banner
banner

Stellar (XLM) چیست؟ همه آنچه شما باید در مورد آن بدانید

معرفی

در این راهنما ، ما در حال تجزیه و تحلیل آنچه هستیم ستاره ای (XLM) ، نحوه کارکرد ، ویژگی های آن و اینکه چه کسی پشت این پروژه جالب در بازار ارزهای رمزپایه است. برای کسانی که نمی دانند ، Stellar در میان 10 شبکه برتر ارز رمزنگاری شده در بازار است و از اوت 2019 حدود سه سال است که فعالیت می کند. 

ستاره ای چیست?

Stellar زنجیره بلوکی ارز رمزنگاری شده است که توسط آن ایجاد شده است جد مک کالیب و جویس کیم در سال 2014. این پروژه پس از تأسیس McCaleb در Ripple و صرافی ارز رمزنگاری شده متولد شد. Gox. 

Stellar بستری است که بانک ها ، سیستم های پرداخت و افراد را به هم متصل می کند. هدف اصلی این است که بتوانید نقل و انتقالات ارزان و سریع را هم برای کاربران شخصی و هم برای شرکت های استفاده کننده ارائه دهید فناوری بلاکچین

فناوری اجازه داد اطلاعات در سراسر جهان به روشی سریع و آسان به اشتراک گذاشته شود ، به شرکت ها کمک کند نتایج خود را بهبود بخشند و جامعه را بسیار کارآمدتر سازد. اما انتقال وجوه از کشوری به کشور دیگر دشوار شد ، در واقع گران و کند است. 

McCaleb در تلاش بوده است تا دسترسی کاربران به دنیای ارزهای رمزپایه و نحوه برخورد آنها با دارایی های دیجیتال را بهبود بخشد. او ساخت کوه Gox, اولین مبادله گسترده رمزنگاری در جهان ، او Ripple ، اصلی ترین رقیب Stellar را تأسیس کرد و Stellar را نیز تاسیس کرد. 

Stellar پروژه ای است که دارای یک پایگاه داده غیرمتمرکز و باز است که به طرفین امکان ارسال و دریافت وجه را با زمان تأیید 3 تا 5 ثانیه می دهد. این شبکه همچنین قادر است هزاران تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند ، بسیار بیشتر از سایر شبکه های رمزنگاری مانند Bitcoin (BTC) یا Ethereum (ETH). 

شبکه Stellar برای انتقال پول به خارج از مرزها توسط Lumens ، دهمین ارز رمزنگاری شده بزرگ در بازار که به عنوان XLM نشان داده می شود ، تأمین می شود. بانک ها از طریق این شبکه متصل می شوند و به کاربران این امکان را می دهد تا وجوه خود را به روشی آسان و سریع با تلفیق ارزهای رمزپایه و بلاکچین به سیستم بانکی سنتی ارسال کنند. 

اگر بانکی بخواهد وجوه خود را از کشوری به کشور دیگر ارسال کند ، انجام این کار با ارز فیات محلی و دریافت ارز محلی در کشور دیگر امکان پذیر است. همه کارها را می توان با استفاده از دارایی دیجیتال XLM یا هر سکه دیگر مبتنی بر شبکه Stellar انجام داد. 

همانطور که قبلاً اشاره شد ، Stellar یک سیستم غیرمتمرکز است ، به این معنی که دارای یک مرجع مرکزی نیست که بتواند معاملات را کنترل کند. با استفاده از فناوری بلاکچین ، تمام اطلاعات مربوط به XLM های ارسال شده و دریافت شده می توانند با خیال راحت ذخیره شوند. این تراکنش ها در شبکه با استفاده از پروتکل اجماع ستاره ای.

مجریان در شبکه Stellar به شرکت کنندگان این امکان را می دهند که به محض نیاز به آنها اعتبار دهند. این لنگرها سپرده شرکت یا شخص را نگه می دارند و برای آنها اعتبار صادر می کنند. با استفاده از این لنگرها امکان ارسال معامله با استفاده از یک ارز و طرف دیگر دریافت کننده وجوه با ارزهای فیات مختلف وجود دارد. 

