banner
banner

5 نکته برجسته از DeFi در سال 2020 – سال در حال بررسی

OKEx Insights ‘DeFi Digest نکات برجسته مربوط به فضای مالی غیرمتمرکز را در سال 2020 بررسی می کند.

DeFi در این سال از یک کلید واژه صرف به یک بخش قانونی تبدیل شده است ، هم از نظر توسعه و هم از نظر پیشرفت ، پیشرفت چشمگیری داشته است. با پایان یافتن سال 2020 ، OKEx Insights پنج مورد برجسته از فضای مالی غیرمتمرکز را مورد بررسی قرار می دهد.

از میلیون ها میلیارد دلار ، DeFi بسیار بزرگ می شود

بازار DeFi در طی سال 2020 شاهد رشد چشمگیری بود ، TVL – ارزش کل قفل شده است – از 671 میلیون دلار در 1 ژانویه به 13.95 میلیارد دلار از 23 دسامبر افزایش یافت. رشد گسترده TVL در فضا عمدتا توسط هیاهوی اطراف استخراج نقدینگی انجام شد. و تولید محصول ، و با راه اندازی پیش بینی شده Ethereum 2.0 و افزایش قیمت های غیر متمرکز.

ارزش کل قفل شده در دلار آمریکا در بازار DeFi در سال 2020. منبع: DeFi Pulse

بازار وام های DeFi نیز اره رشد گسترده در حجم وام ، از 0.92 میلیارد دلار به 3.57 میلیارد دلار افزایش یافته است. در حالی که Maker در نیمه اول سال 2020 بر بازار وام تسلط داشت ، در پی راه اندازی توافق نامه مدیریت خود ، COMPA در نیمه دوم جایگزین Maker به عنوان رهبر وام شد. مرکب با تقریباً 55 درصد سهم بازار ، همچنان بر بازار وام تسلط دارد و پس از آن Maker (30 ~)) و Aave (10 ~ followed) دنبال می شوند.

حجم کل وام های پروتکل های وام DeFi در سال 2020. منبع: DeBank

افزایش معدن نقدینگی و بهره برداران DeFi

شرایط "استخراج نقدینگی" و "کشاورزان بازده" در سال 2020 مهمترین سخنان جامعه DeFi بوده است. استخراج نقدینگی به تولید محصول با تأمین نقدینگی در بازار پول در ازای دریافت پاداش و کارمزد اشاره دارد..

استخراج نقدینگی برای اولین بار توسط کامپاند ارائه شد ، که به کاربران امکان می داد نقدینگی پروتکل را بدست آورند تا واحدهای اضافی رمز مدیریت آن را بدست آورند. پس از راه اندازی آن ، قیمت COMP بیش از سه برابر شده است و ارزش کل قفل شده در پروتکل از 90 میلیون دلار به بیش از 600 میلیون دلار در هفته اول رسیده است. سایر پروتکل های DeFi – مانند Balancer ، SushiSwap و Uniswap – برای راه اندازی خدمات استخراج نقدینگی برای نشانه های حاکمیت خود از این روش پیروی کردند.

ظهور معدن نقدینگی همچنین منجر به افزایش مبادلات غیرمتمرکز شد. حجم معاملات DEXs رشد ناگهانی خود را در ژوئن آغاز کرد ، که ناشی از هیاهوی استخراج نقدینگی تولید شده توسط COMP است. حجم معاملات DEX پس از راه اندازی توافق نامه Uniswap ، UNI ، به بالاترین رقم 27.8 میلیارد دلار در سال رسید..

با این حال ، از ماه اکتبر هیاهو در مورد استخراج نقدینگی سرد شده است ، زیرا هیچ پروتکل اصلی DeFi دیگری وجود ندارد که نشانه های حاکمیت جدیدی را برای استخراج نقدینگی منتشر کند. کاهش زمان فروش نیز در کاهش حجم معاملات DEX در Q4 2020 مشاهده می شود.

حجم معاملات ماهانه مبادلات غیرمتمرکز در سال 2020. منبع: Dune Analytics, OKEx Insights

رقابت بین Uniswap و SushiSwap

استخراج نقدینگی سازندگان بازار خودکار را به کانون توجهات رساند. صرافی مبتنی بر AMM استفاده می کند مجموعه ای از الگوریتم های قطعی که پارامترهایی را برای جمع آوری نقدینگی از معامله گران و ایجاد بازارهای خودکار تنظیم می کند. وجوه خریداران و فروشندگان در مبادلات مستقر در AMM به جای استفاده از کتاب سفارشات سنتی برای سفارشات خرید و فروش ، در استخرهای نقدینگی زنجیره ای ذخیره می شود.

