banner
banner

چه کسی واقعا از Hardfork Ethereum بعدی برنده خواهد شد؟

2019 برای جامعه رمزنگاری گسترده و طرفداران Ethereum امیدوار کننده است & به ویژه دارندگان – همانطور که قرار بود سخت افزار پیش بینی شده قسطنطنیه از اواسط ژانویه آغاز شود. با این حال ، درست قبل از رسیدن تاریخ اولیه ، توسعه دهندگان بیانیه ای صادر کردند که برای مدت نامعلومی لغو شده است و حتی تاریخ ممکن را مشخص نکرده است. ما دیدگاه عمیقی در مورد اوضاع و دلایلی داشتیم که می تواند باعث امیدبخشی این پروژه و جامعه شود ، در عین حال دارای برخی ویژگی های نامطلوب در عین حال.

قسطنطنیه به طور کلی چیست?

قسطنطنیه که به طور گسترده اعلام شده است ، قرار است به روز رسانی بعدی در سراسر سیستم برای شبکه Ethereum تبدیل شود. همچنین به آن “Ethereum 2.0” یا “New Ethereum” گفته می شود.

قسطنطنیه Ethereum اساساً بخشی از بازسازی سه فاز ، مرحله دوم پروژه جاه طلبانه Metropolis است و به ویژه در بلوک 7080000 ساخته خواهد شد ، که می تواند کارایی و عملکرد کل شبکه را کمی افزایش دهد. همچنین مجموعاً پنج پیشنهاد بهبود Ethereum (EIP) را گرد هم آورده است..

در چارچوب به روزرسانی ، پروتکل Casper معرفی شده است که هدف آن انتقال Ethereum در یک الگوریتم اجماع دیگر ، از PoW (اثبات کار) به PoS (اثبات سهام) است. در حقیقت ، این بلافاصله جایگزین PoW نخواهد شد ، اما احتمالاً از سیستم ترکیبی استفاده می شود ، این دو فناوری به طور همزمان اجرا می شوند.

دلایل پشت سر دیگری چوب سخت

اکثر علاقه مندان به رمزنگاری می دانند که hardfork یک به روزرسانی است که سازگاری به عقب را از بین می برد. با کمال تأسف برای طرفداران دوم ارزهای رمزپایه ، نرخ Ethereum طی حداکثر تاریخی خود در سال 2018 بیش از 10 برابر کاهش یافته است. پس از آن ، بسیاری از سیستم عامل ها و شرکت ها در ابتدا با استفاده از بورس اوراق بهادار و بورس ایالات متحده در بلاکچین Ethereum راه اندازی شدند کمیسیون (SEC) برای تجارت اوراق بهادار و مسایل ثبت نشده.

ناامیدی زیاد در عملکرد بازار رمزنگاری 2018 منجر به از دست دادن اعتماد ETH در میان کاربران و سرمایه گذاران جامعه رمزنگاری می شود. با این حال ، در اوایل سال 2019 ، ETH یک افزایش غیرمنتظره را تجربه کرد زیرا قیمت ها از پایین 83 دلار به 123 دلار (از 18 ژانویه 2019) کاهش یافت. با این حال ، در دراز مدت ، بسیاری از تحلیلگران تغییرات آینده را یک روند صعودی می دانند.

علاوه بر این ، توسعه دهندگان فهمیدند که بمب پیچیدگی که در ابتدا در Ethereum برنامه ریزی شده بود ، بلاک ها را بعد از حل همه بسیار کند می کند. فقط برای رفع اشکال ها و به روز نگه داشتن ETH با جدیدترین پیشرفت های فناوری ، توسعه دهندگان مجبورند گاه به گاه هارد فورک را اجرا کنند. بمب دشواری استخراج ETH را پس از یک نقطه خاص و مسدود کردن کل شبکه غیرممکن خواهد کرد ، بنابراین به آن عصر یخبندان اتریوم نیز می گویند. در صورت تولید هر بلاک جدید در هر 15 ثانیه ، تقریباً روزانه 5،500 بلوک ایجاد می شود ، که قطعاً فشار بر هزینه Ethereum را کاهش می دهد و می تواند از تورم جلوگیری کند.

