banner
banner

ضرر ناگهانی در DeFi چیست؟ مروری بر AMM ها و خطرات استخراج نقدینگی

توضیحی درباره ضرر ناگهانی و نحوه عملکرد آن هنگام تأمین نقدینگی به پروتکل های DeFi

DeFi یا مالیات غیرمتمرکز از سال 2019 کلید واژه رمزنگاری است ، اما با محبوبیت پروتکل ها و سیستم عامل های DeFi در سال 2020 این موضوع به یک موضوع اصلی تبدیل شد. اکوسیستم ، هدایت شده توسط بلاکچین Ethereum ، همچنین نقش مهمی در احیای علاقه خرده فروشی به فضای رمزنگاری بزرگتر دارد. در حقیقت ، اکنون حتی م institutionsسسات بانکی سنتی نیز فعالیت می کنند تصدیق کردن پتانسیل DeFi ، در حالی که ما دیدیم ارزش دارایی های متعهد به پروتکل های DeFi در 12 ماه گذشته از 1.2 میلیارد دلار به بیش از 60 میلیارد دلار رسیده است.

افرادی که حتی به آرامی با فضای DeFi آشنا هستند ممکن است از مفهوم تأمین نقدینگی برای کسب درآمد منفعل یا بازده از طریق پروتکل های DeFi آگاه باشند. به اصطلاح کشاورزی عملکرد – استخراج نقدینگی نیز نامیده می شود – در DeFi در قلب انفجار بازار بوده است ، که توسط پروتکل های ساخت خودکار بازار انجام می شود. پروژه هایی مانند Uniswap ، SushiSwap و Balancer همان چیزی هستند که به عنوان مبادلات غیرمتمرکز شناخته می شوند و آنها به چنین پروتکل های AMM متکی هستند. سیستم عامل های آنها به معامله گران این امکان را می دهد تا توکن ها را به صورت کاملاً غیرمتمرکز و بدون درز مبادله کنند.

این امر توسط افرادی که به عنوان تأمین کنندگان نقدینگی شناخته می شوند – یعنی کاربرانی که دارایی های رمزنگاری شده خاصی را به سیستم عامل واریز می کنند ، امکان پذیر است و بدین ترتیب نقدینگی سایر دارایی های قابل مبادله فراهم می شود. LP تشویق به سپرده گذاری یا قفل کردن دارایی های خود می شود زیرا آنها کارمزد معامله تولید شده توسط معامله گران را که در این سیستم عامل تعویض می کنند بدست می آورند. از نظر LP – کسانی که رمزهای خود را در پروتکل DeFi قفل می کنند – هزینه های معامله ای که کسب می کنند مانند بازده است. مقدار عملکرد نوسان دارد ، زیرا به میزان استفاده و حجم پروتکل بستگی دارد.

در این مقاله ، ما قصد نداریم که نحوه تأمین نقدینگی را به طور مفصل بررسی کنیم ، اما برای کسب اطلاعات بیشتر ، لطفاً به راهنمای ما برای کسب درآمد منفعلانه با OKEx Earn مراجعه کنید. در اینجا ، ما مفهوم ضرر ناگهانی را توضیح خواهیم داد ، درک این نکته برای کاربرانی که قبلاً نقدینگی خود را به AMM ها ارائه می دهند یا توجه به آن را انجام می دهند مهم است.

برای درک این مفهوم ، ما باید یک نمای کلی از نحوه کار مجموعه های نقدینگی در پروتکل های AMM داشته باشیم.

