banner
banner

در حالی که نهنگ ها سود می بردند ، معامله گران خرده فروشی آخرین تجمع بیت کوین را به سمت ATH جدید دنبال کردند

یک گزارش تحقیق اصلی که داده های تجاری OKEx BTC / USDT را برای ارزیابی رفتار و روند بازار در آخرین تجمع بیت کوین تجزیه و تحلیل می کند.

نوشته شده توسط OKEx Insights | طراحی شده توسط کایکو

PDF گزارش زیر در پایین این صفحه قرار داده شده است تا خوانندگان بتوانند آن را به راحتی خود مشاهده ، بارگیری و به اشتراک بگذارند.

با وجود همه عقب ماندگی ها ، شوک های جهانی ، اختلالات و بحران هایی که به وجود آورد ، در حالی که به پایان خود نزدیک می شود ، سال 2020 سال خوبی برای ارزهای رمزپایه و بیت کوین است ، که آخرین مورد را به بالاترین حد خود می رساند – دورنمایی که بسیار دور از ذهن به نظر می رسد ماه قبل.

هنگامی که بیت کوین تجمع می کند ، بازار تمایل به فراموش شدن کشش های قبلی و طولانی مدت دارد ، و احساسات به همان سرعتی که شمع هزار دلاری در نمودار BTC / USDT ظاهر می شود ، به سرخوشی شیدایی تبدیل می شود. و گرچه دیدن افزایش بیت کوین هیجان انگیز است ، اما تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت آن در برابر رفتار بازار می تواند کمک کند تا تصویری تاحدودی از چگونگی رانندگی یا واکنش شرکت کنندگان در بازار نسبت به دامنه های مختلف قیمت ، موج و عقب ماندگی ترسیم شود..

برای این گزارش ، ما یک بار دیگر با شرکت داده Blockchain Kaiko همکاری کرده و داده های بازار BTC / USDT را در ماه اوت تا نوامبر سال 2020 در OKEx تجزیه و تحلیل کرده ایم. تمرکز ما در اینجا فیلتر کردن و تجارت دسته ای داده ها بر اساس مقدار و دستورالعمل های تجاری خواهد بود (خواه فروشنده باشند یا سفارشات خرید). ما با ترسیم این معاملات در برابر قیمت ، ارزیابی می کنیم که چگونه بخشهای مختلف بازار با افزایش بیت کوین به بالاترین قیمت خود در پایان ماه نوامبر ، رفتار می کنند.

با این حال ، قبل از رسیدن به تجزیه و تحلیل واقعی ، ما روش را معرفی می کنیم و چالش های پیش رو در تعیین جهت تجارت در هر بازار را برجسته می کنیم. بحث در اینجا نیاز به درک کتابهای سفارش ، سازندگان و گیرندگان ، و پیشنهادات و س asksال ها دارد – همه مفاهیمی که در راهنمای جامع تجارت ما به آنها پرداخته شده است..

روش شناسی

از آنجا که حتی یک بازار واحد در بورس با حجم بالا مانند OKEx می تواند صدها هزار معامله را در روز انجام دهد ، هر تجزیه و تحلیل قابل هضم برای آشکار کردن بینش هایی که در غیر این صورت دفن شده است ، به فیلتر کردن داده های هدفمند نیاز دارد. برای این گزارش ، ما اطلاعات تجاری روزانه را از بازار OKEx BTC / USDT بین 1 آگوست تا 30 نوامبر 2020 جمع آوری کردیم.

دامنه های تجاری و شخصیت های بازار

این داده ها بر تعداد معاملات روزانه انجام شده در بازار BTC / USDT ، مبالغ آنها ، جهت ها و میانگین وزن متوسط ​​قیمت BTC برای روز متمرکز بود. با این حال ، از آنجا که چنین مجموعه داده ای شامل میلیون ها ارزش است ، ما بیشتر این معاملات را براساس دامنه های مبتنی بر مقدار گروه بندی می کنیم. این دامنه ها ، جدا از ساده نشان دادن تصویری این داده ها ، به عنوان دسته بندی توصیفی از فعالان بازار نیز عمل می کنند.

بنابراین همه معاملات روزانه در بازار OKEx BTC / USDT در پنج محدوده دسته بندی می شوند: معاملات زیر 0.5 BTC ، بین 0.5 تا 2 BTC ، بین 2 تا 5 BTC ، بین 5 تا 10 BTC و در نهایت ، 10 BTC به بالا. گرچه این دامنه ها عمدتاً دلخواه هستند ، اما به طور کلی با شخصیت های مستقر در بازار مانند معامله گران خرده فروشی ، بازرگانان حرفه ای ، بازرگانان بزرگ / نهنگ ها و موسسات همخوانی دارند..

