banner
banner

صندوق های شاخص در مقابل ETF – هر آنچه سرمایه گذاران باید بدانند

صندوق های شاخص در مقابل ETF ها

صندوق های شاخص صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند که به طور منفعلانه مدیریت می شوند و شاخص را ردیابی می کنند. این امر می تواند باعث ایجاد سردرگمی شود زیرا صندوق های سرمایه گذاری معمولاً به طور فعال مدیریت می شوند ، در حالی که وجوه قابل معامله در بورس (ETF) معمولاً منفعلانه مدیریت می شوند. این پست باید به شما کمک کند تا تفاوت بین صندوق های شاخص و ETF را درک کنید.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک (از جمله صندوق های شاخص) و ETF هر دو نوع وجوه تحت مدیریت حرفه ای هستند که سرمایه چندین سرمایه گذار را جمع می کنند. بزرگترین تفاوت این است که در حالی که ETF ها مانند سهام ذکر شده و معامله می شوند ، صندوق های سرمایه گذاری لیست نشده اند.

وجوه تحت مدیریت فعال توسط یک مدیر صندوق مدیریت می شود که به طور مداوم تصمیم می گیرد سرمایه گذاری کند تا یک شاخص یا “بازار” را بهتر کند. در مقابل ، وجوه منفعلانه مدیریت شده برای نشان دادن شاخص طراحی شده اند تا عملکرد صندوق عملکرد شاخص را تا آنجا که ممکن است پیگیری کند. سرمایه گذاری منفعل به عنوان شاخص سازی نیز شناخته می شود – در واقع ، اصطلاح نمایه سازی ابتدا ابداع شد.

در واقع می توان گفت که ETF صندوق های شاخص هستند زیرا صندوق هایی هستند که شاخص را ردیابی می کنند. با این حال ، اصطلاح صندوق شاخص به طور معمول برای اشاره به صندوق های سرمایه گذاری منفعلانه مدیریت می شود – و برای اهداف این پست وقتی می گوییم صندوق شاخص ، ما به صندوق های سرمایه گذاری ردیابی شاخص اشاره می کنیم.

تاریخچه صندوق های شاخص

اولین صندوق های سرمایه گذاری مشترک در طول دهه 1920 راه اندازی شدند. تنها در سال 1975 بود که اولین صندوق شاخص راه اندازی شد – اگرچه این هنوز حدود 18 سال قبل از ظهور ETF بود.

اولین صندوق شاخص توسط جک بوگل راه اندازی شد که بسیاری او را پدر سرمایه گذاری منفعل می دانند. صندوقي كه S را رديابي كرد&در ابتدا شاخص P 500 اولین اعتماد سرمایه گذاری شاخص بود. بعداً نام آن به صندوق شاخص Vanguard 500 تغییر یافت و امروزه نیز وجود دارد ، اگرچه برای سرمایه گذاران جدید بسته است.

تفاوت بین صندوق های شاخص & ETF ها

صندوق های شاخص و ETF عملکرد مشابهی را انجام می دهند و از دید مدیر صندوق ، تفاوت بسیار کمی وجود دارد. با این وجود ، از نظر سرمایه گذاران ، به دلیل ساختار حقوقی و نحوه تجارت آنها ، تفاوت هایی وجود دارد. برای تجزیه و تحلیل جامع تر تفاوت بین صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ETF ، می توانید پست قبلی ما را در مورد موضوع بخوانید.

در زیر تفاوت های قابل توجه بین صندوق های شاخص و ETF از دید یک سرمایه گذار آورده شده است.

قیمت گذاری

وجوه شاخص هر روز یک بار قیمت گذاری می شوند و هرگونه معامله براساس NAV (ارزش خالص دارایی) صندوق در آن زمان انجام می شود. هنگامی که شما در یک صندوق شاخص سرمایه گذاری می کنید یا واحدهای خود را از صندوق شاخص بازخرید می کنید ، معامله براساس ارزش دقیق دارایی هایی است که این واحدها نشان می دهند.