استخرهای نقدینگی AMM چگونه کار می کنند

برای اینکه کاربران یک پروتکل مبتنی بر AMM بتوانند رمزها را مبادله کنند ، باید مجموعه نقدینگی در دسترس آنها باشد. به عنوان مثال ، اگر یک تاجر می خواهد 1 ETH را به USDT بفروشد ، باید یک گروه نقدینگی وجود داشته باشد که بتواند 1 ETH را بدست آورد و 1000 USDT بدهد (و به همین سادگی ، بگذارید بگوییم 1 ETH با 1000 USDT معامله می شود و ما هزینه ها را در نظر بگیرید) و بالعکس. با افزایش حجم معاملات ، نیاز به چنین نقدینگی نیز افزایش می یابد و این جایی است که کسانی که به دنبال LP هستند می توانند وارد شوند. این کاربران می توانند دو ارز دیجیتال یک جفت – در این مورد ، ETH و USDT – را به پروتکل واریز کنند استخر (بازدید کنندگان) مربوطه در یک نسبت از پیش تعیین شده ، که اغلب 50/50 است.

به عنوان مثال ، اگر یک LP با 10 ETH بخواهد نقدینگی خود را به نسبت ETH / USDT با نسبت 50/50 اضافه کند ، باید 10 ETH و 10،000 USDT را سپرده گذاری کنید (هنوز هم با فرض 1 ETH = 1000 USDT). اگر استخری که آنها متعهد شده اند مجموعاً 100000 USDT دارایی داشته باشد (50 ETH و 50،000 USDT) ، سهم آنها برابر با 20،000 USDT / 100،000 USDT x 100 = 20٪ خواهد بود.

درصد سهم LP در یک مجموعه داده شده مهم است که باید توجه داشته باشید زیرا وقتی LP متعهد می شود ، یا دارایی های خود را از طریق یک قرارداد هوشمند به سپرده گذاری می کند ، به طور خودکار برای آنها نشانه های LP صادر می شود. این علامت ها به LP این حق را می دهند که هر زمان سهم خود را از استخر – 20٪ از استخر در مثال فوق ما برداشت کند.

اینجاست که مفهوم ضرر ناپایدار مطرح می شود. از آنجایی که LP ها به سهم خود از مجموعه و نه تعداد مشخصی از نشانه ها تعلق می گیرند ، اگر قیمت دارایی های سپرده گذاری شده آنها رشد قابل توجهی داشته باشد ، در معرض لایه دیگری از خطر – ضرر ناگهانی – قرار می گیرند.

محاسبه ضرر ناپایدار

در مثال ما ، قیمت 1 ETH در آن زمان 1000 USDT بود ، اما بگذارید بگوییم قیمت دو برابر می شود و 1 ETH با 2000 USDT شروع به معامله می کند. از آنجا که استخر به صورت الگوریتمی تنظیم می شود ، از فرمولی برای مدیریت دارایی استفاده می کند. اساسی ترین و پرکاربردترین مورد این است فرمول ثابت محصول, محبوب شده توسط پلت فرم DEX Uniswap.

به زبان ساده ، فرمول زیر است: نقدینگی ETH نقدینگی x = محصول ثابت

استفاده از ارقام مثال بالا (50 ETH و 50،000 USDT) ما را به دست می آورد: 50 50 50،000 = 2،500،000

به طور مشابه ، قیمت ETH در استخر را می توان با این فرمول بدست آورد: نقدینگی رمز / نقدینگی ETH = قیمت ETH

استفاده از ارقام مثال ما باعث می شود: 50،000 / 50 = 1،000 USDT (به عنوان مثال ، قیمت 1 ETH).

اکنون ، وقتی قیمت ETH به 2000 USDT تغییر می کند ، می توانیم از این فرمول ها برای تعیین نسبت ETH و USDT در استخر استفاده کنیم:

  • نقدینگی ETH = ریشه مربع (محصول ثابت / قیمت ETH)
  • نقدینگی نشان = ریشه مربع (محصول ثابت x قیمت ETH)

استفاده از داده های مثال ما در اینجا همراه با قیمت جدید 2000 USDT در هر ETH ما را به دست می آورد:

  • نقدینگی ETH = ریشه مربع (2،500،000 / 2،000) = 35،355 ~ ETH
  • نقدینگی نشان = ریشه مربع (2.500.000 x 2.000) = 70710.6 پوند USDT

ما می توانیم صحت این موضوع را با استفاده از اولین معادله (نقدینگی ETH x نقدینگی توکن = محصول ثابت) تأیید کنیم تا به همان محصول ثابت 25000000 برسیم: 35.355 x 70،710.6 = 2،500،000 پوند (یعنی همان محصول ثابت اصلی ما در بالا).

