banner
banner

بررسی اجمالی دست اول قانون اوراق بهادار دیجیتال در مالت

وقتی نوبت به انتخاب حوزه قضایی برای ارائه اوراق بهادار دیجیتال می رسد ، مالت جز among اولین افراد در این لیست است. در طی چند سال گذشته ، مالت موقعیت منحصر به فردی به عنوان “جزیره بلاکچین” اتخاذ کرده است ، و با معرفی قوانین پیشرفته بلاکچین ، سیاست های مالیاتی دوستانه و رویکرد مترقی به تنظیم ، نوآوری در فن آوری را تقویت می کند.. 

این مقاله ، بر اساس ماهها تحقیق و ارتباطات شخصی با رگولاتور مالتی و وکلای محلی ، مروری جامع از وضعیت حقوقی اوراق بهادار دیجیتال در مالت را ارائه می دهد ، در حالی که ما در حال ساخت بستر خود برای ارائه اوراق بهادار دیجیتال در این جزیره بوده ایم.. 

بررسی اجمالی مقررات

اوراق بهادار دیجیتال در مالت ، قبل از هر چیز توسط قانون سنتی در مورد ابزارها و خدمات مالی تنظیم می شود ، مهمترین آنها قانون شرکت ها و قانون خدمات سرمایه گذاری است. این اقدامات خود را در قانونگذاری اتحادیه اروپا ، یعنی MiFID II ، آیین نامه اخبار و سایر موارد ، گنجانده است.

جدا از مجموعه قوانین موجود ، مالت همچنین یک قانون خاص در مورد ابزارهای مالی مبتنی بر بلاکچین معرفی کرده است که مشخص می کند چه چیزی باید توسط قانون سنتی تنظیم شود و چه مواردی تحت حوزه قوانین جدید است..

این رویکرد متفاوت از رویکردی است كه كشورها با سیستم قانون عادی اتخاذ كرده اند و برای تكیه وضعیت حقوقی یك شی نوآورانه به قانون خاصی احتیاج ندارند و به جای آن به آنچه موجود است متكی است. 

سه قانون اصلی وجود دارد که به ویژه به اوراق بهادار دیجیتال اشاره دارد: 

  1. دارایی های مالی مجازی (قانون VFA) که دارایی های مبتنی بر DLT و قوانین حاکم بر آنها را تعریف می کند
  2. سازمان نوآوری دیجیتال مالت (MDIA) ، که MDIA را به عنوان یک نهاد حاکم و نقش آن در تنظیم شرکت های بلاکچین تاسیس کرد
  3. ترتیبات فناوری نوآوری & خدمات (ITAS) ، اصطلاح “ترتیب فناوری نوآورانه” ، روش و شرایط صدور مجوز را معرفی کرد 

فعلاً یک اقدام جداگانه در مورد STO ها به عنوان روش جمع آوری کمک مالی در دست تهیه است. 

جدا از آن ، چندین راهنما و استراتژی وجود دارد. مهمترین آنها مقاله مشاوره MFSA STO است که به تشریح رویکرد MFSA به STO و MFSA Fintech Strategy می پردازد ، که ، از جمله ، در مورد برنامه های ایجاد صندوق ماسه ای نظارتی برای مشاغل fintech بحث می کند.

در زیر ، من مهمترین جنبه های قانون موجود را از نزدیک بررسی می کنم. 

مقامات صالح

دو نهاد نظارتی اصلی حاکم بر اوراق بهادار دیجیتال در مالت وجود دارد: سازمان خدمات مالی مالت (MFSA) و سازمان نوآوری دیجیتال مالت (MDIA). 

MFSA تنها تنظیم کننده خدمات مالی در مالت است که هم ارائه دهندگان خدمات مالی و هم صادرکنندگان هر نوع ابزار مالی را تنظیم می کند. این امر برای ناشران اوراق بهادار دیجیتال دو مفهوم دارد:

  1. آنها باید با ارائه دهندگان خدمات دارای مجوز MFSA کار کنند
  2. پیشنهاد آنها باید توسط MFSA تأیید شود

نقش MDIA تنظیم و اجرای قوانین و استانداردهای نوآوری در فناوری است. در رابطه با اوراق بهادار دیجیتال ، تنظیم کننده زیرساخت های فنی مبادله رمزها و رمزهای امنیتی و سایر پروژه های زیربنایی را بررسی می کند و از آنها اطمینان می دهد تا مطمئن و مطمئن باشند. 

برای دریافت مجوز MFSA (مرجع مالی غالب) ، نیازی به مجوز MDIA ندارید – در بیشتر موارد ، حسابرسی سیستم کافی است و نظر MDIA داوطلبانه باقی می ماند. با این حال ، اگر حجم معاملات از سطح خاصی عبور کند ، مجوز توسط دومی اجباری می شود.