ETF مانند بقیه سهام در بورس اوراق بهادار ثبت شده و در طول روز دادوستد می کند. هنگام خرید ETF ، قیمت پیشنهادی را پرداخت می کنید و هنگام فروش ETF قیمت پیشنهادی را دریافت می کنید. قیمت پیشنهاد معمولاً کمی بالاتر از NAV خواهد بود ، در حالی که قیمت پیشنهاد معمولاً کمی کمتر از NAV خواهد بود. گسترش پیشنهاد پیشنهاد هزینه اضافی برای سرمایه گذاران ETF است. هرچه ETF و اوراق بهادار اساسی آن نقدینگی بیشتری داشته باشد ، صندوق به NAV خود نزدیکتر خواهد شد و گسترش پیشنهاد پیشنهادی باریک تر خواهد بود.

زمان معاملات

همانطور که گفته شد ، ETF ها در طول روز تجارت می کنند ، در حالی که صندوق های شاخص فقط یک بار در روز معامله می شوند ، معمولاً با قیمت پایانی. این بدان معنی است که فقط ETF برای معامله گران فعال مناسب است. در واقع ، هرکسی که بخواهد تجارت خود را در طول یک روز به وقت خود برساند ، نیاز به تجارت ETF دارد.

همچنین می توانید ETF ها را با یک سفارش محدود معامله کنید ، این بدان معناست که تجارت شما فقط در صورتی انجام می شود که به قیمتی که از فروش آن خوشحال هستید برسد.

کمیسیون ها

از آنجا که ETF در بورس اوراق بهادار معامله می شود ، کارمزدی به کارگزار سهام پرداخت می شود. این موضوع قبلاً یک مسئله مهم بود ، اما کمیسیون ها اکنون بسیار کم هستند و تنها در صورتی که ارزش تجارت بسیار پایین باشد ، تفاوت قابل توجهی ایجاد می کنند.

برخی از صندوق های شاخص ، کمیسیون های اولیه را شارژ می کنند ، اما همچنین می توانید صندوق شاخصی را که هزینه کمیسیون را دریافت نمی کند ، پیدا کنید.

توزیع ها

ETF معمولاً کلیه سود سهام پرداختی توسط شرکت های موجود در صندوق را به سرمایه گذاران تقسیم می کند. اگر می خواهید آن پول را در صندوق سرمایه گذاری مجدد کنید ، باید سهام جدیدی خریداری کنید و برای این کار باید کمیسیون دیگری را پرداخت کنید.

برخی از صندوق های شاخص به طور خودکار سود سهام را در سهام شاخص سرمایه گذاری می کنند. این بدان معنی است که توزیع ها از طرف شما و بدون کارمزد دوباره سرمایه گذاری می شوند. این صندوق ها صندوق انباشت نامیده می شوند ، در حالی که صندوق های توزیع سود سهامداران را پرداخت می کنند.

حداقل اندازه تجارت

حداقل اندازه معاملات ETF ارزش یک سهم است. وجوه سرمایه گذاری معمولاً حداقل مبلغی را می توان سرمایه گذاری کرد. این بستگی به سرمایه گذاری یکجا یا سفارش بدهی مکرر دارد – اما حداقل آن می تواند از 50 تا 10 هزار دلار باشد. با این اوصاف ، برای اکثر شاخص ها ، شما احتمالاً یک صندوق شاخص در انتهای پایین آن مقیاس پیدا خواهید کرد.

همچنین می توانید با استفاده از بدهی های مستقیم که به طور منظم برنامه ریزی شده است ، در یک صندوق شاخص سرمایه گذاری کنید. این امکان برای سرمایه گذاران ETF وجود دارد اما کمی پیچیده تر است.

کارگزار ETF توصیه می شود

صندوق های شاخص در مقابل ETF - هر آنچه سرمایه گذاران باید بدانند

نتیجه

در اکثر موارد ، وجوه شاخص و ETF همان هدف را دنبال می کنند ، اگرچه تفاوت اندک به این معنی است که برخی شرایط مناسب تر از دیگری است. ETFS معمولاً برای سرمایه گذاران فعال و سرمایه گذاران که می خواهند کنترل بیشتری بر اجرا داشته باشند ، مناسب تر است. وجوه سرمایه گذاری مناسب برای سرمایه گذاران بلند مدت و کسانی که می خواهند در فواصل منظم و با استفاده از بدهی مستقیم سرمایه گذاری کنند مناسب است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me