banner
banner

تحلیل بیت کوین | 6-روند بازار را برای تجارت هوشمندانه درک کنید

با خواندن زبان قیمت روند افزایش و نزولی وجود دارد.

سیگنالی برای خرید و فروش و وداع با احساس معامله وجود دارد.

سلام! در قسمت امروز ما در مورد روند بازار و الگوهای آنها صحبت خواهیم کرد.

بنابراین ، روند بازار چیست?

به ساده ترین کلمات ، روند جایی است که بازار در آن حرکت می کند – صعود ، نزول ، یا حرکت به پهلو.

روند بازار مانند جریان آب است. به دلیل گرانش ، آب به طور طبیعی در سراشیبی جریان می یابد ؛ به همین ترتیب ، در بازار سرمایه ، به دلیل تفاوت بین قیمت و ارزش سرمایه گذاری ، قیمت تحت تأثیر بازار به ارزش خود باز می گردد. چشم اندازهای مختلف بر جریان آب تأثیر می گذارد ، باعث ایجاد آبشارها یا رودخانه ها می شود ؛ به همین ترتیب ، در یک بازار سرمایه ، تصمیمات مختلف تاجران بر روند بازار تأثیر می گذارد.

معامله گر افسانه ای جسی لیورمور یک بار گفت: “قیمت ها مانند هر چیز دیگری در امتداد کمترین مقاومت حرکت می کنند.” اگر مقاومت در حال افزایش مقاومت پایین تر از مقاومت در برابر سقوط باشد ، قیمت بالا می رود و بالعکس. یافتن روند به معنای یافتن مسیر کمترین مقاومت است.

مسیر کمترین مقاومت همیشه مستقیم نیست ، دقیقاً مثل رودخانه ها همیشه به جای عبور از کوه ، در اطراف کوه جریان دارند. گرایش ها نیز الگوهای متنوعی دارند.

الگوهای روند مانند امواج حرکت می کنند ؛ قیمت بازار مستقیماً به یک سمت حرکت نمی کند ، بلکه همیشه مانند امواج با الگوی زیگزاگ با قله ها و فرورفتگی های روشن حرکت می کند.

قله ها و فرورفتگی ها مانند کدهای دودویی 0 و 1 در رایانه هستند – آنها عناصر اساسی روندهای مختلف هستند.

موقعیت متفاوت قله ها و فرورفتگی ها روند صعودی ، نزولی یا ازدحامی را تعیین می کند.

بیایید یک نمودار حرکت واقعی قیمت را بررسی کنیم تا تفاوت این الگوهای روند را درک کنیم.

این روند صعودی را نشان می دهد ، جایی که قله ها و فرورفتگی ها به تدریج به سمت بالا حرکت می کنند.

این روند نزولی را نشان می دهد ، جایی که قله ها و فرورفتگی ها به تدریج به سمت پایین حرکت می کنند.

این یک ازدحام مشترک را نشان می دهد. قله ها به طور مداوم در حال افزایش نیستند ، و نه فرورفتگی ها به طور مداوم در حال سقوط هستند. بنابراین ، ویژگی اصلی ازدحام این است که قله ها و فرورفتگی ها روند صعودی یا نزولی مشخصی ندارند. در عوض ، آنها در همان سطح باقی می مانند (که بعداً به آن خواهیم پرداخت).

از طریق تجزیه و تحلیل موقعیت های قله ها و فرورفتگی ها در نمودار ، می توان بین روند صعودی ، روند نزولی و ازدحام تمایز قائل شد. برای تجسم روند ، می توان از “خط روند” استفاده کرد.

چگونه می توان خط روند ترسیم کرد؟ نگران نباشید ، اوج های محوری یا پایین تر از محور را در نمودار پیوند دهید.

همانطور که در نمودار نشان داده شده است ، پایین ترین محورهای A و B را به هم متصل کنید تا یک خط صعودی (خط روند صعودی) بدست آورید. با این وجود تنها اتصال 2 راهرو اثبات موثر روند صعودی نیست. برای اثبات آن به یک راه سوم (C) نیاز داریم.

برای ترسیم یک خط نزولی ، نقطه A و B را همانطور که در نمودار نشان داده شده متصل کنید ، نقطه C روی خط مستقیم قرار می گیرد ، به این معنی که روند روند نزولی م downثر است. وقتی قیمت به سطح حمایت و مقاومت برسد ، روند روند را به عنوان گرایش قابل پیش بینی ساده می کند اما ممکن است دیدگاه اشتباهی نیز ارائه دهد. بعد از رسم خط ، نقطه C ظاهر می شود و نقطه D و E ممکن است ظاهر نشوند ، ممکن است پشتیبانی و مقاومت خط روند شکسته شود.

چگونه تشخیص دهیم که روند قوی ، ضعیف یا مداوم است؟ بیایید نگاهی به “شیب” بیندازیم.

این روند رو به بالا 45 درجه را نشان می دهد. که به عنوان خط هدف نیز شناخته می شود ، قدرت روندی را نشان می دهد که در آن قیمت ها و زمان در تعادل کامل هستند. بنابراین انتظار می رود روند 45 درجه ای ادامه یابد.

هنگامی که شیب روند از 45 درجه به 65 درجه تغییر می کند ، روند صعودی قوی تر است اما شمعدان های کمتری نسبت به خط روند 45 درجه متصل می شود ، این بدان معنی است که قیمت ها با سرعت غیر منتظره ای پیش می روند و حفظ آن سخت تر است. هنگامی که بازار از گاو نر ، روند نزولی به همان اندازه قوی و سریع خواهد بود ، بنابراین تعقیب برندگان عاقلانه نیست.

این یک روند صعودی 30 درجه ای را نشان می دهد. در مقایسه با روندهای 45 درجه و 65 درجه ، روند روند 30 درجه در پیشرفت قیمت ضعیف تر است و نوسان کمتری دارد.

در آخر ، بیایید نوع خاصی از خط روند – کانال تجارت را بشناسیم.تحت شرایط خاص ، روند قیمت در دو خط روند موازی محدود است: خط روند اصلی و خط کانال.

خط سیاه خط روند پایین است در حالی که خط آبی خط کانال بالایی است. در سمت چپ یک نمودار کانال صعودی ساده شده است ، نمودار سمت راست یک نمودار کانال نزولی است.

بیایید یک نمودار واقعی را بررسی کنیم. وقتی شمعدان ها از بالای کانال عبور می کنند ، به این معنی است که روند در حال پیشرفت و تقویت است. وقتی شمعدان ها به زیر خط کانال می افتند ، به این معنی است که روند رو به ضعف است و ممکن است بازار چرخش کند.

این همه برای روندهای بازار است. هفته آینده ، ما در مورد “روند و چرخه های زمانی آن” صحبت خواهیم کرد ، با ما همراه باشید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me