضافه کنید. برای شروع ممکن است بخواهید یک ETF اوراق قرضه اضافه کنید و میزان قرار گرفتن در معرض یک یا دو بخش را افزایش دهید ، اما برای انجام کارهایی بیش از این عجله ندارید.

خطا در عملکرد و ردیابی

اکثر محصولات سرمایه گذاری با هشدار در راستای “عملکرد گذشته ممکن است نشان دهنده عملکرد آینده نباشد” ارائه می شوند. این مورد برای ETF به همان اندازه که برای هر محصول دیگری صدق می کند. در واقع ، عملکرد اخیر ETF اصلاً نباید نگران کننده باشد.

هدف از سرمایه گذاری منفعل پیگیری منفعل عملکرد بازار سهام است – نه تعقیب وجوهی که اخیراً عملکرد خوبی داشته اند.

برای ETF چیزی که به حساب می آید خطای ردیابی است. این تفاوت بین عملکرد صندوق و عملکرد شاخص مورد نظر را اندازه گیری می کند. خطای پیگیری از برخی معاملات تجاری و مسائل نقدینگی در بازار اساسی ناشی می شود. اگر شاخص شامل اوراق بهادار با نقدینگی کم باشد ، خطای پیگیری احتمالاً بیشتر است.

انتظار می رود خطاهای جزئی ردیابی وجود داشته باشد و معمولاً تفاوت چندانی در عملکرد طولانی مدت ندارند. با این حال ، اگر خطای ردیابی بیش از 1٪ در سال باشد ، ممکن است بخواهید بیشتر دقت کنید.

خطای رهگیری باید همراه با اهداف صندوق و عملکرد شاخص در نظر گرفته شود. اگر شاخص 50٪ بازگرداند و خطای ردیابی 2٪ باشد ، مسئله خیلی بزرگی نیست. اما اگر شاخص 5٪ بازگرداند و خطای پیگیری 2٪ باشد ، ممکن است در 40٪ بازده مورد انتظار خود ضرر کنید.

چرا نسبت هزینه مهم است

یکی از بزرگترین امتیازات فروش ETF کم هزینه بودن آنها است. در گذشته ، برای صندوق های سرمایه گذاری متداول بود که هزینه های مدیریتی سالانه بیش از 1 را می گرفتند ، اما امروزه سرمایه گذاران ETF می توانند با کارمزد تا 0.1 – – کاهش 90 درصدی کارمزد – کنار بیایند. در واقع ، برخی از وجوه حتی هزینه مدیریت را نیز دریافت نمی کنند.

واقعیت این است که هر نسبت هزینه ای کمتر از 0.15٪ را می توان ارزان ارزیابی کرد. تا زمانی که نسبت هزینه زیر آن سطح باشد ، ارزان تر لزوماً بهتر نیست. اگر در حال تصمیم گیری بین دو صندوق هستید و یک مورد 0.07٪ را شارژ می کند در حالی که دیگری 0.12٪ را شارژ می کند ، عوامل دیگر احتمالاً مهمتر از کارمزد هستند.

وقتی شروع به در نظر گرفتن بودجه های تخصصی تر می کنید ، وضعیت تغییر می کند. وجوه متمرکز بخش ، 0.15 تا 0.3٪ را شارژ می کنند ، در حالی که صندوق های متمرکز صنعت ، 0.3٪ تا 0.6٪ را در منطقه شارژ می کنند. وجوه پیشرفته تر مانند بتا هوشمند ، وامهای اهرمی و معکوس تا 1.5٪ شارژ می کنند و وجوه تحت مدیریت فعال می توانند تا 5٪ شارژ کنند!

برای هر ETF با نسبت هزینه بیشتر از 0.2٪ ، شما باید هزینه را در مقابل مزایای احتمالی سرمایه گذاری در صندوق بسنجید. هزینه بالاتری کاملاً قابل توجیه است ، اما همچنین باید مطمئن باشید که صندوق کاری را که قرار است انجام دهد انجام می دهد. این جایی است که عملکرد گذشته ممکن است مقداری ارزش داشته باشد – نه لزوماً از نظر بازده ، بلکه نوسانات ، بازده سود سهام و سایر معیارها.

مدت زمان پیش بینی شده شما نیز در هنگام در نظر گرفتن هزینه مربوط می شود. اگر دوره برگزاری کوتاه باشد ، در واقع کسری از هزینه مدیریت سالانه را پرداخت خواهید کرد – اما بیشتر اوقات کارمزد را پرداخت خواهید کرد.