Ethereum قبلاً یک بار دچار انشعاباتی شده است که منجر به ایجاد ETC یا Ethereum Classic شده است. چنگالی به نام قسطنطنیه تغییرات قابل توجهی را در رابطه با بهبود عملکرد بلاکچین Ethereum و جوایز استخراج ذکر شده در این EIP اعمال خواهد کرد.

چه مسائل خاصی قسطنطنیه را حل می کند?

همانطور که قبلا ذکر شد ، Ethereum 2.0 دارای 5 EIP اصلی خواهد بود. بیایید مروری کوتاه درباره هر یک از آنها داشته باشیم:

EIP # 145: راهکاری برای یک رویکرد مقرون به صرفه و کارآمد در پردازش اطلاعات ، اضافه کردن عملگرهای تغییر بیت برای EVM (ماشین مجازی Ethereum). در عین حال ، این 10 برابر کمتر از قبل گاز مصرف خواهد کرد ، که در نهایت منجر به استفاده ارزان از قراردادهای هوشمند می شود.

EIP # 1014: رویکردی بهتر برای راه حلهای مقیاس گذاری شبکه فراهم می کند – Vitalik Buterin روشی مبتنی بر معاملات خارج از شبکه و کانالهای دولتی ، مشابه شبکه رعد و برق بیت کوین دارد که به طور خودکار عملکرد شبکه را بهبود می بخشد.

EIP # 1052: یک راه حل طراحی شده برای بهبود پردازش قراردادهای هوشمند – اتخاذ یک هش منحصر به فرد بررسی یک قرارداد دیگر را آسان تر و کارآمدتر می کند.

EIP # 1234: این راه حل فرآیند استخراج را دشوارتر می کند ، پاداش را از 3 ETH به 2 ETH برای یک بلوک کاهش می دهد. کاهش پاداش استخراج بلوک نیز بمب دشواری را به مدت 12 ماه به تأخیر می اندازد.

EIP # 1283: مورد آخر راهی بهتر برای کسب درآمد از تغییرات داده های ذخیره شده و هزینه های بهتر برای قراردادهای هوشمند فراهم می کند. این امر با شکستن تغییرات قراردادی که در حافظه Ethereum ثبت شده است ، حاصل خواهد شد. از آنجا که این هیچ تغییری در وضعیت بلاکچین ایجاد نمی کند ، بنزین مصرف نمی شود و این باعث کاهش هزینه های توسعه دهندگان می شود.

تأثیر جامعه

همانطور که در بالا ذکر شد ، پاداش بلوک به 2 ETH کاهش می یابد و سرمایه گذاران باید از نرخ تورم پایین تر عرضه اتر خوشحال شوند. با این حال ، از طرف دیگر ، تغییرات EIP 1234 مطمئناً نارضایتی را در بین ماینرها ایجاد خواهد کرد زیرا پاداش بلوک آنها کاهش می یابد – همانطور که قبلاً در زمان سخت افزار Ethereum Classic بود.

هنگامی که چنگال رخ داد ، نوعی نوسان نرخ کوتاه مدت انتظار می رود. انتقال به PoS یک خطر است ، اما ویتالیک بوترین از چنین ریسکی بد نیست ، زیرا او اصلاً به تأثیر کوتاه مدت بر میزان ETH اهمیت نمی دهد. در همین حال ، از آنجا که سرمایه گذاران و علاقه مندان به رمزنگاری از مزایای این انتقال آگاه هستند ، بیشتر آنها مطمئناً به اردوگاه ETH می آیند.