این شبکه مکانیزمی به نام دارد زنجیره تبدیل که معامله بین دو ارز بی نقص را امکان پذیر می کند. به عنوان مثال ، یک معامله بین MXN و INR. وجوه MXN را می توان با دلار مبادله کرد ، سپس USD را می توان با BTC ، BTC را با XLM و XLM را با INR مبادله کرد.. 

الگوریتم اجماع ستاره ای

استلار با الگوریتمی اجماع معروف به تحمل گسل بیزانس (PBFT) با استفاده از آن می توان به شبکه کمک کرد حتی وقتی بازیگران با سوicious رفتار رفتار می کنند. با این وجود ، این الگوریتم اجماع برای الگوریتم دیگری جایگزین شده است. 

در شبکه Stellar ، یک مجموعه اعتبار سنج از پیش تعریف شده وجود داشت که توسط یک مرجع مرکزی انتخاب شده اند. این کاملاً متفاوت از چگونگی آن است PoW (Proof-of-Work) که اعتبارسنجان استخراج کنندگانی هستند که قدرت پردازش لازم را دارند و توسط هیچ مرجع مرکزی انتخاب نمی شوند. 

اعتبارسنجی هایی که در شبکه Stellar کار می کردند در مورد موارد مختلف ، از جمله تأیید معامله ، توافق کردند. برای کارکرد سیستم های PBFT ، داشتن 66٪ اعتبار سنجی ها به یک اتفاق نظر ضروری است. این بدان معناست که شرکت کنندگان مخرب برای ادامه کار شبکه نباید بیش از 33 درصد اجماع را بدست آورند. 

استلار به جلو حرکت کرد و نسخه جدید الگوریتم اجماع را که مبتنی بر آن است ، تصویب کرد قرارداد فدرال بیزانس (FBA) و همچنین به عنوان “پروتکل اجماع ستاره ای” شناخته می شود. 

طبق آزمایشگاه Blockchain London، پروتکل اجماع ستاره ای اولین اجرای FBA است که در سال 2015 توسط پروفسور دیوید مازیرس از استنفورد ایجاد شد. این سیستم روشی را برای رسیدن به توافق گره های موجود در شبکه توصیف می کند که می تواند برای بلاک چین ها استفاده شود. 

این سیستم دارای سه ویژگی اصلی است:

  • کنترل غیرمتمرکز: همه می توانند در شبکه اعتبار سنجی کنند.
  • تأخیر کم: فقط در چند ثانیه می توان به توافق رسید. 
  • اعتماد انعطاف پذیر: شرکت کنندگان آزادانه تصمیم می گیرند بدون محدودیت به چه گره های دیگری اعتماد کنند.
  • امنیت مجانبی: از امضاهای دیجیتال و خانواده های هش به نوعی برای محافظت از شبکه استفاده می شود.

این سیستم از طریق حد نصاب ، برش های حد نصاب و همچنین تقاطع ها کار می کند. حد نصاب مجموعه ای از گره ها است که برای رسیدن به توافق کافی است. قطعه حد نصاب مجموعه ای از گره ها است که برای متقاعد کردن گره دیگری به اعتبار گزاره کافی است ، که “برش” نامیده می شود. 

تقاطع حد نصاب زمانی اتفاق می افتد که دو حد نصاب گره لازم برای توافق را داشته باشند. در توافق نامه داخلی یکدیگر دخالت کرده و دخالت کنید. آزمایشگاه های Blockchain لندن توضیح می دهد که این برای یک پروتکل اجماع قوی مهم است ، زیرا در غیر این صورت ، شبکه می تواند توافق های جداگانه ای داشته باشد. به همین دلیل است که هر حد نصاب برای کار اجماع حداقل به یک تقاطع با دیگری نیاز دارد. 

اسلات ها به روزرسانی هایی در دفتر کل هستند که همه گره ها باید با آنها موافقت کنند. 

آزمایشگاه Blockchain لندن در مورد اسلات نوشت:

“شکافها در واقع بلوکی هستند. همه شرکت کنندگان در یک شبکه بلاکچین باید در مورد اعتبار یک بلوک توافق کرده و دفترچه های شخصی خود را به روز کنند تا پس از انتشار ، آن را در آن وارد کنند. وقتی این کار انجام شد ، توافق حاصل شد. “

گره ها می توانند بد رفتاری و خوش رفتاری داشته باشند. گره های بد رفتار آنهایی هستند که از قوانین پروتکل پیروی نمی کنند و به مصلحت شبکه عمل نمی کنند. آنها برشهای حد نصاب معقول را انتخاب نمی کنند و ممکن است سقوط کرده باشند. اینها فقط گره های شکست خورده ای هستند که در این اجماع قابل اعتماد نیستند. 