بازرگانان خرده فروشی معمولاً شامل دلالان ، معامله گران روزمره و سرمایه گذاران خرد هستند. برخلاف تعیین آنها ، اغلب به دنبال روند بازار مشاهده می شوند. از طرف دیگر ، بازرگانان حرفه ای اغلب برای امرار معاش تجارت می کنند و آنها از تکنیک ها و ابزارهای پیشرفته تجارت ، از جمله تجزیه و تحلیل فنی و تجارت الگوریتمی استفاده می کنند.

تمایز بین بازرگانان بزرگ ، نهنگ ها و م isسسات دشوارتر است ، زیرا آستانه سختی برای این بازرگانان وجود ندارد. به طور معمول ، نهنگ موجودی است که سکه های کافی را در اختیار دارد تا بتواند با فروش همزمان تعداد زیادی از آنها ، ارزش بازار را جابجا کند. در حالی که یک نهنگ ممکن است به راحتی چند معاملات 100000 دلاری در روز را انجام دهد ، یک تاجر بزرگ که فقط حدود 100000 دلار سرمایه تجاری دارد از نظر تئوریک می تواند همین کار را انجام دهد. همین امر در مورد م institutionsسساتی که معروف به انجام خرید و فروش زیاد هستند صادق است – اما این معاملات همچنین می تواند به نهنگ ها نسبت داده شود. از این رو ، در حالی که ما در مورد این فعالان بازار بحث می کنیم ، تحلیل ما از انتسابات خاص خودداری می کند.

همانطور که گفته شد ، پذیرفتن شکاف های موجود در این مجموعه داده و فرضیات مربوطه نیز مهم است. اولاً ، این داده ها فقط شامل یک بورس و یک بازار هستند و حتی اگر OKEx یکی از بزرگترین ها در صنعت است ، اما کل فضای را نشان نمی دهد.

ثانیاً ، گرچه می توانیم فرض کنیم که تمام معاملات بالای 5 یا 10 BTC به احتمال زیاد نهنگ یا م institutionsسسه هستند ، اما نمی توانیم نهنگ ها و م institutionsسسات فقط بالای این آستانه ها تجارت کنند. در واقع ، به نفع آنها است که معاملات بزرگ را در دسته های کوچکتر انجام دهند تا بر نقدینگی بازار و در نتیجه قیمت بازار تأثیر نگذارد..

ثالثاً ، این داده ها خدمات فرابورس را که اغلب برای معاملات بزرگ استفاده می شوند ، در بر نمی گیرند. این خدمات برای انجام سفارشات والدین (به عنوان مثال بزرگتر) ، سفارشات متعدد و به اصطلاح کودک ، اغلب در طول روز ، را انجام می دهند ، که شناسایی یا نسبت دادن دقیق این معاملات را دشوار می کند.

تعیین جهت تجارت در مبادلات رمزنگاری

حتی اگر اغلب با عباراتی مانند "خرید نهادی افزایش یافته است" یا "فروش گسترده" در جریان بحث های کلی بازار ، در واقع ، همه خرید و فروش ها یک طرف مقابل است. این بدان معنی است که وجود ندارد "خرید نهادی افزایش یافته است" بدون وجود فروشنده ، و نه می تواند وجود داشته باشد "فروش گسترده" بدون اینکه خریدار وجود داشته باشد. به زبان ساده ، در بورس ، هر زمان که سکه یا نشانه ای خریداری می کنید ، شخص دیگری آن را می فروشد و بالعکس.

در چنین سناریویی ، چگونه می توان هر معامله ای را به عنوان خرید یا فروش برچسب گذاری کرد؟ چگونه می توانیم تشخیص دهیم که بازار نسبت به خرید یا فروش تعصب دارد؟ اینجاست که مفهوم سازندگان و گیرندگان مطرح می شود.

به طور خلاصه ، سازندگان با قرار دادن سفارش های محدودی که در دفترچه سفارشات موجود است ، نقدینگی را به هر بازاری اضافه می کنند که توسط متصدیان دریافت می شود. در همین حال ، متصدیان سفارشات بازار را انجام می دهند که با پر شدن آنها ، سفارشات محدود (که قبلاً توسط سازندگان داده شده بود) را از دفتر سفارش حذف می کنند ، در نتیجه نقدینگی کاهش می یابد.

یک کنوانسیون رایج که به منظور تعیین جهت هر تجارت استفاده می شود ، در نظر گرفتن آن از دیدگاه متصدیان است. اگر متصدی سفارش سفارش فروش در بازار قرار دهد ، که پس از آن با سفارش خرید محدود سازنده انجام می شود ، آن معامله یک معامله فروش محسوب می شود. به همین ترتیب ، اگر یک خریدار سفارش خرید در بازار را انجام دهد ، که پس از آن با سفارش فروش محدود موجود پر می شود ، معامله به عنوان خرید محسوب می شود.