در مورد قسطنطنیه ، دارندگان ETH سکه های جدید فقط به دلیل گاوصندوق سخت دریافت نخواهند کرد. کاربران فقط در صورت داشتن کلیدهای خصوصی در ETH در کیف پول شخصی خود (Metamask ، Ledger Nano S ، Trezor) سکه های جدید دریافت می کنند.

معدن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت

هنوز مشخص نیست که آیا Ethash در طول چنگال پیش رو با الگوریتم جدید ProgPoW جایگزین می شود یا خیر. نظرات توسعه دهندگان Ether به همین دلیل متفاوت است:

مارتین بوم سوند ، توسعه دهنده اصلی ، معتقد است که “تلاش برای قرار دادن [ProgPoW] در قسطنطنیه بی پروا خواهد بود.” اگرچه این الگوریتم را به شدت پشتیبانی می کند ، اما همچنین تصدیق می کند که تاکنون تغییرات مختلفی در مشخصات و آزمایش محدود در مورد ProgPoW وجود داشته است. وی افزود: “امیدوارم ظرف چند ماه تصویب شود.”.

هادسون جیمسون گفت که تیم نزدیک به اتفاق نظر در مورد این موضوع است:

“به احتمال زیاد ، ما در مورد اجرای الگوریتم ProgPoW به توافق اولیه رسیده ایم ، اما تا زمانی که آزمایش نشود پذیرفته نمی شود و بدون هیچ خطایی کار می کند.”

در مورد ماینرها ، نظرات نیز تقسیم شده و معایبی که همراه الگوریتم جدید به وجود خواهد آمد: مصرف برق ProgPoW کارت گرافیک کمی افزایش می یابد. AMD به اندازه Ethash سودمند نخواهد بود و همچنین باید به نارضایتی ماینرهای ACIS توجه کرد ، زیرا آنها دیگر قادر به تولید Ether نخواهند بود.

با این حال ، برخی مزایا نیز وجود دارد که جامعه معدن را تحت تأثیر قرار می دهد:

  • واحدهای ASIC پس از راه اندازی قسطنطنیه یادگاری از گذشته خواهند بود.
  • پیچیدگی شبکه کاهش می یابد.
  • یک احتمال شبح آور برای افزایش ETH در آینده ، زیرا شایعات زیادی در مورد دخالت انویدیا در ایجاد الگوریتم ProgPoW وجود دارد ، که به معنای علاقه تولید کننده کارت گرافیک به پمپ این ارز رمزپایه است..

با این حال ، بعید است که ProgPow به چنگال آینده اضافه شود ، به این دلیل که Ethereum بارها و بارها چنگال ها را برای مطالعه و پالایش بیشتر به تعویق انداخته است ، و الگوریتم جدید هنوز به اندازه کافی مطالعه نشده است – برخی از نمایندگان Ethereum ادعا می کنند – و آنجا توافق کلی در مورد اجرای الگوریتم در شبکه وجود ندارد.

بنابراین ، به احتمال زیاد ، کار بر روی این الگوریتم ادامه خواهد یافت و بر اساس آن ، تصمیم گیری در مورد معرفی ProgPoW به شبکه Ether گرفته خواهد شد. یک چیز قطعی است: اکثر توسعه دهندگان موافق اجرای الگوریتمی هستند که شبکه را از ASIC نجات دهد.

مزایای hardfork برای Ethereum است & چشم انداز شرکت در سال 2019

همچنین انتظار می رود که زمان تأیید بلوک همچنان حدود 15 ثانیه باشد. هنگامی که Ethereum در آینده به عنوان یک نتیجه از hardfork دیگر به الگوریتم PoS تبدیل می شود ، ممکن است زمان پردازش معامله افزایش یابد.

همچنین مشخص نیست که آیا میانگین هزینه معاملات Ethereum تغییر خواهد کرد یا خیر ، اما هزینه معاملات مرتبط با صدور قراردادهای هوشمند ممکن است کاهش یابد ، زیرا برخی از این EIP ها بهینه سازی چنین معاملات را هدف قرار می دهند.

