banner
banner

NANO چیست؟ همه ی چیزهایی که لازم است بدانی

نانو در پایان ژانویه 2018 رسما از RaiBlocks برند شد. تیم پشت این ارز رمزنگاری شده, RaiBlocks اعلام کرد که سکه به NANO تغییر نام داده است.

NANO دنبال می کند بیت کوینplan طرح اصلی که جایگزینی ارزهای سنتی است و باعث می شود پول دیجیتالی برای استفاده روز به روز داشته باشید.

در تلاش برای تصاحب بیت کوین ، NANO به مشکلات اساسی ناشی از شبکه بیت کوین می پردازد:

  • مشکلات مقیاس پذیری که باعث نگرانی کاربران در مورد افزایش هزینه های تراکنش در شبکه بیت کوین می شود.
  • مسائل محاسباتی مربوط به تأخیر زمان معاملات است که به طور متوسط ​​164 دقیقه است.
  • با استفاده از استخراج بیت کوین بیش از 159 کشور ، مصرف انرژی بسیار بالا رفته است.

با پرداختن به این چالش ها ، NANO راه حلی فراهم می کند که ارز رمزپایه و ساختار بلاکچین را با ساختار شبکه بلوکی خود فراهم می کند که معاملات با هزینه صفر را ارائه می دهد و انرژی کمتری نسبت به بیت کوین مصرف می کند..

سیستم چگونه کار می کند

برخلاف سایر فناوری های بلاکچین ، بسیاری از ارزهای رمزپایه سازگار هستند ، هر حساب کاربری زنجیره بلوکی خود را دارد. هر زنجیره حساب همانطور که به آن اشاره شده توسط صاحب حساب به روز می شود و به نوبه خود بقیه شبکه مشبک را به طور همزمان به روز می کند و در نتیجه زمان معامله سریع است. از آنجا که هر کاربر بلوک ارسال و دریافت وجوه خود را به روز می کند ، نیاز به دو معامله دارد. یک معامله ارسال که مبلغ ارسال شده توسط فرستنده را از موجودی او کم می کند ، به همین ترتیب معامله دریافتی که مبلغ دریافتی از فرستنده را به مانده حساب آن اضافه می کند. لازم نیست این دو معامله همزمان باشند. گیرنده می تواند معامله را در هر زمان بپذیرد.

توضیح معماری Block-Lattice

NANO از معماری شبکه بلوک مشبک نمودار مستقیم (DAG) استفاده می کند ، جایی که به هر فرد زنجیره بلوک اختصاص داده می شود. برخلاف دیگر معماری های بلاکچین که مبالغ معاملات را ردیابی می کند ، شبکه بلوک موجودی حساب را ثبت می کند. این روش باعث کاهش داده های ذخیره شده با استفاده از هرس پایگاه داده می شود. هر بلاکچین اطلاعات مربوط به حساب افراد را منعکس می کند و فقط توسط مالک به روز می شود. سپس هر بلاکچین بصورت همزمان به بقیه شبکه های بلوکی به روز می شود.

از آنجا که هر کاربر زنجیره بلوک خود را کنترل می کند ، پروتکل هایی مانند اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) در تصمیم گیری در مورد وضعیت دفتر لازم نیست.

برای ایجاد یک حساب کاربری

کاربران باید معامله ای آزاد را آغاز کنند. این تراکنش اولین زنجیره حساب است و با دریافت اولین بلاک تراکنش ایجاد می شود.

تراز حساب

تمام مانده ها در زنجیره حساب کاربران ثبت می شوند. به جای ثبت مقدار معامله ، فرآیند تأیید نیاز به بررسی تفاوت بین مانده بلوک ارسال قبلی و مانده فعلی دارد. بلوک جدید با تعادل نهایی در بلوک دریافت جدید افزایش یا کاهش می یابد. این کار برای بهبود سرعت پردازش هنگام بارگیری تعداد زیادی از بلوک های تراکنش است.