گره های خوش رفتار از پروتکل و بهترین روش ها پیروی می کنند. آنها همچنین حسن نیت دارند و با اقدامات مختلف ایمنی شبکه را تضمین می کنند. 

از طریق رأی گیری فدراسیون ، می توان اطمینان حاصل کرد که با وجود خرابی گره ، اجماع شبکه بدون آسیب است.. 

این سیستم محدودیت هایی دارد. این یک سیستم برای ضرب سکه های دیجیتال یا یک طرح تشویقی برای تشویق رفتار خوب از گره ها فراهم نمی کند. در بسیاری از موارد ، گره ها همچنین می توانند برش های حد نصاب را انتخاب کرده و به اجماع آسیب برسند. 

اگرچه این پروتکل برای شبکه Stellar بسیار مفید است ، اما می تواند برای برنامه هایی که فراتر از فناوری بلاکچین است مورد استفاده قرار گیرد. 

لومنس چیست?

Lumens یا XLM واحد پول دیجیتالی است که شبکه بلاک چین Stellar را تأمین می کند. بر اساس سایت رسمی ستاره ای, لومن ها در شبکه تعبیه شده اند و می توان آن را واحدی از ارز دیجیتال مانند بیت کوین دانست. 

این ارز مجازی در سال 2014 با شبکه Stellar راه اندازی شد و 100 میلیارد لومن صادر شد. در آن زمان ، XLM به عنوان شناخته می شد ستاره ها اما نام به تغییر یافت لومن در سال 2015. 

لومن ها دو هدف متفاوت دارند. اولین مورد این است که آنها می توانند نقش ضد اسپمی کمی داشته باشند ، زیرا لومن برای پرداخت هزینه های معامله و نگه داشتن حداقل مانده حساب در شبکه Stellar استفاده می شود. این امر باعث می شود مردم نتوانند شبکه را تحت فشار قرار دهند و به اولویت بندی کمک نکنند. 

هزینه های تراکنش در شبکه Stellar برابر با 0.00001 لومن است. با استفاده از این هزینه ، می توان از قصد سو استفاده کاربران برای طغیان در شبکه کاسته شود ، چیزی که به آن معروف است حمله DoS, همچنین به عنوان حمله انکار سرویس شناخته می شود. 

هدف دوم این است که لومن ها معاملات چند ارز را تسهیل کنند. Lumens معاملات بین جفت ارزها را تسهیل می کند بین بازار مستقیم زیادی وجود ندارد که به عنوان یک پل عمل کند. شایان ذکر است که باید بین لومن و هر یک از ارزهای درگیر بازار نقدینگی وجود داشته باشد. 

همانطور که قبلاً ذکر شد ، در هنگام انتشار شبکه 100 میلیارد لومن ایجاد شده است. همانطور که استلار اطلاع می دهد ، هر ساله نرخ تورم 1٪ وجود دارد و لومن های جدید نمی توانند به طور خودسرانه توسط کسی تولید شوند. 

گره هایی که به روشی غیرمتمرکز کار می کنند بعید به نظر می رسد تغییری در قوانین ایجاد لومن را بپذیرند و تصویب کنند. در عین حال ، اگر آنها تصمیم بگیرند این ویژگی را تغییر دهند ، مردم مطمئنا اعتماد خود را به Stellar.org از دست می دهند و کل پروژه به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد. 

برای درک طرح کارمزد ، دو مقدار خاص باید در نظر گرفته شود: هزینه پایه که 0.00001 XLM است و ذخیره پایه نزدیک به 0.5 XLM. 

هزینه معامله به شرح زیر محاسبه می شود:

  • هزینه معامله = (# عملیات x هزینه پایه)

در نهایت این امر برای انجام معاملات در سراسر جهان بسیار مقرون به صرفه است. با فقط 1 دلار امکان پوشش حدود 400000 معامله وجود دارد. داده های ارائه شده توسط Stellar مربوط به آوریل 2018 است ، به این معنی که ممکن است در این مدت شرایط تغییر کند. 