بدیهی است که MDIA پهنای باند محدودی دارد و نمی تواند هر برنامه ای را برای مجوز بررسی کند ، بنابراین تنظیم کننده بازرسان سیستم شخص ثالث دارای مجوز MDIA را برای بررسی طرح فنی سیستم پیشنهادی جذب می کند. در حال حاضر پنج نفر از آنها وجود دارد ، از جمله غول های مشاور KPMG و PwC. پس از انجام ممیزی ، MDIA تصمیم نهایی را در مورد اعطای مجوز براساس ارزیابی حسابرس ، مدل کسب و کار ، شخصیت های مدیریت ارشد و سهامداران واجد شرایط شرکت فناوری نوین می گیرد.. 

مقامات ذی صلاح سه هدف اولویت را دنبال می کنند: حمایت از سرمایه گذاران ، حمایت 

شهرت مالت به “مرکز تعالی نوآوری در فن آوری” و ارتقا competition رقابت و انتخاب سالم.

تمرکز زیاد بر شهرت ، مالت را از سایر حوزه های قضایی دوست بلاک چین ، مانند استونی متفاوت می کند. اگرچه مالت با ایجاد قانون مشخص ، ایجاد جعبه شن و ماسه نظارتی fintech و غیره کارهای زیادی در جهت ارتقا business تجارت مبتنی بر بلاکچین انجام می دهد ، اما دریافت مجوز در اینجا دشوارتر است. برای دریافت مجوز ، یک شرکت باید از شرایط سختگیرانه پیروی کند ، از سیستم حسابرسی عبور کند تا از انعطاف پذیری زیرساخت ها اطمینان حاصل کند ، از مدل تجاری خود دفاع کند. 

یکی از الزامات لازم برای اخذ مجوز برای هر فعالیت نظارتی در مالت ، به اصطلاح “چک های مناسب و مناسب” برای همه سهامداران واجد شرایط است (>25٪ سهام) و مدیریت ارشد – سازوکار دیگری برای جلوگیری از تقلب ، حمایت از سرمایه گذاران و شهرت خوب مالتا.

چنین اقداماتی اعتبار اضافی را برای یک شرکت دارای مجوز در مالت ایجاد می کند ، که به نوبه خود انگیزه هایی برای شرکت های مناسب برای ایجاد فعالیت های تجاری در آنجا ایجاد می کند.. 

قانون دارایی های مالی مجازی: ارائه طبقه بندی

قانون VFA چارچوب قانونی برای دارایی های مالی مجازی و پیشنهاد دارایی را در نوامبر 2018 معرفی کرد. این قانون چهار نوع دارایی DLT را تعریف می کند:

  1. پول الکترونیکی – پول رایج ، حساب شده در DLT 
  2. نشانه های مجازی – واحدهایی که فقط در داخل سیستم ارزش دارند ، به عنوان مثال ، امتیازات وفاداری 
  3. ابزارهای مالی – دارایی های تعریف شده توسط مقررات MiFID II که شامل ، از جمله ، اوراق بهادار قابل انتقال و واحدهای شرکت های سرمایه گذاری جمعی است
  4. دارایی های مالی مجازی – همه مواردی که در هیچ یک از موارد بالا نمی گنجد 

زیبایی قانون این است که وقتی دارایی به اشکال متعارف نمی افتد ، به صورت مورد به مورد برخورد می شود. بسیاری از حوزه های قضایی چنین رویکرد مفصلی را اتخاذ نمی کنند و ترجیح می دهند دارایی های مبتنی بر DLT را به عنوان علامت های امنیتی ، سودمندی و پرداخت با قوانین یکسان برای هر گروه دارایی واجد شرایط کنند..

اگرچه ممکن است ایده خوبی برای ایجاد یک دسته جداگانه برای ارزهای رمزپایه به نظر برسد ، اما مسئله این است که ، همانطور که می دانیم ، آنها می توانند از نظر ماهیت بسیار متفاوت باشند: برخی از آنها نشانه های بلاکچین هستند ، برخی دیگر نیستند ، برخی ناشناس هستند ، برخی نیستند ، برخی غیرمتمرکز هستند و برخی دیگر نیستند. 

قانون VFA بیشتر بر روی مراحل صدور یا ارائه دارایی های مالی مجازی متمرکز است. با این حال ، از نظر خود عمل مشخص نیست که چگونه توکن های امنیتی بسته به ماهیت آنها واجد شرایط می شوند. بنابراین MFSA دستورالعمل های بیشتری صادر کرده و در حال کار بر روی یک قانون خاص برای اوراق بهادار دیجیتال است که قرار است همه موارد استفاده خاص در صنعت را پوشش دهد.

مقاله مشاوره STO: تعریف اوراق بهادار دیجیتال

مقاله مشاوره STO پیشنهادات رمز امنیتی را به سنتی و غیر سنتی تقسیم می کند. 