از این رو ، پس از تغییر قیمت ، با فرض ثابت ماندن سایر عوامل ، این استخر تقریباً 35 ETH و 70،710 USDT خواهد داشت ، در مقایسه با 50 ETH و 50،000 USDT اولیه.

اگر در این زمان ، LP بخواهد دارایی های خود را از استخر خارج کند ، آنها نشانه های LP خود را با 20٪ سهم خود عوض می کنند. با به دست آوردن سهم خود از مبالغ به روز شده هر دارایی در استخر ، آنها 7 ETH (به عنوان مثال ، 20٪ از 35 ETH) و 14،142 USDT (به عنوان مثال ، 20٪ از 70،710 USDT) دریافت می کنند..

اکنون ، ارزش کل دارایی های برداشت شده برابر است با: (7 ETH 2 2،000 USDT) + 14،142 USDT = 28،124 USDT.

با این حال ، اگر کاربر به سادگی 10 ETH و 10،000 USDT خود را در اختیار داشته باشد ، به جای اینکه این دارایی ها را در یک پروتکل DeFi واریز کند ، در واقع سود بیشتری کسب می کند. با فرض دو برابر شدن قیمت ETH از 1000 USDT به 2000 USDT ، دارایی های واریز نشده کاربر 30،000 USDT ارزیابی می شود: (10 ETH x 2،000 USDT) + 10،000 USDT = 30،000 USDT.

این اختلاف 1،876 USDT – که می تواند به دلیل نحوه مدیریت نسبت دارایی توسط سیستم عامل های AMM رخ دهد – همان چیزی است که به عنوان ضرر ناپایدار شناخته می شود.

نتیجه

در مثال ما ، LP در روند تأمین نقدینگی پروتکل DeFi نزدیک به 2000 USDT از دست می دهد. اگرچه این روند ضرر ناگهانی نامیده می شود ، این اصطلاح اندکی گمراه کننده است. معنای ضرر ناپایدار در واقع بسیار شبیه به مفهوم ضرر غیر واقعی است. ضرر می تواند از لحاظ تئوری معکوس شود (اگر LP دارایی های خود را برداشت نکند و قیمت ETH به سطح اولیه بازگردد) ، اما هیچ تضمینی برای این اتفاق وجود ندارد.

علاوه بر این ، یک بار LP نقدینگی را از یک پروتکل برداشت ، ضرر ناخواسته در واقع دائمی می شود. در موردی که یک LP زیان ناپایداری را تجربه کرده و سپس دارایی های خود را برداشت می کند ، تنها نکته مثبت در تأمین نقدینگی پروتکل ها همچنان هزینه های معاملاتی است که LP در هنگام واریز دارایی های خود در آنجا جمع کرده است. در شرایط ناپایدار ، به ویژه در حین دویدن گاو نر ، بعید است هزینه ها به تنهایی تفاوت را پوشش دهند.

اما از طرف مقابل ، کاهش در قیمت ETH از زمان سپرده گذاری در استخر باعث ایجاد ETH اضافی می شود و بدین ترتیب دارایی ETH تأمین کننده نقدینگی افزایش می یابد. با توجه به عملکرد ضرر ناپایدار ، تأمین نقدینگی در طول بازار خرس و صرفاً نگه داشتن دارایی های ناپایدار در بازار گاو نر ، هر دو استراتژی قابل تأمل است.

اگر شما علاقه مند به استفاده از مبادله غیرمتمرکز یا تأمین نقدینگی هستید ، می توانید با بررسی OKEx Swap و Farm DApps در OKExChain شروع کنید.

آماده ورود به DeFi نیستید؟ با یادگیری نحوه کار معاملات رمزنگاری شروع کنید و تجارت را در OKEx آغاز کنید – کاربران جدید می توانند برای خرید ، سپرده گذاری و تجارت رمزنگاری پاداش کسب کنند.

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me