ظهور سازندگان بازار خودکار همچنین منجر به رقابت بین Uniswap و کلون آن ، SushiSwap شد. Uniswap تا اواخر آگوست از نظر حجم معاملات بر حوزه DEX تسلط داشت ، در آن زمان SushiSwap راه اندازی شد. بر اساس طرح پروتکل Uniswap ، SushiSwap با هدف ایجاد مشوق های اضافی برای کشاورزان عملکرد ، به آنها اجازه می دهد بخشی از هزینه پروتکل را در توکن های SUSHI کسب کنند ، حتی اگر نقدینگی خود را از پروتکل بگیرند.

Uniswap از ژوئیه 2020 بر بازار DEX تسلط دارد. منبع: تجزیه و تحلیل Dune

پس از عرضه ، قیمت SUSHI به بیش از 9 دلار رسید و ارزش کل پروتکل قفل شده در طی دو هفته اول از Uniswap پیشی گرفت. با این حال ، سوشی سوپ از زمان بنیانگذار جامعه مورد انتقاد جامعه قرار گرفت, "سرآشپز نومی," فروخته شده برخی از سهام صندوق توسعه دهنده.

جامعه نگران خروج بنیانگذار بود و قیمت SUSHI فقط در مدت 5 روز از 9.5 دلار به 1.13 دلار کاهش یافت. با این حال ، در 11 سپتامبر ، آشپز نومی برگشت 14 میلیون دلار ETH به خزانه داری SushiSwap و تصمیم گرفت از نقش رهبری کنار برود.

پس از راه اندازی توافق نامه مدیریت خود ، UNI ، در اواسط سپتامبر ، Uniswap دوباره مورد توجه کشاورزان عملکرد قرار گرفت. درست پس از راه اندازی UNI ، TVL Uniswap یک بار دیگر از 748 میلیون دلار به تقریباً 2 میلیارد دلار رسید و همچنین منجر به کاهش قابل توجه نقدینگی SushiSwap شد.

در واکنش ، SushiSwap پس از آن چندین بهبود دولت را اجرا کرد ، از جمله مقدار کل توکن خود ، و یک دوره قفل شش ماهه را برای دو سوم پاداش های استخراج خود تعیین کرد. علاوه بر این ، SushiSwap مدل هدف Uniswap را که 0.05٪ از حجم کل معاملات را به سهامداران xSUSHI توزیع می کند ، پیاده سازی کرد..

هنگامی که Uniswap در 16 نوامبر برنامه پاداش نقدینگی خود را به پایان رساند ، TVL آن از 3 میلیارد دلار به 1.3 میلیارد دلار سقوط کرد. در همین حال ، SushiSwap دقیقاً همان مجموعه نقدینگی Uniswap را ارائه داد ، اما با جوایز افزایش یافته ، که منجر به افزایش کوتاه مدت در TVL SushiSwap ، از 293 میلیون دلار به 1 میلیارد دلار.

Uniswap و SushiSwap به عنوان پیشروترین مبادلات غیرمتمرکز مبتنی بر AMM ، اهداف توسعه استراتژیک متفاوتی دارند. به دنبال ادغام با Pickle Finance ، Cream Finance ، Cover Protocol و Akropolis ، yearn.finance ، مشاور روبو در زمینه انواع پروتکل های تولید محصول ، اخیراً پنجمین ادغام خود را با SushiSwap اعلام کرد. اکنون ، SushiSwap از مهارت خود برای کمک به yearn.finance برای راه اندازی پروژه آینده خود ، Derisswap استفاده خواهد کرد که ترکیبی از مبادله ، گزینه ها و وامها در یک سیستم عامل است. در همین حال ، Uniswap یک ابزار حکمرانی را راه اندازی کرد, سیبیل, برای کشف نمایندگان ، و همچنان باقی مانده است مشعل گاز پیشرو در شبکه Ethereum.