ارسال از یک حساب

آدرس ارسال باید از قبل یک بلوک باز شده داشته باشد ، بنابراین یک موجودی دارد. هنگامی که یک معامله آغاز شد ، پس از تأیید نمی توان آن را برگشت داد. هنگامی که معامله در شبکه پخش شد ، وجوه بلافاصله از موجودی فرستندگان کسر می شود و تا زمانی که طرف دریافت کننده بلوک پذیرش وجوه را امضا کند ، منتظر مانده اند. در انتظار پذیرش ، وجوه باید در حساب فرستنده ها هزینه شود ، اما دریافت نشده است زیرا فرستنده نمی تواند معامله را لغو کند.

دریافت معاملات

برای تکمیل فرآیند معامله ، گیرنده بلوکی در حساب خود ایجاد می کند تا صندوق ارسال شده را بپذیرد. پس از ایجاد بلوک و پخش ، مانده حساب با مانده جدید به روز می شود.

آنچه در مورد زیرساخت بلوک شبکه جالب است

به دلیل پروتکل سبک وزن و هزینه اجرای گره در کنار هیچ چیز ، معاملات بدون هزینه پردازش می شوند. هر تراکنش در شبکه در یک بسته UDP نصب می شود و به طور مستقل انجام می شود و مشکلات اندازه بلوک را برطرف می کند.

همچنین ، پس از ارسال معامله ، کیف پول ها برای معامله بعدی از قبل پنهان می شوند ، و این امر باعث می شود که معاملات فوری انجام شود زیرا ارسال کننده و گیرنده ، اثبات کار آماده را دارند.

هک BitGrail

یکی از مهمترین موارد مربوط به تاریخچه NANO مربوط به هک شده توسط BitGrail است. این صرافی ارز رمزپایه ای بود که بیشترین نقدینگی را برای RaiBlocks در آن زمان داشت ، که به کاربران امکان خرید و فروش دارایی های دیجیتالی خود را به روشی آسان و سریع می داد.. 

در فوریه 2018 ، BitGrail با از دست دادن 195 میلیون دلار هک شد. این شرکت اطلاع داد که آنها 17 میلیون XRB (NANO) را از دست داده اند. این امر به وضوح بر قیمت NANO ، یکی از بزرگترین ارزهای رمزپایه در آن زمان تأثیر می گذارد. پس از هک ، چند ساعت بعد قیمت این دارایی دیجیتال از تقریباً 12 دلار برای هر سکه به 9.12 دلار کاهش یافت. 

اگرچه در آن زمان کل بازار ارزهای رمزنگاری شده روند نزولی داشت ، اما این اعتبار شهرت این ارز دیجیتال را تحت تأثیر قرار داده و رشد آینده این دارایی دیجیتال را خدشه دار می کند. 

در آن زمان ، BitGrail به کاربران خود اطلاع داد که معاملات غیرمجاز از یکی از کیف پول های آنها انجام شده و آنها در این مورد به مقامات هشدار داده اند. در همان زمان ، آنها گفتند که پلیس تحقیق در مورد موضوع را آغاز کرد. 

این بیانیه منتشر شده توسط این شرکت بود:

“BitGrail S.r.l به کاربران خود اطلاع می دهد که بررسی های داخلی معاملات غیرمجاز را نشان داد که منجر به کمبود 17 میلیون نانو شد ، مبلغی که بخشی از کیف پول مدیریت شده توسط BitGrail S.r.l. امروز اتهامی درباره این فعالیتهای متقلبانه به مقامات ذیصلاح ارسال شده و اکنون تحت تحقیقات پلیس است. “

پس از هک ، صرافی فعالیت های خود را از جمله برداشت و واریز به حالت تعلیق در آورد. این روش برای مراقبت از کاربران و امنیت آنها اجرا شد. 