هزینه های اضافی برای محاسبه

از لحاظ تئوری ، نسبت هزینه یک ETF شامل تمام هزینه های مدیریت و هزینه های عملیاتی مدیریت یک صندوق است. هزینه های خاصی وجود دارد که شامل نمی شود. بزرگترین آنها هزینه های معاملاتی است که صندوق هنگام خرید و فروش اوراق بهادار متحمل می شود ، از جمله کمیسیون ها ، گسترش پیشنهاد قیمت و هزینه های ساخته شده در محصولات مشتق.

این هزینه ها در خطای پیگیری منعکس می شود ، اما به طور معمول هرچه صندوق پیچیده تر باشد ، این هزینه ها بیشتر خواهد بود.

نقدینگی ETF ها و AUM

نقدینگی یک ETF و نقدینگی اوراق بهادار موجود در آن بر قیمت ورود و خروج سرمایه گذاران ETF تأثیر می گذارد. اگر قیمت پیشنهادی و پیشنهادی نزدیک به NAV صندوق باشد ، هنگام خرید یا فروش سهام در ETF هزینه اضافی کمی متحمل خواهید شد. بنابراین ، تملک وجوه با اسپرد محدود بسیار ارزان تر است.

گسترش پیشنهاد قیمت برای یک ETF توسط سازندگان بازار حفظ می شود که برای تأمین تقاضا نیز واحدهایی را ایجاد و بازخرید می کنند. دو عامل بر توانایی آنها در حفظ گسترش شدید تأثیر می گذارد. در وهله اول ، وجوه بزرگتر عرضه و تقاضای مداوم بیشتری از سایر سرمایه گذاران دارند که حفظ تنگنای اسپری را آسان تر می کند. به عنوان یک قاعده کلی ، یک صندوق باید در حالت ایده آل دارایی 100 میلیون دلار یا بیشتر داشته باشد ، اما به طور قطع از 10 میلیون دلار کمتر نیست.

عامل دوم نقدینگی اوراق بهادار در صندوق است. سازندگان بازار همچنین می توانند واحدهای خود را برای حفظ بازار نقدینگی ایجاد و بازخرید کنند. وقتی این کار را انجام می دهند ، اوراق بهادار صندوق را می خرند و می فروشند. اگر گسترش پیشنهاد پیشنهاد برای آن اوراق بهادار بسیار گسترده باشد ، هزینه آن به اسپرد گسترده تری برای خود ETF تبدیل می شود.

ناشر و ساختار صندوق

وجوه قابل معامله در بورس به عنوان واحدهای جداگانه از ناشران آنها وجود دارد و سرمایه گذاران تحت قوانینی که تحت آن تنظیم می شوند به خوبی محافظت می شوند. با این حال ، یک ناشر همچنان می تواند صندوق را به طور ناکارآمد مدیریت کند ، که این امر منجر به افزایش هزینه های معامله می شود. به همین دلیل ، شما باید سابقه صادر کننده را در نظر بگیرید.

غول های جهانی ETF iShares / Blackrock ، Vanguard ، State Street / SPDR و Invesco هستند. دیگر صادرکنندگان برجسته XTrackers ، Schwab ، First Trust ، VanEck ، Lyxor ، WisdomTree و ProShares هستند. علاوه بر این ، بانک های بزرگ جهانی مانند JP Morgan و UBS ETF صادر می کنند. همه این شرکت ها سوابق خوبی دارند ، اما اگر صندوقی از یک ناشر دیگر در نظر دارید ، ممکن است بخواهید درباره شرکت و اعتبار آن تحقیق کنید.

اگر صندوقی که در نظر دارید ETN باشد (یادداشت قابل معامله در بورس) ، اعتبار و سلامت مالی ناشر نیز قابل بررسی است.

نتیجه

همیشه ارزش انتخاب اهداف خود را هنگام انتخاب ETF دارید. ETF های اهرمی و معکوس در بیشتر موارد ابزارهای معاملاتی هستند. اگر هدف شما تجارت فعال بازار است ، این ممکن است ابزار مناسبی باشد. اما ، اگر هدف شما ایجاد یک سبد سرمایه گذاری بلند مدت است ، پس اولویت شما باید ETF های مقرون به صرفه باشد که شاخص هایی را که در بلند مدت ترکیب می شوند ردیابی کند. دامی که سرمایه گذاران معمولاً در آن گرفتار می شوند ، تعقیب بخشها و صنایع “گرم” یا سرمایه گذاری در صندوق هایی با عملکرد تاریخی قوی است. برای سرمایه گذاران بلند مدت ، شاخصی که در معرض بخشهای مختلف و شرکتهای سودآور با یک مدل تجاری اثبات شده قرار دارد ، بهتر می تواند طوفانی را که به طور حتم در طول مسیر اتفاق می افتد ، تحمل کند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me