شریک داده ما برای این گزارش ، کایکو ، مقاله مفصلی درباره کار آنها از نظر عادی سازی داده های تجارت ارز رمزنگاری شده, و ما از متغیر taker_side_sell آنها برای تعیین تعداد روزانه معاملات فروش و خرید در بازار OKEx BTC / USDT استفاده می کنیم.

تجسم داده ها

با استفاده از داده های معاملات روزانه ما در محدوده های مبتنی بر مقدار و بیشتر فیلتر کردن با داده های جهت تجارت ، ما توانستیم به سمت تجسم این داده ها حرکت کنیم. به منظور ساده سازی این روند ، ما تصمیم گرفتیم درصد روزانه معاملات خرید و فروش و همچنین تفاوت خالص آنها را محاسبه کنیم.

گام بعدی شامل ترسیم این مقادیر در برابر قیمت بیت کوین برای دیدن نحوه تغییر رفتار بازار با افزایش قیمت BTC است. از آنجا که در حال بررسی مقادیر جمع هستیم ، قیمت متوسط ​​وزنی یا VWAP را انتخاب کردیم – روشی برای اندازه گیری میانگین قیمتی که دارایی در طول روز با آن معامله می کرد – برای انعکاس دقیق تغییر قیمت روزانه متناسب با تعداد معاملات.

در برخی از نمودارهای دنبال شده ، خوانندگان می توانند قیمت بیت کوین را برای هر روز همراه با درصد معاملات خرید و فروش مشاهده کنند. مجموعه دوم نمودارها ، تفاوت خالص بین خرید و فروش معاملات روزانه را نشان می دهد و با دقت بیشتری احساس تغییر فعالان بازار متعلق به هر یک از گروه های گروه ما را نشان می دهد.

علاوه بر این ، برای افزودن دیدگاه مهم دیگر ، ما مجموعه ای از نمودارها را بررسی خواهیم کرد که روند قیمت بیت کوین را در این دوره دنبال می کنند ، از حدود $ 10،000 به $ 20،000 $ ، و توجه داشته باشید که خرید خالص (یا فروش) خالص روزانه با تغییر قیمت در این محدوده ، بدون در نظر گرفتن از تاریخ های زمانی.

سرانجام ، برای نتیجه گیری ، ما برخی از یافته های کلیدی این مجموعه داده ها را با مقایسه آنها در قالب جدول جدا می کنیم – با در نظر گرفتن دیدگاه های استخراج شده از تجزیه و تحلیل ما.

معاملات زیر 0.5 BTC – معامله گران خرده فروشی

همانطور که انتظار می رفت معاملات زیر 0.5 BTC بیشترین حجم معاملات روزانه را در بازار OKEx BTC / USDT نشان می داد. اگر معاملات BTC 10 هزار دلار باشد ، این معاملات در هر مکانی بین 10 دلار (0.001 BTC) و 5000 دلار (0.5 BTC) قابل ارزیابی است. ما 10،000 دلار / BTC را به عنوان اهمیت مرجع این گزارش در نظر می گیریم زیرا اهمیت روانشناختی آن به عنوان سطح پشتیبانی اصلی است و دوره تجزیه و تحلیل در این گزارش با تجارت BTC در این سطح آغاز شده است..

با نگاهی به کل این داده ها ، بین 1 اوت و 30 نوامبر ، 122 روز فرصت داریم. هنگام مقایسه تعداد معاملات خرید و فروش (طبق روشی که در بالا توضیح داده شد) برای هر روز ، می فهمیم که معامله گران در این محدوده 65 روز از این 122 فروشنده ، یا 53.28 درصد از وقت ، فروشنده خالص بودند. این بدان معنی است که در 65 روز ، فروش معاملات در مقایسه با خرید معاملات بیشتر بود ، در حالی که معاملات خرید در 57 روز غالب بود.

٪ روزانه فروش و خرید بین 0 تا 0.5 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمودار روزانه (بالا) برای درصد فروش و خرید و فروش معاملات در مقایسه با میانگین وزن هم وزن نشان می دهد که خریداران و فروشندگان در این محدوده (0.5 و پایین تر) تا حد زیادی متعادل بودند ، البته کمی نسبت به فروش تعصب داشتند. اکنون تفاوت درصد خالص را در مقایسه با قیمت بررسی خواهیم کرد تا روندهای خاص تری را شناسایی کنیم.

اختلاف خالص روزانه خالص فروش و خرید بین 0 تا 0.5 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمودار فوق تفاوت درصد خالص بین خرید (مقادیر مثبت) یا فروش (مقادیر منفی) به صورت روزانه را نشان می دهد ، در مقایسه با میانگین وزن هم وزن.