البته ، صرافی های دیگری مانند Binance شروع به کمک در مسدود کردن و مسدود کردن سپرده ها از آدرس های شناسایی شده کردند. 

از آن لحظه ، پرونده هک BitGrail توسط Firenze’s Tribunal در حال بررسی است. آنها در تلاشند تا درک کنند که چگونه وجوه کاربران را بازیابی می کنند ، مجازاتی که برای صاحبان صرافی اعمال می شود و نحوه حل کل وضعیت. 

جامعه NANO به افرادی که از صرافی ارز رمزنگاری شده پشتیبانی می کنند و کسانی که معتقد بودند تیم NANO در این هک دست داشته است تقسیم شده اند. طبق گفته یکی از دارندگان صرافی ، فرانچسکو فیرانو ، پروتکل NANO در پروتکل خود اشکالی داشت که به هکرها اجازه می دهد وجوه را از صرافی استخراج کنند. 

در یک پست وبلاگ توسط تیم Nano Core منتشر شد ، آنها اطلاع دادند که دلیل کافی دارند که معتقد باشند Firano برای مدت قابل توجهی از زمان پرداخت بدهی bitGrail تیم Nano Core و جامعه را گمراه کرده است. 

دادگاه در اوایل سال 2019 توضیح داد که فرانچسکو فیرانو باید مبلغ 170 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده ای را که سال گذشته مفقود شده بود ، بازپرداخت کند. ظاهراً همه وجوه به جای محلول سردخانه در “کیف پول گرم” ذخیره شده است. این امر همچنین بر امنیت وجوهی که کاربران در صرافی ذخیره می کنند تأثیر گذاشته است.  

در حال حاضر ، کاربران NANO منتظر اطلاعات جدیدی در مورد وجوه خود هستند و اینکه آیا می توانند بخشی از وجوهی را که در صرافی از دست داده اند بازیابی کنند. 

قیمت NANO در طول زمان

NANO (در بیشتر صرافی ها به عنوان نماد XRB نشان داده می شود) از ابتدای تأسیس تاکنون ثابت بوده و تقریباً در پایین ترین سطح ثابت است. تا همین اواخر ، در اواخر سال 2017 ، شاهد افزایش قیمت بودیم که در 12 دسامبر 2017 ، بالاترین رقم 4.02 دلار را کسب کرد. از آن زمان به بعد با افزایش بالاترین قیمت در 33.14 دلار ، همچنان به دستاوردهای بزرگ رسیده است. در حال حاضر با قیمت 13.27 دلار پس از بازپرداخت.

NANO افزایش قیمت بسیار زیادی داشت که از اواخر سال 2017 یعنی در ماه نوامبر آغاز شد. براساس CoinMarketCap ، تنها چند ماه بعد ، در ژانویه 2018 ، ارز دیجیتال از زیر 0.13 دلار به 37.62 دلار منتقل شد. این نشان دهنده افزایش بیش از 23،400 درصدی قیمت است که افزایش چشمگیر قیمت آن است. 

با این حال ، همه چیز تغییر کرد و NANO نتوانست قیمت خود را حفظ کند. این چیزی است که نه تنها برای NANO بلکه برای بسیاری از altcoins دیگر در بازار ارزهای رمزنگاری شده نیز اتفاق افتاده است. دیوانگی ارائه اولیه سکه (ICO) پایان یافت و بیشتر این پروژه ها ناپدید شدند. 

پس از کاهش کل ارزش 2018 ، NANO از نوامبر 2018 بین 1.8 تا 0.75 دلار معامله شده است. کمترین قیمت نانو از زمان افزایش مجدد آن در سال 2017 ، در فوریه 2018 بود که برای مدت کوتاهی زیر 0.75 دلار سقوط کرد. این نشان دهنده کاهش بیش از 98 درصدی قیمت در مدت 13 ماه است. 

