banner
banner

کالاهای ETF – هر آنچه باید بدانید

ETF های کالایی یکی از ساده ترین راه ها را برای سرمایه گذاری در بازار کالا به سرمایه گذاران ارائه می دهند – یا در کالاهای جداگانه یا در شاخص های کالا. این خبر خوبی است زیرا سرمایه گذاری مستقیم در کالاها می تواند یک پروسه پیچیده و زمان بر باشد.

کالاها چیست?

کالاها کالاهای فیزیکی هستند ، یا مواد طبیعی هستند یا محصولات کشاورزی. کالاهایی که معامله می شوند بسیار پرکاربرد و قابل سرزنش هستند – به عبارت دیگر یک واحد کم و بیش همان واحد دیگر است. آنها همچنین به عنوان منابع یا مواد اولیه شناخته می شوند.

بازار کالا معمولاً به سه دسته زیر تقسیم می شود:

 • فلزات ، متشکل از فلزات گرانبها مانند نقره و طلا و فلزات اساسی مانند آهن ، مس و روی است.
 • کالاهای انرژی شامل نفت ، گاز و زغال سنگ است.
 • کالاهای کشاورزی شامل دام مانند گاو و کالاهای نرم مانند پنبه ، ذرت و گندم است.

کالاها یک کلاس دارایی مشخص است که می تواند برای متنوع سازی سبد سهام و اوراق بهادار مورد استفاده قرار گیرد. قیمت کالاها با دارایی های دیگر رابطه نسبتاً کمی دارند و ممکن است به عنوان یک پرچین در برابر تورم عمل کنند.

کالاهای ETF چیست؟?

وجوه قابل معامله در بورس اوراق بهادار ذکر شده است که دارای سبد سایر اوراق بهادار هستند. آنها می توانند دقیقاً مانند سهام معامله شوند و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا فقط با یک معامله سبد دارایی خریداری کنند. این هم ارزان تر است و هم آسان تر از ساخت نمونه کارها از ابتدا. در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ETF کسب کنید.

برخی از ETF کالاها به همان روشی که ETF سهام در شاخص سهام سرمایه گذاری می کنند ، در شاخص های کالا سرمایه گذاری می کنند. با این حال ، برخی از کالاهای ETF با بیشترین معامله فقط در یک کالا سرمایه گذاری می کنند.

کالاهای فیزیکی در مقابل معاملات آتی کالا

سرمایه گذاری در کالاها چالش های جدیدی را به وجود می آورد. ابزارهای مالی مانند سهام و اوراق قرضه چالش های لجستیکی کمی دارند زیرا فقط به صورت دیجیتال یا کاغذی وجود دارند. تجارت و سرمایه گذاری در کالاها ، مسائل واقعی مانند حمل و نقل ، ذخیره سازی ، امنیت و بیمه را به شما معرفی می کند.

این چالش های لجستیکی بدان معناست که بیشتر تجارت کالاها در بازار آتی صورت می گیرد. قراردادهای آتی تعهدی برای خرید یا فروش دارایی در تاریخ آینده است. هرچند در عمل ، قراردادهای آتی می توانند قبل از انقضا بسته شوند ، یا با قراردادی با تاریخ انقضا در آینده منعقد شوند.

برخی از ETF کالاهای فیزیکی را در اختیار دارند و برخی دیگر قراردادهای آتی یا ترکیبی از این دو را در اختیار دارند.

عقب ماندگی و عملکرد منفی رول

وقتی سرمایه گذاران از قراردادهای آتی برای قرار گرفتن در معرض کالایی استفاده می کنند ، پدیده ای به نام عقب ماندگی رخ می دهد. این اتفاق زمانی می افتد که سرمایه گذاران از قراردادهای منقضی شده زودتر به قراردادهای منقضی شده در تاریخ بعدی روی بیاورند. نتیجه این است که قراردادهای نزدیک با تخفیف دارایی اصلی معامله می کنند ، در حالی که قراردادهای بلند مدت با حق بیمه معامله می شوند. چرخش مداوم موقعیت از یک قرارداد به قرارداد دیگر می تواند یک تمرین پرهزینه باشد. این به عنوان عملکرد منفی رول شناخته می شود.