قسطنطنیه به عنوان نقطه شروع اصلی نقشه راه توسعه اتریوم برای سال جاری در نظر گرفته می شود.

در حال حاضر ، توسعه دهندگان Ethereum در حال پیشرفت در جهت به اصطلاح “Beacon Chain” هستند. تنها چیزی که Beacon Chain برای آن ایجاد شده یک عملکرد جدید مقیاس گذاری است – “sharding” ، که شبکه را به گروههای گره مستقلی به نام shards تقسیم می کند. این بار در شبکه را تقسیم می کند تا شبکه زیر بار همه تراکنش ها را حمل نکند. در عوض ، خرده ریزها بار محاسباتی شبکه Ethereum را توزیع می کنند تا به آن اجازه دهند مقیاس بندی شود.

عیب شناخته شده Beacon Chain امنیت شبکه است ، زیرا این امر می تواند منجر به حملات جداگانه به هر قسمت از شبکه ارتقا یافته شود. به همین دلیل اجرای چنگال برای حفظ این تعادل امنیتی با عدم تمرکز و مقیاس پذیری ضروری است.

آینده نامشخص

داستان کوتاه کوتاه – هارد فورک مورد انتظار تا سه شنبه 15 ژانویه به مدت نامعلومی به تأخیر افتاد.

دلیل به تعویق افتادن قسطنطنیه کشف آسیب پذیری حیاتی در یکی از تغییرات برنامه ریزی شده بود. شرکت ChainSecurity ، که با ممیزی قراردادهای هوشمند سروکار دارد ، روز سه شنبه گفت که پیشنهاد بهبود EIP # 1283 ، از آنجا که تحقق آن می تواند روزنه ای در کد برای حمله به مهاجمان برای سرقت وجوه کاربران فراهم کند..

درمورد آسیب پذیری ، توسعه دهندگان این پروژه به این نتیجه رسیدند که تصحیح خطا زمان زیادی را مصرف می کند و نمی توان آن را برای سخت افزارهایی که برای 04:00 UTC در 17 ژانویه برنامه ریزی شده بود ، انجام داد. این آسیب پذیری ، حمله مجدد نامیده می شود ، به مهاجم اجازه می دهد بدون اینکه به کاربر اطلاع دهید ، بارها و بارها روی همان عملکرد اعمال می شود. همانطور که توسط Joanes Espanol ، مدیر فنی شرکت تحلیلی بلاکچین Amberdata ، اشاره شده است ، طبق این سناریو ، مهاجم می تواند “برای همیشه پول برداشت کند”.

جمع بندی حقایق

اگرچه تاخیر در راه اندازی hardfork بدون شک قابل توضیح است ، اما تأثیرات آن بر جامعه و ماینرها مبهم است. به هر حال ، این شرکت به طور واضح در تلاش برای توسعه و به روزرسانی فناوری در سطح عالی است ، زیرا قسطنطنیه ورودی ویژگی هایی مانند پردازش ارزان تر و بهتر قراردادهای هوشمند ، گزینه های مقیاس سازی شبکه بهتر ، تأخیر در بمب برای 12 ماه دیگر و بسیاری از ویژگی های دیگر. تغییر به الگوریتم PoS با پروتکل Casper ، معرفی خرده ریزها و رد شدن برای پشتیبانی از ASIC ، بردار پیشرفت انتخاب شده توسط شرکت را نشان می دهد ، که هدف واقعی را در توسعه پروژه بلند مدت به جای تبلیغات در بازه زمانی کوتاه می داند.

مرحله بعدی در توسعه شبکه ارزهای رمزنگاری شده – Serenity ، باید هشت ماه پس از راه اندازی قسطنطنیه برگزار شود.

نویسنده: ماریا لوبانووا ، رئیس پلتفرم آربیتراژ مبادله ای بین المللی آربیدکس

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me