در اینجا می توانیم ببینیم که معامله گران در این محدوده بیشتر هنگامی که بیت کوین در ماه آگوست حدود 11000 دلار و بالاتر معامله می کرد ، فروش می کردند (که با تسلط ارزش های زیر 0.00 shown نشان داده می شود) ، احتمالاً انتظار اصلاح 10 هزار دلار را دارند. این امر از ابتدای سپتامبر که بیت کوین به سطح 10 هزار دلار کاهش یافت ، به سمت خرید خالص (ارزش های بالاتر از 0.00٪) مشاهده شد.

این خرید دوباره معکوس شد زیرا BTC بالای 11،000 دلار معامله کرد ، تا 13،000 $ ، که در آن زمان دوباره صعود کرد. با این حال ، نرخ بهره خرید عمدتا در حدود 15000 دلار به اوج خود رسید ، پس از آن معامله گران خرده فروشی به نظر بلاتکلیف بودند ، بیشتر در زمان سقوط شکرگذاری (در تاریخ 26 نوامبر و حوالی آن) فروش می کردند و با احتیاط از bounceback خرید می کردند.

در نمودار زیر ، همان اختلاف درصد خالص روزانه را در برابر مقادیر صعودی VWAP مشاهده می کنیم – به سادگی ، کمترین تا بالاترین مقادیر VWAP در دوره زمانی انتخاب شده ما. این نمودار به ما نشان می دهد که معامله گران این گروه بدون توجه به زمانبندی نسبت به تغییرات قیمت واکنش نشان می دهند.

اختلاف خالص روزانه خالص فروش و خرید بین 0 تا 0.5 BTC در برابر صعود VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

یک بار دیگر ، می توانیم ببینیم که بیشتر خریدها در حدود 10000 سطح بود ، در حالی که عمده فروش بین 11000 تا 13000 دلار بود که به دنبال آن شاهد خرید بیشتر تا سطح 15000 دلار هستیم. از آنجا به بعد ، معامله گران خرده فروشی در جهت بازار نامشخص به نظر می رسیدند ، اما آنها با فروش در افت و خرید بازیافت روند را دنبال کردند..

این محدوده با توجه به تنوع ، بزرگترین بخش شرکت کنندگان در بازار را شامل می شود ، از جمله دلالان ، معامله گران روز و سرمایه گذاران معمولی. اطلاعات ما اساساً نشان می دهد که در ماه آگوست ، بازرگانان خرده فروشی انتظار نداشتند که قیمت برای مدت طولانی بیش از 11000 دلار باقی بماند و آنها به دنبال فرصت هایی برای خرید زیر این سطح هستند. با این حال ، پس از افت در ماه سپتامبر ، آنها افزایش قیمت را دنبال کرده اند و در بیشتر روزها خریدار خالص بوده اند – تا رسیدن به بالاترین قیمت جدید.

معاملات بین 0.5 تا 2 BTC – معامله گران حرفه ای

معاملات بین 0.5 و 2 BTC دومین حجم بزرگ روزانه را نشان می دهد. اگر معاملات BTC 10 هزار دلار باشد ، این معاملات در هر مکانی بین 5000 دلار (0.5 BTC) و 20000 دلار (2 BTC) قابل ارزیابی است. برای اهداف ما ، ما این محدوده را به تجار حرفه ای نسبت می دهیم.

با نگاهی به 122 روز بین 1 آگوست تا 30 نوامبر ، معامله گران در این محدوده 80 روز یا 65.57٪ از زمان فروشنده خالص بودند (در مقایسه با خرده فروشی 53.28٪). علاوه بر این ، در حالی که معامله گران خرده فروشی از سپتامبر به بعد خرید خالص داشتند (یعنی تعداد روزهای خرید در ماه بیشتر بود) ، معامله گران حرفه ای در این محدوده فقط در ماه های اکتبر و نوامبر خریدار خالص شدند.

٪ روزانه فروش و خرید بین 0.5 تا 2 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمایش تصویری فروش و خرید روزانه (بر حسب درصد) در این گروه در برابر VWAP ، گرایش به فروش را نشان می دهد ، در مقایسه با روند متعادل تری که در دامنه خرده فروشی مشاهده می شود.

اختلاف خالص روزانه خالص فروش و خرید بین 0.5 تا 2 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

اختلاف درصد خالص در مقایسه با VWAP همچنین فشار فروش عمده در ماه های آگوست و سپتامبر را برجسته می کند ، زیرا قیمت از سطح 11000 دلار به سطح 10،000 دلار کاهش یافت و پس از آن بهبود یافت. تغییر احساسات فقط در ماه اکتبر اتفاق افتاد ، زیرا قیمت از 11،500 دلار عبور کرد ، و پس از آن معامله گران حرفه ای بیشتر طرف خرید بودند ، به ویژه در ماه نوامبر.