اگر ETF از قراردادهای آتی برای قرار گرفتن در معرض کالاها استفاده کند ، عقب ماندگی می تواند عملکرد را کاهش دهد. اگر قصد سرمایه گذاری در ETF کالاها را دارید ، باید این را در نظر بگیرید. ببینید که چگونه قیمت ETF شاخص یا کالای اساسی را ردیابی می کند تا ببینید “هزینه” احتمالی عقب ماندگی چقدر است.

ETN در مقابل ETF

اسکناس های قابل معامله در بورس (ETN) و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند و در بیشتر موارد همان عملکرد را دارند. هر دو در بورس سهام مانند سهام معامله می کنند. با این حال ، یک تمایز مهم وجود دارد.

ETF اعتمادهایی هستند که سبد دارایی دارند یا در مورد کالاهای ETF ، گاهی اوقات فقط یک دارایی دارند. ETN نوعی محصول ساختاریافته ، مشابه ابزار بدهی و اوراق قرضه است. دارایی آنها پشتیبانی نمی شود ، بلکه نهادی است که آنها را صادر می کند. صادرکنندگان ETN با نگه داشتن دارایی در ترازنامه خود ، تعهدات خود را پوشش می دهند.

مزیت ETN این است که هیچ خطای پیگیری وجود ندارد زیرا قیمت به سادگی یک شاخص را ردیابی می کند. عیب این است که ETN ها خطر طرف مقابل را به همراه دارند. اگر ناشر ورشکسته شود ، ممکن است نتوانند به تعهدات خود عمل کنند. در بیشتر موارد ، صادرکنندگان موسسات بزرگی هستند که ترازنامه قوی دارند. با این حال ، ارزش توجه به قدرت مالی صادر کننده را دارد.

نمونه هایی از کالاهای ETF

بزرگترین ETF کالاها صندوقهای تک کالایی هستند که قیمت طلا ، نقره و نفت خام را ردیابی می کنند. در حقیقت ، از 10 صندوق بزرگ کالایی ذکر شده در ایالات متحده ، 5 پیگیر قیمت طلا ، دو پیگیر قیمت نفت ، یک آهنگ نقره و یک آهنگ پلاتین است..

بزرگترین آنها SPDR Gold Trust (GLD) است که توسط خیابان دولتی اداره می شود. این صندوق دارای طلای فیزیکی با ارزش بیش از 70 میلیارد دلار است.

بزرگترین کالای ETF که شاخص دارایی ها را ردیابی می کند ، صندوق کالای متنوع بازده Invesco (PDBC) است. این صندوق در قراردادهای آتی 17 کالا مختلف سرمایه گذاری می کند. به طور فعال مدیریت می شود تا اثرات عملکرد منفی رول را کاهش دهد.

بزرگترین صندوق نفت صندوق نفت ایالات متحده (USO) است که توسط USCF اداره می شود. این صندوق با استفاده از قراردادهای آتی قیمت نفت خام Sweet Light را ردیابی می کند.

برای سرمایه گذاران که به دنبال قرار گرفتن در معرض کالاهای کشاورزی هستند ، iPath یک ETN (COW) را اداره می کند که شاخصی از گاوها و گرازهای زنده را ردیابی می کند و صندوق کشاورزی Invesco DB (DBA) در طیف وسیعی از محصولات کشاورزی سرمایه گذاری می کند.

مزایای ETF کالایی

 • کالاهای ETF ساده ترین راه برای مالکیت کالا هستند.
 • ETF کالاها معمولاً ارزان تر از صندوق های سرمایه گذاری مشترک کالا هستند.
 • کالاها رابطه نسبتاً کمی با سایر طبقات دارایی دارند و بنابراین می توانند سبد سهام را متنوع کرده و نوسانات کلی را کاهش دهند.
 • کالاها تمایل دارند به عنوان یک پرچین در برابر تورم عمل کنند.

 معایب ETF کالایی

 • سرمایه گذاری در کالاهای فیزیکی می تواند گران باشد. این هزینه ها می تواند به عنوان عملکرد پایین آورنده عمل کند.
 • ETF هایی که در آتی کالاها سرمایه گذاری می کنند ممکن است از عملکرد منفی رول رنج ببرند.
 • نوسانات قیمت کالاها نسبت به سایر طبقات دارایی بیشتر است. اندازه تخصیص به کالاها باید محدود باشد تا مزایای موثر تنوع را ارائه دهد.
 • ETN ریسک طرف مقابل را به همراه دارد.

کارگزار ETF توصیه می شود

کالاهای ETF - هر آنچه باید بدانید

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me