صرافی های مختلف ارزهای رمزنگاری شده به سرمایه گذاران امکان خرید سکه های XLM را می دهد. بسیاری از جفت های تجاری مختلف به کاربران در دستیابی به این ارز دیجیتال کمک می کند. اگر می خواهید بیشتر بدانید ، می توانید راهنمای ما در مورد نحوه خرید Stellar Lumens (XLM) از Binance را بخوانید. 

سایت رسمی Stellar به کاربران توصیه می کند تا با مشاوره مصرف کننده توسط هیئت مالی حمایت از حقوق مصرف کننده (CPFB) در مورد خطرات احتمالی مرتبط با ارزهای دیجیتال. 

لومنز مانند بسیاری از دارایی های دیجیتال دیگر در جهان ، یک اقدام قیمت بسیار ناپایدار را تجربه کرد. قیمت ارز مجازی در اوایل سال 2017 کمتر از 0.002 دلار بود و در ژانویه 2019 با اجرای گسترده آلت کوین به 0.93 دلار برای هر سکه افزایش یافت. از آن لحظه ، ارز مجازی در روند روند نزولی رفتار بسیار مشابهی با بیت کوین داشته و بر اساس داده های ارائه شده توسط CoinMarketCap

همانطور که قبلاً اشاره شد ، شبکه Stellar هر ساله یک درصد تورم دارد. هزینه های پرداختی توسط کاربران در روند تورم توزیع می شود. این شبکه همچنین در حال جمع آوری هزینه پایه برای هر عملیات در معامله است. وجوه حاصل از کارمزد پایه به مجموعه تورم اضافه می شود. کسانی که لومن در اختیار دارند می توانند در مورد محل وجوه رای گیری کنند. لومن ها به حساب هایی می روند که 0.05٪ آرا را از حساب های دیگر شبکه دریافت می کنند. 

100 میلیارد لومن قرار است به روش زیر توزیع شود:

  • 50٪ به افراد
  • 25٪ به شرکا
  • 20٪ به دارندگان بیت کوین و XRP
  • 5٪ برای هزینه های عملیاتی Stellar.org اختصاص داده شده است

تصمیم برای دادن این لومن ها به دلیل هدفی است که آنها برای دستیابی به “اقتصاد دیجیتال فراگیر” دارند. ماموریت آنها این است که به کاربران امکان اتصال مردم به خدمات مالی ارزان قیمت در مقایسه با خدمات مالی گران قیمت سنتی را ارائه دهند. 

رقبای Stellar Lumens

ارزهای رمزنگاری شده مختلف در بازار در حال حاضر با Stellar رقابت می کنند. به عنوان مثال ، یکی از آنها XRP و شرکت Ripple است که McCaleb در گذشته یکی از بنیانگذاران آن بود. 

تفاوت های اصلی بین Stellar و Ripple به اهداف آنها ، اندازه هر یک از این سازمان ها ، شبکه های تورمی (و تورمی) آنها ، پروتکل های اجماع و نحوه کار آنها در بازار ارزهای رمزپایه مربوط است.. 

XRP و XLM می توانند توسط شرکت ها و کاربران برای ارسال معاملات به سراسر دنیا به روشی سریع و آسان مورد استفاده قرار گیرند. با این حال ، XRP ارز مجازی بسیار ارزشمندتری در مقایسه با XLM است و تعداد شرکتهایی که با Ripple کار می کنند بسیار بیشتر از شرکتهای استفاده کننده از شبکه Stellar است.. 

از آنجا که این دو الگوریتم اجماع مختلف دارند ، شرکت های موجود در بازار در هر یک از این ارزهای رمزپایه و شبکه راه حل های مختلفی پیدا می کنند که متناسب با نیاز آنها باشد. 

ریپل در حال حاضر با بیش از 200 شرکت مالی در سراسر جهان همکاری کرده است که در حال حاضر از محصولات و خدمات ایجاد شده استفاده می کنند. آنها شرکتی هستند که دفاتر خود را در سراسر جهان دارند و XRP را برای تأمین هزینه فعالیت خود به بازار می فروشند. در عوض ، Stellar سازمان کوچکتری دارد و آنها فقط 5٪ از سکه های XLM که تاکنون ایجاد شده اند را دارند. ریپل حدود 60٪ از کل عرضه XRP را در اختیار دارد. 