اولین اوج خرید عمده در 18 و 21 اکتبر (مربوط به 11،500 و 12،500 $) دیده می شود در حالی که عملکرد فروش مشابه در تاریخ 1 تا 2 نوامبر و 10 نوامبر (مربوط به سطح 13،500 و 15،300 $) مشاهده شد. اکثر خریدها در این محدوده بعد از سطح قیمت 15000 دلار شروع شد و بیشتر آنها تا زمانی که به بالاترین حد خود رسیده بودند ادامه یافتند – به استثنای سقوط شکرگذاری.

٪ خالص اختلاف روزانه فروش و خرید بین 0.5 تا 2 BTC در برابر صعود VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

بر اساس ارزشهای صعودی VWAP ، اختلاف درصد خالص نشان می دهد که بیشتر فعالیت های فروش تا حدود 12000 دلار ، خرید نرخ بهره در حدود 13000 دلار ، فروش بعدی تا 15،500 دلار و سپس تغییر عمده ای به سمت خرید 16000 دلار.

این محدوده (0.5 تا 2 BTC) نمایانگر معاملات نسبتاً بزرگتری است و احتمالاً شامل معامله گران حرفه ای می شود که از تجزیه و تحلیل فنی و تکنیک های نمودار در کنار معاملات الگوریتمی استفاده می کنند. این می تواند الگوی را تا حدودی توضیح دهد ، زیرا اصلاح فیبوناچی ، که بین بالاترین سطح 2017 و پایین ترین سطح سال 2018 ترسیم شده است ، 12000 ، 13000 و 16000 دلار را به عنوان سطح قیمت مطابق با سطح های 0.5 ، 0.618 و 0.786 فیبوناچی نشان می دهد ، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار OKEx BTC / USDT روزانه که 0.5 ، 0.618 و 0.786 سطح اصلاح فیبوناچی را نشان می دهد. منبع: TradingView

تجارت بین 2 تا 5 BTC – معامله گران بزرگ و نهنگ ها

معاملات این دامنه در صورتی که BTC 10 هزار دلار باشد ، بین 20،000 دلار (2 BTC) و 50،000 $ (5 BTC) ارزیابی می شوند. در حالی که این ارقام نشانگر نهنگ ها نیست ، به خودی خود – چون معامله گرانی که میلیون دلار دلار BTC ندارند نیز می توانند این معاملات را انجام دهند – آنها آستانه ای را نشان می دهند که می توانیم معامله گران بزرگ و نهنگ ها را به عنوان شرکت کننده در نظر بگیریم.

جالب توجه است که در این مجموعه داده ، از 122 روز بین 1 آگوست تا 30 نوامبر ، معامله گران در 86 روز یا 73.50٪ از وقت فروشنده خالص بودند. علاوه بر این ، بر خلاف معامله گران حرفه ای – که در ماه های اکتبر و نوامبر خریدار خالص شدند – معامله گران در این محدوده خالص فروش بودند.

٪ روزانه فروش و خرید بین 2 تا 5 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمودار ارزش های درصدی ما در بالا ، معاملات فروش در این محدوده را نشان می دهد که در بیشتر دوره ، به استثنای برخی موارد ، سبد خرید را پشت سر گذاشته است. نکته قابل توجه ، رویکرد متعادل تری در مدتی که بیت کوین زیر 11،500 دلار معامله می کرد ، دیده می شود.

اختلاف٪ خالص روزانه فروش و خرید بین 2 تا 5 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمودار اختلاف درصد خالص فوق ، علاقه به خرید را در حدود 11،500 دلار (با بیشترین اوج در اواسط ماه اکتبر در این سطح ثبت کرده است) و پس از آن 15000 $ نشان می دهد. قابل توجه است که پس از 15000 دلار ، فشار فروش فقط در این محدوده شدت گرفت ، و بیشتر معاملات فروش از 21 نوامبر تا 30 نوامبر ثبت شد ، اغلب با افزایش قیمت.

اختلاف خالص روزانه خالص فروش و خرید بین 2 تا 5 BTC در برابر صعود VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

درصد خالص در برابر نمودار صعودی VWAP بیشتر مشاهدات ما را تأیید می کند ، با فروش قابل توجه 15000 دلار و به ویژه پس از 18000 دلار ، تا تمام بالاترین حد تاریخ.

این الگو نشان می دهد که معامله گران بزرگ و احتمالاً نهنگ ها در سطوح پایین ، حدود 11000 دلار خرید کرده اند و تصمیم گرفته اند در راه صعود سود خود را بدست آورند ، به ویژه در بالاترین سطح همیشگی ، جایی که به نظر می رسد در هنگام خرید تاجران خرده فروشی و حرفه ای آنها فروخته اند.