در زمان نگارش این مقاله ، NANO در حدود 0.963 دلار معامله می شود و ارزش بازار آن 128 میلیون دلار است. این بدان معناست که این ارز دیجیتال چهل و سومین ارز ارز دیجیتال در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. 

از نظر BTC ، NANO عملکرد مشابهی داشت. از ژانویه 2018 از 0.00001957 BTC به ازای هر NANO به 0.00281076 BTC برای هر سکه منتقل شد. این افزایش قیمت بیش از 14،262٪ را نشان می دهد. از آن لحظه ، NANO از نظر BTC به پایین ترین نقطه خود چند هفته پیش رسید که به 0.00008661 BTC در هر سکه کاهش یافت ، که تقریباً 97٪ کاهش قیمت BTC را نشان می دهد.. 

همانطور که قبلا ذکر شد ، تجربه عملکرد قیمت توسط NANO در بسیاری از دارایی های دیجیتال دیگر در بازار ارزهای رمزپایه دیده می شود. این چیزی است که نشان می دهد بسیاری از آلت کوین ها در سال 2018 تحت تأثیر بازار خرس قرار گرفته اند. علاوه بر این ، بیت کوین سلطه خود را در بازار افزایش داده است که هم اکنون نزدیک به 70 درصد است ، بزرگترین از اوایل سال 2017 است.. 

در حال حاضر کل بازار ارزهای رمزپایه در انتظار بهبود عملکرد altcoins است که برای مدت طولانی در برابر بیت کوین روند نزولی داشته اند. بعلاوه ، بسیاری از آنها علی رغم افزایش قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته ، قادر به افزایش مجدد دلار نبودند. 

در مقایسه با Stellar و Ripple ، NANO قادر به بهبود فرزندخواندگی با استفاده از یک سازمان مستقر نیست که به طور خاص برای افزایش تصویب دارایی دیجیتال NANO کار می کند. اگر بخواهند بهبود قیمت را ببینند و نه روندی که کل احساسات بازار را دنبال می کند و براساس گمانه زنی ها انجام می شود ، جامعه باید نقش بسیار مهمی در حمایت از پذیرش بیشتر NANO ایفا کند.. 

NANO را از کجا بخریم

از آن زمان NANO پس از تغییر نام تجاری خود به مبادلات قابل توجهی اضافه شده است. NANO را می توان با ارزهای رمزپایه اصلی مانند ارز مبادله کرد بیت کوین, اتر, رمز Binance, اتصال USDT, دوج, و ارزهای فیات.

نانو قابل مبادله است بینانس, کوکوئین, RightBTC, Bit-Z, مرکاتوکس, OKEx, و CoinFalcon مبادلات همچنین می توانید NANO را با استفاده از پول نقد در صرافی BitFlip خریداری کنید.

یکی از صرافی های معروف برای خرید و فروش NANO ، Binance است. مبادله ارز رمزنگاری شده به عنوان یکی از بزرگترین ها از نظر نقدینگی برای آلت کوین شناخته شده است. این بدان معنی است که یکی از بهترین قیمت های NANO را نیز ارائه می دهد. 

طبق CoinMarketCap ، Binance بیش از 20٪ از کل حجم معاملات NANO را در سراسر جهان نشان می دهد. مرکاتوکس با XRB و جفت تجاری XRB / BTC مبادله ای با بیشترین نقدینگی برای NANO است که تقریبا 24٪ از کل معاملات این ارز مجازی را در سراسر جهان تشکیل می دهد.. 

Binance چهار جفت تجاری مختلف برای تجارت NANO دارد ، از جمله NANO / BNB ، NANO / BTC ، NANO / ETC و NANO / USDT. این چهار جفت معاملاتی 0.08 درصد از کل حجم معاملات بورس Binance را تشکیل می دهند. در 24 ساعت گذشته ، Binance حجم معاملات 561 میلیون دلار را ثبت کرد. 