واحدهایی که طی STO سنتی ارائه می شوند ، تحت MiFID به عنوان ابزار مالی طبقه بندی می شوند. بنابراین ، آنها بیشتر توسط MiFID و قانون خدمات سرمایه گذاری تنظیم می شوند. در Stobox ما چنین واحدهایی را “اوراق بهادار دیجیتال” می نامیم و بیشتر با آنها کار می کنیم.

همه انواع عجیب و غریب دیگر واحدهای سرمایه گذاری تحت تعریف STO های غیر سنتی قرار می گیرند. متداول ترین مثال ممکن است واحدی را شامل شود که حق سهمی در درآمد را فراهم می کند اما ارزش سهام یک شرکت را نشان نمی دهد ، بنابراین نوعی قرارداد مشتق است. بسیاری از پیشنهادات توکن امنیتی که تاکنون انجام شده از چنین ماهیتی برخوردار است ، اگرچه قانونی که تحت آن قرار می گیرند بسته به حوزه قضایی متفاوت است. بیشتر پیشنهادهای رمزهای امنیتی که تاکنون انجام شده اند از همین ماهیت بوده اند. 

MFSA هنوز نظری در مورد STO های غیر سنتی صادر نکرده است.

تنظیم آگهی نامه: ارائه & تجارت اوراق بهادار دیجیتال

ارائه اوراق بهادار دیجیتال عمدتاً توسط آیین نامه منشور تنظیم می شود ، که ناشران را مجبور می کند هنگام تهیه یک پیشنهاد عمومی ، دفترچه ثبت کنند. با این حال ، قوانین اروپا با احترام ، معافیت هایی را ارائه می دهد که براساس آن می توان پیشنهاد را بدون ثبت دفترچه انجام داد. 

دو مورد پرکاربرد عبارتند از:

1) پیشنهاد صرفاً برای سرمایه گذاران معتبر (فروش خصوصی)

2) پیشنهاد با در نظر گرفتن کل زیر 5 میلیون یورو در اتحادیه اروپا طی یک دوره 12 ماهه.

با این وجود ، اگر ناشر به دنبال ثبت نام در یک مکان تجاری است ، باید از قوانین لیست پیروی کند و یک سند پذیرش مانند روزنامه را تهیه کند ، بنابراین مزایای پیشنهاد معاف را کاهش می دهد. 

با این حال ، توافق نامه های بازار ثانویه وجود دارد که تحت تعریف مکان تجارت تنظیم شده قرار نمی گیرند و بنابراین می توانند قوانین سختگیرانه تری برای پذیرش وارد کنند. یکی از آنها تابلوی اعلانات است ، که بازاری است که در آن شرکت کنندگان می توانند علاقه های خرید و فروش خود را ارائه دهند ، اما هیچ تطبیق خودکار وجود ندارد. در عوض ، معامله زمانی آغاز می شود که مشتری دیگری با شرایط پیشنهادی موافقت کرده و تصمیم می گیرد که به یکی از طرفین تجارت تبدیل شود. اگرچه هنوز در مالت سابقه ای از این نوع وجود ندارد ، سازمان رفتار مالی انگلیس ، که مشمول همان قانون اتحادیه اروپا است ، چنین ترتیبی را MTF نمی داند: 

از نظر ما ، هر سیستمی که صرفاً علائمی از علاقه ، پیشنهادات و پیشنهادات یا قیمت ها را دریافت ، جمع می کند ، جمع می کند و پخش می کند ، نباید یک سیستم چند جانبه تلقی شود. این بدان معنی است که تابلوی اعلانات نباید یک سیستم چند جانبه تلقی شود. دلیل این امر این است که در این نوع تسهیلات هیچ واکنشی نسبت به سود تجاری دیگر نسبت به دیگری وجود ندارد. “ 

به همین دلیل ، ما در Stobox در حال ساخت بازار ثانویه ما به صورت تابلوی اعلانات هستند تا نیازهای شرکت های موجود در اینترنت و دسترسی به نقدینگی را کاهش دهند..

افکار نهایی 

مالت یکی از مترقی ترین چارچوب های قانونی برای اوراق بهادار دیجیتال را در جهان معرفی کرده است که تعادل بین حمایت از سرمایه گذار و تسهیل نوآوری را پیدا می کند. ایجاد قانون جامع از ابتدا کاری غیر پیش پا افتاده است و زمان زیادی را صرف می کند – این توضیح می دهد که چرا اکثر عرضه اوراق بهادار دیجیتال تاکنون در سایر حوزه های قضایی انجام شده است. با این حال ، دقیقاً به دلیل این واقعیت که مالت وقت و تلاش زیادی را صرف آن كرده است ، می توان از نظر پایداری نظارتی طولانی مدت و مطابقت با استانداردهای احتیاطی ، به ارائه دهندگان و شركت های مالت اعتماد كرد..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me