معاملات بین 5 تا 10 BTC – معامله گران بزرگ و نهنگ ها ادامه داشتند

اگر بیت کوین 10 هزار دلار باشد ، معاملات در این بازه از 50 هزار دلار (5 BTC) تا 100000 دلار (10 BTC) است ، این بخش با بخش قبلی (2-5 BTC) همپوشانی دارد ، زیرا احتمالاً هر دو شامل معامله گران بزرگ و نهنگ ها می شوند..

شباهت آنها همچنین در روزهای خالص فروش این محدوده بین 1 اوت تا 30 نوامبر با 85 ، یا 72.65٪ (در مقایسه با 86 ، یا 73.50٪ ، از محدوده قبلی) منعکس شده است. به همین ترتیب ، مانند دامنه قبلی ، بازرگانان نیز از اوت تا نوامبر فروشنده خالص بودند.

٪ روزانه فروش و خرید بین 5 تا 10 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

درصد خرید و فروش روزانه در این گروه نیز بسیار شبیه به دسته قبلی است که بیشتر به فروش خالص متمایل است و از سپتامبر تا اواسط ماه اکتبر تاخیر دارد. با این حال ، یک مشاهده جالب در اینجا اوج خرید خالص در 24 نوامبر است که با شمع 1000 دلار + روز مطابقت دارد..

اختلاف خالص روزانه خالص فروش و خرید بین 5 تا 10 BTC در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمودار درصد خالص بالاتر این روند را در انتهای دم برجسته می کند ، فعالیت خرید در این گروه در 24 نوامبر و 26 تا 29 نوامبر (به استثنای 25 نوامبر و 30 نوامبر) را نشان می دهد. با نگاهی به نمودار اختلاف درصد خالص برای دامنه قبلی (2–5 BTC) ، در این روزها فعالیت خرید مشابهی مشاهده نمی کنیم.

قابل توجه است ، این فعالیت خرید نه تنها با شمع سبز در 24 نوامبر مطابقت دارد بلکه پایین ترین قیمت در حدود 16000 دلار در 27 نوامبر و تغییر قیمت بعدی است ، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار روزانه OKEx BTC / USDT که شمع های 24 نوامبر و 26 تا 29 نوامبر را برجسته می کند. منبع: TradingView

قبل از اینکه این روند را بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم ، بحث در مورد آخرین دسته ما که معاملات 10 BTC به بالا را انجام می دهد ، بسیار خردمندانه است. در حال حاضر ، آخرین نمودار برای دامنه فعلی ، درصد خالص در مقایسه با VWAP صعودی است.

اختلاف خالص روزانه خالص فروش و خرید بین 5 تا 10 BTC در برابر صعود VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

این نمودار تعصب فروش را در کل این دامنه برجسته می کند ، به استثنای سه مورد قابل توجه: وقتی معامله گران در این محدوده بیت کوین را با قیمت 11،500 ، 15،500 و 18،500 دلار خریداری می کنند. با این حال ، ما روند مورد اشاره قبلی را که در آن فعالیت خرید در این محدوده نزدیک به بالاترین حد افزایش یافته ، دوباره مرور خواهیم کرد.

معاملات 10 BTC و بالاتر – موسسات

آخرین دسته ما شامل معاملات با ارزش 10 BTC و بالاتر است که با معامله بیت کوین با 10000 دلار از 100000 دلار شروع می شود. با توجه به حجم گسترده این معاملات ، می توان آنها را به نهنگ ها و م institutionsسسات نسبت داد ، البته با رزروهایی که در مقدمه برجسته شده است.

این مجموعه داده با توجه به تعداد کم معاملات واقعی روزانه 10 BTC یا بیشتر ، از نظر حجم نیز کوچکترین است. همانطور که گفته شد ، نگاهی گذرا به روزهای خالص فروش این محدوده روند متعادل تری را نشان می دهد ، تنها 64 مورد از 122 روز یا 54.70٪ تحت سلطه معاملات فروش قرار دارند.

علاوه بر این ، برخلاف همه دسته های قبلی ، هیچ فشار فروش شدید برای هر ماه در این گروه مشاهده نمی شود. در حقیقت ، برخلاف دو دسته اخیر ، این دسته در ماه اکتبر روند خالص خرید داشت.

٪ روزانه فروش و خرید 10 BTC به بالا در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

درصد روزانه منعکس شده در نمودار بالا ، رویکرد متعادلی را نشان می دهد که افراط در هر دو طرف است. با این حال ، این مقادیر نیز در نتیجه محدود بودن اندازه نمونه این محدوده است.

٪ خالص اختلاف روزانه فروش و خرید 10 BTC و بیشتر در برابر VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

نمودار اختلاف درصد خالص بالا روند واضح تری را نشان می دهد ، بیشتر خریدها از اواسط سپتامبر تا پایان ماه اکتبر انجام می شود زیرا بیت کوین بین 10،000 تا 11،500 $ معامله می شود..