برای خرید NANO با استفاده از Binance ، باید وجوه (BTC ، ETH ، USDT یا BNB) را از صرافی یا کیف پول دیگری به صرافی رمزنگاری ارسال کنید. با این حال ، Binance چنین کرده است راه اندازی شد سرویس جدیدی که به افراد امکان می دهد ارزهای رمزپایه منتخب را با کارت اعتباری خریداری کنند. به این ترتیب می توانید Bitcoin ، Ethereum یا Binance Coin را با کارت اعتباری خریداری کرده و با NANO مبادله کنید.. 

همانطور که قبلاً اشاره شد ، مبادلات ارز رمزنگاری شده دیگری نیز وجود دارد که به کاربران امکان خرید و فروش NANO را می دهد. در بخش قبلی ، ما درباره هک BitGrail نوشتیم. تا زمان هک ، BitGrail پلتفرمی بود که بیشترین حجم معاملات را برای NANO داشت. اگر صرافی دوباره مانند گذشته شروع به کار کرد ، بهترین کار این است که از آن دور بمانید. 

کیف پول سازگار NANO

چند گزینه برای ذخیره و معامله با ارز رمزنگاری شده NANO وجود دارد. شما می توانید NANO خود را در کیف پول های زیر نگه دارید:

  • یک کیف پول وب رسمی وجود دارد که در آن میزبانی شده است raiwallet.com.
  • RaiWalletBot یک ربات تلگرامی است که کلیدهای خصوصی کاربر را مدیریت می کند ، به کاربران امکان دسترسی ، ارسال و دریافت سکه های NANO را در برنامه تلگرام می دهد.
  • کیف پول دسک تاپ را می توان برای همه سیستم عامل ها از اینجا بارگیری کرد اینجا.
  • همچنین می توانید از کیف پول سخت افزاری Ledger تا ارزهای رمزنگاری شده NANO خود را نگه دارید.

یکی از بهترین راه های نگهداری NANO کیف پول سخت افزاری است که به اینترنت متصل نیست و در برابر هک و حملات محافظت می شود. نگه داشتن NANO در صرافی ارز رمزپایه بهترین کاری برای سرمایه گذاران نیست که می خواهند ارزهای مجازی را برای مدت طولانی نگه دارند. 

Ledger Nano S به کاربران این امکان را می دهد تا برنامه Nano را بر روی دستگاه های Ledger خود نصب کرده و NANO را با برنامه وب NanoVault که توسط جامعه Nano توسعه و پشتیبانی می شود ، مدیریت کنند. اگر می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید ، می توانید بیشتر اینجا بخوانید

کیف پول های رمزنگاری دیگری وجود دارد که به شما کمک می کند کلیدهای خصوصی دارایی های دیجیتال خود را نگه دارید و به شما این امکان را می دهد تا با سکه NANO خود به صورت ایمن برخورد کنید. صرافی ها معمولاً هدف حملات و هک هایی هستند که در نهایت می توانند با از دست دادن سرمایه کاربران خاتمه یابد.

به شرطی که کاربر کلیدهای خصوصی سکه های خود را در اختیار داشته باشد ، کیف پول های رومیزی به طور کلی از کیف پول های موبایل ایمن ترند. کیف پول های حضوری نیز می توانند تحت تأثیر هک ها به روشی مشابه مبادله قرار بگیرند.

برنامه ها برای آینده

NANO با هدف ایجاد انقلابی در خود معماری بلاکچین ساخته شده است و بدون شک آینده روشنی خواهد داشت.

این انجمن به چندین ارز مبادله ای کمک کرده است تا ارز رمزنگاری شده را بدست آورد و به زودی باید انتظار خیلی بیشتری را داشته باشیم.

کیف پول های موبایل در حال آزمایش هستند و در اوایل سال 2018 برای دستگاه های تلفن همراه آیفون و آندروید منتشر می شوند.