در مورد تورم ، مقدار کمی XRP در هر معامله سوزانده می شود. اگرچه این XRP سوخته برای افزایش قیمت XRP در طولانی مدت قابل توجه نیست ، اما به جلوگیری از حملات هرزنامه به شبکه کمک می کند. XLM بیش از سوزاندن سکه ، سالانه یک تورم دارد. این تورم جایگزین XLM از دست رفته می شود و به توزیع مجدد بودجه در شبکه کمک می کند. 

شما می توانید مقایسه کامل ما بین Ripple و Stellar را بخوانید. 

Ethereum (ETH) همچنین یک ارز رمزپایه شناخته شده در بازار است که در نهایت می تواند یک رقیب ستاره ای محسوب شود. چرا؟ زیرا همچنین امکان ارسال و دریافت انتقال سریع ، ارزان تر از بیت کوین اما با نقدینگی بالاتر را نیز فراهم می کند. 

اتریوم بعد از بیت کوین دومین ارز رمزنگاری شده در بازار است در حالی که Stellar در حال حاضر در جایگاه دهم قرار دارد. با این وجود ، استفاده از Stellar سریعتر و ارزانتر از Ethereum است که تمرکز خود را روی اجازه دادن به شرکتها ، پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و شرکتها برای انتشار ارزهای دیجیتالی خود در بالای شبکه بلاکچین خود قرار داده است.. 

پروتکل اجماعی که اتریوم را تأمین می کند کاملاً متفاوت از آن است که در حال حاضر توسط Stellar استفاده می شود. در واقع ، Ethereum از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند و می خواهد به یک Proof-of-Stake برود که به آن امکان می دهد مقیاس بندی کند. 

اگرچه بسیاری از علاقه مندان تصور می کنند که این ارزهای دیجیتال نمی توانند در بازار زندگی مشترک داشته باشند ، آنها مدت طولانی است که در بازار فعالیت می کنند. 

مشارکت های Stellar Lumens

Stellar همچنین با مشارکت های بسیار مهمی که با دیگر شرکت های جهان امضا کرده است در بازار در حال رشد است. 

یکی از مهمترین پروژه هایی که Stellar در حال حاضر در آن کار می کند مربوط به غول فناوری است IBM. این شرکت فناوری با تعداد زیادی از بانک ها و سایر نهادهای مالی در جهان ، به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه همکاری کرد. با این مشارکت ، هدف انتقال پول کاغذی به شبکه بلاک چین Stellar است. 

مشارکت دیگری که Stellar امضا کرد با Veridium است که با IBM نیز همکاری می کند. وردیوم یک بازار جهانی اعتبار کربن است. هدف این است که کار کنیم تا رمز VERDE را با سیستم عامل های تجاری که با نفت و گاز سروکار دارند ، ترکیب کنیم. 

مشارکت های دیگری نیز وجود دارد که Stellar در آنها درگیر است ، از جمله Stellar X ، Open Garden ، TillBilly ، Slice ، Sure Remit و SmartLands. اگر می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید ، می توانید 8 مورد هیجان انگیز را روی پلت فرم ستاره ای (XLM) بخوانید. 

از دیگر شرکای Stellar می توان به Deloitte ، Stripe و Le.com اشاره کرد. 

نتیجه

Stellar یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در بازار است. اگرچه رقبای زیادی وجود دارد ، اما ویژگی های مختلفی را ارائه می دهد که به آن امکان می دهد جزو 10 پروژه برتر ارز مجازی در فضا باشد. 

این شبکه به شرکت ها و افراد اجازه می دهد تا وجهی را به روشی سریع و ارزان ارسال و دریافت کنند. از طریق شبکه Stellar همچنین می توان به شرکت ها در بهبود خدمات و محصولات خود کمک کرد. 

در مورد الگوریتم اجماع ، Stellar راه حل موفقی را به کار گرفته است که به ارز مجازی و شبکه بلاکچین کمک می کند تا یکی از رقابتی ترین ها در فضا باشد.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me