در حالی که علاقه به خرید در حدود مارک 15،500 دلار وجود داشت ، با فشار فروش دنبال شد. با این حال ، یک بار دیگر ، مانند دسته قبل از این دسته ، شاهد خرید مثبت خالص در 24 نوامبر ، 26 نوامبر و 29 نوامبر هستیم.

٪ خالص اختلاف روزانه فروش و خرید 10 BTC به بالا در برابر صعود VWAP. منبع: Kaiko و OKEx

سرانجام ، نمودار صعودی VWAP در برابر اختلاف درصد خالص فقط تأیید می کند که چگونه معامله گران در این محدوده خرید با قیمت های پایین تر (یعنی زیر 12000 دلار) و متعاقباً فروش در طول افزایش قیمت را ترجیح می دهند – البته برخی استثنا ها ، به ویژه در نزدیکی انتهای دم رالی.

قرار دادن چیزها در منظر

اگرچه بحث گسترده در بالا بینش های جالبی را برجسته می کند ، ما اکنون برخی از یافته های اصلی زیر را برای دسترسی و چشم انداز کاملاً خلاصه خواهیم کرد..

جدول زیر روند غالب هر ماه را برجسته می کند که با علامت مثبت (خرید) یا منفی (فروش) در کنار مقدار درصد نشان داده می شود. ستون آخر برای کل دوره 122 روزه از اول آگوست تا 30 نوامبر همین رقم را دارد.

دامنه معاملات مرداد سپتامبر اکتبر نوامبر کل برای دوره
0 و 0.5 BTC -80.65٪ +56.67٪ +58.06٪ +53.33٪ -28/53 درصد
0.5 و 2 BTC -90.32٪ -93.33٪ +58.06٪ +63.33٪ -65.57٪
2 و 5 BTC -93.55٪ -76.67٪ -54.84٪ -56.67٪ -73.50٪
5 و 10 BTC -90.32٪ -73.33٪ -58.06٪ -56.67٪ -72.65٪
10 BTC یا بیشتر -67.74٪ 50.00 +58.06٪ -56.67٪ -54.70٪

رفتار خالص خرید و فروش برای هر دامنه معاملات در برابر هر ماه. منبع: OKEx

جدول بالا فروش خالص خالص در ماه آگوست را در تمام دامنه های معاملات نشان می دهد. این را می توان با این واقعیت توضیح داد که ماه اوت اولین بیت کوین بود که پس از تقریباً 12 ماه به محدوده قیمت 11000 دلار رسید – و معامله گران مشتاق سود بردن.

سپتامبر بیشتر با افت بیت کوین به 10 هزار دلار دوباره و ادغام بعدی بین 10،000 تا 11،000 $ همراه بود. در حالی که شاهد خرید خرده فروشی در این ماه هستیم ، همه بازه های دیگر باز هم فروشنده خالص بودند – به جز معامله گران در محدوده 10 BTC یا بالاتر ، که خنثی بودند.

ماه اکتبر رالی دیگری را رقم زد که بیت کوین را از حدود 10،500 دلار به 13،500 $ رساند. در حالی که انتظار می رفت بازرگانان خرده فروشی به این روند بپیوندند ، بازرگانان حرفه ای را نیز تحت تأثیر قرار داد. حتی اگر بازرگانان و نهنگ های بزرگ همچنان فروشنده خالص بودند ، فروش آنها در ماه اکتبر به اندازه ماه های قبل افراطی نبود. قابل ذکر است ، معامله گران در محدوده 10 BTC یا بالاتر نیز در ماه اکتبر خریدار خالص شدند.

سرانجام ، در ماه نوامبر ، معامله گران خرده فروشی و تجار حرفه ای به خرید معاملات ادامه دادند ، در حالی که معامله گران بزرگ ، نهنگ ها و احتمالاً موسسات سود می بردند. این رفتار را می توان با اولین تلاش ناموفق بیت کوین برای آزمایش بالاترین رقم 2017 خود در 25 نوامبر ، که منجر به افت شدید و سقوط در حوالی شکرگذاری شد ، توضیح داد. مقاومت روانی در اینجا ، و همچنین نیاز به مدیریت ریسک ، ممکن است نهنگ ها و م institutionsسسات را مجاب کند تا از موقعیت خود در این سطوح باز شوند در حالی که بازرگانان خرده فروشی و حرفه ای همچنان امیدوار هستند.

برای بیان این موضوع ، ما هفته آخر نوامبر را بررسی خواهیم کرد و اینکه آیا معامله گران در محدوده ما در آن روزها خالص خرید یا فروش داشتند.