رقبای NANO

NANO قدرت خود را در ارائه راه حل غیرمتمرکز فراهم می کند که با استفاده از فناوری بلاکچین معاملات سریع را در اختیار کاربران قرار می دهد. دو از نزدیکترین رقبا از نظر عملکرد به NANO ، XRP و XLM هستند. این دو ارز رمزنگاری شده به ترتیب در محیط های خود ، Ripple و Stellar Network کار می کنند. 

XRP و XLM معاملات سریع و ارزان را برای افراد و موسسات مالی در سراسر جهان ارائه می دهند. با این حال ، این دو ارز دیجیتال به دلیل متمرکز بودن در مقایسه با NANO یا سایر رمزنگاری های موجود در بازار مورد انتقاد قرار می گیرند. بنیانگذاران هر دو شبکه هنوز مقادیر زیادی از عرضه این سکه ها را در اختیار دارند که باعث می شود سیستم بسیار متمرکزتر شود. 

لازم به ذکر است که اختلاف سرعت بین این سه ارز دیجیتال بسیار ناچیز است ، چیزی که در هزینه های پرداخت شده توسط کاربران نیز قابل مشاهده است. تفاوت اصلی این سه پروژه در تصویب و نحوه رسیدگی به پروژه ها است. Ripple و Stellar توسط سازمانهایی اداره می شوند كه امكان تأمین اعتبار برای گسترش پروژه های خود و تصویب XRP و XLM را دارند.. 

اگر می خواهید در مورد این پروژه ها بیشتر بدانید ، می توانید راهنمای ما در مورد Stellar چیست (XLM) را بخوانید.

چندین م institutionsسسه مالی با Ripple و Stellar کار می کنند ، که برای فضای رمزنگاری بسیار مثبت است. با این حال ، NANO این مزیت را ندارد. NANO باید از نظر فرزندخواندگی و چگونگی دسترسی به تعداد بیشتری از کاربران بهبود یابد که در نهایت از مزایای معاملات بلاکچین رایگان و سریع بهره مند می شوند. 

در آینده ، ممکن است ارزهای رمزپایه دیگری با خدمات مشابه ارائه شده توسط NANO و با ساختاری متمرکز مانند Ripple و Stellar وجود داشته باشد که به این دارایی دیجیتال جدید امکان گسترش خدمات خود را در سراسر جهان می دهد. به همین دلیل است که برای جامعه NANO کار و گسترش دانش در مورد NANO به بازار بسیار مهم است. 

نتیجه

هدف NANO برای دستیابی به آن ساده است. برای جایگزینی ساختار داده های حافظه مشترک معمولی با مدل عبور پیام که در آن کاربران زنجیره های بلوکی خود را دارند که فقط با شبکه اصلی همگام سازی می شوند. NANO تنها ارز رمزنگاری شده است که از شبکه بلوکی (بلاکچین چند بعدی) استفاده می کند و کاربران را از پرداخت هزینه به ماینرها آزاد می کند ، منتظر به روزرسانی دفتر شبکه و همچنین جلوگیری از زمان طولانی تأیید معامله.

با راه حل ارائه شده توسط NANO ، ارزهای رمزپایه ، به ویژه NANO آن ارز دیجیتالی است که جایگزین ارزهای فیات برای استفاده روزمره می شود..

اگرچه این پیشنهادها از نظر فنی بسیار جالب توجه هستند ، اما جامعه مجبور است تلاش بیشتری کند تا میزان پذیرش این ارز مجازی را در سراسر جهان توسط افراد و نهادها افزایش دهد.. 

شبکه های رمزنگاری مانند Stellar و Ripple امکان تأمین بودجه فعالیت های خود و ترویج استفاده از ارزهای مجازی خود را دارند. 

با این وجود ، NANO همچنان یکی از ابتکاری ترین و پیشرفته ترین ارزهای رمزپایه در بازار است و آماده افزایش پذیرش آن در سراسر جهان است..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me