ارزش کل Uniswap و SushiSwap با رویدادهای مهم بازار قفل شده است (USD). منبع: DeFi Pulse ، OKEx Insights

حملات وام فلاش

در حالی که امسال بازار DeFi رشد چشمگیری داشته است ، آسیب پذیری های امنیتی ، به ویژه حملات وام فوری ، همچنان نگران کننده جامعه هستند. یک سرویس وام سریع به کاربران امکان می دهد بدون وثیقه وثیقه ای وام بگیرند. در حالی که این محصول در میان آربیتراژها محبوبیت یافته است ، هکرها از سو loan استفاده از وام برای تخلیه وجوه در استخرهای نقدینگی و دستکاری بازار DeFi استفاده می کنند..

حملات وام های فلاش در نیمه دوم سال 2020 ویروسی شد و هک های Eminence Finance و Harvest Finance از همه قابل توجه بودند. Eminence Finance ، پروتكلی ناتمام توسط بنیانگذار yearn.finance آندره كرونجه ، از حملات وام فوری رنج برد كه باعث شد هكرها 15 میلیون دلار تخلیه كنند. یکی از بزرگترین حملات وام سریع در تاریخ 1 نوامبر رخ داد ، زمانی که هکرها از نقاط ضعف خزانه دارایی Harvest بهره برداری کردند و وجوه را از طریق Uniswap و استخر Y در امور مالی منحنی. این حمله منجر به ضرر 34 میلیون دلار شد.

حملات وام فلاش بر عمده هک های پروتکل DeFi در سال 2020 حاکم است. منبع: OKEx Insights

جامعه DeFi چند راه حل برای کاهش حملات وام سریع ارائه داده است. اولین راه حل ، اجرای سازوکار تعهد و آشکارسازی سپرده ها است که با غیرفعال کردن سپرده ها و برداشت ها در همان معامله ، حملات وام سریع را غیرقابل اجرا می کند. علاوه بر این ، استفاده از سخنان قیمت خارجی مانند Chainlink به کاهش دستکاری بازار کمک می کند. با این حال ، این روش ها کاملا بی عیب نیستند و نیاز به توسعه بیشتر در این زمینه است.

اوراکل بلاکچین و شفافیت قیمت

بلاکچین ها و قراردادهای هوشمند معمولاً نمی توانند از خارج از شبکه مربوطه به داده ها دسترسی داشته باشند. این مشکل از استفاده از منابع خارجی داده جلوگیری می کند که می تواند برای برخی سرویس ها حیاتی باشد. اوراکل بلاکچین که خدمات شخص ثالثی است و به قراردادهای هوشمند امکان دریافت اطلاعات خارجی را می دهد ، این مشکل را برطرف می کند. اوراکل های Blockchain نقش مهمی در توسعه DeFi داشته اند ، زیرا قابلیت اطمینان و دقت داده ها را در پروتکل های مختلف DeFi افزایش می دهند.

Chainlink ، Comound و Band سه پروژه برجسته در این فضا هستند و Chainlink راه اندازی شد داده های مرجع قیمت برای DeFi در ژانویه 2020. این اطلاعات مرجع به سرعت انجام شد به تصویب رسید توسط پروتکل های DeFi در وام ، ثبات پول ، مدیریت دارایی و معاملات مشتقه.

علیرغم محبوبیت در بین کاربران پروتکل DeFi ، سخنان زنجیره بلوکی همچنین نگرانی هایی را در مورد آسیب پذیری های امنیتی و استفاده از منابع متمرکز داده ایجاد کرد. مثالی از این موارد زمانی بود که مرکب نزدیک به 9 میلیون دلار انحلال در تاریخ 26 نوامبر. این انحلال بزرگ ناشی از نوسان شدید قیمت دلار باثبات DAI در Coinbase Pro بود. از آنجا که کامپاند فقط از Coinbase Pro به عنوان منبع قیمت خود استفاده می کرد ، منجر به انتقاد و نگرانی در مورد قابلیت اطمینان شد.

اگرچه فضای DeFi خالی از اشکال نیست ، اما رشد امسال نیاز به چنین اکوسیستم محصولات مالی بی اعتماد را اثبات کرده است. با حرکت به جلو ، می توان انتظار داشت که این فضای بیشتر رشد کند زیرا توسعه دهندگان مسائل رایج را کنترل می کنند و رابط های کاربرپسند تر و قوی تری را برای خدمات مالی غیرمتمرکز ایجاد می کنند..

OKEx Insights تحلیل های بازار ، ویژگی های عمیق ، تحقیقات اصلی را ارائه می دهد & اخبار متشکل از متخصصان رمزنگاری.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me