دامنه معاملات 24 نوامبر 25 نوامبر 26 نوامبر 27 نوامبر 28 نوامبر 29 نوامبر 30 نوامبر
0 و 0.5 BTC فروش خریداری کردن فروش خریداری کردن خریداری کردن خریداری کردن خریداری کردن
0.5 و 2 BTC خریداری کردن خریداری کردن فروش خریداری کردن خریداری کردن خریداری کردن فروش
2 و 5 BTC فروش فروش فروش فروش خریداری کردن فروش فروش
5 و 10 BTC خریداری کردن فروش خریداری کردن خریداری کردن خریداری کردن خریداری کردن فروش
10 BTC یا بیشتر خریداری کردن فروش خریداری کردن فروش خنثی خریداری کردن فروش

خرید و فروش خالص رفتار برای هر دامنه معاملاتی در هفته آخر نوامبر 2020. منبع: OKEx

این جدول نشان می دهد که همه به جز اکثر تاجران خرده فروشی سود کسب کردند زیرا BTC در تاریخ 30 نوامبر به بالاترین حد خود در تاریخ رسیده است. با این وجود بیشترین فعالیت نسبی سودآوری در بازه 2 تا 5 معاملات BTC مشاهده شد. همانطور که قبلاً بحث شد ، معامله گران در این محدوده اکثراً بیت کوین را زیر 11،500 دلار خریداری می کردند و سود می گرفتند زیرا BTC در تمام مراحل خود به بالاترین حد خود رسید. به نظر می رسد که آنها فقط معاملات خرید بیشتری را در 28 نوامبر ، زمانی که بهبود پس از سقوط شکرگذاری آغاز شد ، انجام داده اند.

به همین ترتیب ، در هنگام سقوط شکرگذاری در 26 نوامبر ، هنگامی که قیمت از 19000 دلار به 16000 دلار کاهش یافت ، تمام اشخاص معامله گر به جز نهنگ ها و بازرگانان سازمانی در وحشت فروخته می شدند. این نشان می دهد که نهنگ های بزرگ و م institutionsسسات به طور فعال نسبتاً BTC را خریداری کرده اند "ارزان" در حالی که قیمت فروخته می شد توسط هر کس دیگری فروخته می شد.

نتیجه

به نظر می رسد که معامله گران خرده فروشی در حال افزایش قیمت بیت کوین بوده اند – مانند خرید با افزایش قیمت – از 11000 دلار به بالاترین قیمت همیشگی OKEx در حدود 19،850 دلار. در حالی که معامله گران حرفه ای نیز بعداً به تجمع پیوستند ، به نظر می رسد تاجران بزرگ (و احتمالاً نهنگ ها) سود خود را گرفته اند زیرا موسسات (و نهنگ های احتمالی) با وجود برخی تعصبات نسبت به فروش ، تا حدودی متعادل مانده اند.

یک تحلیل سریع از هفته آخر ماه نوامبر نیز گویای این واقعیت است که نشان می دهد نهنگ ها و م institutionsسسات افت قیمت شکرگذاری را خریداری کرده اند ، که پس از آن بهبود قیمت صورت گرفت..

به طور کلی ، به نظر می رسد که معامله گران بزرگ ، نهنگ ها و م institutionsسساتی که بیت کوین را در حدود 10000 دلار جمع کردند ، تصمیم گرفتند در طی این تجمع سود کسب کنند ، در حالی که معامله گران خرده فروشی عمدتا در طول افزایش قیمت به موقعیت های خود اضافه می کردند. نتیجه این می تواند این باشد که تاجران خرده فروشی در کوتاه مدت تا میان مدت گرفتار می شوند – با BTC در حال حاضر زیر 19000 دلار معامله می شود – اما با توجه به اینکه روند رو به رشد کلی بازار باقی می ماند ، زیان آنها ممکن است کوتاه مدت باشد.

با همه هیاهوها و شیدایی های موجود در مورد یک بول کوین بیت کوین ، داده های بحث شده در این گزارش به عنوان یک یادآوری است که معامله گران بزرگ ، نهنگ ها و م institutionsسسات درگیر خرید کم و فروش زیاد هستند. به نفع آنها نیست که ادامه خرید سکه در بالاترین سطح جدید و گرانی آنها را ادامه دهند. در نهایت ، همانطور که داده ها نشان می دهد ، آنها به دنبال حرکت در بازار ، وحشت زدگی تاجران خرده فروشی و استفاده از فرصت های خرید سکه های نسبتاً ارزان هستند. به نظر می رسد برای معامله گران خرده فروشی و هر کس دیگری که در این بین است ، انتخاب بین دو گزینه است: شنا با موج یا مخالف آن.

اگر این تحلیل را بصیرت آمیز دانستید ، می توانید نسخه PDF این گزارش را در زیر مشاهده ، بارگیری و به اشتراک بگذارید:

مشاهده تمام صفحه

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me